Katër raste me virusin AH1N1 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë bëri të ditur se janë raportuar katër raste me virusin AH1N1 në Klinikën Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Në komunikatën e lëshuar për media thuhet se ndonëse ka raste të raportuara të gripit, asnjëri nuk e kalon pragun epidemik.
“Nga 1 tetori 2018 deri sot, në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike janë raportuar gjithsej 24,725 raste të dyshimta me grip, 4,155 raste me infeksione respiratore akute dhe 29 raste me infeksione të rënda respiratore akute”.
“Deri sot nga Klinika Infektive janë raportuar katër raste exitus të konfirmuara me influencë AH1N1. Pacientët kanë pasur sëmundje kronike të sistemit kardiovaskular dhe respirator dhe nuk kanë qenë të vaksinuar me vaksinën e gripit sezonal”, thuhet në komunikatë.
AH1N1 është një lloj më i komplikuar i gripit, që njihet edhe si grip i derrave.
Instituti ka dhënë rekomandime që qytetarët të kenë kujdes dhe të mos dalin gjatë në ambiente të ftohta, të mos qëndrojnë në lokale të mbyllura me dendësi të madhe të njerëzve dhe të përdorin sa më shumë lëngje të nxehta dhe vitamina.
Lexo edhe: Gripi i derrave

Related posts:

Bashkëpunimi me Gjermaninë dhe Francën sikurse edhe me vendet e tjera të Bashkimit Evropian është me...
Sistemi i drejtësisë fajtor për ikjen e Infermierëve nga Kosova!?
Coronavirus shpallet urgjencë globale shëndetësore nga OBSH
Studim: Njerëzit që u infektuan me koronavirus dhe u shëndetësuan do të vdesin 10 vjet më herët
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
Duhani dhe dëmet shëndetësore
Kërkesa të shumta për shërim jashtë vendit
Kastravec për fytyrë të pastër
"Qelizat burimore”, mendohet se shkaktojnë të gjitha llojet e kancerit
Ja cili është dallimi në mes të Psikologut dhe Psikiatrit
Objekti ku gjendet Sindikata e Shëndetësisë dyshohet se është pronë e Blerim Sylës
Njihuni me 7 vendet që nxjerrin mjekët më të mirë në botë
Parku i qytetit në Podujevë në lloç dhe i “pushtuar” nga bërlloku
Drinking coffee could protect against some types of cancer
I ftohti polar pritet të ‘shpërthejë’ në muajin shkurt, i prekur edhe Ballkani
Prilli i përgjakshëm i vitit 1999, ishte vendimtar për ardhmërinë dhe lirinë tonë. Sot kujtojmë jet...
Paga e avokatit të Telekomit më e madhe se e Pilotit të NASA-s
Ministria e Shëndetësisë: 9 raste të reja me COVID-19, shkon në 409 numri i të prekurve
Takim pune për Koncept dokumentin për Ligjin për sëmundje ngjitëse
Kjo është komuna me ajrin më të ndotur në Kosovë
Gazeta Metro nxit urrejtje ndaj mjekëve duke plasuar lajm të rremë
Ja cili është Kirurgu i suksesshëm shqiptar në Linz të Austrisë
A po i ndal Koronavirusi shkarkimet në Shëndetësi?
Ventrikulopunksion
Gjermania me nevojë urgjente për fuqi punëtore të kualifikuar
Policia jep detaje rreth mjetit shpërthyes që u vendos në QKMF në Pejë
Gripi mbush Spitalet, mjekët: Situata nën kontroll
Raporti 24 orësh nga Klinika Infektive Sipas raportit 24 orësh nga Klinika Infektive, në këtë klinik...
Vitamina D- Roli dhe rëndësia e saj
Në Spitalin e Prizrenit, përurorhen pajisje në vlerë 300 mijë euro
Kimete Berisha: Fundi i hakmarrjes ushqimore të Ramush Haradinajt
Doktori nga Lipjani ftohet nga Gjykata Speciale
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Orari javor i transmetimit në RTK të mësimit në distancë për gjuhën tur...
Glauk Konjufca shkarkon 14 konsuj nëpër ambasada
Moslajmërimi i përgatitjes së veprave penale
Dr.Nderim Salihaj: Disa nga format e trajtimit të lëndimeve të gjymtyrëve që i hasim në popullatën t...
Zvicër: Mjekët fitojnë miliona, invalidët i shpallin të aftë për punë
Sot kujtojmë me pietet dëshmorët e Brigadës 138 “Agim Ramadani”, të rënë në një nga betejat më të l...
Të nderuar qytetarë Të nderuar partnerë të koalicionit qeverisës Po e bëj publike adresimin që ia ka...
Shqetësuese: Kirurgut i vendosin tritol në makinë
Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës
Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive
Unused Dental Surgery Prescriptions May Help Fuel Opioid Epidemic
Kosova do të ketë numër të tmerrshëm të ngelaqëve
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike GJASHTË TË SHËRUAR DHE NËNTËMBËDHJETË RASTE...
Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj
Koronavirusi/ Mjeku Florian Toti: Disa këshilla për personat me diabet
Kapacitetet testuese në SHBA, shumë vende vuajnë mungesën e testeve
Infemierët janë dora e djathtë e mjekut
Deputetit i duket çudi e madhe 16 orë me qëndru në seancë
Federata e Shëndetësisë të mërkurën vendos për vendime sindikale
Mesazhi prekës i mjekëve dhe infermierëve të Infektivës
Viskoz
Mjeku francez: Ilaçi kundër koronavirusit ekziston dhe është i lirë
Policia britanike i bëri surprizë të veçantë djalit shqiptar 4 vjeçar për ditëlindje
Shqipëri: Regjistrohet viktima e parë nga gripi
5 minuta për tu informuar si të veproni në raste TËRMETI!!!!!
6 Ways to Burn More Calories Doing Bodyweight Exercises
Vermiform
Rinis futbolli edhe në Austri
Ja vaksina që ul rrezikun e kancerit të qafës së mitrës
Covid-19, OBSH paralajmëron: Mos i hiqni masat kufizuese shumë herët, gjendja mund të përkeqësohet
Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Romëve. Bota sot kremton historinë, kulturën dhe identitetin rom. ...
"Mu shterrshin sytë nëse pushoj Lirinë tënde me ëndërrue Mallkue qoftë gjaku im Po qe se m’vras...
Iran - Rritet në 5 numri i viktimave nga koronavirusi
Historia e mjekësisë
Do të hapen kufijtë, shkollat e çerdhet
1669 viktima dhe mbi 69 000 të prekur nga koronavirusi në mbarë botën
Pneumonia virale
Pacientët po bëjnë ankesa duke trilluar ngjarje ndaj mjekëve dhe infermierëve
Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani
Për sulmet fizike ndaj Mjekëve reagon Urdhri i Mjekëve të Shqipërisë
Australia merr shembull Kosovën rreth Koronavirusit
Çka janë qelizat e bardha të gjakut?
Sa u rrezikohet shëndeti mjekëve gjatë punës?
Ky është fshati i bukur shqiptar ku jetohet në Grevë (Foto)
Mjeku virtual i lansuar nga “Microsoft Healthcare” u zhvillua në Izrael
Turqia ndalon importin e produkteve kineze me origjinë shtazore
Kirurgjia Abdominale:Rezultatet e testit për Drejtor
Bullgaria në prag të krizës shëndetësore, mjekët dhe infermierët synojnë Gjermaninë dhe Austrinë
Dëmtimi i varrezave të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian në Komunën e Rahovecit është një akt i...
TREGU FARMACEUTIK NË KAOS
Kryetari i komunës së Mitrovicës vlerëson me mirënjohje Ortopedët
Ja çka shkruan Milaim Zeka për fjalorin e Kadri Veselit
QKUK- Shskuk info updated their cover photo.
Ja Mjekët e cilit Spital po protestojnë!
Hierarkia në mes të Ligjit, Kontratës Kolektive, Aktit të Brendshëm të Punëdhënësit dhe Kontratës ...
Mjekët, të pa interesuar për të punuar në këtë repart të Spitalit të Gjakovës
Gjermania dhe Zvicra kërkojnë me ngulm mjekë nga Kosova
Vertigo kardiake
A janë mjekët kosovarë të përgatitur për coronavirusin, flet Gerxhaliu
GJASHTË TË SHËRUAR DHE GJASHTË RASTE ME COVID-19! Sot më 03.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjis...
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni, sonte, në “Rubikon” me Adriatik Kelmendin, duke filluar nga or...
Jo vetëm mjekët e inxhinierët, Shqipëria po braktiset edhe nga punëtorët e ndërmarrjeve
Kosova po mbetet pa infermierë
Kush mund të udhëtojë në Gjermani
Një aeroplan me udhëtarë vjen prej Prishtina në Vjenë dhe vazhdon për në Cyrih
Ra nga makina dhe prindërit nuk e panë, flet mjeku
Sindikatat paralajmërojnë grevë prej të mërkurës nëse s’marrin përgjigje nga Presidenti dhe Kryemini...
Gonzales: Po përjetojmë një nga sfidat më të mëdha. Faleminderit atyre që po kontribuojnë në këtë lu...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Gripi në Kosovë akoma nën pragun epidemik

Mon Feb 11 , 2019
Instituti Kombëtar po përcjell me vëmendje ecurinë epidemiologjike të gripit sezonal në tërë territorin e Republikës së Kosovës duke intensifikuar punën në terren. Nga 1 tetori 2018 deri sot në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike janë raportuar gjithsej 24.725 raste të  dyshimta  në  grip, 4.155 raste me infeksione respiratore akute […]