Ja sa dënohen marrëdhëniet seksuale brenda familjes

Ja sa dënohen marrëdhëniet seksuale brenda familjes

Neni 243

Marrëdhëniet seksuale brenda familjes
1. Kushdo që kryen akt seksual me paraardhës ose pasardhës të familjes i cili ka mbushur moshën tetëmbëdhjetë (18) vjet ose me vëlla apo motër që ka mbushur moshën tetëmbëdhjetë (18) vjet, dënohet me gjobë ose me burgim prej tre (3) muaj deri në tre (3) vjet.
2. Kur prindi, prindi adoptues, prindi birësues, njerku ose njerka, gjyshi apo gjyshja, daja apo axha, tezja ose halla, kryen akt seksual me fëmijën e tij, me fëmijën e birësuar, me thjeshtrin e tij, me nipin ose me mbesën e vajzës apo të djalit, me nipin ose me mbesën e motrave apo të vëllezërve, mes moshave gjashtëmbëdhjetë (16) dhe tetëmbëdhjetë (18) vjet, dënohet me jo më pak se (3) tre vjet burgim.
3. Kur prindi, prindi adoptues, prindi birësues, njerku ose njerka, gjyshi apo gjyshja, daja apo axha, tezja ose halla, kryen akt seksual me fëmijën e tij, me fëmijën e birësuar, me thjeshtrin e tij, me nipin ose me mbesën e vajzës apo të djalit, me nipin ose me mbesën e motrave apo të vëllezërve, që është në mes të moshës katërmbëdhjetë (14) dhe gjashtëmbëdhjetë (16) vjet, dënohet me jo më pak se pesë
(5) vjet burgim.
4. Kur prindi, prindi adoptues, prindi birësues, njerku ose njerka, gjyshi apo gjyshja, daja apo axha, tezja ose halla, kryen akt seksual me fëmijën e tij, me fëmijën e birësuar, me thjeshtrin e tij, me nipin ose me mbesën e vajzës apo të djalit, me nipin ose me mbesën e motrave apo të vëllezërve, nën moshën katërmbëdhjetë (14) vjet, dënohet me jo më pak se dhjetë (10) vjet burgim.
5. Kur vëllai apo motra më e madhe kryen akt seksual me vëllanë apo motrën, me vëllanë ose motrën e adoptuar, me vëllanë apo motrën e birësuar, që është midis moshës gjashtëmbëdhjetë (16) dhe tetëmbëdhjetë (18) vjet, motra apo vëllai më i madh dënohet me dënimin nga paragrafi 2. i këtij neni.
6. Kur vëllai apo motra më e madhe kryen akt seksual me vëllanë apo motrën, me vëllanë ose motrën e adoptuar, me vëllanë apo motrën e birësuar, që është në mes të moshës katërmbëdhjetë (14) dhe gjashtëmbëdhjetë (16) vjet, motra apo vëllai më i madh dënohet me dënimin nga paragrafi 3. i këtij neni.

7. Kur vëllai apo motra më e madhe kryen akt seksual me vëllanë apo motrën, me vëllanë ose motrën e adoptuar, me vëllanë apo motrën e birësuar, që është nën moshën katërmbëdhjetë (14) vjet, motra apo vëllai më i madh dënohet me dënimin nga paragrafi 4. i këtij neni.

Related posts:

Ushqimi dietal
Të shërbesh me shpirtin e Infermierit!
Manipulimi me prova
Sot pritet vendimi për Ligjin për pagat
Ja sa dënohet falsifikimi i dokumentit zyrtar
4 vitaminat më të mira për lëkurën tuaj
Avokati i Popullit pritet t’i lë 60 mijë kosovarë pa rritje pagash, por të hyrat e tij janë astronom...
Anesthesia
Skandaloze:Specialistët e Spitaleve Rajonale i udhëzojnë rastet e rënda te Specializantët e QKUK-së
Mbi 50 shqiptarë humbën betejën nga koronavirusi në SHBA
Ja deri kur shtyhet pezullimi i Ligjit për zyrtarët publikë
Raporti 24 orësh nga Klinika Infektive Sipas raportit 24 orësh nga Klinika Infektive, në këtë klinik...
Hajdeni merreni, ka koronavirus, banorët e Tiranës alarmohen nga kinezi
Dr.Halil Krasniqi: A jemi të rrezikuar nga virusi Kinez?
Turqia hyn në zonën e kuqe të koronavirusit, numri i të prekurve arrin në 34 mijë
Castor oil to induce labor: Risks and dangers
Çka është Neuroni?
QKUK- Shskuk info updated their cover photo.
Për dhjetë muaj, qytetarët sulmuan 132 zyrtarë
Avokati i Popullit për Ligjin e Pagave: Kushtetuesja të ketë në konsideratë interesin e të punësuarv...
Dëshiroj të ngushëlloj familjen dhe dashamirësit e aktores së shquar të Kosovës, Leze Qenës, për hum...
Avdullah Hoti:Porositësit e veprimit të sotëm tentojnë ta mbajnë Kosovën të izoluar
Mjeku maqedonas i lë në baltë banorët e Bukoviçit të Shkupit dhe emigron në Gjermani
Qeveria shfuqizon vendimin e Haradinajt për përfitimet e zyrtarëve pas përfundimit të mandatit
Të gjithë banorët e Zvicrës kanë të drejt të udhëtojnë për pushimet verore në 2020
Varshmëria nga droga, bixhozi dhe rrjetet sociale.
Venerolog
Kuvendi ia ka heq besimin! Qeveria e shkarkuar s’ka të drejtë në iniciativa ligjore! Raportet apo o...
Deklaratat e rreme të dëshmitarëve bashkëpunues
Iran - Rritet në 5 numri i viktimave nga koronavirusi
Dr.Besnik Ibishi: Kockat tona nuk zmadhohen e as forcohen kur shtojmë peshë
3 mitet që besojnë të gjithë, mjekët japin arsyet e vërteta pse nuk mbeteni shtatzënë
Në disa kantone të Zvicrës vijon mësimi online në gjuhën shqipe
Më pikëlloi vdekja e kardiologut Sami Gjoka, në kulmin e energjive të tij të punës në shërbim të qyt...
Kushdo, herët a vonë, e ka një takim final me Doktorin dhe Perëndinë
Vital
Disa faktorë që ndikojnë në masë të caktuar në rritjen e tensionit arterial
QKUK: Rikthehet në punë aparatura e radioterapisë
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, me pikëllim të thellë ka pranuar lajmin për vde...
Mos i fryni ushqimit të fëmijëve
Zbulohet gjarpri i rrallë me dy koka, funksionojnë në mënyrë të pavarur – Gazeta Koha Jone
As raca dhe as klasa shoqërore nuk përcaktojnë inteligjencën tek foshnjat
Venosklerozë
Deri në tre vjet burg për sulmet ndaj mjekëve dhe infermierëve në Kroaci
Veshka
Pengimi i të provuarit apo procedurës zyrtare
Ide për të inkurajuar jetesën aktive
Vitamina B2 ose riboflavina
Mungesë e madhe e stafit shëndetësor në Mjekësinë Familjare
Si quhet organi embrional përmes të cilit ushqehet embrioni i gjitarëve?
Artisti shqiptar nga Zvicra, me anë të surlës bashkon traditën me modernen
Ilaçi më i shtrenjtë në botë kushton 2.1 milionë dollarë
Pacientët do të qëndrojnë në vetizolim për një kohë para operacionit
Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë
Ligji (problematik) i Pagave vazhdon edhe në 2020
These Foods to Absolutely Avoid If You Want Clear, Glowing Skin
QKMF në Gjakovë siguron pasije për laboratorin e Stomatologjisë
Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave
Austria e ka nën kontroll koronavirusin
Cila nga strukturat e dhëna nuk ka sytha?
Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK
Mjekët: Të decentralizohen furnizimet publike
Inf.Hajdin Ramadani: Askush si Ne
Kandidatët për drejtorë në pesë Klinika të QKUK-së
Mbikëqyrja e pandërgjegjshme e trafikut publik
Lajmi i mirë, gjatë 24 orëve të fundit shërohen 5 pacientë
Studentët shqiptarë në Austri, të vetëm përballë sfidave
Darka e Kirurgut i cili duhet të operojë 24 orë...
Austria ndihmon Shqipërinë me pajisje mjekësore në luftën kundër Covid -19
Arsyet kryesore pse një qasje e re e Lidershipit, bazuar në të dhënat më të reja nga Neuroshkenca, ë...
Pa pagesë, por me vullnet: Liga Shqiptare e Futbollit në Austri
Maji, muaj i normalitetit të jetës në Austri
Dita e Tokës feston 50-vjetorin |Revista Monitor
NJOFTIM Siç është bërë e ditur, transmetimi i video-ligjëratave për mësimin në distancë, në Radio Te...
“Aderimet” e kardiokirurgëve, nga QKUK në ‘Spitalin Amerikan’ deri te ‘Millenium’
Ku e kemi përgjegjësinë ndaj vendit, kombit dhe familjeve tona? Diskursi politik për gjak, tradhti, ...
Tritan Kalo: Nuk është sakrificë të qëndrosh në shtëpi, jemi në luftë me një armik të padukshëm, tin...
Aba - Sinonimet e gjuhës shqipe
Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë
Kajsia ilaç për zemrën
Ministria e Shëndetësisë dënon dhunën ndaj mjekëve: Dënim maksimal agresorëve
Ja cilat janë shkaqet e menstruacioneve jo normale
Isa Haxhiu: Në Fakultetin e Mjekësisë – 300 euro nota 6, 500 euro nota 8 dhe 9, e 1000 euro nota 10!
Ismaili përuron ambulancat e reja specialistike në Spitalin e Gjilanit
Rritet numri i personave të prekur me kancer
Vestibulum nasi - Çka është Vestibulum nasi?
Basri Lenjani: shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar
Shërohet nga COVID-19 një foshnje dymuajshe, pacienti më i ri në Kosovë
Tërë ditën e duron dhimbjen ndërsa ora 2 pas mesnate kërkon ndihmë mjekësore te Mjeku
Ja 5 gjëra që nuk duhet të bëni me stomakun bosh
Miq të dashur, sot prej orës 17:30 jam i ftuar në emisionin “FRONTAL” në T7. Ju ftoj të më ndiqni!
Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë
A e dini se Turqia është një nga rajonet më të pasura në botë me bimë endemike?
Rasti i parë me AH1N1 në Durrës
Vjedhje brenda QKMF-së në Gjakovë
Venopunkturë
Sulmohet mjeku dhe polici në Gjakovë
Versacion
Shqiptarët e bllokuar në Zvicër, ja data e radhës së fluturimit nga Cyrihu
Moslajmërimi i veprave penale apo kryesve të tyre

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja kur konsiderohet se Prokurori ka kryer shkelje disiplinore!

Thu Apr 4 , 2019
LIGJI Nr. 06/L – 057 PËR PËRGJEGJËSINË DISIPLINORE TË GJYQTARËVE DHE PROKURORËVE Neni 6 Shkeljet disiplinore për prokurorë 1. Prokurori kryen shkelje disiplinore nëse ai ose ajo:  1.1. dënohet për një vepër penale; 1.2. shkel ligjin; ose 1.3. shkel detyrat e tij zyrtare si prokuror. 2. Shkelje e detyrave të […]