Kaq do të rriten pagat e mjekëve dhe infermierëveMinistria e Administratës Publike (MAP) është duke mbajtur dëgjime publike për tri projektligje të rëndësishme, atë për Administratën Shtetërore, Projektligjin për Zyrtarët Publikë si dhe Projektligjin për Pagat.
Por, sipas një propozimi të Komisionit Parlamentar për Administratë Publike për pagat të cilin e ka siguruar gazeta Gazeta Blic, parasheh nivelimin e pagave për të gjithë mjekët në Qendrën Klinike Universitare.
Në bazë të këtij propozimi, mjeku specialist do ta këtë koeficientin 5, që shumëzuar me koeficientin bazë prej 239 eurosh, kjo kategori do të marrë pagë mujore prej 1 mijë e 195 eurove, shkruan Gazeta Blic transmeton Gazeta Shëndeti.
Ngjashëm me këtë, pagë mujore të njëjtë do të kenë edhe mjekët specialistë të mjekësisë familjare prej 1 mijë e 195 eurosh.
Pagë më të ulët do të kenë mjekët në specializim. Ata, sipas këtij propozimi, do të kenë koeficient 3.65, e që paga mujore do të jetë 872 euro.
Ndërsa, mjekët e përgjithshëm që do të kenë ulje në koeficient, 3.5, paga mujore do të jetë 836 euro. Pagë të njëjtë do të kenë edhe psikologët teknik e farmacistët. 
Pra, paga e tyre do të jetë 836 euro në muaj.


Ulje në koeficient krahasuar me psikologët dhe farmacistët është paraparë të kenë fizioteraputët. Koeficienti i tyre do të jetë 3.2 e që paga mujore i bie të jetë 764 euro.
Ndërsa, kryeinfermierët do të kenë koeficient 2.6. Paga e tyre mujore do të jetë, sipas këtij projekt propozimi, 621 euro. Pagë më të ulët do të kenë infermier/mami/teknik mjekësor/teknik farmacist 1. Paga e tyre mujore do të jetë 537 euro.

Kurse, paga për infermier/mami/teknik mjekësor/teknik farmacist 2 do të jetë 525 euro në muaj.

Related posts:

https://www.massgeneral.org/…/new-insights-on-how-the-brain…
Në QKUK vdes një person nga gripi sezonal, dy të tjerë në gjendje të rëndë
Skandaloze: Punëtorët e statistikave kaferojnë ndërsa punët e tyre ua ngarkojnë mjekëve dhe infermie...
Are women getting incorrect treatment?
Infermierët nga Shqipëria e Kosova favoritë për punësimin në Gjermani
Kur gratë shkelin gratë...
Ministria e Shëndetësisë: 6 raste të reja me COVID-19, shkon në 383 numri total i të prekurve
Kurz: Faleminderit të gjithëve që jetoni në Austri
Ventrolateral - Çka është Ventrolateral?
Pasuria milionëshe e politikanëve ndërsa paga e mjekut më e vogël se e shoferit të politikanëve
Çfarë përfitojmë nga aktiviteti fizik?
Novel treatment using patient's own cells opens new possibilities to treat Parkinson's disease
Ja çka po bëjnë Mjekët francezë ndaj qeverisë së Francës
Dalin shifrat/ Sa ditë rrinë të shtruar në spital pacientët shqiptarë. Krahasimi me rajonin dhe BE-n...
Kosovë/ 184 të infektuar me koronavirus, 5 të vdekur dhe 30 të shëruar
Në Spitalin e Prizrenit, përurorhen pajisje në vlerë 300 mijë euro
Ministria e Shëndetësisë dënon dhunën ndaj mjekëve: Dënim maksimal agresorëve
Mjekët dhe infermierët,çirakë në shtëpi të vetë !
Rama: Do mbyllim disko, pube dhe palestra. Do japim bonuse 1000 euro për mjekët, 500 për infermierët...
Edhe tre mjekë të tjerë fitojnë betejën me Covid-19
Kur një person konsiderohet i shëruar nga Covid-19? Pse gjurmimi i rasteve të shëruara është i rëndë...
Përgjegjësia e të punësuarit - Ligji i Punës
Të gjithë e keni në oborr, por nuk e dini se është shumë më efektive sesa kimioterapia
Kërkohet pensionimi i parakohshëm i mësimdhënësve me sëmundje të rënda
Thirrja e mjekut nga Drenasi: Rrini në shtëpi, së bashku e tejkalojmë këtë krizë
Fëmija i parë i lindur në vitin 2020 në Prizren është vajzë
Fatmir Limaj
Duda Balje: do të doja të bëhesha Kirurge
Researchers Examine Impact of Soda on Children's Dental Health
Dr.Istref Plakolli: Ligji për paga ishte karrem i PAN-it për të vjedhur votën e shërbyesit publik
Cilat sëmundje duhet të diferencohen me konstipacionin?
Postim i marrë nga faqja e Ministrisë së Shëndetësisë Në Klinikën Infektive të QKUK, sot më 31 mars...
E FUNDIT / Shënohet viktima e 22 nga koronavirusi
Lul Raka shpallet fitues i çmimit ‘Evropiani i vitit’
Drinking This Kind of Tea Could Help Shed Those Last Few Pounds
Soridiet shërbejnë për shumëzim te:
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
Mjeku “hero” që u dekorua nga Meta: Si u futa nën rrënoja për të shpëtuar Klajdi Qaton
Fjolla Spanca:Nuk pranohen urimet!
New treatment extends lives of people with most common type of liver cancer
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Zyrtarizohet Kolegji i Kirurgëve të Kosovës
Spitali i Vushtrisë po e mbingarkon QKUK-në me raste të cilat kanë mundur të kryhen në Spitalin e Vu...
2019: Katër mjekë të njohur e lanë QKUK-në për shkak të problemeve menaxheriale
Gazeta Infermierët: Mungon shujta
21 vite me parë ra në fushën e nderit, heroi i kombit, Agim Ramadani-Katana. Ai do të mbetet përherë...
Ja sa dënoheni nëse falsifikoni dokumentin zyrtar
Dr.Desaret Murati: inhibitorët e pompës protonike prolongojnë diagnostikimin e kancerit të lukthit
Mos i fryni ushqimit të fëmijëve
Gështenjat nuk janë vetëm të shijshme, por edhe të shëndetshme
Doktoresha kosovare e tregon ilaçin kundër Koronavirusit
Kërkesa të shumta për shërim jashtë vendit
Inf. Luljeta Musliu: Kush tjetër, përveç INFERMIERËVE
Mos e stresoni një grua shtatzënë, 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes
26 foshnje, për 24 orë në Gjinekologji
Pse urinoj kaq shpesh?
Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus
Çka janë qelizat e kuqe të gjakut?
Qytetarë të respektuar, Ballafaqimi me pasojat COVID-19 do të jetë mbi te gjitha prioritetet. Në LD...
Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermiere Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem
24 vite shkollim për t'u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi
Ku po gabohet me Infermierinë e sotme
Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së
Studiuesit zbulojnë virusin unik në Zvicër, ja si shpjegohet
Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?
Kush do kujdeset për shëndetin e shqiptarëve, mjekët emigrojnë në Gjermani!
Neurokirurgu propozon që Mjekët të zgjedhin "O Spitalin Privat, O Spitalin Publik"
Ja cili shtet i paguan më së shumti në botë Mjekët
Qytetarët e Kosovës tymosin mbi 300 milionë euro duhan
Kontratat me OJQ-të janë shfrytëzuar për të punësuar staf shëndetësor në QKMF
Kirurgu shqiptar, storie suksesi në Gjermani
Gjermania dhe Zvicra kërkojnë me ngulm mjekë nga Kosova
Dr.Arbër Morina: Kirurgët nuk janë në grevë
Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët
Operacion i rrallë ortopedik në Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Greetings from Innsbruck, AUSTRIA Ready for a cesarean section. 💪🏻
Marrëveshja Kolektive - Ligji i Punës
Detaje për gjashtë të infektuarit me COVID-19 nga Gjilani
Paralajmërohen fluturime të reja drejt Vienës për riatdhesimin e shqiptarëve
Gabimet që mund t’i bëni për t’u mbrojtur nga dielli
Kur duhet të shkoni tek Gjinekologu?
Ja cilat janë disa nga udhëzimet pa kritere sipas faqes "Udhëzime pa kritere"!
8 ekzaminime mjekësore që çdo grua duhet t’i bëjë pas moshës 40 vjeç
Ja sa është paga e mjekëve në Suedi!
Kirurgët janë pasuri kombëtare e një shteti!
Skandaloze: Në Shqipëri Infermierët nuk marrin pagën e tetorit
Zvicër: Mjekët fitojnë miliona, invalidët i shpallin të aftë për punë
Duhani dhe shikimi
Si realizohet apo si funksionon dializa peritoneale?
Shifrat alarmante, Elson Jacaj: 7 mijë infermierë të larguar në total
Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj
Enologji / Këshillat e specialistëve për degustim në shtëpi |Revista Monitor
Ditë më parë në T7 kam thënë se vendimet arbitrare në fillim mund të duken simpatike e të duartrokit...
Me ambasadorin amerikan në Berlin, z. Richard Grenell, jam takuar dy herë. Takimi i parë ishte më 9 ...
Maqedonia e Veriut rrit pagat e mjekëve e infermierëve, specialistët do marrin deri në 1600 euro
Ushqimi dietal
Fituesi i çmimit Nobel në mjekësi: Virusi doli në Kinë, nga laboratori ku po punonin për vaksinën e ...
Shërimi i ngadalshëm i negativitetit
Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë
Shenjat paralajmëruese që tregojnë se mëlçia juaj është e tejmbushur me toksina dhe parazitë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Virilizëm - Fjalori Mjekësor

Mon Jan 28 , 2019
VIRILIZËM Zhvillimi i karakteristikave mashkullore tek femrat, si: rritje e qimeve në trup, rritje e muskulaturës dhe zë burrëror. Related posts:Ministrat Ismaili e Hamza sigurojnë mjekët dhe infermierët: Pagat do t’i merrni me rritjeMaqedoni e Veriut: Specializantët si skllevërKapen shqiptarët në klubin që punonte “normalisht” përkundër pandemisëStudentët izraelitë zhvillojnë sistemin […]