Klubi i shahut “Arbëria”, në ligën e Landit të Vjenës (Wiener Landesliga)


Klubi „Arbëria“ në sezonin e ardhshëm do të garojë në Ligën e Landit të Vjenës, e cila është liga më e lartë në krahinën e Vjenës.

E Martë, 30 Qershor 2020 – 10:40
albinfo.at

Edhe një lajm i mirë sportiv për dashamirët e shahut. Ditë më parë Federata e Shahut e Vjenës (https://www.chess-vienna.at/) mori vendimin që, duke pasur parasysh sukseset e njëpasnjëshme: ngritjen për katër kategori në vetëm 7 vjet ekzistimi, t’i ofrojë klubit „Arbëria“ që në sezonin e ardhshëm të garojë në Ligën e Landit të Vjenës, e cila është liga më e lartë në krahinën e Vjenës. Kjo ligë është një kategori më lartë se liga e parë e Vjenës, aty ku klubi shqiptar do të duhej të garonte këtë sezon, për faktin se në sezonin e kaluar u shpall kampion në ligën e dytë të qytetit të Vjenës.

„Ky është suksesi më i madh ekipor i një klubi sportiv shqiptar në diasporë, duke ditur se Liga e landit të Vjenës është ekuivalente me ligën e dytë të shahut në Austri, këtij shteti me rreth 9 milionë banorë”, shkruan në njoftimin e klubit “Arbëria”, e përcjell Albinfo Austria

Këtij suksesi nevojitet shtuar edhe të dhënën se pas përfundimit të kampionatit të shahut për sezonin 2019/2020, edhe ekipi i dytë i klubit „Arbëria“ u shpall kampion në ligën e katërt të Vjenës (2. Klase) dhe nga sezoni i ardhshëm do të luajë një rang më lart, në ligën e tretë të Vjenës.

Pas organizimit të turneut ndërkombëtar ‘‘Arbëria 1” në Vjenë, në tetor të vitit të kaluar, e në të cilin morën pjesë 57 shahistë e shahiste nga 14 kombe të botës, klubi i parë shqiptar i shahut në diasporë po përmbyll kështu me sukses të shkëlqyeshëm këtë sezonë sportiv dhe po nis përgatitjet për sezonin e ri 2020/2021.

“Shfrytëzojmë nga rasti që të falënderojmë dhe përgëzojmë të gjithë lojtarët e klubit, kryesinë, sponsorët dhe mbështetësit tanë për këtë të arritur madhështore!”, thuhet tutje në njoftim.(Visited 3 times, 1 visits today)

Related posts:

Danimarka pajis qytetarët e saj me “pasaportë coronavirusi”
Rëndohet situata, mbi 200 të infektuar
32 të shëruar nga COVID-19 ditën e sotme
Interi barazon me Veronën dhe zbret në vendin e katërt (VIDEO)
Prishtina vazhdon të jetë komuna më e prekur me COVID-19
Shifra të frikshme, edhe 8 të vdekur nga coronavirusi
Hellas Verona – Inter, startojnë Rrahmani dhe Kumbulla
Manchester United fiton me lehtësi ndaj Aston Villës (VIDEO)
Valon Berisha tranasferohet në Reims
Prishtinë - Çiklisti goditet nga vetura
Qytetet amerikane po humbasin 36 milionë pemë në vit
Sezoni 2020/2021 në Ligue 1 do të nisë më 22 gusht
Mbi 3 milionë njerëz me COVID-19 në ShBA
Oficerët e policisë nën akuzë për korrupsion
Hellas Veronës i duhen vetëm 2 minuta që t’i shënoj gol Interit (VIDEO)
Verzioni i Sami Lushtakut për sulmin ndaj avokatit Gazmend Hailaj
Manchester United e mbyll pjesën e parë me epërsi të dyfishtë ndaj Aston Villës (VIDEO)
Evertoni dhe Southamptoni i ndajnë pikët (VIDEO)
Maqedoni, 697 persona të prekur me COVID-19 janë paraqitur për të votuar
Në QKUK dhe spitale të tjera po trajtohen 268 pacientë me COVID-19
Ushtria zvicerane ‘gati’ për valën e dytë të virusit
Nagavci e prezanton Endrit Shalën si deputet të pavarur
Rritja e fëmijëve në pandemi, më e vështirë për prindërit
Prokurorët mund t’i shohin taksat e Trumpit
Në këto tri pika kufitare të Kosovës kërkohet testi për Covid-19
Përfundon seanca për ditën e sotme, Kuvendi mblidhet prapë nesër
UEFA vendos për ndeshjet e kthimit të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve
Pse s’nevojitet ta harrojmë Srebrenicën
Regjistrohet rasti i parë pozitiv me COVID-19 tek një i porsalindur
Formohet Këshilli Kombëtar i Shkencës për projektin ‘Gjuha shqipe dhe kompjuteri’
Cilat komuna kanë më shumë viktima të COVID-19?
Ndryshime në tabelë pas xhiros së 29-të në Superligë
Dyshimet se Policia e Kosovës zbatoi vendimin e Qeverisë se Serbisë për 24 orë
Flamurtari mposht Dukagjinin dhe ngjitet në vendin e 6
Fund dramatik në ndeshjen Trepça ’89 – Vushtrria
Kriza e nirusit në Prishtinë 20 mjekë të prekur nga Coronavirus 40 në vetëizolim
Drita vazhdon me fitore, mposht Feronikelin me vështirësi
Kontrata 1.2 milion euro për blerjen e oksigjenit
17 persona intervistohen për vdekjet e dyshimta brenda Klinikës Infektive
Vashat e Kosovës do të marrin pjesë në garat zyrtare të FIBA-s
Rritja e rasteve me COVID-19, edhe Gjykata e Prishtinës zvogëlon stafin
Votohet draft-rezoluta për ‘unitetin politik e qytetar në mbrojtje të vlerave të popullit të Kosovës...
Drita po e mposht Feronikelin
Italianët s' lejojnë mërgimtarin nga Zvicra të shkojë në Shqipëri
Ilir Meta takohet me Thaçin dhe Pacollin
Apostolova e zhgënjyer me dështimin e Kuvendit për ratifikimin e marrëveshjeve ndërkombëtare
Koncesionarët e qeverisë, përfituesit e mëdhenj të fondit të garancisë sovrane
Ekspertja e OKB-së “u dha leje terroristëve”
ShSKUK me tender 1.2 milionësh për blerjen e oksigjenit
Policia me kallëzim penal ndaj Armend Dallkut për sulm ndaj gjyqtarëve
Nis vazhdimi i seancës së Kuvendit
Shpallen fituesit e projekteve në fushën e trashëgimisë kulturore për 2020
Një burrë e një grua në Prizren të dyshuar për marrje me prostitucion
Sllovenia fut në karantinë 800 udhëtarë nga Ballkani
Anulohet konkursi për kryeshef të Postës
Zyrtarët policorë përdorën sprej për të mbrojtur gjyqtarët
Deputetja e AKR-së propozon rezolutë për unitet politik e qytetar në mbrojtje të vlerave të popullit
Punime në një pjesë të autostradës 'Arbën Xhaferi', ndalohet qarkullimi në vikend
Rritet numri i pacientëve me COVID-19 në spitalet e Kosovës
90 mostra për COVID-19 janë marrë sot në Prishtinë, priten edhe rezultatet e dy ditëve tjera
Qindra zemra të distancimit social shfaqen në parqet e Bristol |Revista Monitor
Rezoluta e Osmanit, ngjall debat e s' përkrahet nga AAK
LDK s' i mbështet, propozimet e Vjosa Osmanit s' kalojnë në Kuvend
Largimi i Haxhi Shalës e lë NISMA-n pa grup parlamentar
LDK s' ia mbështet, propozimet e Vjosa Osmanit s' kalojnë në Kuvend
(VIDEO) Problemet me abuzimin me substancat narkotike gjatë izolimit
Vjosa Osmani propozon rezolutë kundër qëndrimeve të Listës Serbe
Në zonat me shumicë serbe në Kosovë, 258 të infektuar me coronavirus
Misioni i të mbijetuarit të Srebrenicës për të gjetur trupat e viktimave
Dita e parë pa vdekje prej coronavirusit pas dy javësh
Hysni Gucati i lë fajtorë Albin Kurtin dhe Rexhep Selimin për mos shfuqizimin e Gjykatës Speciale
Punime në pjesën Doganaj-Hani i Elezit, paralajmërohet mbyllje të përkohshme të qarkullimit
Po e vazhdoni dialogun e Thaçit
50 për qind e pacientëve në Klinikën Infektive me terapi të oksigjenit
Bërja publike e emrave të infektuarve është shkelje e të drejtave të njeriut
Avdullah Hoti nesër raporton në Kuvend për menaxhimin e pandemisë
Dimal Basha e Armend Zemaj replikojnë për masat antikushtetuese
OVL UÇK kërkon shfuqizimin e Gjykatës Speciale
Vuçiq “ka dëshmi” për të zgjidhur vrasjen e vëllezërve Bytyqi
Avdullah Hoti tregon pse u refuzua në qeveri nisma ligjore e Vjosa Osmanit
Avdullah Hoti kërkon nga deputetët një rezolutë të harmonizuar për dialogun
138 vaksina kundër virusit COVID-19 rezultuan të pasuksesshme
Rezoluta e VV-së për dialogun s' kalon në Kuvend
deri më tash s' dihen shkaqet e vdekjeve të pacientëve në Infektivë
Qeveria pa kourum insiston se gjendja është nën kontroll
Deputetja Kadaj- Bujupi me tri kërkesa ndaj qeverisë Hoti
Ferizaj, asnjë gjobë për qytetarët lidhur me respektimin e kufizimit të lëvizjes
UP, mbahen mbledhjet konstituive për t'i hapur rrugë zgjedhjeve për dekanë
Dumoshi premton themelimin e Qendrës së Librit
Deputeti i LVV kritikon qeverinë për vdekjet në Klinikën Infektive
LDK s' e përkrah rezolutën e LVV, kjo e fundit s' e njeh legjitimitetin e qeverisë
1.64 milionë shtetas shqiptarë jetojnë në diasporë
Vlerësimi 'sekret' i kandidatëve për bord të KOSTT-it
Shtetasja e Serbisë arrestohet në Fushë Kosovë për mashtrim të dy personave
Vjosa Osmani e Hykmete Bajrami kërkojnë që deputetët të votojnë nga distanca
PDK tërheq rezolutën e propozuar për dialogun, pas akuzave të Speciales ndaj Thaçit e Veselit
Policia ndalon 10 persona në Prizren pasi s' respektuan kufizimin e lëvizjes
Sërish dështon miratimi i marrëveshjeve ndërkombëtare në Kuvend
PDK pro marrëveshjeve ndërkombëtare, por ato s' votohen
Kush s' i respekton masat, s' lejohet në seancë

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *