Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 23 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ : 2.352 testime, 388 të shëruar, 795 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit

 

dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. gjithë qytetarët duhet të respektojnë me përpikmëri rregullat, duke mos e ulur asnjë moment vigjilencën për ruajtjen e distancimit fizik, mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë dhe kujdesin për higjenën. MSHMS ju bën thirrje sërish qytetarëve të shmangin deryrimisht çdo lloj grumbullimi mbi 10 persona.

 

Ju informojmë për situatën e covid19 në 24 orët e fundit në vend.

Janë kryer 2.352 testime, prej të cilave 320 janë testime janë kryer për arsye depistimi.

Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 795 qytetarë. të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

236 raste në , 58 në , 52 në Korçë, 51 në Vlorë, 50 në Berat, 42 në Fier, 35 në Krujë, 29 në Pogradec, 27 në Kukës, 20 në Gjirokastër, nga 19 raste në , Sarandë, 18 në Tropojë, 16 në Gramsh, 15 në Mirditë, 13 në Tepelenë, 12 në Mallakastër, nga 11 raste në Kurbin, Lezhë, Mat, 10 në Kuçovë, nga 7 raste në Has, Dibër, nga 5 raste në Lushnje, Delvinë, nga 4 raste në Malësi e Madhe, Bulqizë, Kolonjë, 3 në Devoll, 1 në Kavajë. 

 

Në 24 orët e fundit janë shëruar 388 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 16.230 që nga fillimi i epidemisë.

 

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 439 pacientë, 16 në terapi intensive, 5 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë ndërruar jetë 17 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 

4 qytetarë nga Durrësi, 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetar nga Korça 1 qytetar nga Skrapari, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Gramshi, 1 qytetar nga Lezha, 1 qytetar nga Dibra, 1 qytetar nga Kavaja, nga mosha 37 vjeç deri në 86 vjeç. 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve. 

U drejtohemi me një një apel për të gjithë qytetarët që të bashkëpunojnë në kufizimin e përhapjes së infeksionit, duke respektuar rregullat, duke mbajtur maskën, duke shmangur ngrumbullimet, duke ruajtur distancën dhe higjienën. 

Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. me anë të linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për COVID19.

Kombëtare është 24/7 në shërbim 24/7. Telefononi 127 Vetëm po të dyshoni se jeni të prekur nga dhe për çdo urgjencë mjekësore.

 

– Statistika (23 Nëntor )

Raste të reja ditore   795

shëruar ne 24 orë     388 

Të shtruar në spitale       439

Humbje jete në 24 orë 17

Testime ditore 2.352

Testime totale                 175.200

Raste pozitive       33.556

Raste të shëruara      16.230

Raste Aktive      16.610

Humbje jete        716

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

   8463

Fier  1257

  1222

Korçë  934

  885

 804

Vlorë   834

Lezhë  689

Berat  527

Gjirokaster 469

Kukës  375

Dibër 151Postime të ngjashme