loading...

Kësaj radhe do “t`ia japim rastin” Zvicrës


Shpërthimi i pandemisë COVID 19, bëri që tek shumë mërgimtarë për herë të parë, të paraqiten dyshime Vetëm po të do ta vizitojnë vendin e prejardhjes këtë verë. Albinfo.ch ka biseduar me disa prej tyre

E Martë, 28 Korrik 2020 – 21:00
Alban Hamza

Për shqiptarët që jetojnë në Zvicër, qofshin nga Kosova apo trojet tjera shqiptare, ka qenë pothuajse një rregull i pashkruar që pushimet vjetore t`i kalojnë në vendlindje.

Për shumicën e tyre, s’ kishte pothuajse asnjëherë ndonjë pikë dyshimi rreth kësaj. Ndoshta është më e kuptueshme për gjeneratën e parë ose të dytë të mërgimtarëve, por edhe shumë nga ata që kishin ardhur këtu si të vegjël, apo që janë të lindur në Zvicër, destinacion kryesor për pushime vjetore e kishin vendlindjen ose vendin e të parëve.

Por fillimi i vitit 2020 doli që të jetë paksa ndryshe. Shpërthimi i pandemisë globale COVID 19, që kushtëzoi mbylljen e kufijve ndërshtetëror dhe të  aeroporteve, bëri që tek shumë mërgimtarë mbase për herë të parë, të paraqiten dyshimet e para Vetëm po të do ta vizitojnë vendin e prejardhjes këtë verë.

E ardhur si e re në Zvicër, Merita Sinani nga Cyrihu, së bashku me vajzën e saj, tashmë sa kohë kishin bërë praktikë shkuarjen në Kosovë, më saktë për pushimet e verës. Edhe pse njeh dhe eksploron në çdo kohë të lirë bukuritë që ofron Zvicra, duke bërë ecje nëpër bjeshkë të ndryshme, ajo prapë s’ mund t`ia kthente shpinën Kosovës.

 Në “mungesë” të Kosovës, Merita kësaj vere do të eksplorojë Zvicrën

Edhe këtë vit, ajo së bashku me vajzën e saj, si dhe motrën me familjen 4 anëtarëshe, kishin hartuar në detaj vendet që do t`i vizitonin gjatë pushimeve në Kosovë.

Por pas shpërthimit të pandemisë, e sidomos tash pas përkeqësimit të gjendjes në vendlindje, duket se planet e saj do t`i marrë era.

„Tiefenkastel Alvaschein, Sur Alp flix, Wallis, Neuchatel e Murtensee, janë disa nga vendet që së bashku me motrën kemi vendosur t`i vizitojmë këtë verë në Zvicër“ shprehet paksa e dëshpëruar Merita. Por në anën tjetër ajo i gëzohet faktit se do t`i jepet mundësia për të vizituar disa vende mjaft pitoreske në Zvicër. “Do t`i japim një rast Zvicrës, kësaj radhe”, thotë ajo me shaka.

Megjithatë, Merita shpreson se me kalimin e kohës, gjërat do të përmirësohen, dhe ajo prapë do vazhdojë që një pjesë të madhe të pushimit vjetor, ta kalojë në vendlindjen e saj.

Xheku tashmë ka bërë listën e pikave që do t`i vizitojë në Zvicër

Në anën tjetër kemi edhe Xhek Krasniqin që vjen nga qyteti i Gjilanit. I ardhur edhe ky po ashtu në një moshë mjaft të re në Kantonin e Aargau të Zvicrës, si edhe shumë bashkatdhetarë të tjerë, kishe ndjekur ritualin e zakonshëm, që pushimet vjetore t`i kalonte në Kosovë.

Por ka shumë vite që Xheku, ka thyer paksa këtë traditë. Tashmë vizitat në Kosovë i bënte më shumë në mënyrë spontane, kur kishte ndonjë punë, ndonjë takim me shoqëri, apo ndonjë ndeshje të rëndësishme futbolli. Pos që së bashku me bashkëshorten Xhemin, kanë shëtitur në shumë vende të botës, ai preferon që një pjesë të mirë të pushimit vjetor ta kalojë në Zvicër, ne vendin ku po jeton, dhe në të cilin janë rritur edhe 3 fëmijët e tij.

“Borxhi” ndaj Zvicrës

„Në Zvicër kam arritur gjithçka që kam tash. Këtu janë lindur dhe rritur fëmijët e mi. prandaj, për të gjitha të mirat që na ka mundësuar ky shtet ne si familje, ndihemi paksa në borxh, të cilin do ta paguajmë duke shijuar bukuritë e shumta që ka shteti helvetik“. Kështu shprehet Xheku, teksa numëron vendet e shumta të cilat i ka vizituar, dhe të tjerat, të cilat i ka në plan.

Si një ngasës i pasionuar i motoçikletës, ai së bashku me Xhemin edhe këtë verë kanë vendosur që të vizitojnë edhe shumë vende tjera, që s’ i kanë vizituar ende.

Pasi që i pëlqen edhe skijimi, një sport mjaft popullor në Zvicër, ai në raste të rralla ka pranuar të shkojë për skijim në vende tjera. Këtë e kishte konsideruar si një lloj “tradhtie” ndaj Zvicrës, kur kemi parasysh se Zvicra njihet me shtigjet ndër më të mirat në Evropë.

E raste të ngjashme si të Meritës dhe Xhekut, tashmë hasim shumë. Por atyre që ende shpresojnë për përmirësimin e situatës sa i përket pandemisëKoronavirusit, ju urojmë rrugëtim të mbarë për vendlindje. Po ashtu ky urim vlen edhe për ata të cilët Zvicrën tashmë e shohin si destinacion për pushimet e tyre vjetore.

ende shpreson se do të mund të vizitojë Kosovën…

Teksa numëron një listë vendesh që planifikon t`i vizitojë në Zvicër, Merita thotë si me shaka: “Do t`i japim një rast Zvicrës, kësaj radhe”. Megjithatë, ajo shpreson se me kalimin e kohës, gjërat do të përmirësohen, dhe ajo prapë do vazhdojë që një pjesë të madhe të pushimit vjetor, ta kalojë në vendlindjen e saj.

 s’ do të “tradhtojë” Zvicrën

Pasi që i pëlqen edhe skijimi, një sport mjaft popullor në Zvicër, ai në raste të rralla ka pranuar të shkojë për skijim në vende tjera. Këtë e kishte konsideruar si një lloj “tradhtie” ndaj Zvicrës, kur kemi parasysh se Zvicra njihet me shtigjet ndër më të mirat në Evropë.

  • Artikulli është marrë nga numri më i ri i magazinës sonë, albinfo.ch. Është shkruar nga fundi i muajit qershor

 

 

 Related posts:

Irani paraqet një kërcënim të vërtetë për Europën
PSG kualifikohet në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve pasi përmbysi rezultatin ndaj Atalantës (VID...
Prokurori: 15 dhe 13 vjet burg për kosovarin dhe zviceranen që torturuan fëmijët
Lul Raka tregon Po qe se nevojitet hapur shkollat në shtator
Mos i besoni askujt se Perëndimi po dështon
Atalanta po e mposht Parisin (VIDEO)
Ministria e Finacave u dërgoi gabimisht qytetarëve mesazhe telefonike për pagesat nga pakoja emergje...
Në kohë pandemie, presidenti Thaçi në ndejë me shahira
UEFA ndëshkon kampionët e Kosovës, Drita humb ndeshjen në tavolinë
Çfarëdo diskutimi për postin e Presidentit është joetik
Anketë: Çdo i dyti austriak dëshiron javë pune prej 30 orëve
Instituti i Shëndetësisë publike apelon për kujdes nga temperaturat e larta, rekomandon 10 masa mbro...
Kosova po bëhet Bergamoja e Ballkanit
Isa Mustafa i bindur se koalicioni me AAK-në është stabil
Arbërishtja bëhet gjuhë zyrtare në rajonin italian Abruzzo
Isa Mustafa kërkon që PDK ta tërheqë Ligjin për vlerat e luftës së UÇK-së
Itali: Njoftohen qytetarët shqiptarë që kanë aplikuar për pasaportë
Kujdes me Ligjin për Mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së
Ministrja e Financave tregon se kujt sot iu realizuan pagesat nga Pakoja emergjente
Kirurgu kosovar apel Qeverisë: Shtojeni dozën sa s'është vonë!
Bajrami tregonpër pagesat që ka kryer sot Ministria e Financave
Gjermania regjistron rritjen më të madhe të rasteve me COVID-19 në disa muaj
Fluturimet e "Austrian Airlines" nga Aeroporti i Prishtinës po realizohen me ritëm të lartë
Nga sot ka nisur projekti i skanimit të kartotekave të vjetra të letërnjoftimeve
Kuvendi nesër vazhdon me seancë plenare
Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për president të Kosovës
AAK kundër Hotit, s' e pranon Skender Hysenin në dialog
Ramush Haradinaj shpalli kandidaturën e tij për president të vendit
Të premten mblidhet Kuvendi, në rend dite formimi i Komisionit Hetimor për hidrocentralet
Finlandë: 95 shtetas të Kosovës vendosen në karantinë
Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 
Rinia është transformuesi i vërtetë i shoqërisë
Ushtria e Kosovës, shembull i profesionalizmit dhe i besueshmërisë
Instituti gjerman paralajmëron për në vjeshtë vaksinën ndaj coronavirusit
10-vjeçari nga Kosova mbytet në pishinë në Durrës
Kërkesa për kryeministër shqiptar mund t’i ngadalësojë bisedimet për koalicion në Maqedoninë e Veriu...
Vjedhje brenda veturës në pikë të ditës në Prishtinë
Stuhi e fortë në Gjilan, shkaktohen dëme të konsiderueshme materiale
Pasuria e kryetarit të gjykatës në Gjilan
Gjermani: Shqiptarja, doktoreshë dhe ligjëruese në “George C. Marshall European”
Polici Maliq Hoti i cili vdiq sot ishte duke u trajtuar në oksigjenoterapi
Tre skenarët e Ministrisë së Arsimit për vitin e ri shkollor
Kryesuesi i Këshillit Prokurorial me 95 mijë eruo para të gatshme në banka
Kryetares së Gjykatës së Prishtinës i shtohet pasuria
Komuna e Malishevës tërhoqi vendimin për ndërtimin e gurëthyesit
Sot në Kosovë lansohet fushata ‘Së bashku kundër #COVID-19’
Turqia dëshiron zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Greqinë me anë të dialogut
Rriten rastet pozitive me COVID-19
Prishtina e Gjilani prijnë me raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit
163 pacientë u shëruan nga COVID-19 në 24 orët e fundit
11 vdekje në 24 orët e fundit nga COVID-19
Mos i fajësoni qytetarët e Ballkanit për rritjen e madhe të rasteve të COVID-19
Lutfi Haziri preferon hapjen e shkollave
Drita pret që të zhvillohet ndeshja kundër Linfield
Blerta Deliu pret debat në PDK Nëse nevojitet të hyjë në Qeverinë Hoti
Vetura CD në vozitje të rrezikshme
MSh-ja del me udhërrëfyes klinik për menaxhimin dhe tretmanin e COVID-19
Në Kosovë s' dihet se cila grupmoshë është më e prekur nga COVID-19
Kampionati i ri në futboll, me apo pa tifozë?
Futbollistët e Dritës kthehen në Kosovë, sytë kah vendimi i UEFA-s (FOTO)
Në mes të pandemisë, sipërmarrësit e rinj shqiptarë hapën biznesin e tyre në Lubjanë
"Matje pulsi" për përfshirjen e PDK-së në Qeverinë Hoti
Gjykata jep detaje se si dukuri vrasja e 83 vjeçares në Ferizaj
Në Grykën e Deçanit arrestohen dy të dyshuar për armëmbajtje pa leje
22 kompjuterë vidhen nga lokali i “Play Station” në Klinë
Tre pacientë me COVID-19 të intubuar në Vushtrri
Licencohen edhe 10 laboratore private për teste të COVID-19
Punëtorja lëndohet nga shpërthimi i zjarrit në një depo në Pejë
Akt i rëndë në Prishtinë, dy vajza të mitura viktima të dhunës seksuale
Kryetari i Gjykatës së Gjakovës me 15 mijë euro para të gatshme
Policia kap të infektuarin me COVID-19 në sheshin e Vushtrrisë
Policia heton vdekjen e gruas në Istog e cila u dërgua e vdekur në QMF
I dyshuari në Prishtinë arrestohet për marrëdhënie seksuale me dy të mitura
Spitali i Pejës, 11 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë
Lošinj, ishulli i shërimit dhe ripërtëritjes |Revista Monitor
Ministri i Arsimit raporton në Komision Parlamentar për fillimin e vitit të ri shkollor
Kryesia e Kuvendit shqyrton sot propozimin për Komision Hetimor për hidrocentralet
Shakhtar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Shaktar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Vdes Ernest Jusufi, drejtori i birrarisë ‘Peja’
Vlorë, të shtëna në ambientet e hotelit, arrestohet i dyshuari
Pasuria e Kryetarit të Deçanit
Pasuria e deputetit Shkumbin Gashi
BE-ja kritikon Bjellorusinë për dhunën pas zgjedhjeve, paralajmëron marrje të masave
Me kusht që Biden fiton zgjedhjet, kjo do të jetë zv/presidentja e ShBA-së
Ministri Likaj diskutoi me Asociacionin e Komunave për fillimin e vitit shkollor
Tradita e veshjeve kombëtare s' harrohet, pavarësisht posteve dhe pozitës
Kjo është pasuria e vajzës deputete të Gani Gecit
PDK nevojitet të hyjë në koalicionin qeveritar
Përhapja e koronavirusit në Francë, 'vështirë e kontrollueshme pa përpjekje të përgjithshme'
Llapi zyrtarizon marrëveshjen me sulmuesin nga Mali i Zi
COVID-19, Syla takon ambasadorin e OSBE-së Braathu, i tregon për mungesën e stafit në spitale dhe kl...
Manchester United zhvillon ‘bisedime joformale’ me Barcelonën për Dembelen
Shkencëtarët, skeptikë Me kusht që nevojitet t'i besohet vaksinës së zhvilluar nga Rusia
Prindërit e Iliasit të vrarë: "Asgjë s' e zbut dhembjen tonë"
Franca zgjat deri më 30 tetor ndalesën për tubime të mbi 5 mijë personave
Shkencëtarët, skeptikë Në rast se nevojitet t'i besohet vaksinës së zhvilluar nga Rusia
Qeverisja e mirë do të rikthehet shpejt
'Lewandowski është lojtari më i mirë në botë'
Si ka ndryshuar jeta e përditshme në 6 muaj... |Revista Monitor
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *