Ja si janë provimet e Fakultetit të Mjekësisë!Shkruan: Herolind Çeliku

Provimet e fakultetit të mjekësisë janë tepër të vështira. 

Do të iu duhet që për një provim të mësoni 1 ose dy vite.

 Ka raste të cilat kanë mësuar edhe 4 e më shumë vite si p.sh për provimin e Anatomisë së Njeriut dhe provimet tjera (Ka shumë njerëz të cilët i kanë bërë 40 ose 50 vite dhe akoma merren me provime të vitit të dytë ose të tretë). 

Gjatë studimeve tuaja do të fitoni edhe sindromën e studentit të mjekësisë ku gjatë studimit të sëmundjeve të ndryshme do të mendoni që i keni të gjitha ato sëmundje që i lexoni. Pra do të prekeni nga ky sindromë i cili nuk kalon lehtë. 

Do të jetoni tërë kohën mbi libra duke mësuar dhe studiuar dhe nuk do të keni kohë as për një kafe. 


Në mjekësi janë dy gëzime kur e regjistron(por nuk e dinë çfarë të pretë se nuk do të gëzoheshe fare) dhe kur e përfundon (por nuk do të gëzoheshe nëse do ta dije se çfarë skëterre jetësore të pret).


Related posts:

Për indeksonline është e çuditshme se mjekët bëjnë pauzë 30 minuta
Dr.Çlirim Berisha: Qytetarët po e neglizhojnë rrezikun që tashmë është global
Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave
Fluturim tjetër special nga Prishtina për në Cyrih
Disa ushtrime për gratë shtatzëna
Scrub “bio” për pastrimin e thellë të fytyrës
Historia e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë - QSUT
Çka është Agjërimi? - Vlera dhe Historia e Agjërimit
Ja sa mjekë kanë kërkuar të largohen nga Maqedonia brenda vitit 2019
Pamje magjepse të “Liqenit të Batllavës” të shkrepura nga Arian Mavriqi
Si bëhet diagnistikimi i konstipacionit ose kapsllëkut?
Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit
Ministrja Bajrami mbajti konferencë për media, ku foli rreth mësimit në distancë, i cili fillon nesë...
Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK
Rebelimi i personave të privuar nga liria
Visceralgji
Vertebrat cervikale
Vepra Penale
Shkova tek mjeku për kollën dhe zbulova që vuaja nga…
Bilanci i fundit/ Rritet numri i mjekëve të vdekur nga koronavirusi në Itali
Dita e 53-të e grevës së Kirurgëve
Heqja apo dëmtimi i vulave zyrtare ose i shenjave
Mundësi riatdhesimi më 9 maj për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Zvicër
Pse paraqitet dhimbja në pjesën e poshtme të abdomenit ose pelvikut?
Gjendja e Mjekut në midis të karrierës
Mjekët dhe infermierët e QSUT nuk marrin rrogat: Shteti po tallet
Rreziku për sulm të zemrës: Mungesa e gjumit ndërlidhet me shëndet të dobët kardiovaskular
Arratisja e personit të privuar nga liria
What Are 10 Types Of Patients From A Doctor’s Point Of View?
Dr. Istref Plakolli: Sindroma Boerhave apo gjakderdhja e tmerrshme.
Skandaloze, Sindikata e Shëndetësisë kërcënon anëtarët se kush largohet do t’i hiqet shujta e mëngje...
Ja sa dënoheni për dokumente të rrejshme lidhur me tatimin
Ta ruajmë veten dhe mbrojmë njëri-tjetrin. Për shëndetësi dhe siguri e keni qeverinë në detyrë kudo ...
Fluks nga virozat, Mjekët: Më të rrezikuarit janë të sëmurët kronikë
Ismaili: Rrezikshmëri e ulët për coronavirusin në Kosovë
Kombinime të ushtrimit aerobik me ato të forcës
Dr.Gani Bajraktari: Të lumtë (bravo) Dr.Arbër Morina për futjen e kësaj metode për herë të parë në K...
Flaka Goranci, artistja “e bekuar nga Zoti”
Qeveria në detyrë mbrëmë ka marrë vendim për zbatimin gradual të reciprocitetit, por qeveria e shkar...
OBSH: 3 fakte për COVID-19 që duhet t’i dini
Ismaili: Rritja e pagave ndalon migrimin e mjekëve
What Your Legs Could Be Telling You About Your Heart Health
Albinfo.at – Aktualiteti i Shqiptarëve në Austri
Pagat me rritje për punonjësit e shtetit – shfaqet problemi i parë
Viripotent
Këshilla për dhëmbët që nuk duhet neglizhuar
How long does it stay in your system?
Nenonatologjia furnizohet me 13 inkubatorë dhe dhe 5 infratavolina
Isa Mustafa i çliroi 'Xhuxh Mexhuxhët'. 1. Nuk shkonte. LDK e ktyneherit, për rininë e L...
Ja çka bëjnë sindikatat për ligjin e pagave
Çka është Këshilli Ekonomiko-Social?
NJË RAST I RI ME COVID-19! Sot pasdite përfundoi testimi i 58 pacientëve të dyshimtë nga Klinika In...
Ja sa dënoheni nëse e keqtrajtoni dikënd gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare ose autorizimeve publike
Çka është kondrociti?
Ja pse hurmat janë frutat më të shëndetshme në planet
Të jesh studente e mjekësisë!
Floktarët shqiptarë në Austri i gëzohen rihapjes së dyqaneve
5 minuta për tu informuar si të veproni në raste TËRMETI!!!!!
Hetohet gjinekologu i Prizrenit, dyshohet për lëndim të foshnjës gjatë lindjes
Çka është Paga minimale?
Sot pata një takim me drejtuesit e odave kryesore ekonomike të Kosovës për të diskutuar mbi kërcënim...
Reagon QSUT ndaj dhunës mbi mjeken specializante të Kirurgjisë
Zhurma në klubet e natës mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit
Ja kush ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet!
Britania kërkon Mjekë dhe Infermierë, lehtësohen procedurat
Çfarë funksioni kryejnë veshkat e shëndetshme?
Punëtorët e shtetit mund të mbesin pa rroga
3 vitet e fundit 3500 infermierë janë larguar nga Shqipëria, sindikata: Në fshatra ndjehet mungesa
​Gjykata dënon një njeri me vdekje nëpërmjet aplikacionit Zoom – Gazeta Koha Jone
Mjekët izraelitë zhvillojnë një metodë revolucionare për kancerin e gjëndrave tiroide
Sot dita botërore e shëndetit, sa është pritshmëria për të jetuar e shqiptarëve, si krahasohet me Eu...
21 vjet më përparë nisi njëra nga betejat më të lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, beteja ...
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
Ushqimi tek personat e sëmurë nga sulmi në tru (pika në tru)
Rregullorja e re: Maska të obligueshme në të tëra vendet e mbyllura
Mungesa e kësaj vitamine në trupin tuaj mund t’ju shkaktojë humbjen e shikimit
QKMF në Gjakovë siguron pasije për laboratorin e Stomatologjisë
Përse të rinjtë tanë “tremben” nga studimi i mjekësisë?
Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët
Ganimete Ademi: Kush janë heronjët ?!
OBSH kërkon nga shtetet të përgatiten për koronavirusin
Kosovë/ 14 raste të reja pozitive me COVID-19, shkon në 224 numri i të prekurve
Vazhdimi i punësimit
Version spontan
Mundësimi i arratisjes së personave të privuar nga liria
Projektligji, Mjekëve dhe Infermierëve u heqet e drejta e dypunësimit
Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mj...
Sakrifikimi i jetës familjare dhe Mjeku
Tipet e demencës
Mbrëmë, në mbledhjen e Qeverisë, morëm disa vendime të rëndësishme: ndalimi i pjesëshëm të qarkullim...
Ja cila është simptoma e parë e kancerit të zorrës së trashë
Na mbyti xhelozia. 1. Në Shqipëri u çmendën nga xhelozia pse Kryeministri Edi Rama e bëri gjestin ...
Koeficienti në fyt
Çka është shantazhi?
Ventrofiksim i Mitrës
Kur gratë shkelin gratë...
Zyrtarizohet Sindikata e infermierëve/mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor
Asnjë pranverë, këtu e 21 vite, nuk mund ta shijojmë. Gjithandej Kosovës, për çdo ditë të këtyre mua...
Ja çka do të ndodh vitin e ardhshëm me sigurimin shëndetësor
Kur prindërit e fëmijës nuk insistojnë në injeksione dhe pranojnë trajtimin tonë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Profesioni i Mjekut dhe Popullata e paedukatë

Tue Feb 26 , 2019
Shkruan: Herolind Çeliku Gjatë praktikimit të profesionit tuaj si Mjek do të ndodh me qindra herë që të përzihen në profesionin tënd njerëz të cilët nuk dinë as shkrim dhe lexim pra analfabetët do të mundohen të diktojnë punën tuaj të Mjekut sidomos gjatë punës së praksës së përgjithshme.  Ju […]