Klasifikimi jo adekuat i shpenzimeve në Ministrinë e Shëndetësisë


Zyra e Auditorit ka publikuar raportin e auditimit në Ministrinë e Shëndetësisë në të cilin ka përfshirë shumë shkelje të bëra nga kjo ministri.

Një nga të gjeturat e këtij raporti në Ministrinë e Shëndetësisë është klasifikimi joadekuar i shpenzimeve.

“Sipas nenit 18 pikës 3 të Rregullës financiare, shpenzimet nevojitet të jenë në kode adekuate, të përcaktuara me planin kontabël. Po ashtu, udhëzimi administrativ për planin kontabël kërkon nga ZKA dhe ZKF që të sigurojnë që të gjitha transaksionet janë regjistruar në SIMFK sipas strukturës së planit kontabël dhe klasifikimeve të përcaktuara me këtë UA”, thuhet në raport.

Raport ka sqaruar se Ministria e Shëndetësisë në vitin 2019 me anë të planifikimit buxhetor dhe vendimeve gjyqësore ka paguar dhe regjistruar shpenzime në vlerë prej 299 mijë e 894 euro në kategori ekonomike jo adekuate.

Këto shpenzime janë regjistruar si pagesa në vlerë 189 mijë e 203 euro për funksionalizimin e Sistemit Informativ Shëndetësor (SISh) ishte realizuar nga Thesari bazuar në vendimi gjyqësor nga kategoria mallrave dhe shërbimeve, por që për nga natyra ky shpenzim i takon kategorisë së investimeve kapitale.

Në kategori jo adekuate është regjistruar edhe pagesa prej 31 mijë e 55 euro për për kompensim të trajtimeve mjekësore jashtë vendit.

Kjo pagesë sipas raportit të Auditorit është realizuar nga Thesari bazuar në vendimet gjyqësor nga kategoria e mallrave dhe shërbimeve, por që për nga natyra këto shpenzime i takojnë kategorisë së subvencioneve.

“Ministria kishte informuar thesarin se dy pagesa për trajtime mjekësore nevojitet paguar nga Fondi për Sigurime Shëndetësore por meqë sipas urdhrit për përmbarim debitor ishte Ministria e Shëndetësisë pagesat ishin realizuar nga buxheti i MSh-së”, thuhet në raport.

Pagesë tjetër e realizuar në kategori joadekuate është pagesa në vlerë 241 mijë e 585 euro për kompensimin e pagave jubilare.

Sipas raportit kjo pagesë është realizuar nga kategoria e mallrave dhe shërbimeve, por që për nga natyra këto shpenzime i takonin kategorisë së pagave dhe mëditjeve.

Edhe një pagesë në vlerë prej 55 mijë e 661 euro për servisimin e pajisjeve mjekësore është bërë në kategori joadekuate.

Kjo pagesë sipas raportit të Auditorit është paguar nga kategoria e investimeve kapitale edhe pse këto shpenzime për nga natyra i takojnë kategorisë mallra dhe shërbime.

Raporti ka bërë të ditur se sipas zyrtarëve të ministrisë pagesat me vendime gjyqësore janë ekzekutuar direkt nga thesari dhe kishte raste që mjetet i ishin marrë Ministrisë pa njoftim nga thesari.

Sipas Auditorit Ministria gjatë vitit s’ ka ndërmarr masa për ridestinim të mjeteve sipas ligjit, kurse pagesat për servisimin e pajisjeve sipas zyrtarëve të ministrisë ishin pasojë e buxhetit të kufizuar për mallra dhe shërbime, e të cilat ishin të domosdoshme.

Klasifikimi joadekuat i shpenzimeve në pasqyrat financiare sipas Auditorit shpie në keqkuptim të aktiviteteve financiare të Ministrisë, duke mbivlerësuar ose nënvlerësuar kategoritë ekonomike përkatëse.

Auditori ka rekomanduar që Ministria e Shëndetësisë të sigurojë që janë ndërmarrë veprimet e nevojshme në mënyrë që shpenzimet të planifikohen në ndarjet adekuate të buxhetit (apo të bëhetridestinimi i mjeteve sipas kërkesave ligjore) dhe që pagesa dhe regjistrimi i shpenzimeve të bëhet sipas kategorive ekonomike adekuate, për të mundësuar raportimin e drejtë të tyre në PFV në përputhje me planin kontabël.

Tutje Auditori i ka rekomanduar Ministrisë së Shëndeteësisë se një bashkëpunim efektiv me Ministrin e Financave do të lehtësonte gjetjen e zgjidhjeve, në mënyrë që të shmangen këto devijime.Related posts:

Kontrolli i ATK-së në ordinancën e paregjistruar të infektologut në Pejë
Viti i ri shkollor në Austri do të fillojë normalisht dhe pa maska
Arrestohet njëri ndër biznesmenët më të njohur në Hong Kong
Zyra e Kryeimamit distancohet nga qëndrimet e një imami në Sarajevë rreth paradës së komunitetit LGB...
ShBA paralajmëron Serbinë të jetë e vetëdijshme për rrezikun e blerjes së armëve nga Kina
Gjermania mbështet Shqipërinë me 10,56 milionë euro
Ministria e Inovacionit ‘borxhli i keq’
Më vjen keq, s’ka përparim në negociata
Jep dorëheqje kryeministri libanez
Ekzekutohen edhe pagesat për përfituesit e masës 3a në shumën 170 euro
Kështu duken sallat e gjykimit të Gjykatës Speciale
Ditëve në vijim do të licencohen edhe laboratorë të tjerë për testime për COVID-19
Shkarkohet auditori i brendshëm i Postës, Blerim Krasniqi
Fillimi i vitit të ri shkollor, Vetëvendosje inicion interpelancë për ministrin e Arsimit
Kosova i ka të përcaktuar kufijtë e saj që nga 17 shkurti
Aksident në Mitrovicë
Covid-19, gjendja në Shqipëri disa herë më mirë se në Kosovë
Mitrovica me rregulla të reja për distancën ndalohet shisha bar
Fiqnjët flasin për vrasjen e 82 vjeçares në Ferizaj
PDK kritikon Ministrin e Arsimit, pyet Me kusht që Kosova është e gatshme për fillimin e mësimit në ...
Kosova po shkon drejt një krize humanitare
Hoti dhe Zemaj diskutojnë mundësinë që punonjësve shëndetësorë t’u paguhet shtesa mujore deri në 300...
Ministri Abrashi shkarkoi Njësitë Zbatuese të Projekteve, i quan të kundërligjshme
Lista e laboratoreve private të licencuara për testet për COVID-19
Pse të paguhet 50 euro testi për COVID-19 në rrethana të varfërisë?
Rritet numri i vdekjeve në Kosovë nga COVID-19
Kaq raste aktive me coronavirus janë në Kosovë
20 komuna me raste të reja me COVID-19 në Kosovë
114 persona të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve e fundit
172 raste të reja me COVID-19
Deputeti Haxhi Shala intervistohet si i dyshuar për kërcënim
Hoti prezanton shtatoren e Fadil Vokrrit
Zvicër: Fillon gjykimi i salafistëve, me shqiptarë të përfshirë në proces
Policia gjen marihuanë në një veturë në kufirin Kosovë- Shqipëri
Si të përdoret maska e dizajnuar?
Të dhënat nga Spitali i COVID-19 në Vushtrri, një pacient në intubim
Vdes një person në Bajgorë të Mitrovicës, dyshohet se e zuri traktori duke punuar
76 vjeçarja pranon vrasjen e Iljasit 7 vjeçar por fajëson autoritetet
Pejë, i dyshuari kanos policin gjatë intervistimit për armëmbajtje pa leje
Gjilan, dy raste të dhunës ndaj grave brenda ditës
Të mërkurën hapen të gjitha çerdhet në Ferizaj
Ministri i Mbrojtjes i Serbisë flet për patrullimet e ushtrisë serbe me KFOR-in në Karaçevë
Skenderaj, burri plagos veten me armën pa leje
Partesh, punëtori i dyshuar ia merr 4500 euro pazar pronarit
‘Kriza’ në koalicionin qeverisës, LDK komenton kërkesat e AAK-së
Qeveria miraton projktligjin për 100 milion euro kredi nga BE-ja
Djali po dyshohet se vrau nënën e tij në Ferizaj
Digjet vetura në Vushtrri
Dy të arrestuar se hynë ilegalisht në Kosovë nga Maqedonia e Veriut
Ministria e Inovacionit dha para për disa biznese që s' u hapën asnjëherë
Vrasje në Ferizaj, dyshohet se viktima është 82 vjeçare
Prishtinë, burri sulmon fizikisht gruan
Podujevë, plumbi qorr bie mbi veturë
Gjendja e nivelit të ujit në Liqenin e Përlepnicës në Gjilan
Kryeprokurori i Gjakovës s' deklaron asnjë cent  para të gatshme
Organizon aheng në kohë pandemie, i iniciohet rasti në Polici
Ujësjellësi tregon sa u rrit niveli i ujit në Batllavë e Badoc pas shiut
Mosmarrëveshje për veturë, kanoset me vdekje burri në Drenas
Konflikt për pronë në Prishtinë, burri goditet me mjet të fortë
Testimi për COVID-19 në Kosovë edhe në laboratorët privatë
Nisë pagesa e 170 eurove për qytetarët dhe bizneset
Shtëpia, banesa dhe veturat e Ardian Gjinit
Policia shqiptoi mbi 1 mijë gjoba në trafik për 24 orë
Parashikimi i motit për këtë javë
Gjermania shënon vetëm një viktimë nga COVID-19 për 24 orë
SHKOLLA SHQIPE NË ZVICËR PO JU PRET!
Plagosen me thikë babë e bir në Fushë Krujë, kapet i dyshuari
Këto lagje të Prishtinës do të mbesin pa rrymë nga mesnata deri në mëngjes
Java e zezë, 78 të vdekur nga COVID-19
Prizren, shoferi i dehur kërcënon policët
Muriçi pritet t’i bashkohet ish-kampionit të Premier Ligës
​Qershitë shërojnë reumën dhe cermën
Situata me pandeminë, vendi po shkon shpejt drejt krizës humanitare
Hidhet me parashutë nga qafa e Llogarasë, lëndohet 39-vjeçari nga Tirana
Gjakovë, një grua keqtrajtohet psikikisht
VIDEO: Gërmi, gjarpri në shteg të këmbësorëve
Bullgaria arreston një person që dyshohet se sulmoi një gazetare të REL-it
VIDEO: Prishtinë, digjet një shtëpi
Projekti për shkëmbim të territoreve ka humbur jetën, por jo ideja
Profesionistet nga diaspora, iniciativë për të ndihmuar gratë shqiptare
Në ShBA, mbi 5 milionë të infektuar me coronavirus
3 mijë e 976 raste aktive me coronavirus në Kosovë
Vendimi për hapjen e shkollave do të ndikohet nga gjendja epidemiologjike
Studiuesi sugjeron kurse integrimi për zviceranët: "ata po mbeten pakicë"
Selmanaj u kundërpërgjigjet partnerëve të koalicionit: Kryeministri
Patrullimet ndër vite në mes të KFOR-it dhe forcave serbe
Parashikimi i motit për 5 ditët e ardhshme
Lutfi Haziri ngushëllon dy familje gjilanase që humbën familjarët e tyre në betejën me COVID-19
Shqiptarja kandidate në zgjedhjet e 13 shtatorit në Gjermani
Suspendohen dy policë, s' mbyllën një lokal që theu masat kundër pandemisë
Sot më pak të shëruar sesa të infektuar me COVID-19
Nga këto komuna të Kosovës janë të infektuarit e rinj me coronavirus
Jakup Krasniqi shërohet nga coronavirusi
Përzien frenat me "gazin": Lëndon veten dhe kosovarin e pafajshëm
188 raste të reja me COVID-19 në Kosovë
12 të vdekur me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend
Gjakovë e Rahovec, arrestohen pronarët e 4 restoranteve, s' respektuan masat kundër COVID-19
Austria, një vend përrallor edhe për pushime verore
Trump nënshkruan urdhra ekzekutivë për të ndihmuar financiarisht amerikanët
Vdes një person i infektuar me COVID-19

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Në Bruksel më thanë “Ti je Mandela i Kosovës” (VIDEO)

Wed Jul 29 , 2020
Ambasadori i Kosovës në Maqedoninë e Veriut, Gjergj Dedaj në një intervistë për Televizionin Publik të Kosovës ka deklaruar në Bruksel atij i kanë thënë se, ai është Mandela i Kosovës. “Mua në Bruksel, autoritetet që s’ dua me ia përmend emrat më kanë thanë “Ti për ne je Mandela […]