Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Molla, Mollët

Ja çka ndodh nëse konsumoni 2 mollë në ditë


Po qe se ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. S’është ekzagjerim.

Molla njihet për vlera dhe përbërës të jashtëzakonshëm ushqimorë që të mbrojnë nga një sërë simptomash dhe sëmundjesh.

Studimet kanë treguar që konsumimi i mollës ul ndjeshëm rrezikun e goditjeve në tru.

Ngrënia e rregullt e mollës besohet se ul rrezikun e shfaqjes së diabetit (sëmundja e sheqerit) të tipit 2 ngase ajo përmban fibër dhe ndihmon në uljen e nivelit të sheqerit në gjak.

Përfitimet në organizëm

Mollët ulin rrezikun e vdekshmërisë nga sëmundjet e zemrës, për shkak të përbërësve të lartë antioksidantë.

Lëngu i mollës mund të jetë i shijshëm, me vitamina dhe antioksidantë, por magjia qëndron tek fruti i plotë. Vetëm ai të ofron një tufë me fibra dhe vlera ushqimore ashtu siç ka dashur nëna natyrë

Studimet thonë se ngrënia e dy mollëve në ditë ofron shumë përfitime për organizmin, dhe veçanërisht gratë i mbron nga sëmundjet e zemrës.

Sipas studimit të Fondacionit Edmund Mach në Itali, kjo veti i atribuohet pranisë së lartë të fibrës, e cila gjendet më shumë tek pjesa e lëkurës.

Sidoqoftë, specialistët paralajmërojnë kujdes.

Fakti që molla ndihmon në uljen e kolesterolit, s’do të thotë se ajo nevojitet të shërbejë si një zëvendësues i medikamenteve për uljen e tij.

Molla nevojitet të jetë pjesë e një regjimi të shëndetshëm ushqimor me shumë fruta, perime, drithëra, peshq e yndyrna të shëndetshme.

Leave a Reply

You cannot copy content of this page