Ju alarmon migrena apo hemicrania? – Arsyet Përse duhet të Bëni Kujdes Me Kafeinën


Sëmundjen e migrenës apo hemicranisë edhe Po qe se s’ e vuani apo përjetoni vetë, me siguri e keni dëgjuar të përmendet shpesh.

Është shumë e famshme për efektet dhe krizat e vazhdueshme që shkakton dhe njihet si një nga dhembjet më të forta të kokës.

Mund të shkaktojë ditë të tëra pa gjumë dhe një sërë simptomash të tjera të cilat vijnë prej dhembjes së vazhdueshme.

Kur kjo dhimbje mbaron, duket sikur edhe efekti i saj ka mbaruar gjithashtu, por jo gjithnjë është kështu.

Sipas specialistëve kjo sëmundje i shkakton trupit një sërë dëmesh të tjera të cilat s’ kanë lidhje me dhimbjen e kokës.

  • 1 në 6 persona që vuajnë nga migrena apo hemicrania kanë probleme edhe me këmbët.
  • Personat që vuajnë nga migrena apo hemicrania kanë 50% më shumë mundësi të preken nga sëmundjet kardiovaskulare.
  • Pagjumësia është një nga problemet më të mëdha dhe të shpeshta që migrena apo hemicrania shkakton
  • Personat që vuajnë nga migrena apo hemicrania përballen gjithashtu edhe me probleme me muskujt.
  • Ajo ndikon tek shëndeti mendor duke nxitur ankthin dhe depresionin.

Shkaktarët e migrenës apo hemicranisë

dhënat e specialistëve të AgroWeb.org thonë se përveç faktorit genetik, ky problem prek gratë tre herë më shumë se burrat.

Disa prej shkaktarëve të migrenës apo hemicranisë janë:

  • Konsumi i tepruar i alkolit
  • Gjumi problematik
  • Stresi
  • Ankthi
  • Ushqyerja e keqe.

 ka veti stimuluese dhe nxitëse të dhembjes së migrenës apo hemicranisë.

Një studim i publikuar në American Journal of ka zbuluar një lidhje të fortë mes konsumit të lartë të pijeve me kafeinë dhe shfaqjen e migrenës apo hemicranisë brenda të njëjtës ditë.

Sipas tyre, njerëzit që vuajnë nga migrena apo hemicrania duhet të kufizojnë lëngjet me përmbajtje të lartë kafeine.

Këtu përfshihet: kafeja, çaji, pijet e gazuara (po, edhe ato kanë kafeinë) por edhe ato energjike.

e prirur të vuajnë nga dhembjet e kokës duhet të sigurohen që të pijnë mjaftueshëm ujë gjatë ditës.

luan një rol të fortë në shfaqjen e migrenës apo hemicranisë dhe dhembjeve.

rekomandohen të konsumojnë më pak ushqime me kripë dhe më shumë barishte të mbushura me vitaminë B që luan një rol unik në parandalimin e dhembjeve.

Përpos barishteve, rekomandohet ngrënia e avokados, farave dhe legumeve (fasule, thjerrëza).

AgroWeb.org ju këshillon se dhe qumështi janë të pasura me dhe kalçium të cilat luajnë një rol të fortë parandalues kundër dhembjeve të kokës./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *