Ja si t’i parandaloni ngërqet e këmbëve gjatë shtatzënisë?

Ngërqet e këmbëve janë të shpeshta gjatë shtatzënisë dhe zakonisht shfaqen natën kur shtriheni në shtrat, ndonëse mund të ndodhin në cilëndo pjesë të ditës.

Ngërqet janë më tê shpeshta kur i tendosni muskujt, kur ecni me taka të larta ose ecni në maje të gishtave.

Nuk e dijmë pse shfaqen, por mendohet se mitra e rritur bën shtypje në nervat dhe enët e gjakut duke shkaktuar ngërqe dhe dhimbje.

Për t’i parandaluar ngërqet mund të merrni suplemente kalcium, kalium dhe fosfor.

Nëse hani ushqime të pasura me kalium (banane dhe perime të gjelbërta) dhe me kalcium (qumësht, djath, jogurt) kjo ju lehtëson ngërqet.

Përpiquni që të jini aktive fizikisht, ecni çdo ditë dhe kombinoni aktivitetin fizik me pushim të mjaftueshëm.

Related posts:

NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Orari javor i transmetimit në RTK të mësimit në distancë për gjuhën tur...
Ilaçi më i shtrenjtë në botë kushton 2.1 milionë dollarë
Më pikëlloi vdekja e veprimtarit Rexhë Xhakli në Nju Jork. Si kosovar i lindur në Fier dhe i ikur në...
Me pikëllim mora lajmin e ndarjes nga jeta të Sefer Avdi Batushës nga Krusha e Vogël. Ai kishte humb...
Prishtinë, 6 prill 2020 Komunikatë nga Ministria e Shëndetësisë Sot me datë 06.04.2020 në Klinikën ...
Ndihmoni fëmijët të bëhen aktiv pas shkolle!
24 vite shkollim për t'u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi
Postim i marrë nga faqja e Ministrisë së Shëndetësisë Në Klinikën Infektive të QKUK, sot më 31 mars...
Çka është Fibromialgjia dhe si trajtohet?
Vestibulum nasi - Çka është Vestibulum nasi?
Enlirat Duraku:besoj në profesionalizmin e Dr. Arbër Morina
Më 7 prill 1999, në luftë për t'i shpëtuar bashkëluftëtarët e tij ka rënë heroikisht Xhevat Dem...
E drejta e grevës - Ligji i Punës
Demenca vaskulare
Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët
Dr.Haxhi Avdyli: nga nesër shumë punë na presin
Bashkëpunimi me Gjermaninë dhe Francën sikurse edhe me vendet e tjera të Bashkimit Evropian është me...
Ja çka shkruan Dr.Armend Rexhepi për kryetarin e Komunës së Vitisë z.Sokol Haliti
Haradinaj ne “Çim Peka Live” per krizen ne Kosove
Leonora Jakupi propozon që pagat e stafit shëndetësor të trefishohen
Kreu i Sindikatës së mjekëve në Kosovë: Ministria e Financave po na bën presion për reduktimin e lis...
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Perëndoi periudha e komandantëve
Çifti shqiptar e lidh, rrah dhe poshtëron ish të dashurin e gruas
Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani
Mbrëmë, në mbledhjen e Qeverisë, morëm disa vendime të rëndësishme: ndalimi i pjesëshëm të qarkullim...
Holandezët gjejnë zgjidhjen ideale për të darkuar në distancë sociale – Gazeta Koha Jone
A ekzistojmë apo jo? Pyetja që po i mundon shkencëtarët
Ministria e Financave tregon kur do të ekzekutohen pagat me rritje
Versacion
Si quhet organi te peshqit i cili kushtëzon mbajtjen e trupit në thellësira të ndryshme?
Ventrolateral - Çka është Ventrolateral?
Stomatologët kërkojnë punësim në institucionet shtetërore
Pensionimi e mungesa e mjekëve, sfidë për shëndetësinë në Kosovë
Filantropi Lazim Destani ndihmon familjet në nevojë në Maqedoni
Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike
Qytetarë të dashur! Kënga më patriotike që duhet të këndohet nga të gjithë sot pa marrë parasysh etn...
Vdes nga tumori i trurit, i shpëton jetën 5 personave të tjerë
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
Mjekët tanë janë të mirë: Nuk ka dallim mes sektorit Publik dhe atij Privat në Shëndetësi
Nderojmë sot rënien heroike të bashkëluftëtarit Sadri Zeneli. Ai ishte ndër të parët në Ushtrinë Çli...
Mjeku Florant Bushe, Personazhi i Vitit 2019 në Gjirokastër
Gjermania me nevojë urgjente për fuqi punëtore të kualifikuar
SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 TË SHËRUAR ME COVID-19! Sot më 01.04.2020 në Laboratorin...
Kryeministri britanik Boris Johnson shtrohet në spital nga COVID-19
Sukseset e një doktori shqiptar: Astma, shkaktarët, simptomat dhe trajtimi i sëmundjes!
Sulmuesi i Mjekut në Lezhë vetëdorëzohet në Polici dhe pranon fajin
Tetë zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar
“Kemi 4 pacientë të intubuar dhe 7 me oksigjen”, Manastirliu flet për kurbën e COVID-19: Është zbutu...
5 këshilla për t'u mbrojtur nga alergjitë pranverore
Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili
Online information about probiotics often misleading
Mërgimi fiton pasaportën zvicerane, përkundër vullnetit të Këshillit për Natyralizim
Kur je me shëndet nuk i intereson askujt ndërsa kur je i sëmurë interesohen të gjithë për ty
Të dashur miq, Sonte nga ora 21:30, jam i ftuar në emisionin “Pressing”, në T7, për të folur për zhv...
Oda e Mjekëve akoma nuk reagon për sulmin e djeshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Çfarë përfitimi do të keni nëse keni vendosur të lini duhanin?
Gjithnjë e më shumë zviceranë po largohen nga Zvicra – por ku shkojnë?
Baba Qazimi nga Gjerma e Tetovës mjeku popullor, shkruanin gazetat para 100 viteve
Miq të dashur, sot prej orës 17:30 jam i ftuar në emisionin “FRONTAL” në T7. Ju ftoj të më ndiqni!
Mundësi riatdhesimi më 9 maj për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Zvicër
Vipomë
Ja 10 vendet me sigurimin shëndetësor më të mirë në botë
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Ndihmoni fëmijët dhe të rinjtë të ndjejnë kënaqësi nga përfshirja në një stil jetese më të shëndetsh...
Sot është Dita Botërore e Shëndetit, që sivjet iu kushtohet infermierëve dhe mamive, për rolin kyç ...
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
Inf. Luljeta Musliu: Kush tjetër, përveç INFERMIERËVE
Take time to read and appreciate [email protected]
Deputetët s’mund t’i bindin kirurgët për ndërprerjen e grevës
Duda Balje: do të doja të bëhesha Kirurge
Maqedoni e Veriut: Specializantët si skllevër
Raporti 24 orësh nga Klinika Infektive Sipas raportit 24 orësh nga Klinika Infektive, në këtë klinik...
Beteja e Koshares, 21 vjet më parë, ishte vetëm faza e parë e operacionit “Shigjeta”. Kjo betejë e l...
Dr.Izet Sadiku: Sulmi ndaj zëvendëskryeministrit Hoti është akt qyqar
At height of pandemic, 1.4 million US health workers lose jobs
Urdhëresë administrative për pagesën e anëtarësisë vjetore 2019
Dhjetë profesionet më të respektuara në botë, sipas Global Teacher Status Index
Vicioz
Kadri Veseli was live.
Alarmante: Numër i madh i tradhtive bashkëshortore te Shqiptarët
Albin Kurti jo vetëm vendimin e Haradinajt, por e rrëzon edhe vendimin e Isa Mustafës
Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë
Vdekja e 3 vjeçarit në Lezhë, gjykata dënon mjekun e akuzuar për neglizhencë
Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?
CoVid-19/ Shkon në 377 numri i të prekurve në vend
Neurokirurgu Dr.Haxhi Avdyli fajëson Hashim Thaçin për pezullimin e ligjit për paga
Ja sa operacione u kryen për 24 orë në QKUK
Historia e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë - QSUT
Rritet bilanci/ Raportohet viktima e 6-të nga koronavirusi në Itali, 230 të prekur
Mjeku kosovar në Berlin: 90 për qind e të prekurve me koronavirus e kaluan pa trajtim mjekësor
Deklaratë për media, pas takimeve të sotme (Drejtpërdrejt)
Dëshiroj të ngushëlloj familjen dhe dashamirësit e aktores së shquar të Kosovës, Leze Qenës, për hum...
Ku mund të bëhet Hemodializa, sa herë në javë bëhet dhe sa kohë zgjat?
Spitalet Rajonale e mbingarkojnë QKUK-në me raste që kanë mundur të kryhen në ato Spitale
Në Spitalin Rajonal të Mitrovicës kryhet operacion i rrallë në sy
Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës!
Marrëveshja Kolektive - Ligji i Punës
Dikur i ndjekur politikisht, sot udhëheq kompaninë e tij të telekomunikacionit në Innsbruck
Me cilin Grenell paske fol Ti? Amerika e ka bërë të qartë se Grenelli nuk e ka pa asnjë marrëveshje...
Vjedhje brenda QKMF-së në Gjakovë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Dy adoleshentë krijojnë dorashkën që bën shurdhmemecët të flasin

Tue Mar 19 , 2019
Një shpikje që u lejon shurdhmemecëve të komunikojnë edhe me ata që nuk njohin gjuhën e shenjave. Kjo është ideja e dy adoleshentëve në ‘Isis Façhinetti të Castellanza (Varese), në Itali, lëshuar për një projekt edukimi digjital të Microsoftit. Mateo Ibro dhe Antonio Falsetti, 16 dhe 17 vjeç, kanë krijuar […]