Ja si funksionon Organizmi

Hormonet dhe neurotransmetuesit drejtojnë trupin dhe emocionet. Në orë
të ndryshme të ditë-natës organizmi vepron në mënyra të ndryshme. Ja se
si duhet të sillemi për një jetë të shëndetshme

Gjumi dhe zgjimi,
por edhe drita dhe errësira, gjithçka që ndodh në organizmin tonë
brenda një dite regjistrohet në një rrjet kompleks reaksionesh
biokimike, hormonale dhe neurologjike. Kështu, orë të ndryshme të ditës
korrespondojnë me gjendje të ndryshme shpirtërore dhe sëmundje
ndryshme. Hormoni i testosteronit është i lartë në mëngjes dhe për
pjesën më të madhe të njerëzve kjo është ora e dashurisë, por edhe ora e
infarktit dhe iktusit. Ka një kohë për gjithçka, thonë shkencëtarët
tregojnë edhe për stilin e jetesës që duhet të ndjekim për parandalimet e
sëmundjeve të ndryshme. Le të marrim sëmundjet kardiovaskulare: është
fakt që infarkti në mëngjes e dëmton më shumë zemrën. Nëse ataku kardiak
manifestohet mes orës 06.00 të mëngjesit dhe mesditës, dëmi për
miokardin është rreth 20 për qind më i madh, në krahasim me atë që
vërehet pas një ishemie që ndodh pasdite apo në mbrëmje.

Ky
studim i bërë nga Qendra Kombëtare e Sëmundjeve Kardiovaskulare në
Madrid është i pari që tregon qartë se si zemra ka një farë tolerance
ndaj ishemisë në bazë të ritmeve gjatë 24 orëve. Jo vetëm kaq: nga
studimi del se një infarkt posterior duket më i rëndë në krahasim me atë
të lokalizuar në pjesë të ndryshme të zemrës. “Këto studime kanë
rëndësi shumë të madhe në lidhje me trajtimin, sepse infarkti i
mëngjesit duhet përballuar në mënyrë më agresive për të marrë rezultate
më të mira”, komenton Ibanez. Përveçse janë më të shpeshtë në orët e
para të ditës, episodet akute ndaj aparatit kardiovaskular janë edhe më
të frikshme kur shfaqen para mesditës.

“Ky studim konfirmon se
aparati kardiovaskular mund të pësojë gjatë natës disa variacione në
gjendje për t’u predispozuar më lehtë ndaj infarktit në orët e para të
ditës, si për shembull një tendencë më e madhe ndaj agregimit të
pllakëzave të gjakut dhe koagulimit apo modifikimeve hormonale që
ndikojnë te qarkullimi”, shpjegon mjeku Paolo Belloti. “Këshilla është
sigurisht të shkosh sa më shpejt në spital për të marrë rezultate më të
mira nga kurat që synojnë të rikthejnë gjakun në zemër, duke përmirësuar
kështu prognozën e sulmit kardiak”. Ajo që konfirmon teorinë e
studiuesve spanjollë është një studim i publikuar në revistën
“Neurology”, që dizajnon një situatë të ngjashme edhe për iktusin
cerebral. Sipas studimit, pak a shumë 14 për qind e rasteve të iktusit
ndodhin gjatë gjumit dhe janë të shumtë njerëzit që zgjohen në mëngjes
dhe gjejnë të paralizuar ndonjë pjesë të trupit. Ia vlen të kujtosh se
edhe ata që vuajnë nga depresioni priren të kenë më shumë probleme pas
zgjimit nga gjumi. Bëhet e vështirë të përballosh ditën, pastaj për fat
situata përmirësohet. “Dikur mendohej e kundërta, ndërsa sot e dimë që
me daljen e diellit situata mund të përmirësohet, sepse dielli ndikon te
format e humorit dhe shpesh mund të adaptohet si kurë për disa forma
depresioni”, nënvizojnë mjekët. “Zakonisht rastet më të rënda të
depresionit lidhen me dimrin dhe mungesën e dritës së diellit, ndërsa
përmirësimi i situatës vjen pas zgjatjes së ditës dhe pranisë së
diellit”. Në fund është një kategori njerëzish që pikërisht në mëngjes
vuan shumë nga simptomat e sëmundjeve që mund të kenë. Fjala është këtu
për reumatikët, dhe në përgjithësi ata që vuajnë nga patologji të
lidhura me inflamacionin si artriti remumatoid, që pikërisht në mëngjes
priren të zgjohen me më shumë dhimbje. Motivi? Zakonisht natën ndodh një
lloj “Check up” i sistemit imunitar që punon maksimalisht. “Ekziston
një orë e vërtetë biologjike që rregullohet mbi të gjitha nga
melatonina, në gjendje të stimulojë edhe prodhimin e substancave që
favorizojnë inflamacionin. Melatonina ka një kulm të saj rreth orës
03.00, më pas nis të bjerë, ndërkohë që rritet niveli i kortizolit.

Gjatë
natës aktivizohet edhe një molekulë tjetër: acetilkolina, që redukton
ritmin e rrahjeve të zemrës dhe presionin arterial, si dhe ngushton
mushkëritë. Për këtë arsye krizat e astmës janë më të shpeshta në orët e
natës. Ky moment është i keq edhe për ata që vuajnë nga djegiet e
stomakut, dhembjet e të cilave ndihen shumë, për shkak të maksimumit të
prodhimit të lëngjeve gastrite. Funksionimi tretës i stomakut reduktohet
dhe tretja është më e ngadaltë. Edhe veshka prodhon më pak urinë, por
kjo sasi është shumë më e koncentruar. Gjatë 24 orëve, funksionimi i
trupit tonë ndryshon, ulen apo shtohen në varësi të ritmeve dhe orareve
të mirëpërcaktuara. Duke pasur parasysh këto lëvizje, është thelbësore
jo vetëm të kuptuarit më mirë i fiziologjisë sonë, apo përmirësimi i
aktivitetit të përditshëm, por edhe përmirësimi i diagnostikimit dhe
përcaktimi i terapive.

Që këtej lindin disiplina të reja si
kronofarmakologjia, që synon gjetjen e një ekuilibri të drejtë mes
kohëve të sëmundjes, atyre të ilaçeve dhe kohës që i duhet organizmit
për ta tretur e konsumuar mjekimin, si dhe shmangia e efekteve anësore.
Një rezultat i rëndësishëm në kuadrin e kronofarmakologjisë është
arritur nga një ekip mjekësh gjermanë, për sa i përket trajtimit të
artritit reumatik me një ilaç kortizonik të dozuar në kohë, që pihet në
orën 22.00, por që nis të japë efekt dhe të thithet nga organizmi në
orën 03.00 të natës.

Këto lloj ilaçesh janë dhënë gjithmonë në
mëngjes, duke qenë se ajo orë është edhe piku i hormoneve të kortizolit.
Sot, pas kërkimeve shkencore, kemi zbuluar se pacientët me këtë lloj
patologjie nuk e kanë pikun e këtij hormoni në mëngjes, por në orën
03.00 të natës. Përfundimi i studimit nënvizon qartë një fakt: njohja
dhe administrimi i funksionimit të brendshëm, sipas orëve të trupit
tonë, ndihmon jashtëzakonisht në një jetesë të shëndetshme, por edhe në
një kurim të efektshëm të sëmundjeve.

Related posts:

Konflikt për pronë në Prishtinë, burri goditet me mjet të fortë
Testimi për COVID-19 në Kosovë edhe në laboratorët privatë
Nisë pagesa e 170 eurove për qytetarët dhe bizneset
Shtëpia, banesa dhe veturat e Ardian Gjinit
Policia shqiptoi mbi 1 mijë gjoba në trafik për 24 orë
Parashikimi i motit për këtë javë
Gjermania shënon vetëm një viktimë nga COVID-19 për 24 orë
SHKOLLA SHQIPE NË ZVICËR PO JU PRET!
Plagosen me thikë babë e bir në Fushë Krujë, kapet i dyshuari
Këto lagje të Prishtinës do të mbesin pa rrymë nga mesnata deri në mëngjes
Java e zezë, 78 të vdekur nga COVID-19
Prizren, shoferi i dehur kërcënon policët
Muriçi pritet t’i bashkohet ish-kampionit të Premier Ligës
​Qershitë shërojnë reumën dhe cermën
Situata me pandeminë, vendi po shkon shpejt drejt krizës humanitare
Hidhet me parashutë nga qafa e Llogarasë, lëndohet 39-vjeçari nga Tirana
Gjakovë, një grua keqtrajtohet psikikisht
VIDEO: Gërmi, gjarpri në shteg të këmbësorëve
Bullgaria arreston një person që dyshohet se sulmoi një gazetare të REL-it
VIDEO: Prishtinë, digjet një shtëpi
Projekti për shkëmbim të territoreve ka humbur jetën, por jo ideja
Profesionistet nga diaspora, iniciativë për të ndihmuar gratë shqiptare
Në ShBA, mbi 5 milionë të infektuar me coronavirus
3 mijë e 976 raste aktive me coronavirus në Kosovë
Vendimi për hapjen e shkollave do të ndikohet nga gjendja epidemiologjike
Studiuesi sugjeron kurse integrimi për zviceranët: "ata po mbeten pakicë"
Selmanaj u kundërpërgjigjet partnerëve të koalicionit: Kryeministri
Patrullimet ndër vite në mes të KFOR-it dhe forcave serbe
Parashikimi i motit për 5 ditët e ardhshme
Lutfi Haziri ngushëllon dy familje gjilanase që humbën familjarët e tyre në betejën me COVID-19
Shqiptarja kandidate në zgjedhjet e 13 shtatorit në Gjermani
Suspendohen dy policë, s' mbyllën një lokal që theu masat kundër pandemisë
Sot më pak të shëruar sesa të infektuar me COVID-19
Nga këto komuna të Kosovës janë të infektuarit e rinj me coronavirus
Jakup Krasniqi shërohet nga coronavirusi
Përzien frenat me "gazin": Lëndon veten dhe kosovarin e pafajshëm
188 raste të reja me COVID-19 në Kosovë
12 të vdekur me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend
Gjakovë e Rahovec, arrestohen pronarët e 4 restoranteve, s' respektuan masat kundër COVID-19
Austria, një vend përrallor edhe për pushime verore
Trump nënshkruan urdhra ekzekutivë për të ndihmuar financiarisht amerikanët
Vdes një person i infektuar me COVID-19
Organizuan dasma në restorantet e tyre, dënohen me nga 3 milionë lekë pronarët
Vdes në QKUK pas lëndimeve që pësoi duke kontrolluar një objekt në Prizren
Në Spitalin e Gjakovës 32 pacientë me COVID-19 po trajtohen me oksigjeno-terapi
Policia shqiptoi mbi 1.000 tiketa për kundërvajtje në trafik
Patrullimi në Karaçevë, i paautorizuar
43 pacientë po trajtohen në Spitalin e Vushtrrisë, një në intubim
Prizren, mosrespektimi i masave kundër COVID-19, mbyllen 7 lokale, shqiptohen 691 fletëparaqitje
Prizren, gjuajtje me armë gjatë ahengut familjar
Vrasje në tentativë në Skenderaj, 8 të arrestuar
Një i vrarë në Prishtinë
Rreth 100 milionë euro më pak të hyra në arkën e shtetit
Indi, 7 të vdekur nga zjarri në hotelin që po përdorej si spital për COVID-19
Moti sot, me diell e vranësira, vende-vende me shi
Një vikend i qetë sa i përket pandemisë, por na e prishi xhandarmëria serbe
Pamje – Shiu shkakton dëme në disa fshatra të Shtimjes
Britani, Shqiptari i propozon të dashurës martesë, i digjet banesa nga qirinjtë
Alternativa kërkon BDI-ja të shkojë në opozitë, Po qe se të gjitha partitë shqiptare hyjnë në pushte...
Qytetari rrëfen për dhunën e zyrtarëve policor gjatë arrestimit të tij
Drita fiton ndaj Inter Escaldes në Ligën e Kampionëve
Pamje – Lumi në qendër të Shtimes i mbushur përplotë me bërllok
Bahtiri akuzon Qeverinë për tubimin e Moziku-t
Zemaj premton përkrahje në menaxhimin e pandemisë në komunat e Luginës së Preshevës
Xhandarmëria serbe ka hyrë dy herë brenda këtij viti në fshatin Karaçevë
Andrea Pirlo trajner i Juventusit
Prishtinë, një person gjendet i vdekur në veturë
Qeveria po dialogon për njohje reciproke, por Agim Veliu i referohet shtetit fqinj me 'Republika e S...
Hyrja e xhandarmërisë serbe është vetëm një patrullim i përbashkët me KFOR-in
Gjermania fut kontrollet e detyrueshme për udhëtarët që kthehen nga Kosova
Qeveria tregon ditën kur do nisë pagesa e 170 eurove
Katër të vdekur dhe 124 raste të reja me COVID-19
Xhandarmëria serbe ka hyrë rreth 300 metra në Kosovë
s' ka vend për deklarata pompoze e defilime në vendgjarje pa e njohur ngjarjen
Shpërndarja e albumit nga Mozzik, grumbulloi numër të madh njerëzish në Gjakovë
Futja e xhandarmërisë serbe në territorin e Kosovës, KFOR jep sqarimet
Javën tjetër mund të ketë rritje të rasteve me COVID-19
Pas raportimeve në media, ndërpritet turneu i Mozzik-ut
Ndërhyn Qeveria, ndërpritet turneu i Mozzik-ut
Në sy të Policisë Mozzik promovon albumin e tij në kohë pandemie
Trafikim me njerëz, arrestohen 10 gra dhe pronari i një hoteli në Dobërdol
Regjisori i 'The Simpsons' do i bashkohet programit virtual të Anibarit këtë edicion
Heronjët e Kosovës, Thaçi nderon 21 policët e rënë në detyrë
Sot më shumë të shëruar se të infektuar me COVID-19 në Kosovë
COVID-19, 45 pacientë në QKUK në gjendje kritike
Rastet me COVID-19 nëpër komuna
Juventusi e shkarkon Maurizio Sarrin
Mbi 10 mijë qytetarë janë infektuar me COVID-19 në Kosovë
Ramush Haradinaj u 'kundërpërgjigjet' xhandarmërisë serbe, viziton Karaçevën e Kamenicës
12 persona të vdekur nga COVID-19 në Kosovë
Shënohen edhe 190 raste të reja me COVID-19 në Kosovë
Kufiri në Ristovc nevojitet të jetë Me kusht që doni mos me e pa xhandarmërinë serbe
rrugët në lagjen Mati 1 në kryeqytet në gjendje të mjerë
Reagon PDK për hyrjen e trupave serbe në Kamenicë
Dënojmë ashpër hyrjen e trupave serbe në territorin e Kosovës, lejimi i KFOR-it dhe neglizhenca e qe...
Gjykatat në Serbi vazhdojnë t'i ftojnë qytetarët kosovarë për vuajtje të dënimeve
Jemi duke e ngritur nivelin e komunikimit me Bujanovcin
Prishtinë, një personi i hapin faqe në rrjete sociale
Zemaj nis takimet në Bujanovc
Lirohet veterani i UÇK-së i ndaluar në Turqi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mjekët specializantë protestojnë në QSUT, reagon Manastirliu

Mon Mar 11 , 2019
Pas protestës së zhvilluar ditën e sotme në QSUT nga mjekët specializantë, ka ardhur edhe reagimi nga ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu. Në një njoftim për shtyp, ministrja tregon se e mbështet plotësisht protestën e uniformave të bardha kundër dhunës. “Mbështes plotësisht protestën e uniformave të bardha […]