Ja cilat raste të sëmundjeve rriten në Shqipëri

Ja cilat raste të sëmundjeve rriten në Shqipëri
8 milion janë jetët e shpëtuara midis viteve 2000 dhe 2018 nga përpjekjet globale për t’i dhënë fund sëmundjes së turbekulozit. Sipas raportit më të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetit, 10 milion raste janë shtuar me këtë sëmundje vetëm vitin e shkuar, ndërsa humbën jetën  484 mijë njerëz përgjatë 2018. Ndërsa theksohet se përdorimi i drogave dhe infektimi me HIV është shtuar në mesin e njerëzve të prekur nga kjo sëmundje, gjithashtu OBSH thekson se ndonëse janë zhvilluar kura, mijëra njerëz vdesin çdo vit kudo në botë.
Sa i përket të dhënave të përditësuara për vitin 2018 për Shqipërinë, theksohet se ka pasur raste në rritje dhe se numri i të prekurve gjatë vitit të shkuar ishte plot 440.
Të dhënat tregojnë sakaq se 73% e të prekurve janë burra dhe 26 % janë gra. Gjithashtu, raporti tregon se, në fund të këtij viti, për Shqipërinë do të merren evidenca të reja.
OBSH: Të dhëna të reja mbi tendencat e tuberkulozit në 202 vende
Turbekulozi (TB) mbetet një nga 10 shkaqet kryesore të vdekjes në të gjithë botën. Miliona njerëz vazhdojnë të sëmuren nga TB çdo vit. Raporti Global i TB-së 2019 siguron një vlerësim gjithëpërfshirës dhe të azhurnuar të epidemisë së TB-së, dhe progresit në përgjigje, në nivele globale, rajonale dhe të vendit. Ajo përmban të dhëna për tendencat e sëmundjes dhe përgjigjen ndaj epidemisë në 202 vende në botë.
Raporti Global përfshin tendencat në incidencën e TB dhe vdekshmërinë, të dhëna për zbulimin e rasteve dhe rezultatet e trajtimit për TB, TB me rezistencë ndaj multidrugëve (MDR-TB), TB / HIV, parandalimin e TB, mbulimin universal të shëndetit si dhe financimin. Ajo paraqet përparim drejt synimeve të përcaktuara në takimin e parë të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të nivelit të lartë mbi TB në vitin 2018, që mblodhi krerët e shteteve, si dhe objektivat e Strategjisë së TBB-së Fundi të OBSH-së dhe Qëllimet e Zhvillimit të Qëndrueshëm.
Raporti gjithashtu përfshin një përmbledhje të mbledhjeve për diagnostikimin e ri të TB, ilaçet dhe vaksinat. Për më tepër, ai përshkruan një kornizë monitorimi që përmban të dhëna për treguesit SDG që mund të përdoren për të identifikuar ndikimet kryesore në epideminë e TB në nivel kombëtar dhe të informojë veprimet shumë sektoriale të kërkuara për t’i dhënë fund epidemisë së TB. /Monitor

Related posts:

Mungesë e madhe e stafit shëndetësor në Mjekësinë Familjare
Vicium
Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së
Ja pse qajnë bebet
Kastravec për fytyrë të pastër
Specializantët ankohen për mospagesën e kujdestarive
Ventrikular
Historia e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Mbrëmë, në mbledhjen e Qeverisë, morëm disa vendime të rëndësishme: ndalimi i pjesëshëm të qarkullim...
Ja 10 vendet me sigurimin shëndetësor më të mirë në botë
Çka është fibra muskulore?
Mjekët specializantë protestojnë në QSUT, reagon Manastirliu
Shërohen dhe 23 persona nga koronavirusi
Sëmundje veneriane
Shkencëtari Japonez, fitues i çmimit Nobel, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit
Dhjetë javë për të shtypur kurbën
Koha vendos gjithçka në vendin e vet dhe dënon ata që lënduan dikë!!
Ja në sa milion ka arritur popullsia e Turqisë
Mesazhi i ambasadorit Grenell ishte i qartë dhe konkret për angazhimet e politikës amerikane në drej...
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni, sonte, në “Rubikon” me Adriatik Kelmendin, duke filluar nga or...
Çfarë është vetkontrolli i gjirit?
Të nderuar qytetarë, Marrëdhëniet me SHBA-në kanë hyrë në një fazë shumë delikate por edhe kritike....
Për Mjekët!
Gazeta Express dhe Gazeta Shneta sërish plasojnë fake news kundër mjekëve shqiptarë
Intervista/ Mjeku specialist Erges Eskiu: Në shtet ka shumë pak logopedë, nuk arrihet të plotësohen ...
QKUK- Shskuk info
Dr. Istref Plakolli: Sindroma Boerhave apo gjakderdhja e tmerrshme.
Vendet në të gjithë botën po vuajnë për mungesën e infermierëve
Harta e vendeve që janë prekur nga koronavirusi
Qytetarë të nderuar, Ardhmëria e Kosovës është dhe mbetet në integrimet evropiane dhe euroatlantike....
Shëndeti riprodhues në sëmundjet reumatike dhe muskuloskeletale
Dr.Haxhi Avdyli: nga nesër shumë punë na presin
Mospërfillja e gjykatës
Covid-19, OBSH paralajmëron: Mos i hiqni masat kufizuese shumë herët, gjendja mund të përkeqësohet
Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK
Dënohet deputeti zviceran që kishte “përshëndetur” vrasjen e një shqiptari
Kirurgjia, mbreti dhe mbretresha e Mjekësisë
113 të vdekur nga koronavirusi në Itali vetëm në 24 orët e fundit
Ja çka parandalon çaji i zi!
Asgjësimi apo fshehja e materialit arkivor
I bëj apel Qeverisë së Kosovës në detyrë që për sa kohë që Gjykata Kushtetuese nuk ka dhënë qëndrim ...
Askush nuk flet për heronjtë e sistemit shëndetësor…
Të shërbesh me shpirtin e Infermierit!
Aspirina
PESË RASTE ME COVID-19! Sot më 05.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me ...
Sot bëhën 21 vite nga masakra e Izbicës, ku forcat ushtarake, policore serbe vranë mizorisht 147 shq...
Are women getting incorrect treatment?
Ja sa dënohet kanosja me fjalë, vepra apo gjeste!
Portali “Infermierët për Shqipërinë” manipulon listën e fituesve
Fjolla Spanca:Nuk pranohen urimet!
Ja çfarë nevojitet për të rritur fëmijë të lumtur!
Ja cilat janë tre mitet e gabuara rreth bukurisë
Apeli i infermieres në Itali: Qëndroni në shtëpi. Bëjeni për ne dhe për veten tuaj!
“Parc de la Distance”, parku publik që respekton rregullat e distancimit social |Revista Monitor
Nuk e frikësoni as Avdullah Hotin, as Kosovën!
Zgjerohet harta Drenasi shënon rastin e parë me COVID19
Disa faktorë që ndikojnë në masë të caktuar në rritjen e tensionit arterial
Ventroinguinal
Ja në cilin vend QKMF do të punoj pandërprerë!
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
Kur një person konsiderohet i shëruar nga Covid-19? Pse gjurmimi i rasteve të shëruara është i rëndë...
Kanella bën mrekulli në trupin tuaj!
QKUK duket shumë bukur me shenjat orientuese të vendosura në hapësirat e saj
Deklarata e Departamentit të Shtetit se nuk ka asnjë plan sekret për shkëmbim të territoreve shuan z...
Zhurma në klubet e natës mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit
Benefits, safety, and side effects
Inf. Luljeta Musliu: Kush tjetër, përveç INFERMIERËVE
Sot shënohet Dita Botërore e Shëndetësisë
Çka është kutia e Pandorës?
Gjatë vizitës sime në veri, sot shkova edhe tek varri i Isa Boletinin, në fshatin Boletin të komunës...
Virusi vdekjeprurës kinez: Dyshohet për rastin e parë në Kosovë
Dy futbollistë shqiptarë do të “luftojnë” me njëri-tjetrin për kupën e Austrisë
King Chulalingkorn Memorial Hospital Bangkok THAILAND
15-vjeçari kosovar provoi t’i ikte policisë austriake me motoçikletë
Sindikatat paralajmërojnë pasoja nëse nuk dalin pagat në muajin dhjetor sipas Ligjit të ri
Dita e Tokës feston 50-vjetorin |Revista Monitor
Ja 100 medikamentet që trajtojnë shumicën e sëmundjeve
Ja sa dënohet ushtrimi i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore ose farmaceutike!
10 Things Every Woman Should Know About Yeast Infections
Unused Dental Surgery Prescriptions May Help Fuel Opioid Epidemic
Dr.Desaret Murati: inhibitorët e pompës protonike prolongojnë diagnostikimin e kancerit të lukthit
Mungesa e vitaminës D është shumë e përhapur dhe shumë e rrezikshme
Mjeku kosovar në Berlin: 90 për qind e të prekurve me koronavirus e kaluan pa trajtim mjekësor
Agim Ademi dhe Muharrem Rama sulmuan fizikisht mjekun e Kombëtares së Kosovës në Gërmi
Ministria e Shëndetësisë: Pacientët me koronavirus po infektojnë mjekët, ju lutemi tregoni të vërtet...
What is Salicylic acid and why should I use it on my skin?
Parashikimi i fundit afatgjatë – dimri në Evropë ka mbaruar
Kur duhet dhe kur nuk duhet të shkoni në Emergjencë?
5 këshilla për t'u mbrojtur nga alergjitë pranverore
Ja cilat sëmundje të lëkurës i shkakton stresi!
CoVid-19/ Shkon në 377 numri i të prekurve në vend
Ja ku u krijua Coronavirusi!
Kimete Berisha: Fundi i hakmarrjes ushqimore të Ramush Haradinajt
Tahiri: Shfuqizimi i Ligjit të Pagave rikthen kaosin dhe ka pasoja të paparashikueshme
21 vite me parë ra në fushën e nderit, heroi i kombit, Agim Ramadani-Katana. Ai do të mbetet përherë...
Zbulohet gjarpri i rrallë me dy koka, funksionojnë në mënyrë të pavarur – Gazeta Koha Jone
Cilat janë shenjat dhe simptomat e sëmundjeve kronike të veshkave?
Hendboll: FC Bayern me një trajner shqiptar
10 vjet burg për sulmuesit e Mjekëve
Gjendja e Mjekut në midis të karrierës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve

Mon Nov 4 , 2019
Shtatzënia është një proces që ka rregullat e veta që duhen zbatuar në mënyrë shumë strikte. Por kohët e fundit vihet re një shtim i numrit të femrave, që kanë një lloj papërgjegjshmërie në lidhje më krijesën që rritin brenda vetes.“Vitet e fundit, kemi vënë re në punën tonë të […]