Këshilla për dhëmbët që nuk duhet neglizhuar

loading...
Këshilla për dhëmbët që nuk duhet neglizhuar, Dhembet dhe pastrimi i tyre, Higjiena e dhembeve

Është mirë të kesh një mik që është dentist, apo jo?
Natyrisht, ata nuk do t’ju trajtojnë falas, por gjithmonë mund t’ju
japin disa këshilla të dobishme dhe t’ju tërheqin vërejtjen për rreziqet
që mund të mos i keni menduar kurrë. Dhe çuditërisht, shëndeti ynë oral
varet edhe nga detajet më të vogla.


Ne nuk e dinim për këto gjëra të vogla. Por tani nuk do të shpenzojmë orë duke pirë një filxhan kafe.

Është shumë e lehtë për të dëmtuar smaltin tuaj në këtë mënyrë
(sidomos nëse përdorni një furçë dhëmbësh të fortë). Ushqimi dhe pijet
pengojnë balancën e pH-it në gojë dhe e bëjnë smaltin e dhëmbëve pak më
të butë për një kohë të shkurtër. Dentistët rekomandojnë larjen e
dhëmbëve të paktën 30-40 minuta pas një vakti.

Vizitorët e pishinave janë në rrezik

Sigurisht, askush nuk thotë se noti nuk është i dobishëm për
shëndetin tuaj. Por problemi është se kimikatet e përdorura për të
dezinfektuar ujin në pishina kanë një efekt të tmerrshëm në dhëmbë.

Në vitet ’80, shkencëtarët amerikanë botuan rezultatet e një studimi
që u përqendrua në shëndetin e dhëmbëve të notarëve profesionistë, 40%
prej të cilëve vuanin dëmtimin e smaltit të dhëmbëve.

Pra, çfarë duhet të bëni? Mundohuni të mbani ujin e pishinës jashtë
gojës tuaj dhe të notoni në ujë të freskët ose të kripur gjatë verës.

Ju duhet të pini kafenë tuaj menjëherë dhe jo gjatë një kohe prej 30 minutash

Mendoni për mënyrën si pini çaj ose kafe në punë. Ne e mbushim plot
filxhanin e kafesë dhe pimë në gllënjka të vogla, vazhdimisht duke
biseduar me kolegun tonë dhe duke iu përgjigjur email-it. Ndërsa ne po
bëjmë kët, kafja (sidomos ajo me sheqer) po punon për shkatërrimin e
smaltit të dhëmbëve tanë. Pra, është mirë ta pini këtë pije sa më shpejt
që të jetë e mundur.

Ka një arsye pse gjinekologët rekomandojnë që dhëmbët të kontrollohen para se të planifikoni një shtatzëni

Së pari, një zgavër është një burim i hapur i infeksionit që përhapet
nga indet e dhëmbëve deri te mishrat dhe pastaj mund të hyjë në
qarkullimin e gjakut dhe të ndikojë në fetus. Kjo mund të çojë në lindje
të parakohshme dhe foshnja mund të pësojë sëmundje të rënda
kongjenitale.

Së dyti, periodontiti është gjithashtu me të vërtetë i rrezikshëm,
sepse mund të zvogëlojë aftësinë riprodhuese për burrat dhe gratë. Dhe
edhe nëse shtatzania ndodh, foshnja mund të lindë para kohe ose me një
peshë lindje vërtetë të ulët.

Larja e dhëmbëve tuaj në dush ose në tualet nuk është ideja më e mirë

Ndërsa kujdeseni për dhëmbët tuaj, është mirë nëse nuk hutoheni nga
ndonjë gjë tjetër. Ky është një proces që duhet bërë me shumë vëmendje.
Dhe në mënyrë që të mësoni fëmijët tuaj t’i lajnë dhëmbët e tyre për një
kohë të caktuar, mjekët rekomandojnë të vendosni këngën e tyre të
preferuar. Ajo do t’i tërheqë vëmendjen fëmijës tuaj për 2-3 minuta (kjo
është koha që duhet për të hequr pllakën dentare dhe për të hequr qafe
bakteret).

Fasulet mund t’i dëmtojnë edhe më shumë dhëmbët e prishur

Kush do ta kishte menduar se fasulet mund të dëmtonin dhëmbët? Bëhet
fjalë për fitohemagglutinin që përmbajnë, proteina që provokon ndarjen e
shpejtë të qelizave. Nëse keni një zgavër në dhëmbë, ngrënia e fasuleve
mund të çojë në një granulomë. Sigurisht, rreziku është mjaft i ulët,
por është më mirë të siguroheni që nuk keni probleme dentare para se të
hani fasule.

Shëndeti oral lidhet me kujtesën tonë

Shkencëtarët kryen kërkime me 273 vullnetarë të cilët ishin 55 vjeç e
lart. Dhe ata arritën në përfundimin se njerëzit që nuk i kanë të
gjithë dhëmbët kanë një memorie më të keqe, janë më të irrituar dhe janë
më të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të humorit. Si rezultat, ekziston një
teori që humbja e dhëmbëve e bën numrin e sinjaleve ndijore që dërgohen
në tru më të ulët.

Kjo është arsyeja pse dentistët rekomandojnë përdorimin e çdo mundësi
për të ruajtur dhëmbët. Është e mrekullueshme që sot ka edhe teknologji
që ju lejojnë të rindërtoni dhëmbin nëse keni vetëm rrënjë.

E kafshuara e një fëmije mund të ndryshojë nga një e ftohur

Sigurisht, nëse një fëmijë merr një të ftohur një herë ose dy herë në
vit, është krejtësisht normale. Por nëse një person merr një të ftohtë
shumë shpesh në fëmijërinë e hershme, ata mund të kenë një problem me
kafshimin e tyre.

Një person i cili nuk mund të marrë frymë përmes hundës është i
detyruar të marrë frymë përmes gojës. Skeleti i fytyrës është i
deformuar lehtësisht në këtë moshë dhe kjo mund të shkaktojë që nofulla e
poshtme të lëvizë pak përpara.

Në këtë rast, një dentist mund të rekomandojë të shoikoni së pari një
specialist për t’u siguruar që hunda është në rregull. Përndryshe,
përpjekja për të rregulluar kafshimin mund të jetë e padobishme.

Mos përtypni akull dhe mos e shponi gjuhën

 Nëse e përtypni gjithmonë akullin (ose hani shumë arra), mund të
dëmtoni dhëmbët dhe smaltin tuaj të dhëmbëve. Mbushjet tuaja dentare
janë gjithashtu në rrezik. E njëjta gjë vlen për piercing në gjuhën
tuaj: një copë metalike në gjuhën tuaj është një burim i dëmtimit të
mundshëm mekanik në dhëmbët tuaj.

Pra, mos i përdorni dhëmbët tuaj për të hapur paketimet e ushqimit,
kanaçet, e kështu me radhë. Është më mirë të kaloni disa sekonda më
shumë për ta bërë atë siç duhet dhe për të mos vënë dhëmbët në rrezik.

loading...