Ja sa dënohet punësimi i personave të infektuar me sëmundje ngjitëse

Ja sa dënohet punësimi i personave të infektuar me sëmundje ngjitëse


Neni 259
Punësimi i personave të infektuar me sëmundje ngjitëse
1. Kushdo që në kundërshtim me ligjet e shëndetësisë, në spital, në maternitet të spitalit, në shkollë, në restorant apo në punëtori ose në organizatë biznesi apo në ndonjë vend të ngjashëm pune ku përpunohen artikujt ushqimorë apo ku kryhen shërbime higjienike, e punëson apo e mban në punë personin për të cilin e di se lëngon nga sëmundja ngjitëse dhe me këtë shkakton përhapjen e sëmundjes ngjitëse, dënohet me gjobë ose me burgim deri në një (1) vit.
2. Kur vepra penale nga paragrafi 1. i këtij neni kryhet nga pakujdesia, kryesi dënohet me gjobë ose me burgim deri në gjashtë (6) muaj.
3. Kur vepra penale nga paragrafi 1. i këtij neni rezulton me dëmtim të rëndë të shëndetit të tjetrit, kryesi dënohet me burgim prej gjashtë (6) muaj deri në tre (3) vjet.
4. Kur vepra penale nga paragrafi 2. i këtij neni rezulton me dëmtim të rëndë të shëndetit të
tjetrit, kryesi dënohet me burgim deri në tre (3) vjet.
5. Kur vepra penale nga paragrafi 1. i këtij neni rezulton me vdekjen e një apo më shumë personave, kryesi dënohet me burgim prej një (1) deri në dhjetë (10) vjet.

6. Kur vepra penale nga paragrafi 2. i këtij neni rezulton me vdekjen e një apo më shumë personave, kryesi dënohet me burgim prej një (1) deri në pesë (5) vjet.

Related posts:

Vepra Penale
Në Austri: Dyvjeçarja shqiptare mbetet e ngujuar për një orë në veturë
Stop këtyre ushqimeve nëse ke probleme me veshkat
Mjekja e QKUK’së shpëton një 27 vjeçar nga Mitrovica, kishte qenë i plagosur
Përse të rinjtë tanë “tremben” nga studimi i mjekësisë?
Doktoresha kosovare e tregon ilaçin kundër Koronavirusit
Ky është fshati i bukur shqiptar ku jetohet në Grevë (Foto)
Ministrja Bajrami mbajti konferencë për media, ku foli rreth aspektit përmbajtësor dhe atij teknik t...
Qeveri mbi qeveri. Nga e hëna, Cari, fillon konsultimet për krijimin e qeverisë së Unitetit të Hajn...
Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala
Të drejtat e të punësuarit me rastin e ndërrimit të punëdhënësit
Vertigo Arteriosklerotike
Ekipi i Sigurisë Diplomatike ndihmon në riatdhesimin e shqiptarëve
Nenonatologjia furnizohet me 13 inkubatorë dhe dhe 5 infratavolina
Specialistja më e re e Endokrinologjisë
Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë
Ja pse peshkaqeni mund të jetë ilaçi kundër kancerit
Tre ditë pa asnjë të vdekur nga koronavirusi, shtohen të shëruarit
Pneumonia virale
Përsëri specializantët ankohen se nuk janë paguar
Lul Raka shpallet fitues i çmimit ‘Evropiani i vitit’
Dr.Gëzim Berisha: Kur është shqetësuese një DHIMBJE E GJOKSIT⁉️
Mjegull e ngrica në dy ditët e ardhshme në tërë Kosovën
Mjekët po ikin në heshtje, Kosovës i mungojnë 5 mijë punëtorë shëndetësorë
Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat
Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave
Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermiere Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem
Pata kënaqësinë të bisedoja me ambasadorët e Kosovës në Gjermani, Zvicër, Austri dhe Francë, të cilë...
Dënim 750 euro për ata që ngacmojnë seksualisht vajzat në rrugë
Parashikimi i fundit afatgjatë – dimri në Evropë ka mbaruar
"Do të ketë baba dhe nënë": Putin përjashton mundësinë e legalizimit të martesave homoseksuale
Ecja, Sporti dhe Shëndeti
Punonjësi i zyrave në të ardhmen!
Situata me COVID-19, specialistja e ISHP-së Silva Bino: Janë prekur 41 persona nga stafi mjekësor
Zhurma në klubet e natës mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit
Shtetasi i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, akuzohen për 55 thyerje banesash
Si ndikon qëndrimi i gjatë në ambient të mbyllur në lëkurën tuaj?
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë
Të nderuar qytetarë, Marrëdhëniet me SHBA-në kanë hyrë në një fazë shumë delikate por edhe kritike....
Zbulimi i fshehtësisë zyrtare
Gazeta Infermierët: Mungon shujta
Çka është Sektori publik?
Ja cili Mjek shkruan për librin e parë universitar në Kosovë për SËMUNDJET INFEKTIVE
Sot zhvillova disa biseda telefonike me kolegë liderë shqiptarë që janë bartës institucionesh në Shq...
Hipnoza regresive apo prapavajtes
“Njerëzimi mund të jetë duke jetuar sipas një simulimi kompjuterik”
Dhëndri i shqiptarëve zgjidhet President i Parlamentit të Republikës së Gjenevës
s' ka prova për imunitet ndaj coronavirusit
Kosovari si polic i rremë, ia merr plakës zvicerane 15.000 franga “për t`ia ruajtur”
Punëtorët shëndetësor shkelen padrejtësisht me ligjin për paga
Dr.Halil Krasniqi: A jemi të rrezikuar nga virusi Kinez?
Si realizohet apo si funksionon dializa peritoneale?
Tahirsylaj tregon kur do ta kaplojë vendin i ftohti ekstrem: Temperaturat deri në -20 gradë
Mjekët nga Kosova dhurojnë barna e materiale për Shqipërinë
Sejdiu: Mjekët po largohen, t’i motivojmë që të japin kontributin në vendin e vet
Befason Epidemiologu: Koronavirusi ka qarkulluar që në janar në Shqipëri
Sakrifikimi i jetës familjare dhe Mjeku
A e dini se Turqia është një nga rajonet më të pasura në botë me bimë endemike?
Ventrikulopunksion
specialistët zbulojnë se njerëzit me ngjyrë rrezikohen 4 herë më shumë se të bardhit nga koronavirus...
Mentor Llugaliu: Për 20 vjet jemi qeverisë nga llojlloj hajni e krimineli
Kardiokirurgët akuza të rënda ndaj shefit Adem Grbolar: Përçarje dhe manipulim me lista operatore
Këta ishin më të dalluarit e Spitalit të Prizrenit, për vitin 2019
Darka e Kirurgut i cili duhet të operojë 24 orë...
Mjekët ligjërisht mund të ofrojnë shërbime vetëm si të licencuar
Dr.Fatmir Salihu: Kolikat infantile
What Are 10 Types Of Patients From A Doctor’s Point Of View?
Ja 5 gjëra që nuk duhet të bëni me stomakun bosh
Lenjani: Pacienti i moshuar është trajtuar denjësisht
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Orari javor i transmetimit në RTK të mësimit në distancë për gjuhën t...
Masat disiplinore për shkeljen e detyrave të punës
Mangoja mbron lëkurën dhe flokun tuaj
Dr.Desaret Murati: Aftet (ulçerat) e gojës,mjekimi i tyre shtëpiak
Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë
Cilat sëmundje duhet të diferencohen me konstipacionin?
Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së
Çka është Neuroni?
Basri Shkodra, me biznes të suksesshëm në një konkurrencë të fortë në Zvicër
Çka është Punëdhënësi?
Për çdo udhëzim pa kriter për Qendrën Emergjente të QKUK-së do të merren masa ndaj mjekëve
QKUK: Rritet numri i Rezonancave Magnetike dhe i shërbimeve radiologjike
#CME SAQ INDUCTION AGENTS Which of the following inhibits 11-Beta-Hydroxylase !? A. STP... B. Pro...
Gjinekologu Ahmeti u shënjestrua pa të drejt për rastin e të dhunuarës në Drenas
Në klinikën Infektive të QKUK-së, sot me 06/04/2020, janë të hospitalizuar gjithsej 55 pacientë. Me...
Akuza të forta për mjekët që bëjnë miliona me 'operacionet e virgjërisë'
Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e i...
4 vitaminat më të mira për lëkurën tuaj
Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë
Sot shkova në veri të Republikës së Kosovës, për t'i takuar qytetarët shqiptarë që banojnë atje...
Lamtumirë Cigare!!!
Mos i vlerësoni mjekët si terrorist
“Nënë Tereza” e Grac-it, ndër shoqatat e para shqiptare në Steiermark
VEZIKULË - Çka është Vezikula?
How long does it stay in your system?
Venulë
IKSHPK: Rekomandime për Ethet Hemorragjike Krime Kongo
Korona-virusi vrastar e rrit në masë të jashtëzakonshme vlerën e Bitcoinit
Sëmundjet ngjitëse morën jetën e 63 qytetarëve të Kosovës gjatë vitit 2018
Fushata sensibilizuese “Zbulimi i hershëm-Mbijetesë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Gazetat vazhdojnë me urrejtje ndaj mjekëve duke plasuar edhe një lajm të rremë

Thu Apr 18 , 2019
Si duket urrejtja ndaj mjekëve ka kaluar në urrejtje patologjike dhe këtë urrejtje po e nxisin një pjesë e madhe e mediave të cilat financohen nga burime të dyshimta. Si mund të shkruajnë këto gazeta që kinse për fajin e mjekëve paska vdekur 6 vjeçari nga Peja.  Nga kush i […]