Ja pse proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene!

Ja pse proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene!
Një raport ka zbuluar se proshuta dhe produkte të tjera që vijnë nga mishi i përpunuara janë kancerogjene. Kjo për shkak të përmbajtjes së nitriteve, të cilat janë njëkohësisht një konservues i fuqishëm i proshutës dhe vrasin bakteret botulinore, të cilat mund të shkaktojnë helmimin e ushqimit.
Megjithatë, hulumtimi për Shoqatën e përpunuesve të mishit britanik nga konsulenca shkencore Campden ka zbuluar se nitratet nuk e sulmojnë këtë bakter. Disa marka prodhojnë proshutë dhe salsiçe, duke përdorur proceset tradicionale pa kimikate.
Por ka të dhëna që kompanitë e tjera të ushqimit përdorin nitrite, sepse ato ruajnë ngjyrën e trëndafiltë të mishit, që konsiderohet më tërheqës për blerësit. Baronesha Walmsley, nënkryetare e grupit parlamentar tha:- ‘Kjo dëshmi ngre pyetje serioze për arsyen pse nitratet janë shtuar në proshutën tonë’.

Related posts:

Sot vizitova Ferizajin për të shprehur personalisht mirënjohjen ndaj personelit shëndetësor, që me p...
Anesthesia
Dental Care for Kids: When Should Your Child Start Going to the Dentist?
Which operations can restart first? New guide could help hospitals decide
Syla: Moszbatimi i Ligjit për Paga do ta nxjerr situatën jashtë kontrolli, s’mbajmë përgjegjësi
Kryeministri britanik Boris Johnson shtrohet në spital nga COVID-19
Ekipi i Sigurisë Diplomatike ndihmon në riatdhesimin e shqiptarëve
Ja vaksina që ul rrezikun e kancerit të qafës së mitrës
OSK-ja: Mos plotësimi i kushteve të punës, shkaktari kryesorë pse mjekët po ikin nga Kosova
Fjalët prekëse dhe mesazhi i fortë i një doktori për gratë shtatzëna
Cila nga strukturat e dhëna nuk ka sytha?
Me pikëlloi shumë lajmi për vdekjen e dy qytetarëve tanë të prekur me COVID- 19. I shpreh ngushëlli...
Parma, kryeqyteti i kulturës (virtuale); një udhëtim në heshtje |Revista Monitor
Infektologët paralajmërojnë që coronavirusi shkakton dëmtime neurologjike, ndërkaq te disa edhe sulm...
A është historia e shëndetit familjar faktor rreziku për leukemi? A trashëgohet Leukemia?
Vipera
Një 80 vjeçar që erdhi nga Italia dyshohet se është prekur nga coronavirusi, ekipi mjekësor i QKMF-s...
Guriel Nasto, doktori që spikat për punën e palodhur për të porsalindurit
Vir
Cilat janë shenjat dhe simptomat e menopauzës?
Punësimi i shtetaseve të huaj
Vazhdon avazi i vjetër: Mjekët Specializantë ankohen se nuk janë paguar
Nëse doni të shmangni sëmundjet e zemrës filloni nga kujdesi për dhëmbët
QKUK- Shskuk info updated their cover photo.
A Trainer Answers: What's the Best Workout For Losing Weight?
Kush e shkakton kancerin? Studimi: Ndikon mënyra e jetesës
Çka është Mitra?
Pamje magjepse të “Liqenit të Batllavës” të shkrepura nga Arian Mavriqi
NJË RAST I RI ME COVID-19! Sot pasdite përfundoi testimi i 58 pacientëve të dyshimtë nga Klinika In...
Ja kur konsiderohet se Prokurori ka kryer shkelje disiplinore!
Kosova do të ketë numër të tmerrshëm të ngelaqëve
Shuhet mjeshtri i madh i humorit, Gëzim Kruja
Suedi, hapet restoranti i parë për vetëm një klient |Revista Monitor
Riana Dragu, infermiere në vijën e parë të frontit në luftën kundër COVID-19 në Miçigan
Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë
Veshka
Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave
Cilat janë shkaqet e migrenës?
Mentor Llugaliu: Për 20 vjet jemi qeverisë nga llojlloj hajni e krimineli
Antenat celulare, bartëse dhe përcjellëse të rrezatimit radioaktiv “vrasës” në organizëm
Pjesëmarrja në turmë që kryen vepër penale dhe huliganizmi
Dr.Istref Plakolli: Sindroma Goodpasture
Si quhet organi embrional përmes të cilit ushqehet embrioni i gjitarëve?
Sot është Dita Botërore e Shëndetit, që sivjet iu kushtohet infermierëve dhe mamive, për rolin kyç ...
Dr.Përparim Ramusa: Albin Kurti i ka dy mundësi
Zbulohet gjarpri i rrallë me dy koka, funksionojnë në mënyrë të pavarur – Gazeta Koha Jone
Mjekët dhe infermierët,çirakë në shtëpi të vetë !
Kirurgët nuk i përgjigjen grevës: Vazhdojnë punën
Ngasja në gjendje të paaftë apo të dehur
Vetëgjyqësia
COVID-19, Rama: Kemi në dispozicion 304 respiratorë dhe 310 shtretër
Dr.Taner Yusuf: Kosovë më befaso një herë për të mirë
Çka janë Lipidet në gjak?
Mjekët tanë janë të mirë: Nuk ka dallim mes sektorit Publik dhe atij Privat në Shëndetësi
Dr.Besnik Ibishi: Këshilla para se me dhënë gjakun për analiza
Pak Femra, Shumë Plastikë… Shumë Meshkuj, Pak Burra!
Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor
Venopunkturë
Lëre beben të qajë
Rëndohet situata në Turqi rritet numri i të vdekurve
Belated Happy Easter From Annika Faroe Islands
Studimi ngre alarmin: Tatuazhet mund të shkaktojnë kancer
Çka janë qelizat e bardha të gjakut?
Lajmi i mirë, gjatë 24 orëve të fundit shërohen 5 pacientë
Çka është Paga minimale?
Viscerit
Qeveria do të paguajë hotelin për emigrantët që futen në Shqipëri
Baraliu: Vendimi i kushtetueses për pagat të respektohet, të ndalen grevat
Maqedonia e Veriut rrit pagat e mjekëve e infermierëve, specialistët do marrin deri në 1600 euro
Ja çfarë fjalë epike shkruan Mjeku për Adem Jasharin!
Koronavirusi/ Mjeku Florian Toti: Disa këshilla për personat me diabet
Mjeku Shkodran Zyhdi Çoba..Një jetë e tërë e lidhur me Sportin
Kollçaku: Nëse infektohet ndonjë deputet sot, mos t’i vendoset respiratori
Pacientët po bëjnë ankesa duke trilluar ngjarje ndaj mjekëve dhe infermierëve
Si matet funksioni i veshkave?
Virusi kinez ka mbërritur edhe në Zvicër, 2 të shtruar në Triemlispital të Cyrihut
Vakitë në QKUK
Çka janë sëmundjet kronike të veshkave?
Ushqimi dhe insuficienca kronike renale
Analiza e fajit! 1. Kam punuar shumë për koalicionin LVV-LDK. Kam shku aq larg, sa edhe babës ju k...
Shkaktohet prej celularit, kjo është sëmundja që po prek gjithë njerëzimin
Seksologu kosovar flet për vdekjet e të moshuarve në motele
Rrahet mjeku në Gjilan, i dyshuari e sulmon pasi e dërgon gruan për kontroll
Hungaria hap kufirin me Austrinë
Riatdhesohen 300 shtetas zviceranë dhe qytetarë maqedonas në Zvicër
Ja çka duhet të dini për vitaminën C ?
Zëvendësministri i Shëndetësisë Dr.Rrustem Musa nuk shpenzoi asnjë euro për udhëtime zyrtare e telef...
2 të vdekur nga gripi në QKUK: A po fshihet ‘gripi kinez’, Europa në panik
Kadri Veseli was live.
Mungesa e kësaj vitamine në trupin tuaj mund t’ju shkaktojë humbjen e shikimit
Zbulimi i fshehtësisë zyrtare
Kinë: Mjekët detyrohen të mbajnë pampersa pasi nuk kanë kohë të përdorin tualetin
Ambasada e Kosovës në Itali me njoftim mbi riatdhesimin e shqiptarëve
Dita e Tokës feston 50-vjetorin |Revista Monitor
Edhe Rumanisë po i ikin mjekët
Përvetësimi i kundërligjshëm i pasurisë me rastin e bastisjes apo ekzekutimit të vendimit gjyqësor
Mundësi riatdhesimi më 9 maj për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Zvicër
Koronavirusi, mjeku Vargu: Ka diçka të ndryshme, nuk kemi virozë normale
Dr.Leard Berdica: Këshilla për familjarët e pacientëve dhe për Kirurgët
Syla:Politikanët kosovarë qëllimisht po i largojnë mjekët nga Kosova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja çka parandalon çaji i zi!

Mon Mar 25 , 2019
Nëse konsumoni çaj të zi ju keni përfitime për lëkurën tuaj.  Lëkura e juaj ka tre përfitime çaji i zi : ajo ushqehet me vitaminat B2, C dhe E, gjithashtu edhe me magnez, kalium dhe zink.  Përveç këtyre përfitimeve, ju do të mbroni lëkurën tuaj nga rrudhat e hershme dhe […]