Kjo është veshja më e vjetër në botë


Kjo është veshja egjiptiane 5000-vjeçare.

Testet e reja tregojnë se një veshje prej liri e gjetur në një varr egjiptian daton më shumë se 5000 vjet, duke e bërë atë veshjen më të vjetër të gjetur, transmeton lajmi.net.

E qepur bukur, ajo sinjalizon kompleksitetin dhe pasurinë e shoqërisë antike që e prodhoi.

Veshja, e njohur si fustani Tarkhan, është një gjetje e rrallë që tejkalon. Pak copë veshje të hershme, të cilat ishin bërë nga fijet e bimëve ose lëkurat e kafshëve, shpëtuan nga shpërbërja.

Tekstilet e gjetura nga vendet arkeologjike s’ janë përgjithësisht më të vjetra se 2000 vjet.

The woollen trousers are another record-setter: the world’s oldest known trousers. They were found in the ...

Një pjesë e vogël e rrobave të moshës së ngjashme kanë mbijetuar deri në ditët e sotme. Veshja e Tarkhan, nga ana tjetër, është antike, shkruan national geographic. Me mëngët e saj të përshtatshme, qafën V do të dukej në mënyrë të përsosur në shtëpi në një dyqani modern.

Një detaj i tillë i shkëlqyeshëm mund të ishte zbuluar vetëm nga një mjeshtër specialist. Dhe njerëz të tillë lindin vetëm në një shoqëri të prosperuar dhe hierarkike, siç është Egjipti i lashtë i 5000 vjet më parë, një kohë kur mbretëria u bashkua për herë të parë nën një sundimtar të vetëm.

Rrëshqitjet në bërryla dhe sqetulla nënkuptojnë gjithashtu se dikush dikur kishte veshur fustanin, s’ ishte thjesht ceremoniale.

Pasi kaloi pesë mijëvjeçarë në një varr egjiptian, veshja u dërgua në Petrie nga arkeologët në fillim të viteve 1900. Por ajo ishte gërshetuar në një tufë leckash të ndyra dhe të anashkaluara.

loading...

Related posts:

Ministria e Shëndetësisë: 7 raste të reja me COVID-19, shkon në 416 numri total i të prekurve
Kura Magjike s' Ekziston – Kujdes Me Mashtrimet Në Lidhje Me COVID-19
Ferizaji, ka një njoftim për banorët e saj
Simite Me Susam Për Të Kënaqur Nepsin dhe Oreksin
Tri Këshillat Për Kujdesin e Bimës së Domates
Si duken rrobat e njëjta në forma të ndryshme të trupit? (FOTO)
Së shpejti bëhet nënë, lajmi i bukur nga blogerja shqiptare/ VIDEO
Simptomat më serioze të alergjisë
Si funksionon kodi dixhital që po përdor Kina kundër COVID-19?
Mënyra Më Fantastike e Përgatitjes së Mishit të Qengjit me Patate Furre
Covid-19 mund të infektojë zorrët, veshkat dhe organet e tjera
Mënyra më e Mirë e Ngrirjes së Spinaqit – Plot Vlera Gjatë Gjithë Vitit
Shenja që tregojnë që keni në jetë një sociopat
Pandemia në Brazil – Sistemi shëndetësor afër kolapsit
Zakonet zor se vdesin!
Ndryshon ora policore në Malishevë
Si te humbisni ne peshe kur vuani nga diabeti (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit)
E dini pse po ju vonohen periodat kaq gjatë dhe a është normale kjo situatë
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 3 Maj 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
72 vjeçarja me Covid 19 del nga intubimi, rasti i parë në vend
Të Pish Vezë – Sekreti i Një Organizmi Super Të Fortë
Pastrimi sezonal përmirëson shëndetin tuaj
Argjërimi për 3 ditë, zbuloni si e rigjeneron trupin dhe qelizat
Kur Duhet Pirë Qumështi – Në Mëngjes Apo Në Mbrëmje?
11 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Prilli do të jetë muaji i përballjes vendimtare me COVID-19
Shkencëtarët britanikë thirrje: Na duhen vullnetarë për testimin e vaksinës së koronavirusit te njer...
Krijoni një rutinë të fuqishme mëngjesi
Mungesa e saktësisë së testeve të antitrupave rrezikon jetën e njerëzve
Pse Nuk Duhet Të Merrni asnjëherë Ilaçe me Stomak Bosh
Vetizolohet Albin Kurti – pati konakt me një person me koronavirus
​Rreth 10.000 punonjës të shëndetit iranian janë të infektuar me koronavirus
Doktori kosovar që punon në Gjermani tregon se si e kuptoi që ishte i infektuar me koronavirus
A MUND TË PREKET PËRSËRI NGA COVID-19 NJË PACIENT I SHËRUAR?
Gjithçka për mpirjen e gjakut në vena
Pse prindërit dembelë mund të rrisin fëmijë të jashtëzakonshëm – Gazeta Tribuna
E dini cili ishte biznesi më fitimprurës gjatë pandemisë?
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 11 Maj 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Kaq të shëndetshëm qenkan trangujt: Pasi t’i lexoni 6 përfitimet nga ta, tash e tutje do të hani çdo...
Kjo është mosha kur femrat i tradhëtojnë burrat
39-vjeçarja nga Istogu s' vdiq nga koronavirusi!
Vdekja e 59-vjeçarit në Shkodër, reagon MSH: Ishte me COVID-19, por ja sëmundja që i mori jetën
Lajm i mirë nga Turqia – shërohen 70 për qind e të prekurve me COVID-19
Mpiksja e gjakut mund të jetë arsyeja pse koronavirusi është më vdekjeprurëse në Europë sesa Kinë
Foshnja po mbytej duke pirë gji, e shpëtojnë me metodën Heimlich/ FOTO
Koronavirusi i ri, a mund të përhapet seksualisht?
specialistët sugjerojnë të pastrohen duart gjashtë herë në ditë, për t’i ikur koronavirusit – Gazeta...
Bien me 50% rastet e traumave
Si Të Përdorni Lëngun e Aloe Verës Kundër Diabetit
“Një lajm i mirë për kurimin”, identifikohet antitrupi që ndalon Covid-19 të infektojë qelizën
Shokuese – Shkoni sa më rrallë që të jetë e mundur, ja si koronavirusi infekton njerëzit në supermar...
“Bekimet e mia” Miriami poston foton e ëmbël të fëmijëve
Vaj ulliri dhe aloe vera/ trajtimi ushqyes që ju nevojitet për shëndetin – Gazeta Tribuna
UNICEF-i dhe Microsoft lansojnë platformën e të mësuarit për të ndihmuar në adresimin e krizës së ar...
18 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Si Të Hidratohesh Shpejt e Në Mënyrën e Duhur
Përse Dhembin Veshkat Pas Vakteve Të Rënda – Kujdesi Që Ju nevojitet
Po qe se Vuani Nga Artriti – Cilat Janë Ushqimet Që nevojitet Të Shmangni
10 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Ja çfarë nevojitet të dini rreth konsumit të alkoolit dhe Covid-19!
Çfarë është homocisteina?
Kjo pije është një ilaç i pazëvendësueshëm natyral, forcon imunitetin tuaj
A mund të jetë humbja e nuhatjes, simptomë e COVID-19?
Rasti i fundit në Prizren me COVID-19 është doganier
Në prag të Ramazanit, Turqia vendos masa të reja parandaluese ndaj koronavirusit
Bamja – Vlera Të Rralla Për Të Gjithë Organizmin
A e dini çfarë i ndodhë trupit kur qëndroni gjatë ulur ?
Leksione nga Bella Hadid tek Rita Ora! Mënyra e re për të veshur bikinit këtë verë është super “hot”
trajtimi me Bimën Medicinale Kundër Problemeve me Aneminë
17 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
23 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Pse gjyshërit tuaj s' kishin alergji ndaj ushqimit kurse ju keni? – Gazeta Tribuna
Përse COVID-19 goditi më fort vendet me të ardhura më të larta?
Aulona Musta dedikim bashkëshortit: Asnjë arritje imja s’do ishte njësoj pa përkrahjen tënde/ FOTO
Sekreti i Përgatitjes së Petullave Pa Thithur Vaj
Çka është Artriti Reumatoid? Shkaqet, shenjat, simptomat
Hurmat E Arabisë, Nëntë Llojet Më Të Shëndetshme
Me këtë truk të thjeshtë dredhëzat do të qëndrojnë më shumë
Yshmer i Myzeqesë – Qumështor me Petë të Pjekura
12 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Bima e Pelinit si Kurë kundër Qelizave Tumoriale
Sekretet e Princeshës Diana/ I dashuri u kap i zhveshur në Pallatin Mbretëror
Dy persona të shtrirë në Klinikën Infektive janë në gjendje të rëndë
Cilët s' nevojitet Të Konsumojnë Kafe Turke Dhe Çfarë U Shkakton Në Organizëm
Tetë Mënyra Natyrale Për të Ulur Yndyrnat Në Gjak
Kujdes! Mund të infektoheni me coronavirus në tualet: Nuk bën të veproni kështu, të gjithë e kemi kë...
21 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Si Ta Bindni Veten Që Të Pini Më Shumë Ujë
Me këto ushqime shpëtoni nga tensioni i lartë
Lutja e fundit e këtij Ramazani në familjen e Elvis Naçit
Vetëm kush ka besim në vetëvete, mund t'iu qëndrojë besnik të tjerëve.
25 Maji –Dita ndërkombëtare e Tiroides❗️
Sa janë të rrezikuara gratë shtatzëna nga Covid-19?
BB: Shqipëria ka vetëm 50% të kapaciteteve spitalore në raport me vendet e Rajonit
Kulaç i Ngrohtë i Lyer me Vezë – Mënyra e Shijshme  e Përgatitjes
​Bllokimi nga koronavirusi ndikon mirë për sëmundjet e zemrës dhe goditjet në tru
Publikohen pamjet: Si shumohet koronavirusi në trupin e njeriut
Maska mbrojtëse mbrojnë nga koronavirusi vetëm Me kusht që s' e ktheni kokën anash
Si Ta Përdorni Xhelin E Aloe Verës Kundër Djegieve Në Shtëpi
Mësohet arsyeja pse u ul numri i të infektuarve nga koronavirusi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Virus cases drop to zero in China but surge in Latin America

Sat May 23 , 2020
Red tape blocks off some seats in an attempt to promote social distancing at a movie theater which reopened on May 22, in Kyoto, western Japan, Saturday, May 23, 2020. Japan has lifted the coronavirus state of emergency in Osaka and the two neighboring prefectures of Kyoto and Hyogo while […]