Kapacitetet testuese në SHBA, shumë vende vuajnë mungesën e testeve

Në vijim të situatës së rënduar të covid-19, në SHBA po hasen vështirësi në testimin e qytetarëve teksa në shumë prej pikave të testimit mungojnë kitet dhe stafi shëndetësor.

Numri i të infektuarve në SHBA ka arritur 337 mijë, ndërsa të vdekurit janë 9647.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë ngritur pika testimi që t’ia bëjnë më të lehtë testimin qytetarëve të tyre, teksa Virusi Covid-19 ka pushtuar botën.

Megjithatë, në disa shtete të SHBA-së, shumë prej këtyre pikave nuk janë funksionale për shkak të mungesës së kiteve për testim dhe stafit mjekësor.

Shumë shtete në SHBA po përballen me këtë problem teksa përhapja e Korona-Virusit po vendos nën presion të gjithë sistemin shëndetësor të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Sipas informacioneve të Departamentit të Shtetit, ka mbi 20 pika testimi në Uashington, Virxhinia dhe Meriland, por duke qenë se nuk ka kite të disponueshëm, shumë prej tyre janë mbyllur.

“Për t’u pajisur me kitet e testimit, jemi munduar në të gjitha format kudo që kemi pasur mundësi, kemi pyetur doktorë nga shtetet e tjerë nëse kanë në stok, kemi pyetur laboratorët të na sjellin më shumë, por e kemi të vështirë.”, thotë George Cedrak, doktor në qendrën e emergjencave në SHBA:

“Për t’u testuar për Korona-virus, një shtetas Amerikan duhet të këtë më parë dokumentacionin e duhur nga doktori i familjes. Këtu nuk përfshihet 10% e popullsisë që nuk ka sigurim shëndetësor. Por kontakti dhe përqindja e infektimit midis kësaj kategorie është shumë e lartë. Kështu që pikat e testimit, nuk arrijnë të mbulojnë të gjithë kategoritë e popullatës”, Chen Xi, As.profesor pranë Universitetit “Yale”.

Për momentin, kapacitetet testuese ndaj COVID-19 mund t’i përgjigjen vetëm nevojave të shtetit të Nju Jorkut, por shumë shtete të tjerë në SHBA kanë hasur probleme me nevojat për kite testuese.

Related posts:

Dr.Gani Bajraktari: Të lumtë (bravo) Dr.Arbër Morina për futjen e kësaj metode për herë të parë në K...
Vincent Sëmundja
Darka e Kirurgut i cili duhet të operojë 24 orë...
Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje
Kimete Berisha: Fundi i hakmarrjes ushqimore të Ramush Haradinajt
Për indeksonline është e çuditshme se mjekët bëjnë pauzë 30 minuta
As new clusters emerge, WHO warns virus may be here to stay
28 foshnje, për 24 orë në QKUK
Ja sa fëmijë kërkuan ndihmë në emergjencë pediatrike!
Ka mbajtur mbyllur gruan dhe foshnjën, 13 muaj burg për kosovarin
Dhënia e kundërligjshme e ndihmës juridike
King Chulalingkorn Memorial Hospital Bangkok THAILAND
These Foods to Absolutely Avoid If You Want Clear, Glowing Skin
Prindi i vajzës vet i kërkoi Mjekut që t'i bërtas asaj
Korona-virusi vrastar e rrit në masë të jashtëzakonshme vlerën e Bitcoinit
Cilat janë shenjat dhe simptomat e sëmundjeve kronike të veshkave?
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
Na mbyti xhelozia. 1. Në Shqipëri u çmendën nga xhelozia pse Kryeministri Edi Rama e bëri gjestin ...
Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri
Këtu janë vajzat më të bukura në botë, kurse numri i lindjeve po bie
Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam
Mesazhi prekës i mjekëve dhe infermierëve të Infektivës
Ja sa dënohet marrja e deklaratave me anë të shtrëngimit
Shërohen dhe 23 persona nga koronavirusi
Në SHBA do të trajtohen në spitalet publike edhe shqiptarët pa dokumenta
Rënie graduale e shtrimeve në spital për Covid-19
Kryeministri britanik Boris Johnson shtrohet në spital nga COVID-19
Stomatologët, mjekët e përgjithshëm e specialistët janë të papunë
Në Ferizaj u ndala në një barnatore për të biseduar me farmacistët lidhur me gjendjen aktuale dhe sh...
Spitalet Rajonale e mbingarkojnë QKUK-në me raste që kanë mundur të kryhen në ato Spitale
Mbyllet një shkollë në Vjenë, në ditën e parë të rihapjes
Ramadani këshillë kosovarëve: Mos e luani rolin e epidemiologut, lërjani këtë punë atij që i ka 32 v...
Ja si t'i parandaloni ngërqet e këmbëve gjatë shtatzënisë?
Projektligji, Mjekëve dhe Infermierëve u heqet e drejta e dypunësimit
Mbi 100 shtetas kosovarë nesër kthehen nga Zvicra dhe SHBA-të
Të martën riatdhesohen 150 shtetas kosovarë nga Suedia, Finlanda e Norvegjia
Vitamina C e mposht koronavirusin? Mjekët kinezë, garë për testimin e efekteve
Nderojmë sot martirizimin e shqiptarëve të pafajshëm në Lybeniq të Pejës. Armiku i ekzekutoi vetëm p...
Kirurgët: Grevë deri në fund
Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Arratisja e personit të privuar nga liria
Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë
Pasuria milionëshe e politikanëve ndërsa paga e mjekut më e vogël se e shoferit të politikanëve
Vitamina D- Roli dhe rëndësia e saj
Sipërmarrës të suksesshëm në Zvicër, donatorë të KF "Llapi" në Kosovë
Shqipëria moshohet me 5 muaj më 2019, plakja rëndon sistemet shëndetësore dhe skemat e pensioneve
Çfarë Tregojnë Duart e Ftohta për Shëndetin?
Lufta kundër Covid-19, Shqipëria ndër vendet me numrin më të ulët të shtretërve spitalor, Gjermania ...
Manipulimi me prova
Sot vizitova komunën e Fushë Kosovës, ku bisedova me kryetarin Burim Berisha dhe kolegët të tij për ...
Këto janë sëmundjet që vinë nga ajri i ndotur në Prishtinë
Ja sa dënohet puna e detyruar!
Të gjithë e kritikojnë Mjekun...
Cilës klasë të kafshëve i takon salamandra(pikëlorja) e bukumirit, endemi Malit të Zi?
Neurokirurgu Dr.Haxhi Avdyli: Boll ma, bëjeni më atë marrëveshje të koalicionit
Demenca Alzheimer
Çfarë përfitimi do të keni nëse keni vendosur të lini duhanin?
Mami dhe babi bëjnë një fotografi, pastaj mjekët vënë re diçka fantastike!
A Trainer Reveals the Best Exercises For a Stronger, Toned Butt
KOMUNIKATË Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit,...
Çka është Shkenca?
QKUK dhe Spitalet Rajonale me mungesë të Anesteziologëve
Punëtorët e shtetit mund të mbesin pa rroga
Mjekët gjermanë protestojnë për mungesën e pajisjeve mbrojtëse
Duda Balje: do të doja të bëhesha Kirurge
Që të jesh Mjek…
Fatmir Limaj
Shenjat paralajmëruese që tregojnë se mëlçia juaj është e tejmbushur me toksina dhe parazitë
Lajm i madh, mjekët izraelitë thonë se kanë zbuluar ilaçin kundër diabetit
Australia ua ndalon hyrjen të huajve që kanë qenë në Kinë
Facebook vjen me pamje të re – Gazeta Koha Jone
Kosovarët ia mësyjnë psikiatrisë
Sëmundja tmerruese e shpikur nga mjekët, që shpëtoi dhjetëra hebrenj
Shkelja e fshehtësisë së procedurës
Ja si t'a luftoni celulitin me disa rregulla të thjeshta
Dhunoi partneren dhe kërcënoi me thikë mjekët, prangoset shqiptari në Itali
Breast Thermography: Technology, Benefits, and Cancer Signs
Viremi
113 të vdekur nga koronavirusi në Itali vetëm në 24 orët e fundit
Abaci - Sinonimet e gjuhës shqipe
Renditja e rrjedhjes së gjakut në qarkullimin e madh të gjakut:
Prioriteti ynë: Kthimi në Kosovë i shtetasve tanë të ngujuar në Zvicër
Çaji i gjelbër dhe obeziteti
"Mu shterrshin sytë nëse pushoj Lirinë tënde me ëndërrue Mallkue qoftë gjaku im Po qe se m’vras...
Novel treatment using patient's own cells opens new possibilities to treat Parkinson's disease
Shqiptarët në Zvicër kanë vetëm 16 ordinanca
TELEGRAM NGUSHËLLIMI E nderuara familje Blaku, Me pikëllim të thellë mësuam lajmin për vdekjen e pro...
Ja pse proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene!
Çka janë herniet abdominale dhe si duhen trajtuar?
Raporti 24 orësh nga Klinika Infektive Sipas raportit 24 orësh nga Klinika Infektive, në këtë klinik...
Shqipëri/ Mjekë e Infermierë do marrin +1000 euro deri në fund të pandemisë
Operacionet ortopedike, Izraeli revolucionarizon kirurgjinë përmes inteligjencës artificiale
Turistët kinezë mbërrijnë në Kroaci
Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve
Ulrike Lunaçek jep dorëheqje - Albinfo
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e fituar ndaj COVID-19
https://bbc.in/2V5ifYM
Enlirat Duraku: Me vendim arbitrar dërgohet në “standby” shkollimi i specializantit!
Çfarë kuptojmë me aktivitet fizik të moderuar dhe vigoroz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Rëndohet situata në Kosovë, ndërrojnë jetë në pak orë dy pacientë me koronavirus

Mon Apr 6 , 2020
Dy persona kanë ndërruar jetë në Kosovë, si pasojë e koronavirusit, njofton Ministria e Shëndetësisë të hënën. Sipas MSH-së, ata kanë vdekur në orët e para të mëngjesit të sotëm. Me këtë është rritur në tre numri i të vdekurve si pasojë e koronavirusit në Kosovë. “Sot me datë 06.04.2020 […]