Ja sa mish pule konsumojnë shqiptarët në vit!

Mishi i pules, Kuriozitete, Lajme, Lajme shqip,Lajme nga shendetesia
Ja sa mish pule konsumojnë shqiptarët në vit!

Të dhënat më të fundit të Eurostat tregojnë se thertoret dhe pularitë në vendin tonë kanë nxjerrë në treg 4.8 mijë tonelata mish pule përgjatë vitit 2018, pra rreth 5 mijë ton. Ky është niveli i tretë më i ulët në Europë pas Maltës dhe Malit të zi, tregojnë të dhënat e Eurostat.

Në këto statistika rezulton vetëm mishi i pulës i nxjerrë në treg për konsum të ndryshëm. Sipas të dhënave, rezulton se mishi i pulës në treg ka rënë lehtë në krahasim me vitin paraardhës. Në vitin 2017 ishin 5.17 mijë ton ndërsa në 2018 4.84 mijë ton, pra në rënie me 6.8% në terma vjetorë.
Në statistika hyn vetëm mishi që del nga pularitë dhe thertoret e mëdha përpunuese, çka bën që në shifrën përfundimtare të mos figurojnë thertoret e vogla dhe mishi i pulës që prodhohet jo formalisht.
Po të analizojmë të dhënat rezulton se informaliteti në sektor është mjaft i lartë pasi 4800 ton mish pule në vit përkthehen në vetëm 1.6 kilogramë për frymë në vit, në rast se marrim të mirëqenë faktin se i gjithë prodhimi vendas shkon drejtpërdrejtë për konsum të brendshëm.
Shifër e papërfillshme po të kemi parasysh faktin se mishi i pulës gjen përdorim të gjerë në familjet shqiptare, jo vetëm në mënyrë të drejtpërdrejtë por edhe i përpunuar. Duke analizuar dhe përpunuar edhe më tej të dhënat e Eurostat rezulton se mesatarja e Bashkimit Europian është në 29 kilogramë për frymë në vit, pra 18 herë më e lartë se në vendin tonë.
Pra, formalizimi i sektorit, e sidomos siguria ushqimore duket të jenë një problem madhor, pasi pjesa më e madhe e mishit të pulës që ne konsumojmë duket të jetë tërësisht jashtë sistemit. Të dhënat tregojnë se në Bashkimin Europian janë prodhuar 15.2 milionë tonë mish pule në 2018, dhe Shqipëria zë vetëm 0.03% të këtij prodhimi, të paktën duke i`u referuar segmentin të formalizuar./scan

Related posts:

Ja kur hyn në fuqi Ligji i Pagave
Vir
Në Zvicër jetojnë 2 milionë e 111412 të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
Coronavirusi mbërrin në Itali/ 6 të infektuar, izolohen 250 të tjerë
Loja e Shahut dhe COVID-19
Rënie graduale e shtrimeve në spital për Covid-19
Vermiform
Kirurgët vazhdojnë t'a marrin rrogën e njejtë 549 euro dhe jo 1195 euro
10 Theniet më të bukura për infermieret
Mjekët po ikin në heshtje, Kosovës i mungojnë 5 mijë punëtorë shëndetësorë
Çfarë duhet bërë në prezencë të një Vampiri të energjisë?
Brezi i parë që kanë ikur në Gjermani, flasin mjeket: Mund të rritesh shumë shpejt profesionalisht, ...
Prof. Arben Beqiri padit ministren e Shëndetësisë dhe rektorin e Mjekësisë
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Në vazhdën e procesit të organizimit të mësimit në distancë për nxë...
Ja në cilin vend QKMF do të punoj pandërprerë!
Ja cilat janë efektet anësore të injeksionit intramuskular (i.m)!
FC Tetova Basel ndihmon spitalet në Bazel me maska e doreza
A po i ndal Koronavirusi shkarkimet në Shëndetësi?
8 ekzaminime mjekësore që çdo grua duhet t’i bëjë pas moshës 40 vjeç
Dr.Gani Bajraktari: Të lumtë (bravo) Dr.Arbër Morina për futjen e kësaj metode për herë të parë në K...
Dr.Istref Plakolli: Sindroma Goodpasture
A është celulari i dëmshëm për shëndetin?
Soridiet shërbejnë për shumëzim te:
Ja çka do të ndodh vitin e ardhshëm me sigurimin shëndetësor
Ja çfarë punëtorie u mbajt në IKSHPK!
Qeveria austriake me udhëzime në gjuhën shqipe: rruga jonë drejt rikthimit
Mjekësia është Art!
Ditët Ndërkombëtare të Menaxhimit të Rrugëve të Frymëmarrjes
Kosova po mbetet pa infermierë
Paralajmërohen fluturime të reja drejt Vienës për riatdhesimin e shqiptarëve
Orari dhe përmbajtja për javën e ardhshme për mësimin në distancë eMësimi - Orari dhe përmbajtja për...
Vdes një mjek në Kinë nga Coronavirusi
1669 viktima dhe mbi 69 000 të prekur nga koronavirusi në mbarë botën
10 Things Every Woman Should Know About Yeast Infections
Stadet e demencës
Nga 1 maji mund t’i takoni familjarët dhe shoqërinë
Sëmundjet ngjitëse morën jetën e 63 qytetarëve të Kosovës gjatë vitit 2018
Për indeksonline është e çuditshme se mjekët bëjnë pauzë 30 minuta
Në ditën botërore të gruas shuhet një grua, një nënë dhe një mjeke
132 persona zyrtarë në Kosovë janë sulmuar fizikisht, duke përfshirë edhe mjekët
Answering the top 5 questions about catnip
Veçoritë e Gjakut
Doktor Enver Hoxha ekspozon fakte të krimit serb në Kosovë
Sot vizitova komunën e Fushë Kosovës, ku bisedova me kryetarin Burim Berisha dhe kolegët të tij për ...
Psikologu Fitim Uka: Shkolla jonë dëmton seriozisht shëndetin
Dr.Desaret Murati: inhibitorët e pompës protonike prolongojnë diagnostikimin e kancerit të lukthit
Fenomeni në Bosnjë: Mjekët po kërkojnë pushim mjekësor
Fatime Blakaj, humanistja që mundësoi shërimin 2800 fëmijëve shqiptarë në Austri
E konfirmon doktori i Kombëtares së Kosovës: Ademi dhe Rama më sulmuan fizikisht në Gërmi
Në Spitalin Rajonal të Durrësit për herë të parë realizohet kjo ndërhyrje kirurgjike
Filantropi Lazim Destani ndihmon familjet në nevojë në Maqedoni
Flet mjeku: A na e sjellin koronavirusin porositë online nga Kina?
Nxjerrja e kundërligjshme e vendimeve gjyqësore
Pezullimi nga Kushtetuesja i Ligjit për paga po konsiderohet i dëmshëm për mjekët
Ja dy enzimat që rrisin shpresën për frenimin e kancerit të pankreasit
Ventrofiksim
10 ushqimet që pastrojnë trupin nga helmet
Në Slloveni s' ka lehtësime për shtetasit shqiptarë që lëvizin drejt vendit të tyre
Revista “INFERMIERI 2.0”
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot ambasadorin ...
Ja çka po bëjnë Mjekët francezë ndaj qeverisë së Francës
Njihuni me shkencëtarin shqiptar të neurologjisë në SHBA
Dr. Dardan Baftiu: Politikanë kërkoni falje për futje të shëndetësisë në kolaps
Nis takimi i Kurtit me përfaqësues të sindikatave
New original investigation: Subcutaneous Nitroglycerin for Radial Arterial Catheterization in Pediat...
Anesthesia
Çka është Shëndeti?
Specializantët ankohen se nuk janë paguar
Ligji për pagat i ka goditur dhe nënçmuar keq profesionet mjekësore
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
Sukseset e një doktori shqiptar: Astma, shkaktarët, simptomat dhe trajtimi i sëmundjes!
Ethmoid sinusitis: Causes, symptoms, and treatment
Kujdes, mos flini kurrë më shumë sesa 8 orë në ditë
Skandaloze:Fëmijëve u shiten stimulues për seks në shkollën “Maarif” në Prizren
Nuk burgosen doktorët, o të mjerë!
Nenonatologjia furnizohet me 13 inkubatorë dhe dhe 5 infratavolina
Shkaktohet prej celularit, kjo është sëmundja që po prek gjithë njerëzimin
Çka është Këshilli Ekonomiko-Social?
Sipërmarrës të suksesshëm në Zvicër, donatorë të KF "Llapi" në Kosovë
Spanjë, 812 të vdekur dhe 7 600 të prekur nga koronavirusi brenda 24 orëve
Fjalët prekëse dhe mesazhi i fortë i një doktori për gratë shtatzëna
Vjena kurorëzohet Qyteti më i Gjelbër në Botë për parqet dhe transportin publik |Revista Monitor
Psikiatri Pepshi: Vetëvrasjet shumë rrallë mund të parandalohen, nëse karantinimi shkaktar mund të i...
Infermierët dhe Edukimi në vazhdim
Rreth një mijë mjekë nga Shqipëria e Kosova janë punësuar në Gjermani, tre mijë të tjerë në vende të...
Moslajmërimi i personit të akuzuar nga tribunali ndërkombëtar penal
Greqi: Marrëveshje për punë sezonale, përfitojnë 10 mijë shqiptarë
Koronavirusi/ Mjeku Florian Toti: Disa këshilla për personat me diabet
SHSIMP i gëzohet lajmit për dërgimin e ligjit për paga në Kushtetuese
Si ka ndikuar pandemia në sektorin e patundshmërive, sa janë dëmet?
Vicium
Zyrtari për të cilin Albin Kurti hyri në karantinë del negativ në testin për Coronavirus
Çfarë përfitimi do të keni nëse keni vendosur të lini duhanin?
Duhani dhe shikimi
Kjo është gjendja e katër të plagosurve në Prishtinë
Pafuqi dhe gërdi
Ja cilat janë organet që transplantohen më shpesh!
Doktorët e ORL-së këshillojnë: Si të ndihmohet kur dhemb veshi?
7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja pse proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene!

Mon Mar 25 , 2019
Ja pse proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene! Një raport ka zbuluar se proshuta dhe produkte të tjera që vijnë nga mishi i përpunuara janë kancerogjene. Kjo për shkak të përmbajtjes së nitriteve, të cilat janë njëkohësisht një konservues i fuqishëm i proshutës dhe vrasin bakteret botulinore, të cilat mund të […]