Thu. May 19th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Alergjitë sezonale janë të vështira për tu trajtuar, veçanërisht kur vjen pranvera dhe gjithçka që dëshironi të bëni është të shijoni rrezet e diellit jashtë.

Po qe se keni një hundë të bllokuar dhe sinus të bllokuar gjatë kësaj kohe të vitit, ekzistojnë dy lloje të ndryshme ushqimesh që mund t’ju shpëtojnë nga ato simptoma të ngjashme me ftohjen.

Kur bëhet fjalë për të shëruar sinuset tuaja plotësisht, një përzierje e ushqimeve pikante ose bimëve mund të funksionoj. Ushqime si spec djegës dhe hudhër përmbajnë përbërje të ndryshme që krijojnë një ndjesi të nxehtë që pakëson inflamacionin dhe çliron mukozën e bllokuar. ndërsa kjo mund të bëjë që hunda juaj të rrjedhë në fillim, kjo është prejse trupi juaj po dëbon atë tepricë të mukozës që po i pengon.

garlic hudhra

Po qe se ushqimi pikant s’ është i preferuari juaj, barishtet si shafran i Indisë, rrënjë xhenxhefili, kanellë dhe lëvozhgat e thata të agrumeve mund të kenë efekte të ngjashme të kullimit të sinusit.

Dhe cilat ushqime kanë efekt të kundërt dhe mund të përkeqësojnë alergjitë tuaja sezonale? specialistët e shëndetit thonë që të keni kujdes veçanërisht me frutat e freskëta, ato mund të përmbajnë më shumë polen dhe përkeqësojnë simptomat. Produktet e qumështit janë një jo e madhe pasi ato kanë përbërje që ngjiten në mukozë .

327162

Sigurisht, çdo vakt individual me erëza të mbushura me ushqime ose barishte do të ofrojë vetëm lehtësim të përkohshëm. Po qe se simptomat tuaja të ngjashme me alergjinë vazhdojnë dhe s’ jeni të sigurt Po qe se ato janë alergji sezonale në radhë të parë, mund të jetë koha të vizitoni mjekun tuaj.

[ad_2]