Kina fillon procedurat e emergjencës, numri i vdekjeve nga koronavirusi shkon në 80

Përshtati në shqip: Arlinda Rexhmati
Numri i vdekjeve nga koronavirusi i Wuhan ka shkuar në 80, me pothuajse 2800 raste të prekura të konfirmuara në Kinë, ndërkohë që vendi ka filluar procedurat e emergjencës në mënyrë që të parandalojë përhapjen e tij në vende të tjera.
Çfarë e bën më të vështirë këtë të fundit është se virusi mund të përhapet edhe para se të shfaqet ndonjë simptomë, gjë që do të thotë se mbartësit mund të mos e kuptojnë që janë të infektuar para se ta kalojnë virusin në persona të tjerë.
Në Kinë, 15 qytete me një popullsi të kombinuar prej më shumë se 57 milion njerëz, janë vendosur në mbyllje të plotë ose të pjesshme.
Vetë qyteti  i Wuhanit është vendosur në karantinë, me të gjitha rrugët për brenda dhe jashtë qytetit të mbyllura plotësisht apo shumë të kontrolluara. Qeveria kineze njoftoi se do të dërgojë edhe 1200 punonjës shëndetësie, bashkë me 135 pjestarë të personelit mjekësor të ushtrisë për të ndihmuar stafin e spitalit të qytetit. Më shumë se 11 bilion yuan ( 1.58 bilion dollarë) fonde nga qeveria janë vënë në dispozicion për krizën.
Raste të konfirmuara ka pasur dhe jashtë Kinës, me të paktën 13 vende që e kanë raportuar atë, duke përfshirë Francën, Australinë, dhe Shtetet e Bashkuara.
Një përmbledhje e numrit të rasteve në secilën provincë kineze:
Hubei (përfshin Wuhan): 1,423, përfshirë 76 vdekje
Guangdong: 146
Zhejiang: 128
Henan: 128, përfshirë 1 vdekje
Chongqing: 110
Hunan: 100
Pekin: 68
Anhui: 70
Shandong: 63
Sichuan: 69
Shanghai: 53, përfshirë 1 vdekje
Guangxi: 46
Jiangxi: 48
Fujian: 35
Jiangsu: 47
Hainan: 22
Shaanxi: 22
Liaoning: 22
Yunnan: 19
Heilongjiang: 21, përfshirë 1 vdekje
Tianjin: 14
Hebei: 18, përfshirë 1 vdekje
Burimi: CNN

Related posts:

Mbështetja e mërgatës për tejkalimin e COVID-19
Artisti shqiptar nga Zvicra, me anë të surlës bashkon traditën me modernen
Cilat gra preken nga kanceri i gjirit?
Skandaloze: Pacienti nga Suhereka udhëzohet direkt për Prishtinë pa u dërguar fare në Spitalin e Pri...
Ministria e Financave tregon kur do të ekzekutohen pagat me rritje
Shkelja e fshehtësisë së procedurës
Si quhet organi te peshqit i cili kushtëzon mbajtjen e trupit në thellësira të ndryshme?
Qeveria shfuqizon vendimin e Haradinajt për përfitimet e zyrtarëve pas përfundimit të mandatit
Kosova është e bekuar që ka shtete mike partnere që na kanë ndihmuar në çdo sfidë gjatë së kaluarës ...
1,000 doktorë shqiptarë nga diaspora në shërbim online për mërgimtarët
Kushtetuta e shtetit i paraprinë pushtetit, ajo është si dyshemeja ashtu edhe tavani i qeverisjes de...
Detaje për gjashtë të infektuarit me COVID-19 nga Gjilani
New treatment extends lives of people with most common type of liver cancer
Edhe mjekët në grevë – Syla: Bravo për shkatërrimin e shëndetësisë
Miratimi i Kushtetutës së Kosovës 12 vite më parë, shënoi një moment të rëndësishëm historik për kon...
Get Ready to Run Your First 5K With This Plan
Në Shqipëri mjekët e infermierët stimulohen ndërsa në Kosovë nuk ndodh kjo
Të gjithë banorët e Zvicrës kanë të drejt të udhëtojnë për pushimet verore në 2020
Ku zhvillohet dializa peritoneale?
Çfarë funksioni kryejnë veshkat e shëndetshme?
Punëdhënësi mund të dënohet deri në 35.000 euro për shkelje ndaj punëtorit
Përhapet virusi “Influenca A”, infektologët kërkojnë kujdesë
Skandaloze: Kujdestaritë e Specializantëve keqpërdoren përsëri
Studentët izraelitë zhvillojnë sistemin që nuk të lejon të harrosh fëmijët në makinë
Frymëzimi në kohën e karantinës
Një ndër masakrat e rënda, të kryera nga policia dhe ushtria serbe kundër popullatës shqiptare në pr...
Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndrysh...
Çka është konstipacioni (Kapsllëku)?
Qeveria të shpallë alarmin SOS, rrezikohemi të mbetemi pa mjekë
Udhëzues thelbësor për të kuptuar statistikat në lidhje me COVID-19
Keni variçe në këmbë? Përdorni këto metoda për uljen e tyre
Shëndeti riprodhues në sëmundjet reumatike dhe muskuloskeletale
Kurz: Së shpejti do të hapen edhe kufijtë
Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor
Disa ushtrime për gratë shtatzëna
Riatdhesohen 300 shtetas zviceranë dhe qytetarë maqedonas në Zvicër
Çka është i punësuari?
Vitamina C e mposht koronavirusin? Mjekët kinezë, garë për testimin e efekteve
Pas dërgimit në Kushtetuese të Ligjit për Pagat, SBASHK-u nuk përjashton grevat në arsim
Infermiere nga Ballkani në Gjermani: Biznes i majmë, kaq paguhen ndërmjetësit
Pagat e punëtorëve shëndetësorë me Ligjin e ri të pagave (Infografikë)
Dr.Jusuf Ulaj: Mos pini barna të Serbisë
Sot shënohet Dita Botërore e Ndërgjegjësimit për Autizmin. Ndonëse kjo ditë na ka gjetur në një kohë...
specialistët zbulojnë se njerëzit me ngjyrë rrezikohen 4 herë më shumë se të bardhit nga koronavirus...
Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë
Lista e nënshkrimit të Ortopedëve dhe dokumenti zyrtar i Kolegjiumit të Ortopedisë për hyrje në grev...
Fatmir Limaj: Qeveria e Kurtit sot e ka shkelur ligjin, sepse ka larguar njerëz të cilët kanë qenë t...
10 specialistë të Psikologjisë klinike qe 4 vite të papunë
Gastronomët shqiptarë në Austri, të lumtur për rihapjen e restoranteve
Spitalet Rajonale e mbingarkojnë QKUK-në me raste që kanë mundur të kryhen në ato Spitale
Sëmundja e sheqerit (diabeti) dhe agjërimi gjatë Ramazanit
Shoqata „Kraja“ në New York ka shpërndarë 110 paketa ushqimore në Krajë Ulqin dhe Tivar
Për sulmet fizike ndaj Mjekëve reagon Urdhri i Mjekëve të Shqipërisë
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Perëndoi periudha e komandantëve
Shkencëtarët turq prodhojnë ilaç për Parkinsonin dhe Alzheimerin
Fushata sensibilizuese “Zbulimi i hershëm-Mbijetesë”.
Mjeku virtual i lansuar nga “Microsoft Healthcare” u zhvillua në Izrael
10 shprehitë e njerëzve të fortë mendërisht
Gjermanët vendosin nëse duan të jenë dhurues organesh
Kirurgët nuk i përgjigjen grevës: Vazhdojnë punën
Po të mos ishte koronavirusi, Dua Lipa sonte do të mbante koncert në Vjenë
Më 7 prill 1999, në luftë për t'i shpëtuar bashkëluftëtarët e tij ka rënë heroikisht Xhevat Dem...
Një fotografi me një mesazh për të gjithë kundër vaksinimit
GJASHTË TË SHËRUAR DHE GJASHTË RASTE ME COVID-19! Sot më 03.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjis...
“Wiener Linien” ua vazhdon biletat studentëve deri në shtator
Ja ku u krijua Coronavirusi!
“Kemi 4 pacientë të intubuar dhe 7 me oksigjen”, Manastirliu flet për kurbën e COVID-19: Është zbutu...
Marrja e ryshfetit
Aba - Fjalor i gjuhës shqipe
Harta e vendeve që janë prekur nga koronavirusi
Takim pune për Koncept dokumentin për Ligjin për sëmundje ngjitëse
Epidemiologu Dedushaj thotë se numri i vdekjeve nga Covid-19 në Kosovë do të rritet
Dy arsye tjera pse duhet të konsumoni mollë në mëngjes
Dr.Istref Plakolli: Ligji për paga ishte karrem i PAN-it për të vjedhur votën e shërbyesit publik
Pse shkelmojnë bebet në barkun e nënës?
Hapet Reparti i Pediatrisë në Gjilan
Një shikim mbi përparimin e pandemisë nga Covid-19
Çka është spermatozoidi?
Ligji i Pagave, sindikatat kërkojnë revokimin e masës së pezullimit
Skandaloze:Fëmijëve u shiten stimulues për seks në shkollën “Maarif” në Prizren
Futja në karantinë e komunave veriore të vendit me vendim të qeverisë serbe është cenim dhe shkelje ...
Ja cili është dallimi në mes të Psikologut dhe Psikiatrit
Krijoni kopshtin tuaj të perimeve. Gati? |Revista Monitor
Kur duhet dhe kur nuk duhet të shkoni në Emergjencë?
Dr. Ferat Sallahu, drejtor i Klinikës së Kirurgjisë Abdominale
Donning gear to protect against COVID-19
Çfarë është VIS? - Fjalori mjekësor
Koronavirusi, mjeku Vargu: Ka diçka të ndryshme, nuk kemi virozë normale
Të nderuar qytetarë, Marrëdhëniet me SHBA-në kanë hyrë në një fazë shumë delikate por edhe kritike....
Gjermani: profesioni i mjekut më i paguar, paga shkon deri 120 mijë euro në vit
QSUT, ndërhyrje e rrallë në zemër për Noanin 6-muajsh
I bëj apel Qeverisë së Kosovës në detyrë që për sa kohë që Gjykata Kushtetuese nuk ka dhënë qëndrim ...
Kryeministri britanik Boris Johnson shtrohet në spital nga COVID-19
PESË PACIENT TË SHËRUAR NGA COVID-19! Sot me 31.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare ...
Cilat janë aktivitetet fizike të forcimit të muskujve dhe kockave?
Ja çka thotë Kryeministri italian rreth përhapjes së koronavirusit
Cilat janë shenjat dhe simptomat e menopauzës?
Zvicër: 1 në 10 pacientë, të dëmtuar nga trajtimi mjekësor
Mjekët rusë japin lajmin e mirë: COVID-19 ç’aktivizohet në 30 gradë celcius
Mediat "peshkojnë" vetëm shembujt negativë për Mjekët

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Dr.Hamdi Ramadani: Vdekja e Kobe Bryan është ngjarje tragjike për mbarë botën

Mon Jan 27 , 2020
Legjenda amerikane e basketbollit, Kobe Bryant, ka vdekur në moshën 41 vjeçare, si pasojë e një aksidenti me helikopter të dielën në mëngjes, raportojnë mediat amerikane. Ndaj kësaj vdekje ka reaguar Infektologu Dr.Hamdi Ramadani i cili vdekjen e Kobe Bryan e konsideron si ngjarje tragjike për mbarë botën. Bryant ishte […]