Ja çka janë ata që shkruajnë me dorë të majtë!


Ka shumë thashetheme të përhapura për mëngjarashët – pra, për ata që dorë dominuese e kanë të majtën.
Disa studime sugjerojnë se mëngjarashët vdesin më të rinj, disa hulumtime thonë se janë më agresivë, e madje disa tjera sugjerojnë se mëngjarashët konsumojnë më shumë alkool.
Ndonëse këto pohime kundërshtohen dhe nuk kanë mbështetje të fortë shkencore, ekziston faktikisht një mit i cili peshon më shumë, e që thotë se mëngjarashët janë më të mençur sesa djathtakët – në fakt, edhe është sugjeruar se mëngjarashët janë më të prirë të bëhen gjeni.
‘IFL Science’ i ka rishikuar disa studime sa i përket duarve dominante dhe aftësive matematikore për ta testuar këtë teori.
Ata shpjegojnë se funksioni i duarve është manifest i funksionit të trurit dhe rrjedhimisht lidhet me aftësitë kognitive.
Sipas tyre, mëngjarashët, anën e djathtë të trurit e kanë më të madhe dhe kjo iu ndihmon atyre për aftësitë hapësinore dhe pasqyrimet mendore të objekteve.
Veç kësaj, ata kanë edhe lidhje më të mirë të qelizave nervore që i lidhin dy hemisferat e trurit me njëra-tjetrën.
Kjo nënkupton se ata kanë lidhshmëri më të madhe të dy anëve të trurit, prandaj kanë tendenca t’i përpunojnë më shpejt informacionet sesa djathtakët.
Ndër tjerash, studimet dhe eksperimentet me mijëra njerëz gjithashtu tregojnë se mëngjarashët janë më të mirë edhe në aftësitë matematikore sesa djathtakët.

Related posts:

Pagat me rritje për punonjësit e shtetit – shfaqet problemi i parë
Keqpërdorimi i sinjaleve ndërkombëtare të komunikacionit
Ventrikulografi
Zyrtari për të cilin Albin Kurti hyri në karantinë del negativ në testin për Coronavirus
Radiologët ankohen për udhëzime pa kritere për ekzaminime radiologjike
Rrezikimi i trafikut publik
As raca dhe as klasa shoqërore nuk përcaktojnë inteligjencën tek foshnjat
Sot qenka dita shumë e bukur, me diell...me thirr n'Durrës me pyet: 'A keni karantina të l...
Avdyli kritikon PDK-në për mospunë në Shëndetësi
Banorët në kërkim të një mjeku
Malisheva po vlerësohet si bombë biologjike
Pse nuk duhet të specializoni në QKUK - Prishtinë?
Nga rroga e ulët te kontrata e përkohshme, kjo është mjekja që izoloi koronavirusin në Itali!
Shifrat e FMN, Shqipëria, me financimet më të ulëta në Europë për shëndetësinë
Flaka Goranci, artistja “e bekuar nga Zoti”
The Best Ways To Deal With Hair Loss This Winter
Keni këto probleme vaginale? Kontrollohuni menjëherë tek mjeku
Sa është paga vjetore e Mjekut në Austri?
Dy adoleshentë krijojnë dorashkën që bën shurdhmemecët të flasin
Lëkura e mandarinave ju ndihmon të zgjidhni këto probleme
Vita
Keqpërdorimi i informatës zyrtare
Raporti 24 orësh nga Klinika Infektive Sipas raportit 24 orësh nga Klinika Infektive, në këtë klinik...
Çka është Punëdhënësi?
Avdyli: Këto dy të mira i ndodhën shëndetësisë me përfundimin e zgjedhjeve
Çka janë gypat e Falopit?
Ligji i Pagave, Kushtetuesja kërkon sqarime shtesë nga avokati i popullit për kërkesën e SBASHK-ut
153 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Zvicra në Prishtinë
Themelohet Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Ethmoid sinusitis: Causes, symptoms, and treatment
TREGU FARMACEUTIK NË KAOS
#CME #NMJ SINGLE ANSWER QUESTION Regarding The Nicotinic Cholinergic Receptors At The Motor End Pl...
Çka është Agjërimi? - Vlera dhe Historia e Agjërimit
Bashkohen një avokat dhe një mjek dhe … prodhojnë çokollatën për diabetikët
Couple both working on the FRONTLINES GEORGIA
Çka është fruthi? - Sëmundjet ngjitëse
Rëndësia dhe nevoja për njohjen e dhënjes së ndihmës së parë
Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot ambasadorin ...
Në 21-vjetorin e rënies, sot kujtojmë dy Heronjtë e Kombit, Sami Plakollin e Hajdini Halitin, të cil...
Take time to read and appreciate [email protected]
Dështoi në reformën në shëndetësi, qeveria finlandeze jep dorëheqjen
SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Gripi në Kosovë ka kaluar pragun epidemik
Shkelja e fshehtësisë së procedurës
Dr. Cuculi: “Oda e Mjekëve të Kosovës kërkon para për workshopin që ne e ofruam falas”
Vjena shpallet qyteti më i gjelbërt në botë
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, njofton se sot ka pranuar një informatë nga ana ...
“Imami thërret për lutjet në Ramazan, me anë të Aplikacionit”
Dhunon mjekun, arrestohet 32 vjeçari
451 raste për tri ditë në Emergjencë, 20 të lënduar në aksidente komunikacioni
Fluturime nga Prishtina për në Stuttgart dhe Dusseldorf
Mjekët tanë janë të mirë: Nuk ka dallim mes sektorit Publik dhe atij Privat në Shëndetësi
Pata kënaqësinë të bisedoja me ambasadorët e Kosovës në Gjermani, Zvicër, Austri dhe Francë, të cilë...
Sëmundja tmerruese e shpikur nga mjekët, që shpëtoi dhjetëra hebrenj
Kosovë/ 184 të infektuar me koronavirus, 5 të vdekur dhe 30 të shëruar
Mundësimi i arratisjes së personave të privuar nga liria
Dhjetë mendime mbi Shëndetin dhe Mjekun!
Hoteli luksoz në Graz lëshon për tri ditë të gjitha dhomat falas për turistë
Mjekët kosovarë trajtohen më dinjitetshëm në Gjermani sesa në Kosovë
Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga
Vizitova fabrikën e miellit "Vali" në Sllatinë të Fushë Kosovës, ku falënderova pronarët d...
Nga nesër edhe Spitali i Ferizajt në grevë, mbështet kërkesat e punëtorëve shëndetësorë të QKUK-së.
Rastet e posaçme të falsifikimit të dokumenteve
Sot pasdite bisedova me zonjën Ferdonije Qerkezi nga Gjakova, në ditën që u mbushën 21 vjet prej kur...
Vitaminë - Çka është Vitamina?
Sëmundjet e zemrës dhe grupet e gjakut
Për dhjetë muaj, qytetarët sulmuan 132 zyrtarë
Can This Weight-Loss Pill Really Help You Lose Weight?
Infermierët po ikin çdo ditë drejt Gjermanisë
5 arsye pse duhet t'a lini duhanin!
Lumiri – mjekëve për grevën: Mu atëherë kur u duhet destabilitet, ju përdorin si mjet
Dr.Hajdin Ymeri: të ndalohet vijimi i shkollimit në të gjitha nivelet, qysh nesër
Çka është Dializa peritoneale?
Veshka
Greva e Kirurgëve vazhdon
Kadri Veseli was live.
https://www.medscape.com/viewarticle/928605…
“Aderimet” e kardiokirurgëve, nga QKUK në ‘Spitalin Amerikan’ deri te ‘Millenium’
Dr.Gani Bajraktari: Të lumtë (bravo) Dr.Arbër Morina për futjen e kësaj metode për herë të parë në K...
Akademiku me 400 punime, kumtesa dhe ligjërime shkencore në të gjitha revistat me renome botërore
Kastravec për fytyrë të pastër
Mjekët rusë japin lajmin e mirë: COVID-19 ç’aktivizohet në 30 gradë celcius
Simpsons parashikuan shpërthimin e koronavirusit 27 vjet më parë
A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
Ulet numri i viktimave në Itali. Vazhdon bilanci negativ në Britani e SHBA
QKUK duket shumë bukur me shenjat orientuese të vendosura në hapësirat e saj
Pse janë lipidet e gjakut faktorë rreziku për sëmundje koronare?
Ish-luftëtari britanik i UÇK-së përkrah grevën e kirurgëve
Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë
Mos e thithni helmin nga një gjarpër
Askush nuk flet për heronjtë e sistemit shëndetësor…
Deklaratat e rreme të dëshmitarëve bashkëpunues
Benefits, safety, and side effects
Sot filluam shpërndarjen e qindra pakove thelbësore shëndetësore nëpër vendbanimet e komunave të ver...
Duhani dhe dëmet shëndetësore
Infermiere nga Ballkani në Gjermani: Biznes i majmë, kaq paguhen ndërmjetësit
OBSH i bën thirrje Shqipërisë dhe gjithë botës të rrisin numrin e infermierëve në dekadën në vijim
Dr.Istref Plakolli: Sindroma Brugada apo Vdekja e papritur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja cilat janë ushqimet që shkaktojnë erën e keqe të gojës!

Thu Mar 21 , 2019
Ja cilat janë ushqimet që shkaktojnë erën e keqe të gojës! Ushqimet dhe pijet kanë ndikim të madh në atë se çfarë ere mban goja juaj. Ekspertët tregojnë se disa ushqime kanë më shumë tendenca ta shkaktojnë erën e keqe të gojës sesa disa tjera. Dr. Harold Katz, dentist, i […]