Jennifer Aniston rrëfen se vuan nga agorafobia

Në një lidhje telefonike për Jimmy Kimmel Live!, Jennifer Aniston u shpreh se “nuk e ka fort problem izolimin në shtëpi” pasi vuan nga agorafobia.

“Kam lindur me agorafobi,” tha ajo. “Është një makth, megjithëse nuk kanë qenë dhe shumë të vështira për mua këto ditë.” Agorafobia është një çrregullim i ankthit që karakterizohet nga simptoma të ngjashme me ankthin. Personat që vuajnë nga agorafobia e perceptojnë mjedisin rrethues si të pasigurt.

Situatat e agorafobisë përfshijnë hapësira të hapura, vende me shumë njerëz, turma, mjedise dhe transport publik, qendra tregtare ose çdo hapësirë jashtë shtëpisë. Agorafobia zakonisht zhvillohet si një ndërlikim i çrregullimeve të panikut dhe ankthit që përfshin momente frike intensive. Nëse nuk trajtohet, ndjenjat e agorafobisë mund të zgjasin përgjithmonë.

Related posts:

Enlirat Duraku:besoj në profesionalizmin e Dr. Arbër Morina
Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga
These Foods to Absolutely Avoid If You Want Clear, Glowing Skin
Stomatologët, mjekët e përgjithshëm e specialistët janë të papunë
Futja në karantinë e komunave veriore të vendit me vendim të qeverisë serbe është cenim dhe shkelje ...
Vendimi i qeverisë: Dyfish bonus për mjekët që pranojnë të punojnë në rrethe
Të tallesh me popullin, ligji për Pagat shkon në Gjykatën Kushtetuese
Kirurgët janë pasuri kombëtare e një shteti!
Ventroinguinal
Dr.Fatmir Salihu: Kolikat infantile
Të shërbesh me shpirtin e Infermierit!
Dr.Ilir Arifi: Mos e shpallni vetveten heronjë, po kryne punën e juve pa ba “Show”
Cila nga strukturat e dhëna nuk ka sytha?
SHSKUK do t'i punësoj 103 Specialistë të papunë
Ja pse peshkaqeni mund të jetë ilaçi kundër kancerit
Sot vizitova Ferizajin për të shprehur personalisht mirënjohjen ndaj personelit shëndetësor, që me p...
Rreth 800 mjekë janë larguar nga Maqedonia e Veriut
Ja cilat sëmundje i shëron çaji kamomil!
Ministria e Shëndetësisë blen 8 euro e 50 centë një maskë kineze
Pothuajse 100 të shëruar nga Covid-19 në Shqipëri
Ja çka janë ata që shkruajnë me dorë të majtë!
Avokati i Popullit ende s’ka vendosur rreth Ligjit për Paga, pranon edhe tri ankesa
Mospërfillja e gjykatës
Virusi nuk do të zhduket në verë, përhapja tek macet sjell një burim të ri
Institucionet kanë nevojë për shërbime psikologjike
Baraliu: Vendimi i kushtetueses për pagat të respektohet, të ndalen grevat
Syla: Moszbatimi i Ligjit për Paga do ta nxjerr situatën jashtë kontrolli, s’mbajmë përgjegjësi
Firma shqiptare „IAT“ në Austri mirëmban hekurudhën e projektuar nga Karl Gega
Ushqimi dietal
Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët
Sa u rrezikohet shëndeti mjekëve gjatë punës?
Në 24 orët e fundit shërohen 5 personel shëndetësor nga Covid-19, shkon në 27 numri total
Konjufca të enjten takon sindikalistët: Arsimi, shëndetësia e policia kërkojnë buxhet të ri
Gjermanët vendosin nëse duan të jenë dhurues organesh
20 raste të reja me coronavirus
Inf. Luljeta Musliu: Kush tjetër, përveç INFERMIERËVE
Seksologu kosovar flet për vdekjet e të moshuarve në motele
Keqpërdorimi dhe mashtrimi në prokurim publik
Dënohet deputeti zviceran që kishte “përshëndetur” vrasjen e një shqiptari
8 ekzaminime mjekësore që çdo grua duhet t’i bëjë pas moshës 40 vjeç
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Orari javor i transmetimit në RTK të mësimit në distancë për gjuhën t...
Dhënia e ryshfetit
Ndërmarrja e shqiptarit “Pije Vendore” ndihmon të pastrehët në Wels
Mjeku shqiptar nga Kosova, shpëton nga vdekja fëmijën katërvjeçar gjerman
Mjekja suedeze e kthen çmimin Nobel për shkak të Handkes
Mundësimi i arratisjes së personave të privuar nga liria
Ventrikulomegali
Çka është Punëdhënësi?
Vitamina C e mposht koronavirusin? Mjekët kinezë, garë për testimin e efekteve
Paralajmërojnë mjekët: Edhe Kosova mund të preket nga virusi kinez
Blerim Latifi: Vrasja mizore e Qerim Kelmendit lajm tronditës
Riatdhesohen edhe 20 kosovarë të tjerë nga Austria
Ja se si shpif Gazeta Metro për mjekët rreth rastit të vdekjes së 6 vjeçarit
Austriakët mund të hynë në Slloveni, por jo edhe sllovenët në Austri
Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë
Shoqata “Nënë Tereza” në Londër shpërndan ndihma për anëtarët e diasporës
10 shprehitë e njerëzve të fortë mendërisht
Vetëgjyqësia
Ja sa dënohet keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë (16) vjet
7 mënyrat se si funksionon Ligji i Karmës
Ministrat Ismaili e Hamza sigurojnë mjekët dhe infermierët: Pagat do t’i merrni me rritje
Maqedonia e Veriut rrit pagat e mjekëve e infermierëve, specialistët do marrin deri në 1600 euro
Kirurgët meritojnë përkrahje të plotë në realizimin e kërkesës së tyre për rritje të rrogës
Gjykata Kushtetuese pezullon Ligjin për Pagat – nuk zbatohet së paku edhe katër muaj
Partia Demokratike e Kosovës vazhdon intensivisht reformën e saj të brendshme, pavarësisht situatës ...
Shëndeti riprodhues në sëmundjet reumatike dhe muskuloskeletale
I infektuari nga Vushtrria një 71 vjeçar
Portali Insajderi shpif pacipërisht ndaj Mjekëve
Të gjithë e kritikojnë Mjekun...
Policia britanike i bëri surprizë të veçantë djalit shqiptar 4 vjeçar për ditëlindje
Ja cilat janë shkaqet e menstruacioneve jo normale
Ja sa dënohet falsifikimi i dokumentit zyrtar
Giving TB vaccine intravenously boosts efficacy
Skandaloze: Kujdestaritë e Specializantëve keqpërdoren përsëri
Sëmundjet kronike të veshkave tek të moshuarit
Vicioz
Ikja e mjekëve vazhdon: mbi 150 në këtë vit
Masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus
Koronavirusi s’kursen as mjekët: dy të shuar
Pengimi i ceremonive fetare
Një ndër masakrat e rënda, të kryera nga policia dhe ushtria serbe kundër popullatës shqiptare në pr...
Çka është karma?
Gazeta Infermierët: Sylës i shkoj jeta duke kërcënuar
Studimi/ Njerëzit që jetojnë në fshatra janë 8 herë më të lumtur se ata që jetojnë në qytet – Gazeta...
Doktoresha kosovare e tregon ilaçin kundër Koronavirusit
Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve
Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë
Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë
Ja çfarë kërkese Kirurgu Dr.Salih Krasniqi ka për mediat!
Ja si t'a luftoni celulitin me disa rregulla të thjeshta
Unë jam Kirurg!
Shqetësuese: Kirurgut i vendosin tritol në makinë
Pa alpinistë, më e thjeshtë! |Revista Monitor
Çka është Praktikanti?
Shkon në 4 numri i viktimave nga Covid-19 në Kosovë
Që të jesh Mjek…
Aplikimin për hyrje në Kroaci mund ta bëni edhe online
Harta e vendeve që janë prekur nga koronavirusi
PESË PACIENT TË SHËRUAR NGA COVID-19! Sot me 31.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare ...
Mjekët e Urgjencës në Lezhë refuzojnë shpërblimin 5 mijë lekë: Të shkojë për familjet në nevojë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Albin Kurti - Biografia

Sun Apr 5 , 2020
Albin Kurti lindi më 24 mars 1975 në Prishtinë. Mbas arsimimit baze (1981 deri 1989) dhe më tej atij të mesëm (1989 deri më 1993) në Prishtinë vazhdon studimet. Në rezistencë kundër Milosheviçit në gusht të vitit 1997 Albini u kyç në Unionin e Pavarur të Studentëve të Universitetit të […]
Albin Kurti