Ja sa dënohet mosdhënia e ndihmës mjekësore!

Ja sa dënohet mosdhënia e ndihmës mjekësore!


Neni 261
Mosdhënia e ndihmës mjekësore
1. Mjeku ose punonjësi tjetër shëndetësor, i cili në kundërshtim me detyrën e tij refuzon t’i ofrojë ndihmën mjekësore personit të cilit i nevojitet ndihma e tillë, ndonëse ai është i vetëdijshëm ose do duhej të ishte i vetëdijshëm se mosveprimi i tillë mund të rezultojë në lëndim të rëndë trupor apo dëmtim të rëndë të shëndetit ose vdekjen e personit, dënohet me burgim deri në tre (3) vjet.
2. Kur vepra penale nga paragrafi 1. i këtij neni rezulton me lëndim të rëndë trupor ose me dëmtim të rëndë të shëndetit të personit të cilit nuk iu është dhënë ndihma mjekësore, kryesi dënohet me burgim prej tre (3) muaj deri në tre (3) vjet.
3. Kur vepra penale nga paragrafi 1. i këtij neni rezulton me vdekjen e personit të cilit nuk iu është dhënë ndihma mjekësore, kryesi dënohet me burgim prej një (1) deri në tetë (8) vjet.

Related posts:

Pas 12 ditë pritjeje, varroset në Kosovë M.R., i vdekur nga Covid 19 në Zvicër
Ja sa është paga e mjekëve në Suedi!
Viscerit
Mesazh nga një mjek italian
Syla:Politikanët kosovarë qëllimisht po i largojnë mjekët nga Kosova
Sëmundja tmerruese e shpikur nga mjekët, që shpëtoi dhjetëra hebrenj
Nderojmë sot martirizimin e shqiptarëve të pafajshëm në Lybeniq të Pejës. Armiku i ekzekutoi vetëm p...
Nackt und unwohl beim Arzt – nicht in den USA
Mjekët: Të decentralizohen furnizimet publike
"Qelizat burimore”, mendohet se shkaktojnë të gjitha llojet e kancerit
Pacientja falenderon pa masë Kirurgun Naser Plakollin dhe ekipën kujdestare
Ushqimet me vitaminë B5, kundër Alergjive
4 mënyrat për të parandaluar kancerin e lëkurës
Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK
Mjekët izraelitë zhvillojnë një metodë revolucionare për kancerin e gjëndrave tiroide
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
OBSH: Duhanpirja vret çdo vit 7 mln njerëz
Ka mbajtur mbyllur gruan dhe foshnjën, 13 muaj burg për kosovarin
Ja pse njerëzit që ushtrohen rregullisht nuk kanë gjasa të preken nga sëmundjet mendore
Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës
Gjevat Balaj: Në Austri erdha për 3 muaj, mbeta mbi 32 vite
Gjithnjë e më shumë zviceranë po largohen nga Zvicra – por ku shkojnë?
Pacienti godet mjekun me tullë, flet drejtoresha e spitalit
Të dashur miq, Tani kur deklarata nga Shtëpia e Bardhë qartësoi gjithçka rreth të sotmes dhe të ard...
Is mechanical ventilation for Covid19 being overused!?
Pëllumb Pipero paralajmëron skenar të frikshëm nëse qytetarët dalin nga shtëpitë
Formula 1 pritet të zhvillohet më 5 korrik në Austri
Zyrtarizohet Sindikata e infermierëve/mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor
Qeveria austriake me udhëzime në gjuhën shqipe: rruga jonë drejt rikthimit
Alkooli dhe pasojat e tij tek të rinjtë
“Nuk ka COVID që e zhduk plagën qelbrrjedhëse”, Tritan Kalo mesazh të fortë politikës: Koha postkovi...
Hapet Reparti i Pediatrisë në Gjilan
Situata me Coronavirusin duhet te menaxhohet maksimalisht nga institucionet e vendit dhe nga vet qyt...
"KÂ kamping" në Austri - Albinfo
Kush preket nga lupusi?
Gjatë vizitës sime në veri, sot shkova edhe tek varri i Isa Boletinin, në fshatin Boletin të komunës...
Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Romëve. Bota sot kremton historinë, kulturën dhe identitetin rom. ...
Lufta kundër Covid-19, Shqipëria ndër vendet me numrin më të ulët të shtretërve spitalor, Gjermania ...
Shenjat vitale
Ventrikular
Vepra Penale
Basri Sejdiu: Sot fillon zbatimi i Ligjit të ri të Pagave, përfituesit më të mëdhenjë do të jenë pro...
Habit mjeku: Ja si të rrisni penisin për vetëm 10 minuta!
17 orë pa ndërprerje! Kardiokirurgu shqiptar realizon operacion të rrallë në Londër
Qeveri mbi qeveri. Nga e hëna, Cari, fillon konsultimet për krijimin e qeverisë së Unitetit të Hajn...
Tahirsylaj tregon kur do ta kaplojë vendin i ftohti ekstrem: Temperaturat deri në -20 gradë
Si realizohet apo si funksionon dializa peritoneale?
Gjermania miraton ligjin për imigrim të punëtorëve, interesohen kosovarët
Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani
Duhani dhe dëmet shëndetësore
Cilat janë funksionet e gjakut?
Drejtpërdrejt, në KTV
Sonte jam i ftuar në emisionin "Desku", KTV, në ora 20:00, përballë Agron Bajramit e Brike...
Publikohen libra dygjuhësh për fëmijët e diasporës
Rama: Do mbyllim disko, pube dhe palestra. Do japim bonuse 1000 euro për mjekët, 500 për infermierët...
Nuk do ta besoni: Kaq i ka kushtuar Qeverisë mbledhja në Prevallë
Haradinaj premton përkrahje për përmirësimin e kushteve në QKMF të Deçanit
Viremi
Aty ku të gjithë spiunojnë njëri-tjetrin
Rënie graduale e shtrimeve në spital për Covid-19
Thirrja për rezistencë
Në Kosovë rreth 95 për qind e fëmijëve janë të vaksinuar
AMC dhe Cycle Kosovo dhurojnë shtretër për foshnje në Repartin e Neonatologjisë në Mitrovicë
Blerim Latifi: Kjo është një betejë e shkencës së mjekësisë, krye e k'put!
Materniteti në vitet 50-të në Prishtinë
Dental Care for Kids: When Should Your Child Start Going to the Dentist?
Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam
Në Spitalin e Prizrenit, përurorhen pajisje në vlerë 300 mijë euro
Sëmundja Huntington
Kombinime të ushtrimit aerobik me ato të forcës
Si quhen tre eshtrat më të vegjël në trupin e njeriut?
A janë reale epidemitë e viruseve?
Mjeku kosovar në Berlin: 90 për qind e të prekurve me koronavirus e kaluan pa trajtim mjekësor
Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?
Sindikatat paralajmërojnë grevë prej të mërkurës nëse s’marrin përgjigje nga Presidenti dhe Kryemini...
Të dashur miq, Sonte nga ora 21:30, jam i ftuar në emisionin “Pressing”, në T7, për të folur për zhv...
Austria: 500 milionë euro ndihmë për bizneset e gastronomisë
Nga 1 maji mund t’i takoni familjarët dhe shoqërinë
QBD publikon falas online, katër fjalorë dygjuhësh për fëmijë deri në 6 vjeç
Ja sa dënohet shmangia nga tatimi
QKMF në Kaçanik në hall me mungesë të barnave e materialit shpenzues
Glauk Konjufca shkarkon 14 konsuj nëpër ambasada
Ja kur hyn në fuqi Ligji i Pagave
Gazeta "Infermierët" do të botohet edhe në formë të shkruar
Mjekët ligjërisht mund të ofrojnë shërbime vetëm si të licencuar
Niacina (acidi nikotinik ose vitamina B3)
Dr.Përparim Ramusa: Albin Kurti i ka dy mundësi
Për Mjekët!
Qytetarë të dashur! Kënga më patriotike që duhet të këndohet nga të gjithë sot pa marrë parasysh etn...
Dr.Blerim Myftiu: Epilepsia dhe agjërimi
Çka është Fibromialgjia dhe si trajtohet?
Qeveria në detyrë mbrëmë ka marrë vendim për zbatimin gradual të reciprocitetit, por qeveria e shkar...
Sulmohet me eksploziv QMKF-ja në Pejë, tronditen mjekët
Vestibul
Vendimin për shqiptimin e masave ndëshkuese për shkeljen e detyrave të punës
Ja çfarë metode e re e operacioneve po aplikohet në Kirurgjinë Torakale!
Aba - Sinonimet e gjuhës shqipe
Çka është Puna e detyruar ose e dhunshme?
Tashmë mund të shkohet tek mjeku me ADN në celular
Nëse doni të shmangni sëmundjet e zemrës filloni nga kujdesi për dhëmbët

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja sa dënohet ushtrimi i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore ose farmaceutike!

Mon Jun 3 , 2019
Neni 262 Ushtrimi i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore ose farmaceutike 1. Kushdo që pa pasur kualifikimet profesionale apo autorizimet ligjore, kryen trajtime mjekësore, shërbime farmaceutike ose angazhohet në aktivitete tjera mjekësore për të cilat me ligj kërkohen kualifikime të posaçme, dënohet me gjobë ose me burgim deri në një (1) […]