Mon. Jun 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Cikli menstrual dhe shenjat e ovulimit

 

Nevojat ushqyese të grave ndryshojnë gjatë ciklit menstrual dhe luhatja e hormoneve s’është arsyeja e vetme për këtë gjë. Gjatë atyre ditëve ju humbni gjithashtu minerale thelbësore dhe vitamina nga gjakderdhja. Për të rikthyer këto humbje specialistët rekomandojnë një dietë të ekuilibruar në përputhje me periodat e tyre. andaj, Living me anë të një artikulli rendit disa nga ushqimet që duhet të shmangni gjatë periodave:

Qumështi

duhet të shmangni nëproduktet e qumështit nëse keni dhimbje barku të vazhdueshme. Qumështi përmban laktozë, një lloj specifik i sheqerit që disa njerëz kanë vështirësi në tretjen e tij. Për më tepër, laktoza mund të shkaktojë fryrje, dhimbje në stomak dhe përzierje.

Ushqimet pikante

Ushqimet pikante mund t’ju sjellin shqetësime shtesë në stomakun tuaj. Sidoqoftë, nëse zgjidhni me mençuri, disa erëza mund të jenë të dobishme për trupin tuaj gjatë periodave. Për shembull, speci djegës është i famshëm për efektet e tij anti-inflamatore.

Kafeja

Studimet tregojnë se konsumimi i kafes gjatë periodave në të vërtetë mund të rrisë kohëzgjatjen e tyre. Për më tepër, kafeina përshkallëzon sindromën premenstruale. Nëse ju vuani nga kjo gjë, duhet të shmangni pirjen e kafesë para dhe pas periodave./Gazeta Shëndeti

Leave a Reply

You cannot copy content of this page