Ja pse qajnë bebet

Nëna të dashura nëse e qara e fëmijës tuaj vjen si pasojë e mërzitjes ose e vetmisë, mund t’ju ndihmojnë shumë prekja, mbajtja në krahë, e folura dhe vendosja e fëmijës në një pozicion ku mund t’ju shohë dhe të ndiejë praninë tuaj.
Mund të provoni ta ushqeni, ta merrni me të mirë, ose t’i ndërroni pelenat. Ndoshta është koha që duhet të flejë, të ndryshojë pak pozicionin ose të lëkundet paksa në krevat.
Ndoshta i vogli juaj ka nevojë për pak më shumë – ose pak më pak – vëmendje.
Por pse qajnë bebet ?
Një fëmijë i vogël qan kur diçka nuk shkon mirë, pasi kjo është vetmja mënyrë për të kërkuar ndihmë.
Bebi mund të jetë i uritur, i ndotur, ndjehet i vetmuar, jo rehat, ose ka frikë.
Bebi mund të jetë sëmurë; nga mënyra e të qarit ndryshon dhe ekzaminimi nga mjeku që mund të zbulojë natyrën e sëmundjes.
Kolikat abdominale (dhimbjet e barkut) ng njëherë quhen dhe “kolikat tremujore”, pasi rrallë vazhdojnë përtej moshës 3 muajshe.
Kriza e laktacionit tek nëna, kërkesa e bebit për qumësht rreth moshës 2-3 muaj, përkohësisht e tejkalon sasinë e qumështit të prodhuar nga gjiri i nënës, prandaj bebet kanë nevojë të vendosen në gji më shpesh. Rekomandohet fort që i vogli të vendoset në gji më shpesh, sesa të kalohet në ushqyerje me qumësht artificial.

Related posts:

Çka është konstipacioni (Kapsllëku)?
Hashim Thaçi: Çfarë krimi ka bërë UÇK-ja?
Novel treatment using patient's own cells opens new possibilities to treat Parkinson's disease
Kirurgët meritojnë përkrahje të plotë në realizimin e kërkesës së tyre për rritje të rrogës
Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë
Fatmir Limaj
Infermierët tashmë me Sindikatën e tyre
Mjeku Shkodran Zyhdi Çoba..Një jetë e tërë e lidhur me Sportin
Të nderuar miq, Ju ftoj të më ndiqni, sonte nga ora 20:45, në emisionin “Debat Plus”, në RTV Dukagji...
Rekomandimet e Institutit Kombëtar për ANP “Adem Jashari”
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë
Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët
Mjekja e urgjencës në Gjermani: Bravo Kosova për menaxhimin
Eksperti i shëndetit publik Dasho: Masat aktuale të ezauruara, momenti të përdorim ato inteligjente
Apeli i infermieres në Itali: Qëndroni në shtëpi. Bëjeni për ne dhe për veten tuaj!
Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë
Nëse i keni këto tri simptoma njëkohësisht, mund të keni probleme! Hulumtimet në Kinë zbulojnë fakte...
Pengimi i të provuarit apo procedurës zyrtare
Lufta kundër Covid-19, Shqipëria ndër vendet me numrin më të ulët të shtretërve spitalor, Gjermania ...
Vezika urinare
Shifrat e FMN, Shqipëria, me financimet më të ulëta në Europë për shëndetësinë
Çka janë Organizatat e të punësuarve?
Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!
A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?
Alarmante: Gjermania kërkon 13 mijë infermierë, Shqipëria mbetet pa personel
Disa nga arsyet që të shtyjnë drejt duhanit dhe alkoolit
Giving TB vaccine intravenously boosts efficacy
Konfirmohen 3 viktima nga gripi. 37-vjeçari nga Gramshi nuk i mbijetoi
Çaj majdanozi për humbje peshe
Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara në vetëm pak minuta
“Jeta si Kirurg i trurit”, Petrela sjell në shqip rrëfimet e Henri Marsh
6 këshilla për motivimin
Disa ushtrime për gratë shtatzëna
Visceroptozë
Kujdes si i trajtoni fëmijët!
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
Kurba e COVID-19 në Shqipëri/ Rama: Sa më fort të rezistojmë sot, aq më e butë do jetë ngjitja
Haradinaj premton përkrahje për përmirësimin e kushteve në QKMF të Deçanit
Ekipit të mjekësisë i shtohen tetë mjekë të rinj
Ambasada e Kosovës në Itali me njoftim mbi riatdhesimin e shqiptarëve
Rasti i parë me AH1N1 në Durrës
Enologji / Këshillat e specialistëve për degustim në shtëpi |Revista Monitor
Skandaloze: Express dhe Monitor.al plasojnë lajm të rremë rreth pagave të mjekëve
113 të vdekur nga koronavirusi në Itali vetëm në 24 orët e fundit
Jeta e heroit Ismet Asllani ishte e mbushur me vepra trimërie për Kosovën, kur më së shumti i duhesh...
E vërteta 20 sekondëshe e videos së postuar nga familjarja e pacientës L.G.
Kastravec për fytyrë të pastër
RUBIKON: Kadri Veseli, kryetar i PDK-së - 08.04.2020 - Klan Kosova
Falsifikimi i dokumenteve
Efektet çudibërëse të specit djegës
Prevalenca e sëmundjeve kronike të veshkave
Immune system discovery could end chronic organ rejection
Koronavirusi, mjeku Vargu: Ka diçka të ndryshme, nuk kemi virozë normale
Dhjetë javë për të shtypur kurbën
Asnjë pranverë, këtu e 21 vite, nuk mund ta shijojmë. Gjithandej Kosovës, për çdo ditë të këtyre mua...
Mungesa e kësaj vitamine në trupin tuaj mund t’ju shkaktojë humbjen e shikimit
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
Ja sa dënohet keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë (16) vjet
Fillimi i punës - Ligji i punës
Zyra Qendrore e FSSHK-së vërteton përmes fotove grevën por jo plotësisht
Shaban Polluzha : Unë do t’ vazhdoj deri n’ fund!
Avokati i Popullit pritet t’i lë 60 mijë kosovarë pa rritje pagash, por të hyrat e tij janë astronom...
Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë
Dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune
Ja çfarë punëtorie u mbajt në IKSHPK!
Shkon në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë trajneri i boksit Skënder K...
Ja sa persona në Shqipëri janë të diagnostikuar me Diabet
Pas 12 ditë pritjeje, varroset në Kosovë M.R., i vdekur nga Covid 19 në Zvicër
Venopunkturë
Dr.Leard Berdica: Këshilla për familjarët e pacientëve dhe për Kirurgët
Syla: Gjendja është rënduar, mjekët po ikin nga Kosova
TELEGRAM NGUSHËLLIMI E nderuara familje Blaku, Me pikëllim të thellë mësuam lajmin për vdekjen e pro...
Shënohet viktima e 5 në Kosovë nga COVID-19
Autizmi
Kombinime të ushtrimit aerobik me ato të forcës
Ministria e Shëndetësisë: Pacientët me koronavirus po infektojnë mjekët, ju lutemi tregoni të vërtet...
Load Up on Shrooms With These Healthy Recipes
Shkaktohet prej celularit, kjo është sëmundja që po prek gjithë njerëzimin
Një në katër mjekë, ose 32.9% e mjekëve në Zvicër janë të huaj, mes tyre shqiptarë
Ulen vdekjet nga koronavirusi në Itali, brenda 24 orëve humbin jetën 525 pacientë
Terapia 3D po vazhdon në Qendrat e Mjekësisë Familjare dhe Urgjencë
Kulusevski mbërrin në “J Medical”, mjeku i Kombëtares shqiptare thotë fjalën e fundit
Verbal
OMK shpreh ngushëllime për vdekjen e dr. Abaz Krasniqit
Rexhajt kanë dhembje të dyfishtë: s' u lejohet dërgimi i kufomës në Kosovë  
Kërkohet pensionimi i parakohshëm i mësimdhënësve me sëmundje të rënda
Mbrëmë, në mbledhjen e Qeverisë, morëm disa vendime të rëndësishme: ndalimi i pjesëshëm të qarkullim...
Ja sa dënohet ushtrimi i ndikimit
Ushqimet shqiptare, pjesë e fushatës promocionale të Organizatës Botërore të Turizmit
Shqyrtimi i Ligjit për paga mund të zgjasë me muaj
Cila fazë e mitozës është paraqitur në figurë?
A është rrezik nëse bebja e ka kërthizën rreth qafës❓
Çfarë është VIS? - Fjalori mjekësor
Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermiere Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem
Vazhdimi i punësimit
Etiologjia dhe patofiziologjia e konstipacionit ose kapsllëkut
Të drejtat e të punësuarit me rastin e ndërrimit të punëdhënësit
Përhapet virusi “Influenca A”, infektologët kërkojnë kujdesë
Ajo që ishte e nevojshme por nuk u bë, përbën shkelje. Presidenti ka vendosur të anashkalojë nenin 8...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Lindim të mirë apo të këqinj?

Mon Feb 11 , 2019
Nëse njerëzit lindin të mirë apo të këqinj, kjo është një çështje e debatuar nga filozofët për shekuj me radhë. Aristoteli argumentonte se morali është i mësuar gjatë jetës, dhe se ne lindim si “krijesa amorale”, ndërsa Sigmund Frojdi i konsideronte të lindurit një propozim moral të zbrazët. Kushdo që […]