Ja dy enzimat që rrisin shpresën për frenimin e kancerit të pankreasit

Kanceri,Kanceri i pankreasit,Pankreasi, Kirurgjia abdominale, Kanceri dhe enzimat
Shkencëtarët kanë zbuluar se raporti i dy enzimeve mund të parashikojë shanset e mbijetesës ndaj kancerit të pankreasit. 
Nivelet e larta të enzimës PHLPP1 dhe nivelet e ulëta të enzimës PKC në tumoret e pankreasit ishin të lidhura me një prognozë të dobët.
Ekipi, nga Universiteti i Kalifornisë, Shkolla e Mjekësisë në San Diego, thotë se gjetjet mund të çojnë në përdorimin e niveleve të enzimeve për të parashikuar prognozën e kancerit të pankreasit.
Ata shpresojnë se kjo mund të çojë në zhvillimin e barnave që nxisin aktivitetin e enzimës që frenon tumoret dhe siguron një trajtim potencial për personat që vuajnë nga sëmundja. Kanceri pankreatik shkaktohet nga rritja jonormale dhe e pakontrolluar e qelizave në pankreas, një gjëndër e madhe në sistemin e tretjes.

Related posts:

Rinis futbolli edhe në Austri
Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta
Gazetat vazhdojnë me urrejtje ndaj mjekëve duke plasuar edhe një lajm të rremë
Pasi fitoi betejën me COVID-19, Dhimitër Kraja rikthehet sërish në shërbim
Iran - Rritet në 5 numri i viktimave nga koronavirusi
Vazhdimi i punësimit
Ministri Cakaj bisedon me ministren austriake për pandeminë dhe integrimin në BE
A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?
Ngasja në gjendje të paaftë apo të dehur
Ndërroi jetë Agim Ramadani, mjeku i parë ligjor shqiptar në Maqedoni
Mashtrimet me „Kurzarbeit“ i kushtojnë miliona euro Austrisë
Online information about probiotics often misleading
Ja ku u krijua Coronavirusi!
NJOFTIM Posa nesër, më 09 prill 2020, është festë zyrtare, me rastin e shënimit të ‘Ditës së Kushtet...
Çka është Punëdhënësi?
Sa është paga vjetore e Mjekut, Prokurorit dhe Gjyqtarit në Gjermani?
Dr.Taner Yusuf: Kosovë më befaso një herë për të mirë
Ja kur hyn në fuqi Ligji i Pagave
Fillimi i punës - Ligji i punës
Dikur i ndjekur politikisht, sot udhëheq kompaninë e tij të telekomunikacionit në Innsbruck
2019: Katër mjekë të njohur e lanë QKUK-në për shkak të problemeve menaxheriale
Çka janë gypat e Falopit?
Pengimi i ceremonive fetare
Psikiatri Pepshi: Vetëvrasjet shumë rrallë mund të parandalohen, nëse karantinimi shkaktar mund të i...
Mjeku francez: Ilaçi kundër koronavirusit ekziston dhe është i lirë
Ulen vdekjet nga koronavirusi në Itali, brenda 24 orëve humbin jetën 525 pacientë
“Nuk ka COVID që e zhduk plagën qelbrrjedhëse”, Tritan Kalo mesazh të fortë politikës: Koha postkovi...
Në Maqedoninë e Veriut regjistrohen 40 raste të reja me Covid-19
Ja kush ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet!
Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik
Mundësi riatdhesimi më 9 maj për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Zvicër
Aplikimin për hyrje në Kroaci mund ta bëni edhe online
Sqarime rreth Aprobacionit në Gjermani
Sot kujtojmë me dhimbje dhjetëra martirë të cilët u vranë mizorisht 21 vite me parë në fshatin Burim...
1,000 doktorë shqiptarë nga diaspora në shërbim online për mërgimtarët
Dr.Istref Plakolli: Sindroma Goodpasture
Covid-19, OBSH paralajmëron: Mos i hiqni masat kufizuese shumë herët, gjendja mund të përkeqësohet
Darmbakterien steuern, ob sich Darm zusammenzieht oder entspannt
New treatment extends lives of people with most common type of liver cancer
#CME SAQ INDUCTION AGENTS Which of the following inhibits 11-Beta-Hydroxylase !? A. STP... B. Pro...
Rudina Xhunga: Mjekëve të këtij vendi, të kujtohemi t’u themi dhe faleminderit!
Jeta e heroit Ismet Asllani ishte e mbushur me vepra trimërie për Kosovën, kur më së shumti i duhesh...
Viscerit
Italia në alarm nga koronavirusi: 10 qytete mbyllin shkollat, baret, thirrje banorëve të mos dalin j...
Partia Demokratike e Kosovës vazhdon intensivisht reformën e saj të brendshme, pavarësisht situatës ...
Kosova është e bekuar që ka shtete mike partnere që na kanë ndihmuar në çdo sfidë gjatë së kaluarës ...
Sindikatat paralajmërojnë grevë prej të mërkurës nëse s’marrin përgjigje nga Presidenti dhe Kryemini...
Demenca Alzheimer
Çfarë Tregojnë Duart e Ftohta për Shëndetin?
Lajmërimi apo kallëzimi i rremë
Ja cilat janë efektet anësore të injeksionit intramuskular (i.m)!
Maqedonia e Veriut rrit pagat e mjekëve e infermierëve, specialistët do marrin deri në 1600 euro
Një në katër mjekë, ose 32.9% e mjekëve në Zvicër janë të huaj, mes tyre shqiptarë
Përbërja e gjakut
Thënie për shëndetin
SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 TË SHËRUAR ME COVID-19! Sot më 01.04.2020 në Laboratorin...
Vjedhje brenda QKMF-së në Gjakovë
Mjekët nisin protestat në Francë: kërkojnë që qeveria të rrisë investimet për spitalet publike
Hetimi për “Sterilizimin”, Koni dëshmon në SPAK: Koncesion korruptiv
This Easy Cardio Swap Will Help You Train for A Half Marathon
Syla: Gjendja është rënduar, mjekët po ikin nga Kosova
Donning gear to protect against COVID-19
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Çka është Dialogu Social?
Familjarët e të moshuarit e lan vet në Emergjencë
Mjekët e profesorët nuk mund ta fshehin pasurinë, detyrohen ta deklarojnë
Të dashur miq, Besoj e keni vërejtur që nëpër media, e sidomos në rrjetet sociale, po zhvillohet nj...
Bullgaria në prag të krizës shëndetësore, mjekët dhe infermierët synojnë Gjermaninë dhe Austrinë
Horror! Mark Skinner: Të paktën 82 shqiptarëve që u dërguan gjallë në Serbi, gjatë luftës, u janë ma...
29 të infektuar në qendrën e shpërndarjes së postës në Hagenbrug të Austrisë
Mjeku paralajmëron: Rreth 96 milion persona do infektohen me koronavirus, 500 mijë do vdesin
Sot pritet vendimi për Ligjin për pagat
10 vjet burg për sulmuesit e Mjekëve
Dr.Fatmir Salihu: Kolikat infantile
Why Has Medicine Become Such a Miserable Profession?
Kulusevski mbërrin në “J Medical”, mjeku i Kombëtares shqiptare thotë fjalën e fundit
SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Tjetër sukses: Klinika e Alergologjisë me hapësirë moderne
Gripi në shkollë, Mjekët: Përhapet me shpejtësi
Ja si t'i parandaloni ngërqet e këmbëve gjatë shtatzënisë?
Fluturimi i radhës nga Prishtina për në Cyrih
Specializantët ankohen se nuk janë paguar
Mjeku francez habit me deklaratën e tij: Përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë? Sekretin ma ...
Mjeku shqiptar në Angli: Pacientëve shqiptarë me COVID u flas shqip
Ekipit të mjekësisë i shtohen tetë mjekë të rinj
Ventrolateral - Çka është Ventrolateral?
Mundësimi i arratisjes së personave të privuar nga liria
A Trainer Reveals the Best Exercises For a Stronger, Toned Butt
Çfarë duhet bërë në prezencë të një Vampiri të energjisë?
Epidemiologu Kakarriqi: Pse ka më pak raste me koronavirus në vendet që kanë aplikuar vaksinën ndaj ...
Vendet në të gjithë botën po vuajnë për mungesën e infermierëve
Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave
Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje
Mos i vlerësoni mjekët si terrorist
Nobel Prize Winner Insults All Doctors
Pse po shtrembërohen faktet për Shëndetësi?
Njëzet e një vite më parë, brigada 138 e UÇK-së, nën komandën e Agim Ramadanit, nisi Betejën e Kosha...
Sonte kuptova se në New York iku nga kjo jetë Rexhë Xhakli, atdhetar, veprimtar e biznesmen i shquar...
LAPSH në Cyrih ka një njoftim për prindërit
Ja sa dënohet punësimi i personave të infektuar me sëmundje ngjitëse

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja cila vitaminë e ndalon dhimbjen e shpinës!

Mon Mar 25 , 2019
Dhimbja e shpinës është problem shëndetësor i shumë njerëzve anë e mbanë botës. Lloji më i njohur është dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës, njohur ndryshe si ‘lumbago’. Megjithëse dhimbja në shpinë zakonisht nuk është shenjë e ndonjë problemi serioz shëndetësor, disa njerëz e përjetojnë shpeshherë gjatë jetës së […]