Ja sa dënohet marrja e deklaratave me anë të shtrëngimit

Neni 197
1. Personi zyrtar, i cili duke keqpërdorë detyrën apo autorizimet e tij, e përdorë forcën apo kanosjen serioze ose mjete apo mënyra të tjera të ndaluara me qëllim të detyrimit të të dyshuarit, të pandehurit, dëshmitarit, ekspertit apo personit tjetër për të dhënë ndonjë deklaratë, dënohet me burgim prej tre (3) muaj deri në pesë (5) vjet.

2. Kur vepra penale nga paragrafi 1. i këtij neni kryhet me përdorimin e dhunës së rëndë ose nëse të dyshuarit, të pandehurit, dëshmitarit, ekspertit apo personit tjetër i janë shkaktuar pasoja të rënda në procedurën penale si rezultat i deklaratës së marrë nga ai me shtrëngim, kryesi dënohet me burgim prej një (1) deri në dhjetë (10) vjet.

Related posts:

Digital Health Intervention Does Not Lower Heart Attack Risk
Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë
Kadri Veseli: Taksa ndaj importeve serbe ka qenë vendim dinjitoz i shtetit tonë
Urdhëresë administrative për pagesën e anëtarësisë vjetore 2019
Dënohet deputeti zviceran që kishte “përshëndetur” vrasjen e një shqiptari
Në Klinikën e Syve për herë të parë kryhet operacioni për heqje të trupit të huaj me anestezion loka...
Enlirat Duraku: Me vendim arbitrar dërgohet në “standby” shkollimi i specializantit!
Vdekja e 3 vjeçarit në Lezhë, gjykata dënon mjekun e akuzuar për neglizhencë
Prevalenca e sëmundjeve kronike të veshkave
“Parc de la Distance”, parku publik që respekton rregullat e distancimit social |Revista Monitor
Take time to read and appreciate [email protected]
Virologji
Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mj...
Gjermania miraton ligjin për imigrim të punëtorëve, interesohen kosovarët
Tahiri: Shfuqizimi i Ligjit të Pagave rikthen kaosin dhe ka pasoja të paparashikueshme
Të nderuar pjesëtarë të institucioneve shëndetësore dhe të mekanizmave të sigurisë së vendit tonë, B...
7 Tips Better Ways to Remove Acne on Your Face
Outdoor Best Friend Workouts For When It Finally Starts to Get Warm
FAKTE TË SHPEJTA PËR DIABETIN TIP-2
Vaksina
Legalizimi i përmbajtjes së rreme
Infemierët janë dora e djathtë e mjekut
FMN, e shqetësuar me Ligjin për pagat, viti 2020 problematik
Banorët në kërkim të një mjeku
Takim i përbashkët në mes kryesive të dy shoqatave
Ja sa dënohet mosdhënia e ndihmës mjekësore!
Ja cili Mjek shkruan për librin e parë universitar në Kosovë për SËMUNDJET INFEKTIVE
Mjeku kosovar kritikon Qeverinë: Koronavirusi vret, merrni masa të shpejta!
Mjekja nga Kosova shpëton turisten në Velipojë
Mjeku virtual i lansuar nga “Microsoft Healthcare” u zhvillua në Izrael
Blerim Latifi: Kjo është një betejë e shkencës së mjekësisë, krye e k'put!
Çka është Muri qelizor? - Përkufizimi
Përfitimet e çajit argjentinas, Yerba Mate
Deklaratë për media, pas takimeve të sotme (Drejtpërdrejt)
Suedi, hapet restoranti i parë për vetëm një klient |Revista Monitor
Koronavirusi vjen në Shqipëri! Konfirmohen dy raste, babë e bir erdhën nga Italia
Mediat "peshkojnë" vetëm shembujt negativë për Mjekët
“Të gjitha shpresat te vaksina”, Epidemiologu: Nuk do të ketë efikasitet kur të zbulohet
Ministri Cakaj bisedon me ministren austriake për pandeminë dhe integrimin në BE
Researchers Examine Impact of Soda on Children's Dental Health
Samoa shpall gjendje emergjente për shkak të përhapjes së fruthit
Njoftim prej Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani
Jennifer Aniston rrëfen se vuan nga agorafobia
Are women getting incorrect treatment?
Rivalitet për ekskluzivitetin e vaksinës, betejë e fortë mes Gjermanisë dhe SHBA-ve
Studimi i Klorokinës në dozë të lartë ndërpritet për shkak të efekteve toksike
Vitamina C ose acidi askorbik
Zyra Qendrore e FSSHK-së vërteton përmes fotove grevën por jo plotësisht
Iran - Rritet në 5 numri i viktimave nga koronavirusi
AMC dhe Cycle Kosovo dhurojnë shtretër për foshnje në Repartin e Neonatologjisë në Mitrovicë
Sot bëhen 12 vjet nga miratimi i Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Kushtetuta është dokumenti më...
Ngasja në gjendje të paaftë apo të dehur
Hashim Thaçi: Çfarë krimi ka bërë UÇK-ja?
Ja sa dënoheni për dokumente të rrejshme lidhur me tatimin
Raport 24 orësh nga Klinika Infektive Në Klinikën Infektive, sot me 01/04/2020, gjenden të spitalizu...
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e fituar ndaj COVID-19
Dr.Jeton Karpuzi : Masat agresive të cilat duhët të merren në mbrojtje ndaj SARS-Cov-2
Ja si t'i parandaloni ngërqet e këmbëve gjatë shtatzënisë?
Me cilin Grenell paske fol Ti? Amerika e ka bërë të qartë se Grenelli nuk e ka pa asnjë marrëveshje...
Mjekët apel prindërve: Mbani fëmijët larg telefonit!
Drinking coffee could protect against some types of cancer
Vjena kurorëzohet Qyteti më i Gjelbër në Botë për parqet dhe transportin publik |Revista Monitor
Inteligjenca Artificiale, platforma izraelite Invertex u skanon trupin dhe u tregon masën e veshjeve
LIGJI PËR PAGA NË SEKTORIN PUBLIK, NUK PO I GËZON TË GJITHË
Dr.Besnik Ibishi: Këshilla para se me dhënë gjakun për analiza
Paralajmërohen fluturime të reja drejt Vienës për riatdhesimin e shqiptarëve
Ja çfarë kërkese Kirurgu Dr.Salih Krasniqi ka për mediat!
Studiuesja kineze në Fakultetin e Shkencave, tregon të vërtetën e trishtë për Coronavirusin
Koronavirusi/ OBSH i trembet më të keqes: Bota të përgatitet për pandemi
Vestigium
Vinkristin
Ministria e Shëndetësisë: 29 raste të reja me COVID-19, shkon në 18 numri i viktimave në vend
Tërmeti la pa spital Laçin, banorët: S’dimë ku të kurohemi
Dr.Çlirim Berisha: fokusohuni në luftimin e pandemisë e jo në luftimin e vendimeve të njëri-tjetrit
Pezullimi nga Kushtetuesja i Ligjit për paga po konsiderohet i dëmshëm për mjekët
Udhëzues thelbësor për të kuptuar statistikat në lidhje me COVID-19
Mjeku shqiptar nga Maqedonia po mahnitë Zvicrën
QKUK: Kryhet rasti i parë në Kosovë në Stroke Center, pacientit i shpëtohet jeta dhe invaliditeti
Dr.Leard Berdica: Këshilla për familjarët e pacientëve dhe për Kirurgët
Si pritet të jetë moti në Kosovë gjatë ditëve të ardhshme?
#PCR #TESTING
Në pritje të vaksinës, shkencëtarët rendin të zhvillojnë trajtime kundër COVID-19
Ja sa dënoheni nëse falsifikoni dokumentin zyrtar
EKSKLUZIVE, PRESIDENTI THAÇI NË PRESSING
Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë
Why Has Medicine Become Such a Miserable Profession?
Kolegji i Mjekëve të Rumanisë falenderon Kryetarin e Odës së Mjekëve të Kosovës për asistencë në ras...
Kosova po shkon drejt krizës për ujë të pijshëm
Lufta kundër Covid-19, Shqipëria ndër vendet me numrin më të ulët të shtretërve spitalor, Gjermania ...
Ja kush ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet!
Sot zhvillova disa biseda telefonike me kolegë liderë shqiptarë që janë bartës institucionesh në Shq...
Dr.Blerim Myftiu: Kokëdhembja e tipit “cluster”
Sot, me dhimbje e nderim të thellë, kujtojmë Izbicën, vendin ku tragjedia njerëzore mori përmasa të ...
Duhani dhe alkooli tek të rinjtë dhe adoleshentët
ProCredit Bank, dhuron 25 mijë euro donacion me masa mbrojtëse kundër Covid-19 ProCredit Bank, ka dh...
Paralajmëron mjeku i njohur: Koronavirusi mund të prekë 60 për qind të njerëzimit
“Virusi tashmë ndodhet edhe në ajër”, Bino paralajmëron qytetarët: Bëni mirë që të mbani maska
53 % e të prekurve nga COVID-19 në Shqipëri janë meshkuj
Shkencëtarët kanë gjetur diçka të çuditshme në eshtrat e të rinjve
Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja sa mish pule konsumojnë shqiptarët në vit!

Mon Mar 25 , 2019
Ja sa mish pule konsumojnë shqiptarët në vit! Të dhënat më të fundit të Eurostat tregojnë se thertoret dhe pularitë në vendin tonë kanë nxjerrë në treg 4.8 mijë tonelata mish pule përgjatë vitit 2018, pra rreth 5 mijë ton. Ky është niveli i tretë më i ulët në Europë […]