Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 27 Prill 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 10 raste të reja, shkon në 736 numri i të prekurve

 

Shkon në 422 numri i të shëruarve

 

Prof. Mira Rakacolli

Zv/Ministre e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale

 

Në kuadër të informimit të përditshëm për situatën e infeksionit Sars-Cov2 dhe sëmundjes COVID-19, ju bëjmë me dije se:

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 212 persona të dyshuar me COVID-19.

Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 10raste pozitive me COVID19, nga të cilat 9 raste janë në Tiranë, shumica kontakte familjare, dhe 1 rast i ri është në Shkodër.

Deri në këto momente janë testuar 7491 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 736 raste.

Gjatë 24 orëve të fundit, 12 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar totalin e të shëruarve nga COVID-19 në 422 ose 57.3 % e totalit të të prekurve

Aktualisht në vendin tonë, 286 ose 42.7 % e totalit të të prekurve janë persona aktivë me COVID19 dhe siç shihet përqindja e të shëruarve është më e lartë. Kjo tendencë tashmë vazhdon të jetë e qëndrueshme.

Deri sot, 28 qytetarë e kanë humbur betejën me këtë sëmundje megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.

Ju informojmë se, në shërbimin infektiv aktualisht janë 29 të shtruar. 7 pacientë janë në terapi intensive, kurse 1 pacient është i intubuar.

Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 5pacientë të shtruar. 2 pacientë janë në terapi intensive, kurse 1 pacient është i intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 34 pacientë.

 

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë dhe Shkodër. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje të gjithë qytetarëve që të vazhdojnë të respektojnë masat e vendosura si e vetmja armë që kemi në dorë për të frenuar përhapjen e infeksionit.

Në kushtet e lehtësimit të disa masave është shumë e rëndësishme të zbatohen me përpikmëri të gjitha udhëzimet e autoriteteve shëndetësore, të respektohet distancimi fizik dhe ruajtja e higjienës personale.

Këto masa nevojitet të respektohen makimalisht edhe brenda rretheve familjare, duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye.

Po qe se keni shenja të sëmundjes COVID19 telefononi numrin e urgjencës 127. Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40.loading...

Related posts:

Nëntë të shëruar dhe dymbëdhjetë raste me covid-19!
Si të krijoni një raport sa më të mirë me njerëzit rreth jush? Këto këshilla do ju hyjnë në punë
Inspekcioni në Prishtinë kontrollon bizneset për dezinfektimin e hapësirave
Si ta bësh fëmijën të buzëqeshë
Transporti i pasagjerëve, Rama njofton faljen e taksës vjetore të mjeteve
Bie ndjeshëm numri i viktimave në Itali, kurohen mbi 2 mijë persona në 24 orët e fundit
Edhe një person ka vdekur si pasojë e koronavirusit në Kosovë.
Gjithçka për mpirjen e gjakut në vena
Kina raporton numër rekord të të infektuarve të ardhur
Shkencëtarët krijojnë dezinfektuesin që mbron sipërfaqet nga virusi për 90 ditë
Para apo pas dreke? Zbuloni kur nevojitet t’i hani frutat
Gigi Hadid konfirmon shtatzëninë, modelja në pritje të një vajze
Trangujt e Hidhur – Pse Ndodh dhe A Duhen Konsumuar
Do t'ia dalim nëse s'dalim. #Rrininështëpi
Ja si të kuptojmë që na kanë skaduar produktet e grimit
“Sot 3 vjet që kuptoj të gjitha nënat që kanë sjellë në jetë fëmijë”, dedikimi i Bietës për ditëlind...
Mbërrijnë edhe 8 ton mjete mbrojtëse personale për mjekët
Sindroma Kawasaki arrin edhe në Serbi, dy fëmijë preken nga kjo sëmundje e rrallë
14 raste të reja në Shqipëri, shkon në 562 numri i të prekurve
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 7 Maj 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
29 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Sëmundja që mund të shkaktohet nga vetë sistemi ynë imunitar
Vogëlushi 11 muajsh me koronavirus lufton për jetën!
Mbi 2 milionë njerëz të infektuar nga coronavirusi në mbarë botën
605 të shëruar që nga fillimi i epidemisë në Shqipëri
Petulla të Fshira – Tradita Shqiptare që Ndjell Shijen
Sekrete mode, e dini ç’kuptim ka etiketa e lëkurës në pantallonat xhins?
Pjesa më e preferuar e karantinës për Kim Kardashian/ FOTO
American Austrian Foundation vazhdon përkrahjen e mjekëve nga Kosova
Çomlek me Patëllxhanë dhe Mish Viçi – Receta e Veçantë me Shije Speciale
Dy ditë pasi solli në jetë beben, vdes nga koronavirusi infermieria
Ministria e Shëndetësisë: 19 raste të reja brenda 24 orëve. Shkon në 494 numri i të prekurve me COVI...
Kjo është 101-vjeçarja që mposhti gripin e derrit, kancerin dhe koronavirusin
OKB: Jeta mund të mos kthehet më siç ka qenë
Katër të shëruar nga koronavirusi në Veri
Qumësht apo lëng portokalli, ja kë nevojitet të përdorni në mëngjes
Cilët s' nevojitet Të Konsumojnë Kafe Turke Dhe Çfarë U Shkakton Në Organizëm
Vaj Ulliri Për Flokë Të Shëndetshëm E Plot Shkëlqim – Si Ta Përdorni
Ushtrime të syve për të përmirësuar shikimin tuaj
Koronavirusi mund të futet lehtë në shtëpi, kujdes me këto objekte - Gazeta Express
​Dita Botërore e Sklerozës Multiple
​Çfarë do të ndodhë sikur të mos gjendet vaksina kundër koronavirusit?
3 Suplementët Më Të Mirë Kundër Stresit
Eliminoni Erën e Keqe të Frigoriferit me Këto Metoda të Thjeshta Natyrale
Paralajmërimi suedez: Të gjithë do të sëmuren po aq sa ne kur të heqin karantinën!
Koronavirus, sot hyjnë në fuqi masat e reja të qeverisë
Si duken rrobat e njëjta në forma të ndryshme të trupit? (FOTO)
Karrotat, këto janë vlerat për organizmin
Si Ndikon Ngrënia e Mëngjesit tek Aktiviteti i Trurit Gjatë Ditës
Ndikimi i Baktereve Tek Shëndeti i Trurit – Ushqimet Që Ju Duhen
A MUND TË PREKET PËRSËRI NGA COVID-19 NJË PACIENT I SHËRUAR?
Testi që po habit të gjithë: Cila gotë ka më shumë ujë?
Nga 30 maji hiqen të gjitha karantinat në Kosovë
Mjekja tregon ndryshimin mes koronavirusit dhe alergjive, jep disa këshilla të rëndësishme
Problemet Me Tiroiden Tek Të Rinjtë – Sinjalet që Jep Trupi
Udhëtarë të kthyer në Kinë – rritet numri i personave të infektuar me koronavirus
IKSHPK – “Virusi ende gjendet në mesin tonë, mbani distancën”
Rama: 17 pacientë janë shëruar
“Të gjithë ne jemi tani pjesë e një eksperimenti”- Nëntë gjëra që nuk i dimë ende rreth koronavirusi...
COVID-19, Simptomat Që s' Largohen Lehtë Pas Shërimit
Byreku me Qepë e Domate – Shije e Mrekullueshme Shtëpie
Vendet që s' kanë raportuar asnjë rast me koronavirus, mes tyre edhe dy nga Evropa
11 fakte që mund të mos i keni ditur për Ramazanin
Për herë të parë, shkencëtarët mund të shohin se si truri regjistron kujtimet teksa flemë
Ministria e Shëndetësisë deklarohet për vdekjen e 26-vjeçarit nga Gjilani
Teste të thjeshta për të kontrolluar shëndetin e këmbëve tuaja në shtëpi – Gazeta Tribuna
Qershitë e Zeza të Beratit – Tradita e Vërtetë e Frutave Shqiptare
Vaj ulliri dhe aloe vera/ trajtimi ushqyes që ju nevojitet për shëndetin – Gazeta Tribuna
Testimi i ilaçeve ekzistuese për të luftuar koronavirusin
Çiftet e pranojnë problemin për të bërë seks gjatë pandemisë COVID-19 – Gazeta Tribuna
Përse e duam një çarçaf edhe në kulmin e vapës?
Me autobus për pushime? 9 rregulla që nevojitet të zbatojnë pasagjerët dhe shoferi
Receta e Qiqrave me Rozmarinë – Shije dhe Shëndet në Tryezë
Kur protestohej kundër Kullës Eiffel me fjalët ‘mos ma prek Parisin’
Cilët Janë Arrorët që Ju Ndihmojnë të Humbsini në Peshë – Sasia që Ju nevojitet
MSH-ja reagon ndaj një dokumenti që po qarkullon në media: I ndjeri s' ka raportuar asnjë sëmundje
Ilaçet kundër malaries testohen kundër koronavirusit
Numri i vdekjeve në Spanjë kalon mbi 20 mijë
Theu karantinën, 4 muaj burg për 27 vjeçarin
COVID-19/ Shtyrja e vaksinimit rrezikon mbi 117 milionë fëmijë nga fruthi
Pite Të Mbushura Plot Shije Për Fëmijë Dhe Të Rritur
Buka, Nën Kërcënimin e Çmimeve të Larta dhe Burimeve të Furnizimit
Për herë të parë “Brenda Covidit”, shefja e Shërbimit Infektiv nuk mban dot lotët, ngashërehet nga d...
63 pacientë po trajtohen në Klinikën Infektive, katër në gjendje kritike
Ndihmat për banorët në vështirësi në Jug të Shqipërisë
kurohen dy të infektuarit e fundit me COVID-19 në Kaçanik
“Presidenti është një i çmendur”, deklarata e aktorit për Trump: s' i intereson aspak sa njerëz vdes...
Pesha e trupit – këto janë pesë mënyrat për ta menaxhuar situatën
Po qe se të sëmurëve me coronavirus u mungon vitamina D, urgjentisht duhet t’u bëhet kompensimi! Për...
Pse Duart Plaken Më Shpejt – Trajtimet Natyrale Në Shtëpi
SHTATË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR!
Agjërimi në kohë virusi, çfarë këshillojnë mjekët dhe studiuesit?
Është vetëm 1-vjeç por ka mbi 1.3 milion ndjekës, njihuni me vogëlushin që po ‘thyen’ Instagramin
Nuk ka dhimbje që nuk shërohet, Gëzuar Pashkët nga Elisa, Nalta dhe Kren
Studimet zbulojnë se Covid-19 mund të infektojë zorrët, veshkat dhe organet e tjera
“Koronavirusi, si të ndërpresim zinxhirin e ankthit?” – Psikologia këshillon: Ja katër hapat për të ...
Këshillat e mjekut: Si të mbrohen shtatzënat nga COVID-19
VIDEO: Sa e sigurt është distanca që ruajmë? Shihni stërkalat kur kollitemi
Klinika Infektive: Tetë persona të hospitalizuar, një në gjendje kritike
Makarona me Salcë Domatesh të Pjekura – Receta e Veçantë që nevojitet ta Provoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

2 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik

Sat May 2 , 2020
2 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (02.05.2020) janë testuar 8669 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 789 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   519 pacientë të shëruar   Shpërndarja […]