Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Ataku kardiak te femrat, Sulmi në zemër te femrat

Simptomat që paralajmërojnë për atak kardiak te femrat

Sipas disa studimeve të publikuara nga “Health” thuhet se ataku kardiak tek gratë ka disa simptoma të tjera nga burrat. Në këte postim do t’ju tregojmë disa simptoma që paralajmërojnë për atak kardiak.

Vështirësi në frymëmarrje: është një nga simptomat e para që mund të tregojnë për atak kardiak.

Dhimbje në pjesën e sipërme të trupit: dhimbja në qafë, dhimbja në shpinë, dhimbja në nofull, dhimbja në krahë (zakonisht majtas) janë disa nga simptomat që paralajmërojnë sulmin në zemër.

Të përziera, të vjella dhe stomak i irrituar: kjo ndodh që bllokohet furnizimi me gjak i arteries koronare të djathtë.

Lodhja e vazhdueshme dhe problemet me gjumin: sipas një studimi të “Shoqatës Amerikane të Sëmundjeve të Zemrës” 515 gra që kishin  pasur sulm në zemër kishin ndjerë lodhje dhe ndjesi këputje 1 muaj para sulmit.

Djersë të ftohta.

Dhimbje në gjoks, shtrëngim në gjoks dhe presion i madh në gjoks.

Leave a Reply

You cannot copy content of this page