Ja sa dënoheni nëse bëni sulm seksual

Ja sa dënoheni nëse bëni sulm seksual

Neni 232 


Sulmi seksual

1. Kushdo që prek personin tjetër me qëllim seksual ose e cyt personin e tillë të prekë kryesin apo personin tjetër për qëllim seksual, pa pëlqimin e personit të tillë, dënohet me gjobë ose me burgim deri në një (1) vjet.
2. Kushdo që prek personin tjetër me qëllim seksual ose e cyt personin tjetër të prekë kryesin apo personin e tretë për qëllim seksual në një ose më shumë prej rrethanave në vijim, dënohet me burgim prej një (1) deri në shtatë (7) vjet:
2.1. me kanosje serioze ose me kanosje për përdorim të dhunës;
2.2. me kanosje të rrezikimit të atëçastshëm të jetës ose trupit të personit të tillë apo të personit tjetër; ose
2.3. duke shfrytëzuar situatën në të cilën personi i tillë është i pambrojtur dhe ku siguria e tij është në rrezik.
3. Kur vepra penale nga paragrafi 1. ose 2. i këtij neni kryhet në një ose më shumë nga rrethanat në vijim, kryesi dënohet me burgim prej tre (3) deri në dhjetë (10) vjet:
3.1. veprës i ka paraprirë, ajo është shoqëruar ose përcjellur nga tortura apo trajtimi çnjerëzor;
3.2.kryesi e përdor forcën;
3.3. kryesi shkakton lëndime të rënda trupore ose çrregullim të rëndë për shëndetin mendor apo fizik të personit ose viktima tenton të bëjë vetëvrasje pas veprës penale;
3.4.kryesi përdor ose kanos se do të përdor armë apo mjet të rrezikshëm;
3.5.kryesi me dashje shkakton dehjen e personit me anë të alkoolit, drogës apo substancave tjera;
3.6.vepra është kryer bashkërisht nga më shumë se një person;
3.7. kryesi e di që personi është posaçërisht i ndjeshëm për shkak të moshës, aftësive të kufizuara mendore apo fizike, çrregullimit fizik apo mendor, paaftësisë ose shtatzënisë;
3.8. kryesi është prindi, prindi adoptues, prindi birësues, njerku apo njerka, gjyshi ose gjyshja, daja apo axha, tezja apo halla, vëllai ose motra e personit dhe personi i tillë është midis moshës gjashtëmbëdhjetë dhe tetëmbëdhjetë vjet;
3.9. kryesi është në marrëdhënie familjare me personin dhe personi i tillë është midis moshës gjashtëmbëdhjetë dhe tetëmbëdhjetë vjet;
3.10.kryesi është mësimdhënës, udhëheqës fetar, profesionist i kujdesit shëndetësor, person të cilit i është besuar rritja apo kujdesi për personin e tillë ose që në ndonjë mënyrë tjetër ka autoritet ndaj personit.

4. Kur vepra penale nga paragrafi 1. ose 2. i këtij neni rezulton me vdekje të viktimës, kryesi dënohet me jo më pak se dhjetë (10) vjet burgim ose me burgim të përjetshëm.

Related posts:

Dhëndri i shqiptarëve zgjidhet President i Parlamentit të Republikës së Gjenevës
Virologji
Dallimi i pagës së infermiereve në Kosovë dhe në shtetet tjera
Masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus
Ky është fshati i bukur shqiptar ku jetohet në Grevë (Foto)
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Orari javor i transmetimit në RTK të mësimit në distancë për gjuhën tur...
Shkon në 361 numri i të infektuarve me Covid-19
Cila nga algat e dhëna i takon algave blu në të gjelbra?
Mjeku Alimehmeti: Jemi pranë pikut, arsyet pse epidemia u shfaq më butë tek ne
Pse në Kosovë nevojitet të promovohet motoja "Rri në shtëpi"?
Çka është Amniocenteza?
Kontratat me OJQ-të janë shfrytëzuar për të punësuar staf shëndetësor në QKMF
Gjinekologu Ahmeti u shënjestrua pa të drejt për rastin e të dhunuarës në Drenas
Eksperti i shëndetit publik Dasho: Masat aktuale të ezauruara, momenti të përdorim ato inteligjente
A po institucionalizohet që vdekja e pacientit kosovar të bëhet në Sptalet e Rajonit në duart e mjek...
Në Slloveni s' ka lehtësime për shtetasit shqiptarë që lëvizin drejt vendit të tyre
Mesazhi i ambasadorit Grenell ishte i qartë dhe konkret për angazhimet e politikës amerikane në drej...
Ulrike Lunaçek jep dorëheqje - Albinfo
Çka është Paga minimale?
7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Demenca frontotemporale
Vezikular
Pa pagesë, por me vullnet: Liga Shqiptare e Futbollit në Austri
Sigurohet materiali për intervenime në sy
Rexhajt kanë dhembje të dyfishtë: s' u lejohet dërgimi i kufomës në Kosovë  
Dr. Lul Raka i reagon Memli Krasniqit dhe Imer Mushkolajt: Faleminderit! E zbuluat ujin e ngrohtë
Ja sa mjekë kanë kërkuar të largohen nga Maqedonia brenda vitit 2019
Sërish specializantët ankohen se nuk janë paguar
Ja sa dënohet marrja e deklaratave me anë të shtrëngimit
Kur të mësoni përfitimet e kësaj perimeje nuk do e ndani nga tryeza
Çfarë përfitimi do të keni nëse keni vendosur të lini duhanin?
Doktorët e ORL-së këshillojnë: Si të ndihmohet kur dhemb veshi?
Me “Prison Art” e bëjnë botën më të bukur dhe më të përgjegjshme
Spitalet Rajonale e mbingarkojnë QKUK-në me raste që kanë mundur të kryhen në ato Spitale
Mjekja suedeze e kthen çmimin Nobel për shkak të Handkes
Punësimi i shtetaseve të huaj
Pas dërgimit në Kushtetuese të Ligjit për Pagat, SBASHK-u nuk përjashton grevat në arsim
Ja çka do të ndodh vitin e ardhshëm me sigurimin shëndetësor
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
Dalin shifrat/ Sa ditë rrinë të shtruar në spital pacientët shqiptarë. Krahasimi me rajonin dhe BE-n...
afër 50 mërgimtarë janë riatdhesuar nga Sllovenia në Kosovë
Edhe mjekët në grevë – Syla: Bravo për shkatërrimin e shëndetësisë
Çfarë ofrojnë mamitē për kujdesin tuaj pas lindjes?
Mjekët italianë kanë arritur të izolojnë koronavirusin.
Çfarë duhet të mësojmë nga vendet më të përparuara në përballimin e epidemisë nga COVID-19?
Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së
Cilin do t'a votoni për Kryeministër?
Shaban Polluzha : Unë do t’ vazhdoj deri n’ fund!
“Avokati i Popullit e dërgoi në Kushtetuese Ligjin për paga edhe pse do t’i merrte 600 euro më shumë...
Më gëzoi shumë shërimi i plotë i pesë të infektuarve me virusin COVID-19. Mbetem me shpresë e besim,...
Zonat e parkimeve afatshkurtra rikthehen në Vjenë dhe Salzburg
451 raste për tri ditë në Emergjencë, 20 të lënduar në aksidente komunikacioni
Pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, aprovimi i Kushtetutës së Republikës së Ko...
Leonora Jakupi propozon që pagat e stafit shëndetësor të trefishohen
Çfarë Tregojnë Duart e Ftohta për Shëndetin?
Fluks në Spitalin e Beratit
Çka janë herniet abdominale dhe si duhen trajtuar?
Viremi
A është alkooli i dëmshëm për bebin në barkun e nënës?
Lajmi i mirë, gjatë 24 orëve të fundit shërohen 5 pacientë
Studentët shqiptarë në Austri, të vetëm përballë sfidave
Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës
Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent
Sindikalistët thonë se kishte një marrëveshje të fshehtë për pezullimin e Ligjit për pagat
BAT është duke punuar mbi një vaksinë të mundshme për COVID-19, përmes filialit të saj bio-teknologj...
Mësimi në distancë për shumë fëmijë mbetet i paarritshëm në Kosovë
Shuhet mjeshtri i madh i humorit, Gëzim Kruja
Giving TB vaccine intravenously boosts efficacy
Shtetet me pagat më të larta për Mjekët
Tërmeti la pa spital Laçin, banorët: S’dimë ku të kurohemi
Ministri Uran Ismaili i ka kërkuar homologut gjerman që mos t’i marrin Mjekët nga Kosova
Visceroptozë
Nobelisti japonez: Koronavirusi u krijua në laborator, kam punuar 4 vjet në Wuhan, punëtorët aty kan...
Medikamentet që nuk përdoren në periudhën e shtatzanisë dhe lehonisë
TELEGRAM NGUSHËLLIMI E nderuara familje Blaku, Me pikëllim të thellë mësuam lajmin për vdekjen e pro...
Outdoor Best Friend Workouts For When It Finally Starts to Get Warm
Kush do të pësojë nga Ligji për pagat
Kadri Veseli: Nderim për jetën dhe veprën e Prof. Dr. Safet Beqirit!
Ja sa para i shpenzon populli i Kosovës për shërim në shtetet fqinje
Hetohet gjinekologu i Prizrenit, dyshohet për lëndim të foshnjës gjatë lindjes
Couple both working on the FRONTLINES GEORGIA
Sëmundjet kronike të veshkave tek të moshuarit
Gjysma e popullit janë 'Albina'. Këtu është problemi Juaj. Nuk po e lëni Albinin m'u...
Jeta apo Kushtetuta? Drejtori i IKSHP arsyeton masat për parandalimin e COVID-19
Kërkesa të shumta për shërim jashtë vendit
Çfarë është kanceri i gjirit?
FMN, e shqetësuar me Ligjin për pagat, viti 2020 problematik
Syla:Politikanët kosovarë qëllimisht po i largojnë mjekët nga Kosova
Ministria e Shëndetësisë: 9 raste të reja me COVID-19, shkon në 409 numri i të prekurve
Shkencëtarët australianë nisin provat për dy vaksina të mundshme
Sëmundja e sheqerit (diabeti) dhe agjërimi gjatë Ramazanit
QKUK në grevë, qytetarët të mllefosur
Kryeministri Kurti reagon për rastin e futbollistit Ilija Ivic: Lëreni Ilijan të luajë lirshëm kudo ...
E drejta e grevës - Ligji i Punës
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
Venoz - Fjalor Mjekësor
Dr.Izet Sadiku: Sulmi ndaj zëvendëskryeministrit Hoti është akt qyqar
Mjeku shqiptar që transplaton kockat e të vdekurve te pacientët e gjallë
Gjoba të ashpra për ata që regjistrohen në “Kurzarbeit” e gjinden duke punuar
Kush e shkakton kancerin? Studimi: Ndikon mënyra e jetesës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Për çdo udhëzim pa kriter për Qendrën Emergjente të QKUK-së do të merren masa ndaj mjekëve

Wed Apr 3 , 2019
Gazeta Shëndeti përmes disa burimeve ka mësuar se tani e tutje çdo udhëzim i Mjekut për Klinikën Emergjente të QKUK-së do të analizohet maksimalisht dhe nëse arrihet në përfundim që udhëzimi nuk i plotëson kriteret për Emergjencë atëherë do të regjistrohen në formularë të veçantë udhëzimet dhe mjekët udhëzues apo […]