Koliti Ulçeroz – Ushqimet Që nevojitet Të Konsumoni Për Lehtësimin e Simptomave

loading...


Sipas specialistëve të mjekësisë, koliti ulçeroz vjen si rezultati i gjenetikës, mjedisit dhe ndoshta edhe si një përgjigje imune tepër aktive në traktin gastrointestinal.

Edhe pse s’ ekziston ende një kurë për kolitin ulçeroz, regjimi i duhur ushqimor mund t’ju ndihmojë në lehtësimin e simptomave të tilla si diarreja e shoqëruar me , ngërçet, dhimbjet e barkut, lodhja dhe ethet.

ju liston disa nga ushqimet më të mira për të lehtësuar këtë shëndetësor, bazuar në rekomadimet e specialistëve më të mirë botërorë të ushqimit. Por gjithashtu ju njeh edhe me disa nga ushqimet që mund të paraqesin ose përkeqësojnë kolitin ulçeroz.

Tërshëra

Për më shumë ju duhen më shumë , kështu që provoni tërshërën, e cila mund të ndihmojë në parandalimin e simptomava të kësaj sëmundjeje.

Bananet, pjepri, boronica, luleshtrydhet, portokalli dhe rrushi sigurojnë vitamina dhe antioksidantë.

Ndryshe nga frutat me më shumë fruktozë, këto lloje frutash s’ ju bëjnë të ndiheni të fryrë ose t’ju shtojnë gazrat.

shumëngjyrëshe

Konsumimi i perimeve shumëngjyrëshe do t’ju ndihmojë që të merrni një larmi vitaminash dhe mineralesh.

Gjoks pule pa lëkurë

kurse përpiqeni të shmangni yndyrnat e ngopura, proteinat tek gjoksi i pulës janë një element shumë i vlefshëm për organizmin tuaj.

Tofu dhe vezët janë mundësi të tjera ushqyese për të marrë proteinat e duhura.

Disa studime ku mbështetet, në të cilin pjesëmarrësit konsumuan salmon, u vu re se inflamacioni u reduktua tek njerëzit me raste të lehta të kolitit ulçeroz.

Vaj ulliri dhe ullinjtë

Ullinjë dhe , përmbajnë substanca të quajtura biofenole, të cilat janë burim i bollshëm antioksidantësh dhe shërbejnë si anti-inflamatorë.

Turmeriku

Kurkumina është një tjetër anti-inflamator që përdoret për të gjitha llojet e sëmundjeve, përfshirë kolitin ulçeroz.

Ju mund ta shtoni atë aspak lehtë në perimet e gatuara, vezët e skuqura, çajra dhe shumë më tepër.

Kosi

studim i vitit 2006, zbuloi se kultura aktive Lactobacillus GG, e gjetur në , mund të ndihmojë në ribalancimin mikrobiomës në zorrë.

Kjo lejon që bakteret e mira të zorrëve të veprojnë duke mos ju dhënë efekte anësore të padëshiruara.

probiotike

Ju mund të provoni ushqimet probiotike të tilla si preshi, rrënjët e luleradhiqes dhe qepët.

Këto ushqime, ushqejnë bakteret e mira në zorrë, duke ruajtur ekuilibrin e mikrobiomës së zorrëve.

Përveç tyre ekzistojnë gjithashtu edhe ushqime që mund ta nxisin ose përkeqsojnë atë, të tilla si :

  • i kuq
  • pikante
  • e përpunuara
  • Bulmeti
  • Gjalpi, majoneza dhe margarina
  • me shumë squfur si brokoli dhe lulelakra
  • Disa fruta si mollët, dardha dhe pjeshkët.
  • Alkooli/AgroWeb.org

Postime të ngjashme