Mon. Jun 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Ju ka ndodhur të zgjoheni për disa netë rresht në të njëjtën orë? Mund të duket rastësi , por mjekësia tradicionale kineze (TCM) mund të ketë një shpjegim dhe një zgjidhje për ju.Çdo organ ka orën e tij biologjike, ndaj ekziston dhe një kohë optimale për çdo aktivitet

21:00-23:00–Tiroidet/ Gjatë fazave të para të gjumit, sistemi endokrin ribalancohet, ndërkohë që enët e gjakut bëhen më aktive. Kjo do të thotë se çdo problem shëndetësor i lidhur me sistemin imunitar, tiroiden, gjëndrat veshkore ose metabolizmin mund t’ju mbajnë zgjuar. Vështirësia për të fjetur në këtë orë mund të jetë gjithashtu shenjë e stresit ose ankthit gjatë ditës. Për të përmirësuar kualitetin e gjumit në këtë fazë, mund të praktikoni meditimin, jogën ose ushtrimet relaksuese.

23:00-01:00–Gurët në tëmth/ Tëmthi prodhon një lëng i quajtur bile, që nevojitet për tretjen dhe absorbimin e të gjitha yndyrave që konsumojmë gjatë ditë. Zgjimi në këtë orë të natës mund të paralajmërojë për gurë në tëmth ose se nevojitet të ulni konsumin e yndyrave e të konsumoni ato të shëndetshme.

01:00-03:00–Mëlçia/ Gjatë kësaj kohe, trupi pastrohet vetë, duke hequr mbetjet nga gjaku dhe indet e tjera, prandaj zgjimi në këtë orë mund të tregojë për nivele të larta të toksinave në trup, që nevojitet të përpunohen nga mëlçia. Që ky organ të funksionojë siç nevojitet, pini më shumë ujë dhe kufizoni alkoolin dhe kafeinën.

03:00-05:00– Mushkëritë/ Mushkëritë janë organet e para që fillojnë të mbushen me Qi duke thithur oksigjenin dhe e transportuar atë në sisteme të tjera për t’u përgatitur për në të ardhmen të re. Me kusht që zgjoheni rreth orës 3:00 deri 5:00 të mëngjesit dhe keni simptoma të tilla si kollë, teshtima ose bllokim të hundëve, paralajmërojnë për probleme shëndetësore si ftohja ose gripi ose një dietë e varfër.

05:00-07:00–Zorra e trashë/ Gjatë këtyre orëve të mëngjesit, energjia është e përqendruar më shumë në zorrën e trashë për të pastruar mbetjet nga trupi. Me kusht që keni ndonjë çrregullim në këtë organ, mund të përjetoni kapsllëk, shtim në peshë ose plakje të parakohshme. Që zorra e trashë të funksionojë siç nevojitet dhe për të rregulluar ciklin e gjumit, nevojitet të tendosni muskujt, të pini shumë ujë ose të shkoni në tualet pasi të zgjoheni.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page