Kafja parandalon kancerin e lëkurës


A keni nevojë për një arsyetim tjetër të mirë kur është fjala për shprehinë e konsumimit të kafes? Një hulumtim i fundit nga Instituti Nacional i Kancerit ka sugjeruar se konsumimi i kafes mund t’i zvogëlojë rreziqet e kancerit të lëkurës apo melanomës

Hulumtimet kanë treguar se konsumuesit e kafes janë më pak të prirë të diagnostikohen me melanomë të keqe, krahasuar me ata të cilët e shmangin kafen.

Ata të cilët konsumojnë të paktën katër kafe në ditë kanë 20 për qind rrezik më të vogël për kancer të lëkurës.

kurse kafet pa kafeinë s’ kanë ofruar ndonjë përfitim të veçantë, transmeton Telegrafi.

Por cila është ndërlidhja mes konsumimit të kafes dhe zvogëlimit të rrezikut për kancer të lëkurës?

Hulumtimet e mëhershme kanë treguar se kafja është e mbushur me përbërës si polifenolet dhe kafeina, të cilat ndihmojnë në parandalimin e rritjes së tumorit të nxitur nga UV.

Edhe procesi i pjekjes së kafes e fillon formimin e vitaminave B të cilat e ofrojnë një shtresë mbrojtëse ndaj formimit të tumorit.

loading...

Related posts:

Si u shërua nga koronavirusi pacienti me kancer në mushkëri
Mjeku i prekur nga koronavirusi/ Reagon ministrja Manastirliu dhe tregon gjendjen e tij shëndetësore
10 fakte interesante për ëndërrat!
Pse Duhet të Konsumoni Vezët e Shkurtëzës Për Shëndetin
AGK dhe KFOS sigurojnë materiale mbrojtëse për punëtorët e mediave
Shkon në 26 numri i të vdekurve në Shqipëri
Rëndësia e ushqimit të drejtë në Ramazan nën rrethana izolimi është dhe më e theksuar
Arsye përse nevojitet të konsumoni më shumë fruta deti
Si Të Përdorni Kosin Për Pastrimin Rrënjësor të Fytyrës
Dashuri në kohë koronavirusi – Ky vend hap kufijtë për çiftet që jetojnë në distancë!
Si ka ndryshuar cilësia e ajrit nga izolimi i njerëzve për shkak të Covid-19
Pikëlluese: Infektohen me koronavirus 8 foshnja në një jetimore
Këto këmisha të bardha janë më të mirat tani
Rusia vërshohet nga koronavirusi, shënon rekord të ri për 24 orë
Mëngjeset e Bieta Sulos, me Kroin pranë edhe në mbledhjet e punës/ FOTO
Studiuesit: Një lama mund t’i jap fund pandemisë dhe mund të shpëtojë botën
25 Maji –Dita ndërkombëtare e Tiroides
Kujdes, këto ushqime s' nevojitet t’i hani asnjëherë me stomakun bosh!
Çfarë Ndodh Në Organizëm Kur s' Kryeni Aktivitet Fizik
Dhembja e kokës dhe agjërimi
Si të përdorni lëngun e aloe verës kundër diabetit (sëmundja e sheqerit)
Rasti i fundit në Prizren me COVID-19 është doganier
Pse nuk duhet “të presim” … me fëmijët që kanë vonesë në të folur, nga logopedja Aurora Lushej/ VIDE...
E vërteta e kurës së koronavirusit/ Prof. Dr. Kim M. Drasa: 21 këshillat që duhet të zbatoni për të ...
Izolimi dhe pandemia e koronavirusit mund të ndikojnë në ciklin tuaj menstrual
Sa vdekjeprurës është Covid-19?
Pa shezlone, Rama shpjegon se si do të jenë plazhet këtë vit
Çiftet e pranojnë problemin për të bërë seks gjatë pandemisë COVID-19
5 operacione janë kryer gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Gjakovës
Çka është hemostaza?
10 TË SHËRUAR DHE 26 RASTE Të REJA ME KORONAVIRUS NË KOSOVË!
Uji per bebe Holle
Komisioni për çmime vendosi sot për rishqyrtimin e kërkesave për çmime të barnave
Motivimi, suksesi dhe menaxhimi i kohës
A ka të burgosur me COVID-19 në Shqipëri? Si përgjigjet specialistja e ISHP-së, Silva Bino
Ushtria amerikane zbulon testin e gjakut, që tregon Vetëm po të je i infektuar me coronavirus brenda...
Këto janë bimët më të shëndetshme për zemër
Lajm fantastik nga Italia: Numër rekord i të shëruarve
FOTO: Gazetarja e televizionit të njohur raporton me bikini përpara Kuvendit
101-vjeçari shërohet nga koronavirusi
COVID-19, pas 3 netësh në terapi intensive përmirësohet gjendja e kryeministrit britanik Boris Johns...
Shefi i doktorëve kinezë tregon se kur pritet vaksina: Amerikanët e kanë tipin e tyre, ne tonin - Ga...
Unë vuaj nga ankthi dhe kam 11 gjëra që dua t’i dish
Jo vetëm për gatim, këto janë rastet kur qepa përdoret për shëndet - Gazeta Express
Kina sërish me raste të reja me koronavirus
Shkencëtarët po shpikin maska që zbulojnë Vetëm po të jemi infektuar nga koronavirusi
Bukë Shtëpie me Qumësht dhe Gjalpë – E Butë Plot Shije
Fillon dezinsektimi i rriqrave në Malishevë
22 të shëruar dhe 4 raste të reja me koronavirus në Kosovë
Nga masat mbrojtëse te shkollat: Ç’nevojitet të mësojë bota nga Suedia
Vetëm një rast pozitiv në 24 orët e fundit është konfirmuar në Shqipëri
Meridian Express garanton standarde më të larta higjienike (VIDEO)
Patatja e Kuqe – E Fuqishme në Vlera në Fushat e Divjakës
Shefi i OBSh-së: Do të hetojmë përgjigjen ndaj pandemisë
OBSH me udhëzime të reja për qytetarët me rastin e festës së Bajramit
Ushqimet e Shëndetshme që Ngrenë Humorin dhe Mbrojnë Trurin
Kur Mund Të Ndihemi Plotësisht Të Sigurtë Jashtë Shtëpisë?
Latifi: Fermerët duhet të lejohen të punojnë
Mbi 100 persona në izolim në Viti, pritet të testohen gjatë ditëve në vijim
Para Se Ta Blini – Si Të Dalloni Vetëm po të Mishi i Pulës Është i Freskët
Njerëzit Që Pijnë Çaj Çdo Ditë Kanë Një Zemër Më Të Shëndetshme
Pse acidet yndyrore omega-3 janë shumë të rëndësishme?
A mund të preken pacientët me koronavirus 2 herë?
Çka ndodh Me kusht që s' krijohet vaksina kundër koronavirusit?
Teste të thjeshta për të kontrolluar shëndetin e këmbëve tuaja në shtëpi – Gazeta Tribuna
2 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Kulaç i Ngrohtë i Lyer me Vezë – Mënyra e Shijshme  e Përgatitjes
Çfarë gazrash lëshon, të tillë e keni shëndetin!
Si Të Frenoni Dëshirën Për Ushqime Të Shpejta e të Pa Shëndetëshme
Koronavirusi, katër raste të reja – 163 raste aktive në Shqipëri
Vdes infermierja shtatzanë nga Covid 19, ja ç’ndodh me foshnjën e saj
IKSHPK : ende s' ka kaluar rreziku, prandaj qëndroni në shtëpi
A e keni ditur? Kafshimi i maces çon në depresion
Në plazh apo pishina, ja këshillat për të patur pushime të sigurta nga Covid-19
Sa vjet i keni? Mjekët zbulojnë saktësisht se në çfarë rreziku jeni nga simptomat e rënda të coronav...
Perimja e Duhur Për Rënien e Shëndetshme Nga Pesha – Si ta Përdorni
Tetë pacientë me koronavirus po trajtohen në Klinikën Infektive
Erin, vetëm 6 muajshe përballet me një betejë të ashpër
Apeli i IKShP-së: Leni nejat, odat, mbledhjet!
trajtimi me Bimën Medicinale Kundër Problemeve me Aneminë
Kur keni dhembje koke, hani këto ushqime
Tri Këshillat Për Kujdesin e Bimës së Domates
Mjeku i akuzuar në rastin ‘Stenta 2” parashikoi krizën me COVID-19 në Kosovë
Bëni këto veprime që të lini përshtypje të parë më të mirë
11 fakte që mund të mos i keni ditur për Ramazanin
Sa është përqindja e njerëzve që do të preken nga koronavirusi? Flet nutricionisti Humolli
Bekimet e Çiklaminit – Lules Shëruese të Lashtësisë
Vogëlushi 11 muajsh me koronavirus lufton për jetën!
Vaj ulliri dhe aloe vera/ trajtimi ushqyes që ju nevojitet për shëndetin – Gazeta Tribuna
5 shenja që tregojnë se je lidhur me një person manipulues
Ja si mund të largohet helikobakteri nga trupi
“Maskat nevojitet të mbahen gjatë udhëtimeve me aeroplan”
Në SHBA vetëm sot 1 mijë e 90 të vdekur nga COVID-19
Statuja e Jezu Krishtit në Brazil vishet me flamurin kuqezi për të shpërndarë shpresë
Thaçi: Mirënjohje të pakufishme të gjithë infermierëve tanë
Këto rroba s' janë më në trend (FOTO)
Disa mënyra natyrale për të parandaluar dhembjen e një dhëmbi
Fytyra do i’u falenderojë pas kësaj maske
Ndërron jetë tek Infektivi një 62-vjeçare, Ministria e Shëndetësisë: Jo viktimë e COVID-19
Dita Botërore e “Lupus”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Si ta mbani bukën të freskët për disa ditë

Tue May 19 , 2020
Bëni pjesë në kategorinë e atyre që s’ e vizitojnë çdo ditë furrën e bukës? Në rast se po, më poshtë do të gjeni mënyrën se si të ruani bukën që do të blini për disa ditë. Bukën që s’ do ta konsumoni priteni në feta dhe vendoseni në ngrirje. […]