WordPress database error: [The MySQL server is running with the --read-only option so it cannot execute this statement]
INSERT INTO `wp_options` (`option_name`, `option_value`, `autoload`) VALUES ('_transient_doing_cron', '1660122534.2367990016937255859375', 'yes') ON DUPLICATE KEY UPDATE `option_name` = VALUES(`option_name`), `option_value` = VALUES(`option_value`), `autoload` = VALUES(`autoload`)

Kerofobia, frika e të qënit i lumtur - Gazeta Shëndeti
Wed. Aug 10th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

E keni provuar ndjesinë e diçkaje që duket shumë mirë për të qenë e vërtetë, dhe shihni se majft gjëra kanë ndodhur në favorin tuaj së fundmi dhe ju duket e dyshimtë?

Disa persona s’ mund ta kapërcejnë këtë ndjesi, dhe fati i tyre i mirë merr një kthesë të keqe në mendje. Njerëzit që kanë një neveri të paarsyeshme për të qenë të lumtur vuajnë nga sindromi që quhet Kerofobia (cherophobia). Ajo vjen nga fjala greke ‘chairo’ që do të thotë “unë gëzohem”. Në thelb ajo do të thotë se njerëzit kanë frikë të bëhen pjesë e çdo gjëje të lumtur.

s’ janë aktivitetet e frikshme, por është frika se Me kusht që e lëshon veten të jesh i lumtur, mund t’ju ndodh diçka e tmerrshme. Jo më kot ne shqiptarët përdorim një shprehje kur kalojmë një situatë me të qeshura pa fund, “na daltë për hajër”.

Kerofobia s’ përdoret gjerësisht dhe s’ ka një përcaktim të saktë, por është shfaqur si term në edicionin e fundit të Diagnostic Statistical Manual of Mental Disorders, që është burimi kryesor i diagnostifikimit të kushteve të shëndetit mendor. Por sipas Healthline, disa mjekë ekspertë e klasifikojnë kerofobinë si një formë ankthi.

Dikush që ka kerofobinë, ndoshta s’ është i trishtuar gjithë kohës, por thjesht shmang dukuritë apo aktivitetet që i sjellin lumturi e gëzim.

Disa simptoma të kësaj, sipas Healthline janë:

  • Ankth kur jeni të ftuar në një mbledhje shoqërore
  • Anashkalimi i mundësive që mund të çojnë në ndryshime pozitive të jetës, me frikën se diçka e keqe do të ndodhë
  • Refuzoni të merrni pjesë në aktivitete “zbavitëse”.
  • Mendoni se të jesh i lumtur do të thotë se do të ndodhë diçka e keqe.
  • Mendoni se lumturia ju bën një njeri të keq, apo më të keq.
  • Beson se të tregosh lumturi është keq për ty, miqtë dhe familjen.
  • Mendoni se të përpiqesh të jesh i lumtur është humbje kohe dhe përpjekjesh.

Burimet e Kerofobisë janë nga më të ndryshmet. Për shembull, mund tju ketë ndodhur diçka e keqe pas një çasti lumturie, dhe mendoni se kështu mund të ndodhë sërish.

[ad_2]

You cannot copy content of this page