loading...

“Jeta si Kirurg i trurit”, Petrela sjell në shqip rrëfimet e Henri Marsh

Nuk e gjen aspak vështire që të shkruajë për dështimet,
mëdyshjet, frikën e gjithfarë ndjesish të tjera që ka provuar sa herë
është gjendur në sallën e operacionit.

Libri-kirurgu-i-trurit

Madje, nuk përpiqet dhe as tenton t’i mbulojë ato me sa e sa
raste suksesi që ka shënuar ndër vite. Me stilin e tij narrativ, etik,
realistë dhe provokues siç do ta cilësonte prof.dr Mentor Petrela,
neurokirurgu Henry Marsh sjell për lexuesit veprën “Rrëfimet, jeta si
kirurg i trurit”. Në logon e shtëpisë botuese “Minerva” dhe me
përkthimin e prof. Petrelës dhe prof. Florian Dashit, kjo vepër vjen
edhe për lexuesin shqiptar.

Nëpërmjet saj, sikundër e vuri në dukje edhe autori dje, synohet që
të përçohet mesazhi se mjekët nuk janë të pajisur me fuqi të
mbinatyrshme dhe se ata mund të gabojnë. “Një nga arsyet pse e shkruajta
librin tim, edhe pse nuk e kuptoja gjatë procesit të të shkruarit,
ishte të edukoja publikun jomjekësor, se mjekët merren më tepër me
pasigurtit, ndërsa pacientët duan sigurinë. Por ne këtë nuk e realizojmë
dot. Dhe në të njëjtën kohë doja të tregoja se mjekët janë njerëzore si
gjithë të tjerët”, tha Marsh dje gjatë promovimit të librit, në
ambientet e Akademisë së Shkencave.

petrela

Për autorin e bestsellërit “Mos bëj dëm”, me rëndësi është besimi që
kanë pacientët, i cili duhet merituar. “Gjithmonë kam menduar se të
qenit mjek është një privilegj i madh, njëherazi i vështirë. Pacientët
tanë nuk kanë zgjedhje, veçse të na besojnë. Dhe na duhet të punojmë
shumë që ta meritojmë këtë besim që pacientët na japin”, shtoi
neurokirurgu i njohur britanik, i cili nuk kurseu vlerësimet për
progresin që është shënuar në neurokirurgji në vendin tonë.
“Unë nuk kam parë ndonjë ndryshim thelbësor në nivel teknologjik
në nivel njohurish me klinikën time në Londër. Këtë nuk e them as për
diplomaci dhe as për të qenë i sjellshëm. Unë nuk e di si janë degët e
tjera të Mjekësisë në Tiranë, por në neuroshkenca ju jeni me fat”.

PETRELA
Sipas profesor Mentor Petrelës, nëpërmjet rrëfimeve të Marsh përshkruhen
situata të pacientëve, familjarëve, personelit, administratës, ku qenia
njerëzore përballet me sëmundjen – anën e kundërt të mirëqenies kryesore
shëndetin. “Kirurgu flet me mundësitë dhe jo me siguritë, të cilat
janë virtuale, por që pacientët dhe familjarët i kërkojnë me çdo kusht.
Të vërtetat, në përshkrimin e situatave njerëzore nga vende të pasura si
SHBA dhe Anglia, nga vende jo të pasura e të ngjashme me ne, me regjime
postkomuniste si Ukraina, nga vende të varfra si Nepali e Sudani,
tregojnë se sistemi i edukimit dhe i zhvillimit të shoqërive mbetet
vendimtar në mënyrën si praktikohet kirurgjia”, veçon prof. Mentor Petrela
parathënien e librit.

MBI LIBRIN
Në vijim të botimit të bestsellerit të New York Times, “Mos bëj dëm”,
Marsh u tërhoq nga puna e tij me kohë të plotë në Angli për të punuar
si vullnetar në Ukrainë dhe në Nepal. Në librin “Rrëfimet”, ai
përshkruan vështirësitë e punës në këto shtete të trazuara dhe të
varfra, si dhe çfarë ka kuptuar më tej nga praktika e mjekësisë. Ai
zbulon për herë të parë edhe kujtime të ditëve të tij të hershme si
student i mjekësisë dhe përvojat që e formuan si një kirurg të ri./Gazeta Shëndeti

Related posts:

IPK arreston rreshterin e policisë për kontrabandë me mallra
Sekuestrohen drogë e para brenda një veture në Mitrovicë
Nagavci i reagon Thaçit për ndejën me shahira në kohë të pandemisë
Gjakovari arrestohet pasi mblodhi 70 persona në aheng familjar
Detaje se si pasagjeri i mori taksistit veturën dhe u largua
Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite votimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇ...
Vdes ish-drejtori komunal i Malishevës, Hajrullah Mazreku
Irani paraqet një kërcënim të vërtetë për Europën
PSG kualifikohet në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve pasi përmbysi rezultatin ndaj Atalantës (VID...
Prokurori: 15 dhe 13 vjet burg për kosovarin dhe zviceranen që torturuan fëmijët
Lul Raka tregon Po qe se nevojitet hapur shkollat në shtator
Mos i besoni askujt se Perëndimi po dështon
Atalanta po e mposht Parisin (VIDEO)
Ministria e Finacave u dërgoi gabimisht qytetarëve mesazhe telefonike për pagesat nga pakoja emergje...
Në kohë pandemie, presidenti Thaçi në ndejë me shahira
UEFA ndëshkon kampionët e Kosovës, Drita humb ndeshjen në tavolinë
Çfarëdo diskutimi për postin e Presidentit është joetik
Anketë: Çdo i dyti austriak dëshiron javë pune prej 30 orëve
Instituti i Shëndetësisë publike apelon për kujdes nga temperaturat e larta, rekomandon 10 masa mbro...
Kosova po bëhet Bergamoja e Ballkanit
Isa Mustafa i bindur se koalicioni me AAK-në është stabil
Arbërishtja bëhet gjuhë zyrtare në rajonin italian Abruzzo
Isa Mustafa kërkon që PDK ta tërheqë Ligjin për vlerat e luftës së UÇK-së
Itali: Njoftohen qytetarët shqiptarë që kanë aplikuar për pasaportë
Kujdes me Ligjin për Mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së
Ministrja e Financave tregon se kujt sot iu realizuan pagesat nga Pakoja emergjente
Kirurgu kosovar apel Qeverisë: Shtojeni dozën sa s'është vonë!
Bajrami tregonpër pagesat që ka kryer sot Ministria e Financave
Gjermania regjistron rritjen më të madhe të rasteve me COVID-19 në disa muaj
Fluturimet e "Austrian Airlines" nga Aeroporti i Prishtinës po realizohen me ritëm të lartë
Nga sot ka nisur projekti i skanimit të kartotekave të vjetra të letërnjoftimeve
Kuvendi nesër vazhdon me seancë plenare
Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për president të Kosovës
AAK kundër Hotit, s' e pranon Skender Hysenin në dialog
Ramush Haradinaj shpalli kandidaturën e tij për president të vendit
Të premten mblidhet Kuvendi, në rend dite formimi i Komisionit Hetimor për hidrocentralet
Finlandë: 95 shtetas të Kosovës vendosen në karantinë
Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 
Rinia është transformuesi i vërtetë i shoqërisë
Ushtria e Kosovës, shembull i profesionalizmit dhe i besueshmërisë
Instituti gjerman paralajmëron për në vjeshtë vaksinën ndaj coronavirusit
10-vjeçari nga Kosova mbytet në pishinë në Durrës
Kërkesa për kryeministër shqiptar mund t’i ngadalësojë bisedimet për koalicion në Maqedoninë e Veriu...
Vjedhje brenda veturës në pikë të ditës në Prishtinë
Stuhi e fortë në Gjilan, shkaktohen dëme të konsiderueshme materiale
Pasuria e kryetarit të gjykatës në Gjilan
Gjermani: Shqiptarja, doktoreshë dhe ligjëruese në “George C. Marshall European”
Polici Maliq Hoti i cili vdiq sot ishte duke u trajtuar në oksigjenoterapi
Tre skenarët e Ministrisë së Arsimit për vitin e ri shkollor
Kryesuesi i Këshillit Prokurorial me 95 mijë eruo para të gatshme në banka
Kryetares së Gjykatës së Prishtinës i shtohet pasuria
Komuna e Malishevës tërhoqi vendimin për ndërtimin e gurëthyesit
Sot në Kosovë lansohet fushata ‘Së bashku kundër #COVID-19’
Turqia dëshiron zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Greqinë me anë të dialogut
Rriten rastet pozitive me COVID-19
Prishtina e Gjilani prijnë me raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit
163 pacientë u shëruan nga COVID-19 në 24 orët e fundit
11 vdekje në 24 orët e fundit nga COVID-19
Mos i fajësoni qytetarët e Ballkanit për rritjen e madhe të rasteve të COVID-19
Lutfi Haziri preferon hapjen e shkollave
Drita pret që të zhvillohet ndeshja kundër Linfield
Blerta Deliu pret debat në PDK Nëse nevojitet të hyjë në Qeverinë Hoti
Vetura CD në vozitje të rrezikshme
MSh-ja del me udhërrëfyes klinik për menaxhimin dhe tretmanin e COVID-19
Në Kosovë s' dihet se cila grupmoshë është më e prekur nga COVID-19
Kampionati i ri në futboll, me apo pa tifozë?
Futbollistët e Dritës kthehen në Kosovë, sytë kah vendimi i UEFA-s (FOTO)
Në mes të pandemisë, sipërmarrësit e rinj shqiptarë hapën biznesin e tyre në Lubjanë
"Matje pulsi" për përfshirjen e PDK-së në Qeverinë Hoti
Gjykata jep detaje se si dukuri vrasja e 83 vjeçares në Ferizaj
Në Grykën e Deçanit arrestohen dy të dyshuar për armëmbajtje pa leje
22 kompjuterë vidhen nga lokali i “Play Station” në Klinë
Tre pacientë me COVID-19 të intubuar në Vushtrri
Licencohen edhe 10 laboratore private për teste të COVID-19
Punëtorja lëndohet nga shpërthimi i zjarrit në një depo në Pejë
Akt i rëndë në Prishtinë, dy vajza të mitura viktima të dhunës seksuale
Kryetari i Gjykatës së Gjakovës me 15 mijë euro para të gatshme
Policia kap të infektuarin me COVID-19 në sheshin e Vushtrrisë
Policia heton vdekjen e gruas në Istog e cila u dërgua e vdekur në QMF
I dyshuari në Prishtinë arrestohet për marrëdhënie seksuale me dy të mitura
Spitali i Pejës, 11 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë
Lošinj, ishulli i shërimit dhe ripërtëritjes |Revista Monitor
Ministri i Arsimit raporton në Komision Parlamentar për fillimin e vitit të ri shkollor
Kryesia e Kuvendit shqyrton sot propozimin për Komision Hetimor për hidrocentralet
Shakhtar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Shaktar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Vdes Ernest Jusufi, drejtori i birrarisë ‘Peja’
Vlorë, të shtëna në ambientet e hotelit, arrestohet i dyshuari
Pasuria e Kryetarit të Deçanit
Pasuria e deputetit Shkumbin Gashi
BE-ja kritikon Bjellorusinë për dhunën pas zgjedhjeve, paralajmëron marrje të masave
Me kusht që Biden fiton zgjedhjet, kjo do të jetë zv/presidentja e ShBA-së
Ministri Likaj diskutoi me Asociacionin e Komunave për fillimin e vitit shkollor
Tradita e veshjeve kombëtare s' harrohet, pavarësisht posteve dhe pozitës
Kjo është pasuria e vajzës deputete të Gani Gecit
PDK nevojitet të hyjë në koalicionin qeveritar
Përhapja e koronavirusit në Francë, 'vështirë e kontrollueshme pa përpjekje të përgjithshme'
Llapi zyrtarizon marrëveshjen me sulmuesin nga Mali i Zi
COVID-19, Syla takon ambasadorin e OSBE-së Braathu, i tregon për mungesën e stafit në spitale dhe kl...
Manchester United zhvillon ‘bisedime joformale’ me Barcelonën për Dembelen
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *