Ja pse hurmat janë frutat më të shëndetshme në planet

Ja pse hurmat janë frutat më të shëndetshme në planet, Hurmat, Hurma dhe shendeti
Hurmat kanë një gamë të gjerë vlerash shëndetësore dhe ushqyese, duke i bërë ato frutat më të shëndetshëm në planet. Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i fibrave natyrale që janë thelbësore për trupin të funksionojë siç duhet. Sheqeri natyral që gjendet te hurma është alternativa perfekte e sheqerit të rregullt. Janë të lehta për t’u tretur dhe ulur urinë.

Hurma, nga përbërja e saj, është një tabletë e vërtetë natyrore multivitaminë që mund të përdoret si nga fëmijët ashtu edhe nga të rriturit. Nga anemia, përmes presionit të lartë të gjakut, kolesterolit, deri në kancer.

Për shkak se përmbajnë lutein dhe zeaxanthin, ato quhen vitamina për sytë. Luteina dhe zeaxanthin janë veçanërisht të rëndësishme për retinën dhe makulën e syrit, pasi ato mbështesin qelizat epiteliale për shikim të mirë dhe parandalojnë dëmtimin makular, i cili ndodh në pleqëri, transmeton KosovaPress përcjell Gazeta Shëndeti.
Gjithashtu përmbajnë kalium, i cili është i dobishëm për ndalimin e diarresë. Përveç kësaj, ndihmojnë për të rikthyer florën e zorrëve sa më shpejt të jetë e mundur. Marrja e rregullt e hurmave do ta lehtësojë zorrën tuaj dhe krijimin e baktereve beninje. Ndërsa ndalojnë diarrenë, ato gjithashtu mund të ndihmojnë ushqimin të tretet më shpejt dhe lehtë nga trupi.

Related posts:

Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese
Familjarët e të moshuarit e lan vet në Emergjencë
Dhunoi partneren dhe kërcënoi me thikë mjekët, prangoset shqiptari në Itali
Gjumi i pakët dhe imuniteti
451 raste për tri ditë në Emergjencë, 20 të lënduar në aksidente komunikacioni
Federata e Shëndetësisë të mërkurën vendos për vendime sindikale
Kirurgu Shqiptar emërohet Shef i Klinikës gjermane
Vaksina
Viremi
Deputetët Lekaj dhe Haxhiu kishin kontakt me infermierin e prekur nga Coronavirusi në Spitalin e Gja...
Pagat nuk iu rritën, mjekët ia mësyjnë Gjermanisë
Ndalni këta mashtrues! Tregtarë të pacipë që fitojnë edhe nga epidemitë!
Koronavirus: Shfrytëzoni fondin e kompensimit për familjet në vështirësi
NJOFTIM eMësimi – Orari Javor i Transmetimit në RTK 4 për klasat 1-9 Menjëherë pas ndërprerjes së ...
Mjekët e shpallin të vdekur, gruaja në Indi “ringjallet” gjatë ceremonisë mortore
Tërë ditën e duron dhimbjen ndërsa ora 2 pas mesnate kërkon ndihmë mjekësore te Mjeku
Kurba e COVID-19 në Shqipëri/ Rama: Sa më fort të rezistojmë sot, aq më e butë do jetë ngjitja
Çfarë e shkakton lupusin?
Të martën riatdhesohen 150 shtetas kosovarë nga Suedia, Finlanda e Norvegjia
Psikologu Fitim Uka: Shkolla jonë dëmton seriozisht shëndetin
Çka është shantazhi?
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
Me keqardhje mora lajmin për vdekjen e dy qytetarëve tanë, si pasojë e virusit COVID19, në orët e he...
Kadri Veseli was live.
Sot shënohet dita ndërkombëtare e Epilepsisë
Gjithnjë e më shumë zviceranë po largohen nga Zvicra – por ku shkojnë?
Jeni të sigurt që po zgjidhni qumështin e duhur? Mësoni cili bën për ju – Gazeta Koha Jone
Paralajmërojnë sindikatat: Pagat me rritje ose nisim grevën
Eksperti zviceran: Koronavirusi, më pak i rrezikshëm se gripi “normal” sezonal
Në Austri, me shqiptarët që strehuan shqiptarë gjatë pandemisë
Specialisti i Reumatologjisë që ka diplomuar dy herë në Mjekësi
Zëvendësministri i Shëndetësisë Dr.Rrustem Musa nuk shpenzoi asnjë euro për udhëtime zyrtare e telef...
Qepët mund të ulin rrezikun për sulme të zemrës
Ja çfarë metode e re e operacioneve po aplikohet në Kirurgjinë Torakale!
Ra nga makina dhe prindërit nuk e panë, flet mjeku
Dr.Blerim Myftiu: Epilepsia dhe agjërimi
Vendimi i qeverisë: Dyfish bonus për mjekët që pranojnë të punojnë në rrethe
Dyfytyrësia e disa Portaleve dhe Gazetave ndaj Mjekëve dhe Infermierëve
10 Theniet më të bukura për infermieret
Sot pranuam një pako me ndihma mjekësore nga Turqia që do të ndihmojë në betejën kundër COVID-19. Kj...
Familjet e 5 foshnjeve marrin lajmin e jetës, mjekët shqiptarë kryejnë me sukses operacionet e vësht...
A Trainer Reveals the Best Exercises For a Stronger, Toned Butt
Çka është Punëdhënësi?
Dr.Besnik Bicaj: Kanceri i zorrëve dhe trajtimi në Kosovë
Sot vizitova Ferizajin për të shprehur personalisht mirënjohjen ndaj personelit shëndetësor, që me p...
Virilizëm - Fjalori Mjekësor
Lezhë/ Shërohen infermierja dhe sanitarja të infektuara me Covid, asnjë rast i ri
Qeveria Kurti shfuqizon vendimin e Qeverisë Haradinaj për rritjen e pagave për vete
Kosova në prag të grevave të përgjithshme, koordinohen arsimi, shëndetësia dhe policia
Urdhërohet anulimi i ndërhyrjeve kirurgjikale në fundvit, ngaqë nuk ka mjek
Supertalentja shqiptare mahnitë jurinë me lëvizjet e saj në “Das Super Talent Germany”
Një fotografi me një mesazh për të gjithë kundër vaksinimit
E konfirmon doktori i Kombëtares së Kosovës: Ademi dhe Rama më sulmuan fizikisht në Gërmi
A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?
Alarmante: Në çdo të tretën ditë largohet nga një Mjek nga Kosova
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni sonte, duke filluar nga ora 21:00, në Syri TV. Intervista do t...
Qeveri mbi qeveri. Nga e hëna, Cari, fillon konsultimet për krijimin e qeverisë së Unitetit të Hajn...
Stadet e demencës
A është rrezik nëse bebja e ka kërthizën rreth qafës❓
Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj
Gjatë fundjavës dhe sot kam kontaktuar dhe biseduar në telefon me të gjithë kryetarët e komunave të ...
Dr.Izet Sadiku: Sulmi ndaj zëvendëskryeministrit Hoti është akt qyqar
Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje
Basri Lenjani: shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar
‘Dijetari’ Zafir Berisha i pakënaqur me fjalimin e Albin Kurtit në Mynih
14 Things Only People Who Work in the Medical Field Will Understand
Kosovarët duhet të krijojnë shprehi që Mjekët dhe Infermieret në Kosovë kudo që i shohin t'i përqafo...
Do të iu habit arsyeja pse të gjithë po vënë një shishe me ujë para derës në këtë vënd.
Shkova tek mjeku për kollën dhe zbulova që vuaja nga…
Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë
Avokati i popullit me deklaratë dalldisëse: Ligji i pagave duhet të pezullohet
Alcohol: Link Between Liver and Brain May Control Consumption
Ja sa dënohet shmangia nga tatimi
Dr.Naim Shabani: Miomët e mitrës
Koha vendos gjithçka në vendin e vet dhe dënon ata që lënduan dikë!!
Mjeku e zbuloi të vërtetën pikëlluese për Shumaherin
Pneumonia virale
Ndërmarrja e shqiptarit “Pije Vendore” ndihmon të pastrehët në Wels
A mund të përdorin arra fëmijët?
Flaka Goranci, artistja “e bekuar nga Zoti”
Ja sa dënoheni nëse e keqtrajtoni dikënd gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare ose autorizimeve publike
Në Zvicër s' falet Fitër Bajrami, xhamitë s' hapin dyert për xhematin
Dr.Artan Koni: COVID19...gjendja është serioze, por s’ka vend për panik
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
Ku po gabohet me Infermierinë e sotme
Në Klinikën Infektive në QKUK, sipas raportit ditor, janë të hospitalizuar gjithsej 61 pacientë. Me...
QKUK dhe Spitalet Rajonale me mungesë të Anesteziologëve
Psikologjia e sjelljes në shoqërinë tonë
Analiza e fajit! 1. Kam punuar shumë për koalicionin LVV-LDK. Kam shku aq larg, sa edhe babës ju k...
QKMF në Prizren siguron pajisje të rëndësishme laboratorike për analiza të ndryshme
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Perëndoi periudha e komandantëve
Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor
Thëngjilli përsëri shkaktari kryesor i ndotjes së ajrit në kryeqytet
Cili mjek specialist e shoqëron presidentin e SHBA-së?
Zvicër: 1 në 10 pacientë, të dëmtuar nga trajtimi mjekësor
Shkencëtarët australianë nisin provat për dy vaksina të mundshme
Destan Gashi, njeriu që i njeh damarët e gurit
Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj
A është alkooli i dëmshëm për bebin në barkun e nënës?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mesazhi i mjekut milioner që vdiq nga kanceri: Paratë nuk sjellin gëzim…

Mon Nov 11 , 2019
Doktor Richard Teo Keng Siang ishte një njeri që ka mësuar mësimin më të rëndësishëm në jetë, kur kuptoi se po i kalon ditët e tij të fundit në tokë, transmeton Klan Kosova. Në kohën kur ishte në të 30-tat, Teo kishte gjithçka: pasuria e matur në miliona dollarë dhe […]