Ja çka do të ndodh vitin e ardhshëm me sigurimin shëndetësor

Ja çka do të ndodh vitin e ardhshëm me sigurimin shëndetësor
Sigurimi shëndetësor në Zvicër është vendosur të kushtojë më shumë gjatë vitit të ardhshëm, me një raport që vlerëson rritje prej më shumë se gati katër përqind nga 1 janari 2020.
Kjo paraqet një rritje më të madhe se në dy vitet e kaluara, ku kostot u rritën përkatësisht me 2.9 përqind dhe 2.7 përqind, përcjellë albinfo.ch.
Rritja e vlerësuar (3.6 përqind) është kryesisht për shkak të popullsisë së plakur të Zvicrës dhe rritejës së pagës mesatare në të gjithë vendin.
Raporti u dha nga Instituti Ekonomik i Zvicrës, i cili përfundon studimet dy-vjeçare për kostot e sigurimit shëndetësor në Zvicër.
Pavarësisht rritjeve, Instituti thotë se shifrat tregojnë se masat e politikave për të zvogëluar rritjet kanë funksionuar – pasi që fillimisht kostot ishin parashikuar të ishin më të larta vitin e ardhshëm.
Tre nga partitë – Kristian Demokratët, Social Demokratët dhe të Gjelbërit – të gjithë mbështetën masa të ndryshme të cilat do të parandalonin rritjen e kostove të kujdesit shëndetësor, duke përfshirë një “frenë me kosto”, e cila do të lidhte sigurimin shëndetësor në metrikë të veçantë ekonomikë për të kontrolluar ngritjen.

Related posts:

Sebastian Kurz uron Hotin: Austria do të vazhdojë të përkrahë Kosovën
Austria heq të gjitha kontrollet kufitare, përveç me Italinë
Sebastian Kurz uron Hotin: Austria do të vazhdojë të përkrahë Kosovën
Pushimet verore po afrojnë: Kujdes nga mashtruesit me bileta!
Vdes 18 vjeçari shqiptar, 11 ditë pas aksidentit në punë
Këngëtari shqiptar po mahnit skenat muzikore të Turqisë
Njoftim për bashkatdhetarët që hyjnë në Kosovë
Shtëpia e lindjes së Hitlerit shndërrohet në stacion policor
Bashkëatdhetarët s’do të paguajnë më kur të hyn në atdhe
Pas 3 muajsh, sot u nisën autobusët e parë nga Zvicra për në Kosovë
Murale nga bota, kur arti është në rrugë |Revista Monitor
Ushtarja shqiptarozvicerane nderohet me shiritin për shpëtim jete
Ambasadori Pllana takohet me deputeten austriake, Carmen Jeitler –Cincelli
Shqiptarët duan të votojnë nga diaspora në zgjedhjet në Shqipëri
Studentët kosovarë në Evropë ‘hapin të pame’ para ambasadave, shkak vendimi i Gjykatës Kushtetuese
Frikë nga korona: Qytetarët e Vjenës përdorin më shumë veturat se sa transportin publik
Ambasadori i ri austriak nis detyrën në Shqipëri
Pandemisë COVID-19 po i vjen fundi!
Shqipëri: Diaspora me zyre të dedikuara në çdo bashki
Mërgimtarët në Zvicër, në mbështetje të memorialit të Luftës Çlirimtare të Kosovës
Fluturime nga Prishtina për në Gjermani
Shitet fabrika e çokollatave “Mars Austria” në Burgenland, 110 punëtorë mbesin pa punë
U rihapën sot kufijtë tokësorë të Kosovës
Dr. Bilali: Do të kthehemi në normalitet, para zbulimit të vaksinës
Zvicër: Shoqata “Swiss Albania Event” organizon expo-online “Trego trashëgiminë tënde"”
Deri tani janë riatdhesuar 3000 qytetarë në Kosovë
Njoftim për bashkatdhetarët në diasporë që marrin rrugën drejt Kosovës
Njoftim për bashkatdhetarët në Austri që marrin rrugën drejt vendlindjes
Vazhdojnë fluturimet nga Prishtina drejt Cyrihut
Vazhdon riatdhesimi, sot u kthyen edhe 150 shqiptarë nga Zvicra në Kosovë
Kosovë: Hapen kufijtë tokësorë, pas një jave edhe ata ajrorë
Nga nesër kthehen në punë të gjithë punëtorët e sektorit publik në Kosovë
Mosha mesatare e mjekëve në Kosovë është 53, rrezikohet mbyllja e spitaleve pas gjashtë vitesh
Nga Zvicra në Kosovë dhe anasjelltas, në kohë pandemie
Hyn me AK47 në “Denner”, arrestohet personi pasi e paraqet një shqiptar në polici
Ministria e Shëndetësisë i takon LDK-së, ky është emri potencial për ministër
Në tremujorin e parë të vitit 2020, 150 kosovarë marrin pasaporta austriake
Futbollistët shqiptarë, Mërgim Berisha dhe Albert Vallci, fitojnë Kupën e Austrisë
Austri – Kosovë - Austri: Nisën linjat e rregullta të autobusëve
Koronavirusi prek edhe remitencat e diasporës në Kosovë
Berisha: Gjatë pandemisë, kam importuar dyfish më shumë nga Kosova në Zvicër
Ordinanca e tetovarit hap dyert për pacientët shqiptarë në Zvicër
Foshnja e vdekur nga koronavirusi ishte infektuar në Maqedoni
Nga 15 qershori, Airprishtina nis fluturimet për në Shkup dhe Ohër
Tri komunat e prekura sot me COVID-19
Trafiku ajror ndërkombëtar mund t’i kthehet normalitetit vetëm në 2023 |Revista Monitor
Virusi kthehet në Malishevë, flet kryetari i komunës
Barometri: Sa janë prekur nga pandemia ndërmarrësit shqiptarë në Zvicër
15-vjeçari kosovar provoi t’i ikte policisë austriake me motoçikletë
I riu shqiptar shpallet ndër kuzhinierët më të mirë në Francë
Vazhdon riatdhesimi: 145 kosovarë u kthyen nga Belgjika në Prishtinë
149 shtetas kosovarë u kthyen nga Zvicra në Kosovë
Dy futbollistë shqiptarë do të “luftojnë” me njëri-tjetrin për kupën e Austrisë
Prizrenasja përfaqëson Zvicrën për çmimin e madh letrar "Bachmann"
"KÂ kamping" në Austri - Albinfo
Hapen xhamitë në Zvicër, rregullat që nevojitet t'i respektojnë myslimanët
Diaspora shqiptare në Gjermani vazhdon ta ndihmoj Kosovën
140 punëtorë nga Kosova me viza sezonale arritën në Austri
Ambasada e Kosovës në Itali, me njoftim të rëndësishëm për riatdhesim
Shpikja e shkencëtarit shqiptarozviceran, në shërbim të luftimit të koronavirusit
Dikur i ndjekur politikisht, sot udhëheq kompaninë e tij të telekomunikacionit në Innsbruck
Numri i vdekjeve nga Covid 19 në Austri, ndër më të ulëtit në botë
Gjeometritë e distancimit social |Revista Monitor
Fluturimi i radhës nga Prishtina për në Cyrih
Këngëtari shqiptar, përfaqësues i Zvicrës në Eurovizion, do të ketë një këngë shqip
Fluturim special sot nga Prishtina për në Itali
Pacientët do të qëndrojnë në vetizolim për një kohë para operacionit
Liridon Lika ka doktoruar në Shkenca politike dhe shoqërore
Çifti shqiptar e lidh, rrah dhe poshtëron ish të dashurin e gruas
Kur moshatarët e tij shikonin futboll, ai preferonte vallëzimin
Në Austri: Nga 29 maji hapen hotelet, pishinat dhe eventet kulturore deri në 100 persona
Athinë, fitojnë ambientalistët. Tarraca e hotelit luksoz që “fsheh” Akropolin do të prishet |Revista...
QBD publikon falas online, katër fjalorë dygjuhësh për fëmijë deri në 6 vjeç
Do të hapen kufijtë, shkollat e çerdhet
Balerina nga Ferizaj diplomoi në "Joffrey" të Nju-Jorkut
Presidenti austriak i del në mbrojtje restorantit shqiptar në Vjenë
Presidenti austriak thyen rregullin: Pas mbylljes, vazhdon “muhabetin” në lokalin e shqiptarit
Në disa kantone të Zvicrës vijon mësimi online në gjuhën shqipe
Fluturime nga Prishtina për në Stuttgart dhe Dusseldorf
Juristja shqiptare, në shërbim të komunitetit në SHBA
Për herë të parë nga marsi, sot zero raste me COVID-19
Në Zvicër s' falet Fitër Bajrami, xhamitë s' hapin dyert për xhematin
Presidenti austriak thyen rregullat: Pas orarit të mbylljes, vazhdon “muhabetin” në restorantin e sh...
Studentët shqiptarë në Austri, të vetëm përballë sfidave
Diaspora shqiptare shembjen e Teatrit Kombëtar e sheh si akt të pahijshëm, kërkon të drejtën e votës
Kurti uron Fitër Bajramin, në veçanti uron mërgimtarët që s' munden të vijnë kësaj here në Kosovë
Ambasada e Kosovës në Austri ua uron festën e Fitër Bajramit!
Imami shqiptar në Zvicër uron myslimanët për Fitër Bajram
Zvicra kërkon të mbahen hapur kanalet për dërgimin e parave të migrantëve
153 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Zvicra në Prishtinë
Aplikimin për hyrje në Kroaci mund ta bëni edhe online
Supertalentja shqiptare mahnitë jurinë me lëvizjet e saj në “Das Super Talent Germany”
Në Gjermani Kisha bëhet "xhami" për myslimanët që s'kanë ku të falen
Qeveria austriake me udhëzime në gjuhën shqipe: rruga jonë drejt rikthimit
Studentja shqiptare shpallet fituese e “Çmimit Kombëtar të Ekselencës” në Kanada
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
Njoftim lidhur me faljen e Fitër Bajramit në Zvicër
Riatdhesohen edhe 20 kosovarë të tjerë nga Austria
“Nënë Tereza” e Grac-it, ndër shoqatat e para shqiptare në Steiermark
Ka mbajtur mbyllur gruan dhe foshnjën, 13 muaj burg për kosovarin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Shkencëtarët kanë gjetur diçka të çuditshme në eshtrat e të rinjve

Thu Nov 21 , 2019
Hulumtuesit kanë gjetur në Universitetin e Australisë se të rinjtë kryesisht nga mosha 18-30 vjeç, janë duke e zhvilluar një rritje të çuditshme në anën e pasme të kafkës së tyre. Shkaktari kryesor për këtë është, apo si e kanë quajtur hulumtuesit “ngarkesë mekanike”, e cila është gjetur vetëm të […]