Ja kush ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet!

A e dini se Ibn Rushdi ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet. Gjithashtu sqaroi se për çfarë shërben rrjeta e syrit. Të gjitha këto i regjistroi në librin e tij: “Kulijat et Tib”

Monumenti i Ibn Rushdit në qytetin e Kortobës/Dr.Besnik Ibishi/Gazeta Shëndeti

Related posts:

Ushqimi për diabetikët apo për të sëmurët që vuajnë nga sheqeri
Suedi, hapet restoranti i parë për vetëm një klient |Revista Monitor
Kryesindikalisti i shëndetësisë: Priten veprime të paparashikueshme nga Sindikatat!
Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani
Ja cilat janë sanksionet disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve
A rriten shanset për të ngelur shtatzënë nëse kryeni marrëdhënie seksuale çdo ditë?
Ndihmoni fëmijët dhe të rinjtë të ndjejnë kënaqësi nga përfshirja në një stil jetese më të shëndetsh...
Ushqimet me vitaminë B5, kundër Alergjive
Situata epidemiologjike me influencë sezonale 2018/2019 në Kosovë
Ja me çka i shpërblen joduhanpirësit kjo kompani angleze
Nackt und unwohl beim Arzt – nicht in den USA
Virusi Corona, në qytetet kineze ka edhe shumë shtetas shqiptarë
Ndërroi jetë Agim Ramadani, mjeku i parë ligjor shqiptar në Maqedoni
Viskoz
Scrub “bio” për pastrimin e thellë të fytyrës
RUBIKON: Kadri Veseli, kryetar i PDK-së - 08.04.2020 - Klan Kosova
Deri në tre vjet burg për sulmet ndaj mjekëve dhe infermierëve në Kroaci
Kosova në prag të grevave të përgjithshme, koordinohen arsimi, shëndetësia dhe policia
Çfarë është gripi i derrave dhe cilat janë shenjat e tij?
Vdekja e kardiologut të njohur nga Drenasi, Dr. Sami Gjoka, na pikëlloi shumë. Kontributi i tij isht...
Virusi vdekjeprurës kinez: Dyshohet për rastin e parë në Kosovë
Ventrikulomegali
Kur duhet të shkoni tek Gjinekologu?
Gjysma e popullit janë 'Albina'. Këtu është problemi Juaj. Nuk po e lëni Albinin m'u...
OPINION : NEW YORK TIMES Life and Death in the ‘Hot Zone’ “If people saw this, they would stay home...
QKMF në Gjakovë siguron pasije për laboratorin e Stomatologjisë
Gazetat vazhdojnë me urrejtje ndaj mjekëve duke plasuar edhe një lajm të rremë
Ja sa dënohet marrja e ryshfetit!
Dhënie enorme e injeksioneve dhe infuzioneve në Qendra të Mjekësisë Familjare
Destan Gashi, njeriu që i njeh damarët e gurit
Intervistë rreth ushkurit. Berati nuk e nxori intervistën që ka dashur nga Richard Grenelli, por me...
Sot qenka dita shumë e bukur, me diell...me thirr n'Durrës me pyet: 'A keni karantina të l...
Mjeku shqiptar nga Maqedonia po mahnitë Zvicrën
Përsëri specializantët ankohen se nuk janë paguar
Dhënia e ndihmës kryesve pas kryerjes së veprave penale
Gjermanët vendosin nëse duan të jenë dhurues organesh
Dy arsye tjera pse duhet të konsumoni mollë në mëngjes
Kontestohet plani i Albin Kurtit për mjekët e sektorit privat
Infermierët, akuza mbi portalin e punësimit: S’ka transparencë!
Historia e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Sulmuesi i Mjekut në Lezhë vetëdorëzohet në Polici dhe pranon fajin
Kirurgët vazhdojnë t'a marrin rrogën e njejtë 549 euro dhe jo 1195 euro
Të bëhesh INFERMIER
INTERVISTË ME KRYETARIN E AAK-së, RAMUSH HARADINAJ
Mjekët i gjetën qindra krimba në tru, shkaktuar nga konsumimi i ushqimit më të përhapur
Çka është gjaku?
Ushqimi me fibra, konsumi që ul rreziqet nga sëmundjet
Ja cilat janë tre mitet e gabuara rreth bukurisë
Spital të ri për kirurgjinë, mjeku: Kemi punuar me automatik te koka
Kosovë/ 14 raste të reja pozitive me COVID-19, shkon në 224 numri i të prekurve
Kirurgu shqiptar zbulon instrumentin e veçantë i cili do të përdoret në tërë botën
Kapen shqiptarët në klubin që punonte “normalisht” përkundër pandemisë
Amanit, arsimtar, prindër, kujdes!
Maji, muaj i normalitetit të jetës në Austri
Ja çka do të ndodh vitin e ardhshëm me sigurimin shëndetësor
Sindikalistët thonë se kishte një marrëveshje të fshehtë për pezullimin e Ligjit për pagat
Zbulohet gjarpri i rrallë me dy koka, funksionojnë në mënyrë të pavarur – Gazeta Koha Jone
Cilat janë shkaqet e migrenës?
Mjekët kërkojnë rrugën për pavdekësinë: Dihet kur do të bëhet transplantimi i parë i kokës
Dr.Jeton Karpuzi : Masat agresive të cilat duhët të merren në mbrojtje ndaj SARS-Cov-2
Dr.Asllan Tahiraj:Koronavirus, ose ‘‘virusi me kurorë‘‘
Çka është Fibromialgjia dhe si trajtohet?
Mjeku Shqiptar fiton çmim ndërkombëtar për....
Vital
Historia e mjekësisë
New original investigation: Subcutaneous Nitroglycerin for Radial Arterial Catheterization in Pediat...
Çka është Paga?
Eksperti i shëndetit publik Dasho: Masat aktuale të ezauruara, momenti të përdorim ato inteligjente
Për mjekët e QSUT që më shpëtuan jetën
Ministria e Financave: Sot dalin pagat dhe shtesat prej 300 euro të parapara në Pakon Emergjente
“Nënë Tereza” e Grac-it, ndër shoqatat e para shqiptare në Steiermark
Fjalët e bukura të nutricionistës së famshme për nënën e saj
Kina gënjeu për COVID-19, publikohet dokumenti sekret me shkeljet e bëra
Mjeku shqiptar rrëfen përvojat personale nga fronti kundër virusit në Itali
Kreu i Sindikatës së mjekëve në Kosovë: Ministria e Financave po na bën presion për reduktimin e lis...
Kur një person konsiderohet i shëruar nga Covid-19? Pse gjurmimi i rasteve të shëruara është i rëndë...
Punonjësi i zyrave në të ardhmen!
Analiza e fajit! 1. Kam punuar shumë për koalicionin LVV-LDK. Kam shku aq larg, sa edhe babës ju k...
Mjeku paralajmëron: Rreth 96 milion persona do infektohen me koronavirus, 500 mijë do vdesin
Më shumë se gjysma e mjekëve do të largoheshin nga Shqipëria
Vetëvendosja s'po e lë vdekjen m'u bë LAJM. Kryeministër, i kofsh' fal situatës se ...
Dita e parë e kimioterapisë…, një reflektim që duhet lexuar
Rama sqaron shpërblimin për mjekët që luftojnë COVID-19, ja kush përfiton
Shqipëria moshohet me 5 muaj më 2019, plakja rëndon sistemet shëndetësore dhe skemat e pensioneve
Vitamina B2 ose riboflavina
Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve
Danimarka, Norvegjia dhe Estonia regjistrojnë rastet e para me koronavirus
Spanja shënon rënie të numrit të viktimave, 637 të vdekur në 24 orë, më e ulëta prej 24 marsit
Në QKUK, i shpëtohet jeta një 21 vjeçari Po vazhdon të zbatohet me sukses projekti nacional i Stro...
Duda Balje: do të doja të bëhesha Kirurge
Shëndeti riprodhues në sëmundjet reumatike dhe muskuloskeletale
Blerim Latifi: Budallologjia kosovare në kohën e coronavirusit
Bashkohen një avokat dhe një mjek dhe … prodhojnë çokollatën për diabetikët
Qeveria të shpallë alarmin SOS, rrezikohemi të mbetemi pa mjekë
LIGJI PËR PAGA NË SEKTORIN PUBLIK, NUK PO I GËZON TË GJITHË
Dr.Blerim Myftiu: Kokëdhembja e tipit “cluster”
Cilat gra preken nga kanceri i gjirit?
217 raste, për 24 orë në Emergjencë
Kur gratë shkelin gratë...
Një javë blackout shëndetësor do i mësonte këtij shteti dhe këtij populli se pse është e shenjtë blu...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Defektologu që ishte në komision iu jep pikët maksimale në konkursin për logopedë në QKUK dy punëtorëve të tij

Sat Mar 16 , 2019
Botapress 15 Mars- Me 12 Shkurt të këti viti 2019 në QKUK ishte hapur një konkurs me thirrje për aplikim për 2 Logoped, pas daljes së konkursit aplikuesit ishin një numer i madh që prisnin me pa durim për t’i dorzuar dokumentet dhe secili nga ta në mendje kishte të […]