Ja vaksina që ul rrezikun e kancerit të qafës së mitrës

Ja vaksina që ul rrezikun e kancerit të qafës së mitrës, Kanceri i qafes se mitres, Qafa e mitres, Vaksinat
Vaksina kundër HPV- viruseve të papilomave , ka rezultuar të jetë tepër efektive edhe në zvogëlimin e rrezikut ndaj zhvillimit të kancerit cervical, shkruan The Independent.
HPV- është një grup virusesh, të cilat mund të barten përmes marrëdhënieve seksuale, dhe disa prej këtyre viruseve lidhen edhe me kancerin cervikal. Përafërsisht, te gjithë llojet e kancerit të lidhur me qafën e mitrës, shkaktohen nga infeksione që përmbajnë një nga viruset HPV.
Që nga viti 2009, vajzave të moshës 12 dhe 13 vjeçare u janë ofruar vaksinat kundër HPV. Hulumtimet e bëra nga një ekip i Universitetit të Edinburgut ka studiuar efektin e marrjes së vaksinës kundër HPV në 138.692 femra dhe të lindura në mes të viteve 1988 dhe 1996, secila prej të cilave e ka bërë testin e ekzaminimit të kancerit të qafës së mitrës.
Ekipi vërejti nivelin e qelizave ‘jonormale’ , të njohura me termin CIN ( neoplazia intraepiteliale cervikale). CIN 1 ishte shkalla kur femrat kanë një rrezik me të ulët ndaj kancerit, dhe CIN 3 shkalla, ku femrat kanë pasur një rrezik për të lartë ndaj këtij lloj kanceri. Në këtë hulumtim u vërejt se gratë e pa vaksinuara nga virusi HPV, ishin 89% më të rrezikuara se ato që janë vaksinuar.
Studimi i publikuar në revistën ‘British Medical Journal, ka ardhur në përfundim se “Vaksinimi i rregullt i vajzave të moshës 12-13 vjeç me vaksinën HPV ndikon dukshëm në uljen dramatike të rrezikut ndaj kancerit cervikal”.

Related posts:

Gastronomët shqiptarë në Austri, të lumtur për rihapjen e restoranteve
Çfarë do të thotë kjo? – Gazeta Koha Jone
Dr.Baton Kelmendi: disa fakte në lidhje me spitalin Pediatriko-Kirurgjik
Vilozit
Ja cilat janë ushqimet që shkaktojnë erën e keqe të gojës!
Skandaloze: Dyshohet që specializantët që ikën në Gjermani paguhen edhe nga Kosova edhe nga Gjermani...
Can This Weight-Loss Pill Really Help You Lose Weight?
Çfarë përfitojmë nga aktiviteti fizik?
Infermieri shqiptar tregon peripecitë me të infektuarit në Itali
Kolegjiumi i Kirurgëve sqaron përmes komunikatës pezullimin e grevës
TRE RASTE ME COVID-19! TESTIMI 2 Sot më 04.04.2020 (01:30 pas mesnate), në Laboratorin e Mikrobiolog...
Vdekja e artistit të talentuar Gëzim Kruja është humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare. Me...
Vitamina B2 ose riboflavina
Komiteti Teknik i Ekspertëve: S’gjejmë arsye të ndryshojmë strategjinë e testimeve për COVID-19
Dhënia e ndihmës personit të akuzuar nga tribunali ndërkombëtar penal
Pas dërgimit në Kushtetuese të Ligjit për Pagat, SBASHK-u nuk përjashton grevat në arsim
5 minuta për tu informuar si të veproni në raste TËRMETI!!!!!
Fakultetet e sotme po kryhen me teste
Dr.Besnik Bicaj: Kanceri i zorrëve dhe trajtimi në Kosovë
Korona-virusi vrastar e rrit në masë të jashtëzakonshme vlerën e Bitcoinit
Agim Ademi dhe Muharrem Rama sulmuan fizikisht mjekun e Kombëtares së Kosovës në Gërmi
Familja Demaku, ne bashkëluftëtarët dhe kombi ynë, para 21 vitesh, humbi një nga trimat e saj, Xheva...
12 të rinj sot, shërohen 30% e të prekurve nga koronavirusi
Mos i vlerësoni mjekët si terrorist
Kosovari 70-vjeçar “ia shkel” 158 km në orë, mbetet pa patentëshoferi
Gjon Muharremaj arrin edhe një sukses, e kualifikon Zvicrën në “Eurovisionin gjerman”
Shqiptari i dehur sulmon mjekët dhe policinë
Koronavirusi, rritet në 909 numri i viktimave
Couple both working on the FRONTLINES GEORGIA
Zyrtarizohet Sindikata e infermierëve/mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor
Më 9 prill të vitit 2008, Kosova vendosi themelet e saj të konsolidimit si shtet, duke e funksionali...
Ja si t'i parandaloni ngërqet e këmbëve gjatë shtatzënisë?
Spanja shënon rënie të numrit të viktimave, 637 të vdekur në 24 orë, më e ulëta prej 24 marsit
Coronavirusi: Avdullah Hoti premton pagesat shtesë për stafin shëndetësor
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike PESË PACIENTË TË SHËRUAR Sot, me 31.03.2020...
Tragjedia e heshtur që po prek fëmijët e sotëm (Prindër, lexojeni sa nuk është vonë)
Ministria e Financave: Sot dalin pagat dhe shtesat prej 300 euro të parapara në Pakon Emergjente
Mjekët, të pa interesuar për të punuar në këtë repart të Spitalit të Gjakovës
Këtu janë vajzat më të bukura në botë, kurse numri i lindjeve po bie
Kushtetuesja mund të kërkojë amandamentimin e Ligjit për Paga
Ky është fshati i bukur shqiptar ku jetohet në Grevë (Foto)
Mjeku Shqiptar i cili jeton dhe punon në Suedi
Fruta të thata për meshkujt dhe arsyet
Hipnoza regresive apo prapavajtes
Dr.Visar Berisha: Në Malishevë s'ka pasë karantinë por kultivim të virusit, me gjasë
Vetëvendosja s'po e lë vdekjen m'u bë LAJM. Kryeministër, i kofsh' fal situatës se ...
Mbështetja e mërgatës për tejkalimin e COVID-19
Skandaloze: Me 3 diploma universitare shtetërore por i papunësuar
SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 TË SHËRUAR ME COVID-19! Sot më 01.04.2020 në Laboratorin...
What is this !?
Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik
Mbi 150 studentë të infermierisë përfitojnë kontrata pune në Gjermani
Mesazh nga një mjek italian
Vitaminat
Të bëhesh INFERMIER
Mos e stresoni një grua shtatzënë, 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes
Mjeku Alimehmeti: Jemi pranë pikut, arsyet pse epidemia u shfaq më butë tek ne
QBD publikon falas online, katër fjalorë dygjuhësh për fëmijë deri në 6 vjeç
Ventrikulomegali
28 foshnje, për 24 orë në QKUK
Gazeta Metro nxit urrejtje ndaj mjekëve duke plasuar lajm të rremë
Fluturim tjetër special nga Prishtina për në Cyrih
Më 21 mars 2005 kombi, familja dhe të afërmit, ne bashkëluftëtarët, humbëm veprimtarin e përkushtuar...
Si realizohet apo si funksionon dializa peritoneale?
Çka është i punësuari?
Mjeku francez habit me deklaratën e tij: Përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë? Sekretin ma ...
Si qëndrojnë shifrat e të prekurve me coronavirus në Kosovë dhë rajon
NASA bën gati për 37 ditë respiratorin e ri për të infektuarit me COVID-19
Mos e ngrini një person që i bie të fikët
Austria ka nevojë për mjekë, austriakët ikin jashtë vendit
Mjeku paralajmëron: Rreth 96 milion persona do infektohen me koronavirus, 500 mijë do vdesin
Armend Shkoza: Qasja e Grenellit e dëmshme për Kosovën
Pneumonia virale
Infermierët në prag të themelimit të Sindikatës
Pse Bota dhe Mjekësia ka frikë nga viruset!
E mbrojnë Zotin nga Albini....BE-në nga Gjermania....Skënderajin nga mielli...et cetera. 1. Ikë prej...
Virusi mund të qëndrojë në ajër, OBSH ndryshon qëndrim për maskat
Horror! Mark Skinner: Të paktën 82 shqiptarëve që u dërguan gjallë në Serbi, gjatë luftës, u janë ma...
26 foshnje, për 24 orë në Gjinekologji
Lul Raka shpallet fitues i çmimit ‘Evropiani i vitit’
Darka e Kirurgut i cili duhet të operojë 24 orë...
Nuk përjashtohet teoria e laboratorit në Wuhan? Mediat britanike: Stafi u spërkat me gjak!
Uran Ismaili: Shpresoj që Gjykata Kushtetuese do të marrë vendim shpejt dhe në favor të mjekëve
10 Fat-Burning Moves That Will Help You Lose Weight
Koronavirusi, mjeku Vargu: Ka diçka të ndryshme, nuk kemi virozë normale
Ventrikujt e Trurit
Stop këtyre ushqimeve nëse ke probleme me veshkat
Darmbakterien steuern, ob sich Darm zusammenzieht oder entspannt
DEBAT - INTERVISTË: KADRI VESELI
Dënohet deputeti zviceran që kishte “përshëndetur” vrasjen e një shqiptari
Castor oil to induce labor: Risks and dangers
Rritet bilanci/ Raportohet viktima e 6-të nga koronavirusi në Itali, 230 të prekur
Ta ruajmë veten dhe mbrojmë njëri-tjetrin. Për shëndetësi dhe siguri e keni qeverinë në detyrë kudo ...
Vazhdimi i punësimit
"Mu shterrshin sytë nëse pushoj Lirinë tënde me ëndërrue Mallkue qoftë gjaku im Po qe se m’vras...
Ky është mjeku shqiptar që punoi 27 orë për të shpëtuar njerëz në aksidentin në Shkup
Mbi 50 shqiptarë humbën betejën nga koronavirusi në SHBA
A është alkooli i dëmshëm për bebin në barkun e nënës?
Më 7 prill 1999, në luftë për t'i shpëtuar bashkëluftëtarët e tij ka rënë heroikisht Xhevat Dem...
24 vite shkollim për t'u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Version spontan

Sat Apr 6 , 2019
VERSION SPONTAN Rrotullim spontan i fetusit në mitër të nënës nga një pozicion jonormal në një pozicion normal. Related posts:Çfarë ofrojnë mamitē për kujdesin tuaj pas lindjes?Dalin shifrat/ Sa ditë rrinë të shtruar në spital pacientët shqiptarë. Krahasimi me rajonin dhe BE-n...Masakra e Rezallës, kryer mizorisht 21 vjet më parë, […]