Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës

Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës

Mëdyshje për grevën tetorëshe, madje refuzim të saj pati edhe në shëndetësi. Jo të gjitha klinikat e Qendrës Klinike, Universitare të Kosovës (QKUK) i janë përgjigjur grevës së thirrur nga Federata e Shëndetësisë e Kosovës. Kirurgët, Sindikata e Mamive dhe e Infermierëve dolën kategorikisht kundër grevës së thirrur nga Federata, shkruan sot gazeta “Zëri” përcjell Gazeta Shëndeti.

Pavarësisht se në derën e çdo klinike në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) ishin të vendosura shkrimet “Grevë”, jo të gjitha klinikat i janë përgjigjur grevës së thirrur nga Federata e Shëndetësisë e Kosovës. “Zëri” dje përgjatë ditës ka qëndruar në QKUK për të parë nga afër mbarëvajtjen e grevës. Klinikat, të cilat e vazhduan rregullisht punën janë: ajo e Kirurgjisë, e Oftamotologjisë, e Gjinekologjisë, e Neonatologjisë, si dhe ajo e Pediatrisë. Klinikat e tjera si ajo e Psikiatrisë, Infektive, Kardiologjia pavarësisht se ishin në greva dhanë shërbime për pacientët që patën nevojë.

Fitim Havolli, nga Sindikata e Infermierëve dhe e Mamive, tha për “Zërin” se kjo Sindikatë është njëra ndër ato që u ankuan tek institucioni i Avokatit të Popullit për Ligjin për Paga. “Ne nuk ka kuptim ta përkrahim grevën përderisa ne jemi ankuar për moskategorizimin tonë sipas barazisë ligjore, në të cilën thuhet për punë detyre, funksion të njëjtë, pagë të njëjtë. Kjo është puna që ne e kemi bërë si Sindikatë në të gjitha institucionet e këtij vendi dhe në Parlament, edhe në dëgjim publik, edhe para Komisionit Parlamentar për Shëndetësi dhe për fund krejt tek Avokati i Popullit, i cili e ka parë të arsyeshme që ankesa jonë është e bazuar mbi diskriminim e këtij kategorizimi dhe ne sot jemi në Gjykatën Kushtetuese”, ka thënë Havolli, shkruan zeri.info, përcjell Gazeta Shëndeti.

Ai tha se do ta respektojmë çdo vendim të Gjykatës Kushtetuese lidhur me këtë çështje. “E respektojmë Gjykatën Kushtetuese dhe vendimet e saj përderisa është ombrella e fundit e këtij vendi. Nuk paragjykojmë e as nuk ndikojmë në Gjykatën Kushtuese”, ka thënë tutje ai.

Edhe Kolegjiumi Profesional i Kirurgëve ka marrë vendim të mos i përgjigjet grevës së thirrur nga Sindikata e Shëndetësisë, duke e quajtur të pakuptimtë dhe të pavlerë.

Islam Krasniqi, nga Sindikata e QKUK-së, ka thënë se deklamimet individuale dhe mosfutja në grevë e kirurgëve janë të mirëpritura, porse ka ligj që i sanksionon ata që thyejnë grevën. “Deklarimet individuale, ato gjithmonë duhet të jenë në një vend pluralist të ndryshëm, megjithatë ftesës për grevë u janë bashkëngjitur gjithë punëtorët shëndetësorë, nuk është punuar në kundërshtim me grevën dhe sigurisht e dinë se ekziston një ligj, i cili i sanksionon ata që thyejnë grevën, por megjithatë është evidente dhe na kanë përkrahur edhe qytetarët që na janë përgjigjur, sepse sot nuk kanë kërkuar shërbime shëndetësore 99 për qind të tyre”, ka thënë ai. Por në fakt pacientët reaguan madje njëri nga ta i quajti mjekët sorra të larme shih: 75-vjeçari i nervozuar me mjekët, i quan “sorra të larme”.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

Tigri vret kujdestaren e kafshëve në kopshtin zoologjik të Cyrihut
Sa kosovarë erdhën në Kosovë pas hapjes së aeroportit “Adem Jashari?
Situatë dramatike me COVID-19, qeveria mbledh nesër dejtuesit e shëndetësisë
Egjipti rinis fluturimet ndërkombëtare, rifillon sezoni turistik
KSHZ bën thirrje që të respektohen masat e marra nga Qeveria e Zvicrës
Olluri: Refreni 'sëmundje shoqëruese' po e trimëron popullatën për mosrespektimin e masave
Diplomuan nxënësit e Shkollës Shqipe të mësimit plotësues në kantonin e Cyrihut
Rekord i zi në Kosovë, për një ditë vdesin 6 persona të prekur me COVID-19
Studiuesi shqiptar në Australi: Beteja me Covid s' ka mbaruar
Humb betejën me COVID-19, vdes një 38 vjeçar në QKUK
Kosovarët paguanin 5000 euro për testet false të shtetësisë: Banda para gjyqit
“Dardania” nga Winterthuri, e para në festivalin virtual “Anadrini Folk 2020”
Dita e Pavarësisë së SHBA-së, festë edhe për shqiptarët
A mund të prekemi dy herë nga virusi SARS Cov-2?
Syla: Situata është alarmante, 20 përqind e punëtorëve shëndetësorë janë të infektuar me Covid-19
Ambasada e Kosovës në Gjermani ka një njoftim për qytetarët e saj
Britania largon masën e izolimit për 50 vende me ‘rrezik të ulët’
Këtë vit shumë shqiptarë s' do të mund t’i bëjnë pushimet në Kosovë
herët a vonë në jetën e Prof. Omer Xhemalit
Pandemia po ndikon edhe tek të diplomuarit në shkolla të mesme
Diaspora thyen rekord me paratë e dërguara në Kosovë gjatë pandemisë
Gjermania rrit pagën minimale - Albinfo
Ilaçi më i shtrenjtë në botë
Britani: Nxënësit detyrohen të kthehen shkolla në shtator
trajtimi i pacientëve me COVID-19, ju kushtoi spitaleve universitare 356 milion CHF
Zvicra autorizon përdorimin e antiviralit ‘Remdesivir’ pa prova terapeutike
Dublin, udhëtim në histori me Epic, muzeu multimedial i emigracionit     |Revista Monitor
Kosova diasporës: Kujdes kur kaloni nëpër Serbi
Njoftimi nga Ambasada: Kush mund të hyjë në Austri
Arrestohet kosovari 30 vjeçar që po punonte në të zezë
Regjisorja shqiptare në Rumani fitoi trofeun në Galanë e Çmimeve “Gopo”
Tekste falas për mësimin e gjuhës shqipe në Diasporë
Dënime të ashpra për ata që hyjnë në Austri pa teste nga Ballkani Perëndimor
Zvicra rrit çmimin e benzinës dhe naftës 3.7 centë për litër
Rritet përsëri numri i të infektuarëve në Austri
Klubet e natës, vatra të infeksionit në Zvicër
Shumë kompani gjigante, po largojnë me mijëra punëtor nga puna
Blerjet online, zgjidhja e vetme për ‘shoping’ gjatë pandemisë
Ministri Likaj priti përfaqësues së qendrës së botimeve për diasporën
70 mjekë të Prishtinës në vetizolim, 11 prej tyre pozitivë me COVID-19
Ahmeti: Kushtetuesja merr vendime, varësisht se a duhet me ja rrit apo ul pagën vetës
Nëse nuk reflekton qeveria, mjekët në protesta e greva
Startojnë fluturimet edhe nga Gjeneva drejt Prishtinës, tri herë në javë
Protestë në Spitalin e Vushtrrisë pas sulmit fizik ndaj laborantit
Qeveria e Kosovës ndalon vizitat e familjarëve në objektet shëndetësore
Vajza e Ismail Kadaresë, zv. presidente e Asamblesë së Përgjithshme në OKB
Arlind Morina tregon rrugën e vështirë për t'u bërë trajner i futbollit në Austri
Fluturimet nga Zvicra në Prishtinë do të vazhdojnë edhe gjatë korrikut
Njoftim me rëndësi nga Konsullata e Kosovës në Nju Jork
Gjykata Kushtetuese shpall të pavlefshëm Ligjin për Pagat në sektorin publik
Sot përfundon masa e përkohshme për Ligjin e Pagave, sindikalistët paralajmërojnë protesta
Mjeku kosovar në Berlin: Koronavirusi po sulmon nga të katër anët, institucionet e Kosovës s’e kanë ...
Klubi i shahut “Arbëria”, në ligën e Landit të Vjenës (Wiener Landesliga)
Çiklisti godet vogëlushin shqiptar dhe ikën nga vendi i dukurisë
Deshire Shehu, për të dytën herë asambliste në komunën Knittelfeld të Austrisë
Null Stern Hotel, hoteli pa mure e tavan në Zvicër |Revista Monitor
Hoti: Stafi mjekësor është 8% i prekur
Vjenë: Shtyhet gjykimi i shqiptarit të dyshuar për vrasjen e bashkëshortes
Avokatja shqiptare nga Universiteti Oxford, ligjeratë për “Gjykatën Penale Ndërkombëtare”
Elbenita Kajtazi për herë të parë me vepër artistike në “Opéra National de Bordeaux”
Asllan Kafexholli, fitues i kuponit prej 1 mijë frangash në lojën shpërblyese të albinfo.ch
Valton Halimi, kandidat për asamblist në komunën e Gleisdorit në Austri
Bülach (ZH): Arrestohen në një klub tri animatore shqiptare, pa leje pune
Krijohet baza shtetërore e të dhënave për studentët shqiptarë jashtë vendit
Falënderohet mjekja shqiptare për punën e saj nga autoritetet londineze
Austri: Prindër, regjistroni fëmijët në mësimin e gjuhës shqipe
Akuzohet se ka fyer migrantët nga Ballkani: Magazina "Migros" kërkon falje
Deshire Shehu rikandidon në zgjedhjet komunale në Knittelfeld të Austrisë
Mjekja e specializuar shqiptare nga Berlini tregon për specifikat e vaksinës ndaj COVID-19
Dy ditë para fluturimeve, aeroporti i Prishtinës jep këtë njoftim për mërgimtarët
"Air Prishtina" nis fluturimet 14 herë në javë nga Zvicra në Kosovë
Kuvendi i Shqiptarëve të Zvicrës uron kryetaren e Parlamentit të Kantonit të Lucernit
5 kosovarë dhe zviceranë, dyshohen të kenë marrë pa të drejtë kredi "COVID"
Eurodeputeti austriak, Mandl: Kosova ka nevojë urgjente për stabilitet dhe përspektivë evropiane
Agnesa Hasi, fituese e konkursit “Sag’s Multi” në Austri
Sqarim për mërgimtarët: Testi s' është obligativ për COVID-19
s' ka asnjë vendim për të ndalur testimet e rasteve të kontakteve për COVID-19
Kancelari Kurz merret në pyetje nga një panel i Parlamentit austriak
Alarmi i Infektologut- “Gjendje e rëndë në Infektivë”
A mund të infektohemi dy herë me COVID-19?
Ministria e Diasporës së Kosovës ju uron mirëseardhje mërgimtarve
Ylfete Fanaj "shkruan historinë" e komunitetit shqiptar në Zvicër
Pasioni për aktrim, e bëri artist të njohur në Austri
Fillon ndërtimi i memorialit përkujtimor me emrat e viktimave të Holokaustit në Austri
Ylfete Fanaj nga sot është kryetare e Parlamentit të Kantonit të Lucernit
"Moj e bukura More" në Parlamentin e Kantonit të Lucernit
Mjekët Specializantë nuk janë paguar akoma për muajin Maj
SVP: Kosovarët të paguajnë sigurim të papunësisë më shumë se zviceranët
s' ka asnjë vendim për të ndalur testimet e rasteve të kontakteve për COVID-19
Vdes edhe një person nga COVID-19
Çdo i dyti nxënës në Vjenë s' flet gjermanisht jashtë shkollës
Washington DC: Shqiptarja themeluse e “Dafero” për sesione informative rreth Covid-19
Kosovari vret të renë e tij, mendohet të ketë qenë vetëmbrojtje
A mbulon sigurimi koston e sëmundjes nga Covid-19 në pushime?
Ikja e mjekëve, Kosova shpenzon 100 mijë euro për një student që ia fal Europës
Fotografitë mbresëlënëse të artistes shqiptare në Zvicër
Motrat shqiptare, studentet më të mira në Kanada
Maqedoni: Kriteret e rrepta për hyrje, reagojnë mërgimtarët
Dikur pjatalarës, sot biznesmen dhe politikan
CVP nominon Franklin Munishin për kreun e bordit të shkollave në Wil

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Zyra Qendrore e FSSHK-së vërteton përmes fotove grevën por jo plotësisht

Sat Dec 14 , 2019
Në një email që ka arritur në emailin e Gazetës Shëndeti nga Zyra Qendrore e FSSHK-së argumentohet përmes fotografive greva e mbajtur në QKUK, Spitalin Rajonal të Gjakovës, QKMF Mitrovicë, Spitalin Rajonal të Vushtrrisë, QKMF-Gjakovë. Mirëpo kundër kësaj shumë portale në Kosovë njoftuan se Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i […]