Këto Ushqime duhet T’i Shmangni posaqë Shkaktojnë Konstipacion

loading...


është një problem shëndetësor që shkaktohet nga lëvizja e kufizuar e zorrëve.

Sipas specialistëve, të cilëve u referohet konstipacioni ndodh kur zorrët vihen në lëvizje më pak se tre herë në javë, ndërkohë që njeriu duhet të dalë jashtë dy herë në ditë.

nga shkaqet kryesore të këtij problemi është ushqyerja.

Në këtë artikull të do të mësoni listën  e ushqimeve që shkaktojnë konstipacionin.

Që Shkaktojnë Konstipacion

regjim ushqimor që s’ ofron fibër është problematik për sistemin tretës.

ushqime të tjera që ofrojnë fibër, por konsumi i tepërt i tyre mund të shkaktojë konstipacion.

Produktet e Bulmetit

i tepëruar i produkteve të bulmetit mund të shkaktojë konstipacion.

Qumështi, akullorja, djathi s’ ofrojnë fibër por kanë sheqerna që treten me vështirësi dhe shkaktojnë fryrje abdominale dhe gazra.


Kosi nga ana tjetër është shumë i shëndetshëm posaqë është një burim i shkëlqyer probiotikësh.

e Përpunuara

që mund të gatuhen në mikrovalë e të tjera të ngjashme janë të tmerrshme për zorrën e trashë.

Ato s’ përmbajnë fibër por janë të pasura me yndyrna dhe kripë.

Pirja afatgjatë e alkolit e dehidraton organizmin dhe shkakton konstipacion.

shpërdorimi me alkolin mund të shkaktojë probleme edhe me pankreasin, fryrje në dhe dhimbje abdominale.

Skuqurat

Ushqimet e skuqura e të shpejta janë të pasura me yndyrë e cila rrit gjasat e konstipacionit.

Ushqimet e skuqura dhe ato me yndyrë treten me mjaft vështirësi dhe lëvizin më ngadalë në sistemin tretës.

Mishi

Mishi shkakton kaos në zorrën e trashë. që hanë shumë janë 50% më të prirur të vuajnë nga kanceri i zorrë së trashë.

Rreziku rritet falë mishrave të pasuruar me nitrate siç janë salçicet e sallamet. me yndyrë ngadalëson tretjen dhe shkakton konstipacion.

e dehidraton trupin dhe zorra e trashë përthith shumë ujë për të lehtësuar tretjen e ushqimeve.

Një gjë e tillë e bën jashtëqitjen më të vështirë.

Çokollata është një nga produktet më specifike që shkakton konstipacion si pasojë e kafeinës dhe sheqerit.

Sheqeri i Përpunuar

Sheqeri është shkaktar i shumë sëmundjeve si diabeti (sëmundja e sheqerit) apo sëmundjet e zemrës.

Ushqimet dhe pijet e pasura me sheqer shkaktojnë në zorrë, konstipacion dhe rrisin rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

 

Suplementët e Hekurit dhe Kalçiumit

dhe të caktuara si hekuri apo kalçiumi shkaktojnë konstipacion Vetëm po të përdoren pa kriter.

duhet të marrin suplementë të tillë vetëm sipas rekomandimit të mjekut.

Përveç suplementëve, njerëzit duhet të tregojnë kujdes edhe me antidepresantët të cilët shkaktojnë konstipacion./AgroWeb.org

Postime të ngjashme