Ja si t’i njohim “Vampirët e Energjisë”?Psikologjia

A ju ka ndodhur ndonjëherë që të takoni dikë dhe befas, pas takimit, të ndiheni pa humor apo t’iu vijnë ndërmend mendime të këqija?! Nëse ju ka ndodhur kjo gjë atëherë me siguri që jeni takuar me ndonjë vampir emocionesh. 
‘Vampiri’ ushqehet me energjitë tuaja dhe nëse e lejoni të qëndrojë për një kohë të gjatë pranë jush, do përfundoni me energji minimale, deri në kufinjtë e mbijetesës! 
Hajdutët e energjisë janë gjithandej, në zyrë, në palestër, në institucionet shëndetësore,në qendrat tregtare, në shtëpi. 

Pra vampirë të energjisë mund të jenë politikanë, mësuesë, arsimtarë, profesorë, drejtorë, mjekë, infermierë, biznismenë, njerëz të thjeshtë etj transmeton Gazeta Shëndeti.
Vampir i emergjisë mund të jetë kushdo dhe miku i afërt apo familjarë të ndryshëm! Madje, mund të jetë edhe partneri juaj!
Vetëm, se duhet të dini që ata nuk janë gjithmonë të ndërgjegjshëm për efektin që kanë dhe nuk janë gjithmonë njerëz jo të mirë! 
Jemi përballë njerëzve që kanë zili lirinë tonë dhe ju duket se e gjithë bota është krijuar për të plotësuar nevojat e tyre!(sigurisht se tani iu sillen ndërmend persona të tillë).

Disa prej tyre nuk do të mund të jetonin pa energjinë që ‘vjedhin’. 

Të tjerë, ata më të rrezikshmit, kërkojnë të marrin energji prej të tjerëve deri sa t’i shohin të fikur krejtësisht!(Kjo është me e theksuar tek personat që janë në pozita udhëheqëse ose tek ata/ato që kanë dëshirë të jenë udhëheqës por nuk kanë mundësi intelektuale ose njerëzore).
Si t’i njohim “Vampirët e Energjisë”?

-Përgjithësisht përpiqen të sillen mirë sado që është sjellje e shtirur

-Kritikojnë të gjitha sjelljet e të tjerëve

-I shohin marrëdhëniet me njerëzit vetëm si mënyrë për të përfituar vetë

-Nuk japin asgjë në këmbim

-Strategjia e tyre është që t’i bëjnë viktimat të mendojnë se po i ndihmojnë./Gazeta Shëndeti

Related posts:

Operacionet ortopedike, Izraeli revolucionarizon kirurgjinë përmes inteligjencës artificiale
Ligji për pagat i ka goditur dhe nënçmuar keq profesionet mjekësore
Ja sa dënohet puna e detyruar!
Një rast i dyshuar për coronavirus në QKUK - Lajmi i fundit
Mesazhi prekës i mjekëve dhe infermierëve të Infektivës
Gabimet që mund t’i bëni për t’u mbrojtur nga dielli
Dr.Besnik Ibishi: Nëse keni problem në gjetjen e venave!
New original investigation from researchers at @MayoClinic and American Board of Anesthesiology: Sub...
Gjermania do të hapë në qershor plotësisht kufijtë me Austrinë
Infermierët kërkojnë mosnënshkrimin e ligjit të pagave
Pse paraqitet dhimbja në pjesën e poshtme të abdomenit ose pelvikut?
Këto janë pagat e mjekëve në Zvicër
Paradokse!
Ligji për Paga, Sindikata e Shëndetësisë përfundimisht në grevë
Sëmundja Huntington
Partia Demokratike e Kosovës vazhdon intensivisht reformën e saj të brendshme, pavarësisht situatës ...
Ja cili është Kirurgu i suksesshëm shqiptar në Linz të Austrisë
Verte
Këshilla për dhëmbët që nuk duhet neglizhuar
Vertigo cerebrale
Tejrritje e kërkesave së mjekëve dhe infermiereve për të ikur nga Kosova
Fluks nga virozat, Mjekët: Më të rrezikuarit janë të sëmurët kronikë
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Afro 25 mijë familje të varura nga asistenca sociale në Kosovë, me 50 deri 150 euro në muaj!
Punësimi i shtetaseve të huaj
Ja çka janë ata që shkruajnë me dorë të majtë!
Si quhen tre eshtrat më të vegjël në trupin e njeriut?
Kur të mësoni përfitimet e kësaj perimeje nuk do e ndani nga tryeza
Take time to read and appreciate [email protected]
Mos e hidhni kokën prapa kur keni gjakderdhje në hundë
Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik
Rritet numri i personave të prekur me kancer
Mjekët reagojnë ndaj shkrimit Hendbollisti i nënshtrohet 39 operimeve në Francë shkaku i operacionit...
Filipçe: Nuk është e vërtet se mbi 400 mjekë janë larguar nga vendi
https://avmajournals.avma.org/…/abs/10.…/javma.2001.219.1573
Ja deri kur shtyhet pezullimi i Ligjit për zyrtarët publikë
Shëndeti riprodhues në sëmundjet reumatike dhe muskuloskeletale
Gripi, vlerësoni këshillat mjekësore dhe mos i mësyni vetëm QSUT-së
Osmani: Stafi mjekësor meriton rritje të pagave
Ligji i Pagave, Kushtetuesja kërkon sqarime shtesë nga avokati i popullit për kërkesën e SBASHK-ut
Ja 3 mjeket italiane që arritën të izolojnë koronavirusin
Sot vizitova Ferizajin për të shprehur personalisht mirënjohjen ndaj personelit shëndetësor, që me p...
Gonzales: Po përjetojmë një nga sfidat më të mëdha. Faleminderit atyre që po kontribuojnë në këtë lu...
Një shkencëtare e re shqiptare po shkëlqen ne Zvicër
Dr.Jusuf Ulaj: Mos pini barna të Serbisë
Eksperti i shëndetit publik Dasho: Masat aktuale të ezauruara, momenti të përdorim ato inteligjente
A është celulari i dëmshëm për shëndetin?
Më mirë këtu atje? Flet mjeku kosovar, i cili qe 10 vjet punon në Gjermani
“Virusi tashmë ndodhet edhe në ajër”, Bino paralajmëron qytetarët: Bëni mirë që të mbani maska
Qytetarë të nderuar, Ardhmëria e Kosovës është dhe mbetet në integrimet evropiane dhe euroatlantike....
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
Vizita sistematike shëndetësore për nxënësit e shkollave në Kryeqytet
Mjeku shqiptar që transplaton kockat e të vdekurve te pacientët e gjallë
Dr. Cuculi: “Oda e Mjekëve të Kosovës kërkon para për workshopin që ne e ofruam falas”
Ventrikulit
Sukseset e një doktori shqiptar: Astma, shkaktarët, simptomat dhe trajtimi i sëmundjes!
“Wiener Linien” ua vazhdon biletat studentëve deri në shtator
Në Ferizaj u ndala në një barnatore për të biseduar me farmacistët lidhur me gjendjen aktuale dhe sh...
Dënohet deputeti zviceran që kishte “përshëndetur” vrasjen e një shqiptari
Immune system discovery could end chronic organ rejection
Ushqimi për diabetikët apo për të sëmurët që vuajnë nga sheqeri
Ndihmoni fëmijët të bëhen aktiv pas shkolle!
Fushata sensibilizuese “Zbulimi i hershëm-Mbijetesë”.
Vazhdon gjendja alarmante në QKUK duke u anuluar 200 operacione në ditë
COVID-19/ SHBA shënon rekord vdekjesh, 1736 viktima vetëm ditën e fundit
Albin Kurti, nuk guxon me qenë as i dyshimtë, se lëre më 'fajtor' Rozeta Hajdari, mos ple...
Venopunkturë
Ja çfarë kërkese Kirurgu Dr.Salih Krasniqi ka për mediat!
Kosovarët ia mësyjnë psikiatrisë
Qeveria s’pajtohet me vendimin e Avokatit të Popullit për ta çuar ligjin për pagat në Gjykatë
Venografi
Kosova ndër vendet që e mban nën kontroll mospërhapjen e fruthit
Virocite
Bëri 7 operacione pa pushim dhe e zuri gjumi, kirurgu përshëndetet si hero
Parandalimi dhe zbulimi i hershëm i kancerit të gjirit
Ja cili Kirurg u pensionua!
Dita e Tokës feston 50-vjetorin |Revista Monitor
NASA bën gati për 37 ditë respiratorin e ri për të infektuarit me COVID-19
Sonte jam i ftuar në emisionin "Desku", KTV, në ora 20:00, përballë Agron Bajramit e Brike...
Vestibul
Maqedonia e Veriut rrit pagat e mjekëve e infermierëve, specialistët do marrin deri në 1600 euro
Prindi i vajzës vet i kërkoi Mjekut që t'i bërtas asaj
Albin Kurti flet për pezullimin e Ligjit për Paga nga Kushtetuesja, ky është qëndrimi i tij
Vendimi im i datës 21.11.2018, në të cilin vendoset taksa 100% për produktet serbe, në pikën 3 dhe 4...
Pneumonia virale
Në fshatin Pastasel të Rahovecit, 21 vjet më parë, u vranë dhe u masakruan 106 civilë të pafajshëm t...
Aplikimin për hyrje në Kroaci mund ta bëni edhe online
Skandaloze, Sindikata e Shëndetësisë kërcënon anëtarët se kush largohet do t’i hiqet shujta e mëngje...
Cila nga strukturat e dhëna nuk ka sytha?
Ja sa dënohet keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë (16) vjet
Mbajtja e frymës për 10 sekonda, OBSH hedh poshtë mitin për koronavirusin
4 mënyrat për të parandaluar kancerin e lëkurës
Hajdeni merreni, ka koronavirus, banorët e Tiranës alarmohen nga kinezi
5 arsye pse duhet t'a lini duhanin!
Derisa po e 'zbusim' Albinin, po na koçitet Isa. Mule tash me zbut Isën. Duke e rrzu Alb...
Emergjenca e QKUK-së mbingarkohet nga udhëzimet pa kritere
Shqiptarët mes 4 popujve më të stresuar në botë
Koronavirusi: 22 mjekë e infermierë fitojnë betejën ndaj COVID-19
CELL SAVER tani edhe në QKUK
Parma, kryeqyteti i kulturës (virtuale); një udhëtim në heshtje |Revista Monitor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Tërë ditën e duron dhimbjen ndërsa ora 2 pas mesnate kërkon ndihmë mjekësore te Mjeku

Sun Mar 17 , 2019
Shkruan: Zymer Lekaj Ky është “mentaliteti i mykur” i pacientit të sotshëm shqiptar dhe mund të themi edhe ballkanik. Ky mentalitet i flliqur, i krimbur nga koka deri tek majat e gishtërinjëve është duke u rritur akoma më shumë dhe po zë vend tek shumica e pacientëve shqiptarë. Kjo sjellje […]