Kirurgu Shqiptar që bëri 13 mijë operacione në Gjermani

 

Me një përvojë prej 18 vjetësh, me 13 mijë operacione të kryera, doktori kosovar Halil Krasniqi po shpëton jetët e pacientëve me sëmundje vaskulare në Gjermani.

Djaloshi nga Peja që në moshën tetëvjeçare ëndërronte të bëhej human, andaj zgjodhi profesionin e mjekut dhe arriti që në një shtet të huaj si Gjermania të vendoset në pozicionin e shefit të një klinike me 36 krevate dhe 26 bashkëpunëtorë, për shkak të aftësisë profesionale të tij, ku edhe i është besuar kjo kompetencë.

Në dy spitale, ku ka qenë shef i kirurgjisë vaskulare në Gjermani, ka qenë i vetmi i huaj me shtetësi gjermane. Ai tani është shef i kirurgjisë vaskulare në Klinikën Universitare në Haidelbergut të Gjermanisë si dhe ligjërues i kirurgjisë vaskulare dhe anatomisë në këtë universitet. Por, Krasniqi ka vendosur që humanizmin dhe profesionalizmin e tij ta vërë në shërbim edhe të bashkëkombësve të tij.

Para dy ditësh në Spitalin Amerikan janë operuar pesë veta, dy të shtrirë dhe tre mund të shkojnë në shtëpi tani. Ata janë operuar nga mjeku me renome ndërkombëtare Krasniqi, i cili tashmë kryen të gjitha operacionet vaskulare, ato venoze, arteriale dhe limfatike.

Dr. Halil Krasniqi tregon sesi që fëmijë kishte vendosur të merrej me këtë mision human dhe i ishte përkushtuar studimeve dhe specializimeve.

“Kam lindur human dhe një humanizëm në atë kohë në moshën tetëvjeçare bazohej vetëm në mjekësi, kjo ishte ideja dhe ajo çka kam arritur tash. Në një shtet të huaj po të kesh një pozicion udhëheqës i një klinike shef me 36 krevate dhe 26 bashkëpunëtorë duhet të kesh aftësi dhe kompetenca tre katërfish më shumë sesa një gjerman”, thotë ai derisa tregon se ishte i vetmi i huaj si shef në këto klinika.

Nuk pranohet në Prishtinë, shkon në Gjermani

Krasniqi thotë se në shtetet evropiane është kultura e tillë, niveli akademik dhe shkencor “që nëse posedon kompetencën, aftësinë dhe kualifikimet nuk të pengon asgjë të arrish edhe nivelin më të lartë. Krasniqi thotë se ky është ndryshimi i madh me kulturën e Ballkanit, ku mungon një disiplinë vetjake dhe kulturë. Doktor Krasniqi kërkon që dhe në Kosovë të ketë respekt të aftësisë dhe kompetencës.

Ka kryer shkollën fillore në Pejë, të mesmen në Pejë me të gjitha pesa, pra nota maksimale për shkollim, si dhe shkollën e mjekësisë në Mitrovicë, por nuk arrin të pranohet në Prishtinë.

Vazhdon në 1989 në Universitetin e Dusseldorfit, ku studion mjekësi humane dhe specializon në kirurgjinë e përgjithshme dhe vaskulare dhe pastaj superspecializimi endovaskular dhe specialist kirurg. Pastaj intervencionalist. Ai thotë se e kishte pikë që të kontribuonte në vendin e tij, çfarëdolloj kushtesh, në sferën e mjekësisë në Kosovë ku dhe ka lindur. Tani pothuajse është rregullisht në Prishtinë.

Ai thotë se në Kosovë nuk ka kushte për t’i kryer të gjitha operacionet sepse nuk ka kushte në organe tjera shëndetësore, por ai i kryen në Spital Amerikan, ku thotë se ka kushtet për ta ushtruar profesionin e tij.

“Vij gati 12 muaj rregullisht në Prishtinë. Një kohë kam operuar në spitalin tjetër, tash në Spitalin Amerikan, këtu janë pothuajse të gjitha kushtet për të ushtruar aktivitetin tim vaskular…”, thotë ai. Krasniqi thotë se kërkesat janë më të mëdha.

“Amputacioni është më i vogël këtu më Spitalin Amerikan, pra po i shpëton nga amputimi pacientët”. Dhe ai porosit pacientin kosovar që duhet me kohë të paraqitet në spital sepse shkojnë shumë vonë tek mjeku dhe në mungesë të aparaturës dhe të teknikës mjekimi zgjat derisa të bëhet operacioni dhe po të ndodhë me kohë 90 për qind do të mundë t’i shpëtonin amputacionit. Krasniqi përmend disa sëmundje që janë problematika më e madhe në Kosovë që shpie tek amputacioni.

79-vjeçarja e operuar, në gjendje të mirë

Ai viziton pacientët dhe verifikon gjendjen e tyre pas operimit. Operacioni i kryer para dy ditësh, sipas doktor Krasniqit, ishte i rrezikuar për amputim, pacientja ishte 79-vjeçare, por falë këtij operacioni këmba e saj i shpëtoi amputimit.

Ai me një dopler, siç quan aparatin në gjuhën mjekësore, identifikon pulset të cilat dëgjohen pas operimit e që para operimit nuk dëgjoheshin në këmbët e pacientes.

Ai thotë se personaliteti i tij dhe ekspertiza mund të qëndrojnë në dispozicion të atyre që kanë nevojë për një gjë të tillë.

“Me përvojën 18-vjeçare jam në gjendje t’u ofroj edhe institucioneve shtetërore dhe private dhe gjithë kolegëve të mi trajnim dhe mësim të të gjitha proceduarve operative, çdo institucion person që kërkon nga ana ime jam i gatshëm t’ua ofroj. Operacionet vaskulare nuk mund të kryhen vetëm aty ku ka kushte”.

Doktor Krasniqi para pak kohësh ka kryer një operim tek një rast i rëndë në Kosovë me rrugturë të mbyllur të aortës rreth 7 centimetra, ku kishte ardhur nga Shtutgardi pasi ishte ftuar nga një mjek në Spitalin Turk me kërkesën “nëse vjen ia shpëtojmë jetën”.

Ai thotë se kjo punë kërkon sakrificë të jetës tënde për pacientët. Në Gjermani ndodh shpeshherë që mjekët gjermanë dhe të tjerë u shpëtojnë jetën shqiptarëve. Por, Krasniqi është mjeku shqiptar që ka bërë ndërhyrjen e suksesshme kirurgjike, e cila është kurorëzuar me shpëtimin e jetës së një gjermani të moshuar. Pacienti pas operimit shkoi dhe kremtoi krishtlindjet.

(Visited 5 times, 1 visits today)

Related posts:

Reduktohet stafi në klinikat e QKUK-së
Gazetari i njohur falenderon Kirurgët Abdominalë
Ministria e Financave: Sot dalin pagat dhe shtesat prej 300 euro të parapara në Pakon Emergjente
Personeli shëndetësor çdo ditë e më shumë po zvogëlohet
Fenomeni në Bosnjë: Mjekët po kërkojnë pushim mjekësor
Kollçaku: Nëse infektohet ndonjë deputet sot, mos t’i vendoset respiratori
Dr.Çlirim Berisha: fokusohuni në luftimin e pandemisë e jo në luftimin e vendimeve të njëri-tjetrit
E pranon edhe Trump: New York një katastrofë, hotele e stadiume do kthehen në spitale
Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë
Dr.Çlirim Berisha: Qytetarët po e neglizhojnë rrezikun që tashmë është global
Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë
Nëna e dy fëmijëve bëhet personi i parë në SHBA që merr vaksinën kundër koronavirusit
Ministria e Shëndetësisë: Pacientët me koronavirus po infektojnë mjekët, ju lutemi tregoni të vërtet...
Mesazh nga një mjek italian
Doktori kosovar godet Edi Ramën/ Nuk mbahet qurani një natë para Bajramit
Në Itali, mbi 2.000 punonjës mjekësorë me koronavirus
Coronavirusi: Avdullah Hoti premton pagesat shtesë për stafin shëndetësor
Rama: Mjekët dhe infermierët do të kenë shpërblim 1 mijë euro
Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtë
Rivalitet për ekskluzivitetin e vaksinës, betejë e fortë mes Gjermanisë dhe SHBA-ve
A po i ndal Koronavirusi shkarkimet në Shëndetësi?
Konfirmohet, dy raste me koronavirus në Kosovë
Deputeti i LDK-së i kërkon Qeverisë rritje të pagës së punëtorëve shëndetësor
Një 80 vjeçar që erdhi nga Italia dyshohet se është prekur nga coronavirusi, ekipi mjekësor i QKMF-s...
Në Shqipëri mjekët e infermierët stimulohen ndërsa në Kosovë nuk ndodh kjo
Naim Maloku: Keni vjedhë edhe në varret e Dëshmorëve!
Letër nga karantina nipave në Shqipëri: Mos bëni gabimin që bëra unë
Mjeku kosovar kritikon Qeverinë: Koronavirusi vret, merrni masa të shpejta!
Studiuesja kineze në Fakultetin e Shkencave, tregon të vërtetën e trishtë për Coronavirusin
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
Rama: Do mbyllim disko, pube dhe palestra. Do japim bonuse 1000 euro për mjekët, 500 për infermierët...
Ministria e Shëndetësisë blen 8 euro e 50 centë një maskë kineze
Foto sa 1000 fjalë/ Situata alarmante në Itali në një foto të vetme
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Koronavirusi vjen në Shqipëri! Konfirmohen dy raste, babë e bir erdhën nga Italia
113 të vdekur nga koronavirusi në Itali vetëm në 24 orët e fundit
Dr.Gani Morina: Taksa, Amerika dhe Gishti i thyer, i ngjyer, i ndyer !
Mjeku paralajmëron: Rreth 96 milion persona do infektohen me koronavirus, 500 mijë do vdesin
Mjekët italianë paralajmërojnë Evropën për ndikimin e koronavirusit
Italia i angazhon mjekët e pensionuar për ta luftuar koronavirusin
Eksperti i ekonomisë sfidon Gjykatën Kushtetuese: Ligji për pagat të trajtohet pa presione dhe pa nd...
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
Mbi 150 studentë të infermierisë përfitojnë kontrata pune në Gjermani
Deputeti Bekë Berisha: E kam shumë zor një “thmijaçi” si Albin Kurti me i thënë kryeministër
Mjekët shërbëtorë të pacientëve, jo të oligarkëve!
Mos e hidhni kokën prapa kur keni gjakderdhje në hundë
Koronavirusi/ Mungojnë mjekët në Itali, qeveria merr vendimin urgjent
Kërkohet pensionimi i parakohshëm i mësimdhënësve me sëmundje të rënda
Nuk do ta besoni: Kaq i ka kushtuar Qeverisë mbledhja në Prevallë
Shkencëtarët izraelitë: Jemi një javë larg zhvillimit të vaksinës kundër koronavirusit
Doktoresha kosovare e tregon ilaçin kundër Koronavirusit
Mjeku francez: Ilaçi kundër koronavirusit ekziston dhe është i lirë
Situata në Itali, flet mjekja: Rastet kanë filluar të shërohen
Blerim Latifi: Vrasja mizore e Qerim Kelmendit lajm tronditës
Kompania izraelite BATM Advanced prodhon setin mjekësor diagnostikues të koronavirusit
400 të infektuar me koronavirus në Itali, shpallet gjendja e emergjencës
Koronavirusi arrin në Maqedoni, konfirmohet rasti i parë
Ja deri kur shtyhet pezullimi i Ligjit për zyrtarët publikë
Qytetarët kanë filluar të ndjejnë panikun për Coronavirusin, s’ka maska mbrojtëse
Rrahet mjeku në Gjilan, i dyshuari e sulmon pasi e dërgon gruan për kontroll
Vdes kryekirurgu si pasojë e virusit, mediat: mjekët që vdesin konsiderohen martirë
Zbulohet sozia e Edi Ramës, është një mjek neurolog nga Greqia
Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane
Paga e avokatit të Telekomit më e madhe se e Pilotit të NASA-s
Ja çka thotë Kryeministri italian rreth përhapjes së koronavirusit
Harta e vendeve që janë prekur nga koronavirusi
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
Halil Matoshi nuk i ktheu laptopin dhe telefonin, të blera me buxhetin e shtetit
Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare
Koronavirusi/ OBSH i trembet më të keqes: Bota të përgatitet për pandemi
Rritet bilanci/ Raportohet viktima e 6-të nga koronavirusi në Itali, 230 të prekur
𝗙𝗦𝗦𝗛 𝘇𝗼𝘁𝗼𝗻 𝟯𝟬,𝟬𝟬𝟬 𝗘𝘂𝗿𝗼 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗿𝗮𝗷𝘁𝗶𝗺𝗶𝗻 𝗺𝗷𝗲𝗸𝗲̈𝘀𝗼𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗘𝗿𝗶𝗼𝗻 𝗛𝗮𝘅𝗵𝗻𝗶𝗸𝗮𝗷𝘁
Ky është kryetari i vetëm në Kosovë që realizoj 100% të premtimeve
Një rast i dyshuar për coronavirus në QKUK - Lajmi i fundit
Shkon në katër numri i viktimave nga koronavirusi
Nuk e frikësoni as Avdullah Hotin, as Kosovën!
OBSh kërkon 675 milionë dollarë ndihmë për të luftuar “Covid-19”
Kryeministri Kurti reagon për rastin e futbollistit Ilija Ivic: Lëreni Ilijan të luajë lirshëm kudo ...
Kadri Veseli: Nderim për jetën dhe veprën e Prof. Dr. Safet Beqirit!
Dr.Izet Sadiku: Sulmi ndaj zëvendëskryeministrit Hoti është akt qyqar
Avdullah Hoti:Porositësit e veprimit të sotëm tentojnë ta mbajnë Kosovën të izoluar
Italia në alarm nga koronavirusi: 10 qytete mbyllin shkollat, baret, thirrje banorëve të mos dalin j...
Koronavirusi/ Rëndohet bilanci, shkon në 51 numri i të infektuarve në Itali. Kontrollet vijojnë për ...
Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia
Alarmohet Italia, 45 persona të prekur nga koronavirusi që nga mëngjesi
Kosova ka nënshkruar marrëveshje, kurse Serbia ia ka ndaluar Gjermanisë t’ia marr infermierët
Coronavirusi mbërrin në Itali/ 6 të infektuar, izolohen 250 të tjerë
3 vitet e fundit 3500 infermierë janë larguar nga Shqipëria, sindikata: Në fshatra ndjehet mungesa
Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive
“Mjekët marrin gjysmën e rrogës që marrin në Kosovë”, Berishës nuk del inati: Futi rojet të rrihnin ...
4 mijë mjekë largohen nga Shqipëria
Rreth një mijë mjekë nga Shqipëria e Kosova janë punësuar në Gjermani, tre mijë të tjerë në vende të...
Mjekët shqiptarë rrëfejnë arsyet e largimit nga Shqipëria
Shaban Polluzha : Unë do t’ vazhdoj deri n’ fund!
Vakitë në QKUK
Fatmir Limaj: Qeveria e Kurtit sot e ka shkelur ligjin, sepse ka larguar njerëz të cilët kanë qenë t...
Amanit, arsimtar, prindër, kujdes!
Glauk Konjufca shkarkon 14 konsuj nëpër ambasada
Drejtori i Policisë: Më shumë se 100 policë kanë probleme serioze shëndetësore

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *