Kontestohet plani i Albin Kurtit për mjekët e sektorit privat

Kontestohet plani i Albin Kurtit për mjekët e sektorit privat
Kandidati për kryeministër nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka deklaruar se mjekët në Kosovë duhet të zgjedhin nëse duan të punojnë në sektorin publik apo në atë privat, por Gjykata Kushtetuese e Kosovës në vitin 2013 u kishte dhënë të drejtë mantel bardhëve që të punojnë në të dy sektorët.
Në anën tjetër, përfaqësues të institucioneve dhe njohës të politikave shëndetësore shprehin pikëpamje të ndryshme për këtë çështje.
Kryetari i Odës së Mjekëve të Kosovës (OMK) Pleurat Sejdiu, në një përgjigje për KALLXO.com ka theksuar, se nuk janë dhe nuk kanë qenë kundër një definimi të tillë dhe se sipas tij, nëse kjo do vendosej do duhej të vlen për të gjitha profesionet dhe sektorët, siç janë mësimdhënësit, ekonomistët, juristët.
“Siç e dini, Gjykata Kushtetuese ka marr një vendim ku janë hedhur poshtë nenet e  Ligjit për Shëndetësi përmes së cilëve u ndalohej ushtrimi i profesionit të mjekut në të dy sektorët, dhe këtë bazuar në nenin 49 të Kushtetutës së Republikës së Kosovës dhe si i tillë është i obligueshëm për tu respektuar nga të gjitha institucionet. Prandaj për të ndryshuar këtë Aktgjykim duhet ndryshuar praktika gjyqësore e Gjykatës Kushtetuese”, thuhet në përgjigjen e tij.
Ndërkaq, drejtori i Shërbimit Spitalor dhe  Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) Basri Sejdiu ka thënë për KALLXO.com, se nuk ka kompetencë të flasë për këtë temë.
“Unë jam drejtor spitali, nuk jam duke udhëhequr politikë shëndetësore. Ministria e Shëndetësisë është më kompetente, ajo i udhëheqë këto politika. Kjo pyetje nuk është në kompetencë timen njëherë, është më shumë e ministrisë, qysh me Kushtetutë janë të mbrojtura disa gjëra. Ligjet vijnë prej ministrisë për qeverinë. Është temë më shumë për ta”, është shprehur Sejdiu.
Kurse, ish-ministri i Shëndetësisë nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) Imet Rrahmani, ka thënë se përcaktimi për një vend pune, ndoshta është njëra nga mundësitë për t’i zvogëluar keqpërdorimet.
“E kemi një vendim të Gjykatës Kushtetuese rreth kësaj çështje, e cila u ka dhënë të drejtë mjekëve që orarin, si punë sekondare jashtë asaj më kontratë ta shfrytëzojnë edhe për punë tjera. Unë konsideroj që nuk mund të anashkalohet ai vendim, pa u shqyrtuar në detaje dhe pa u analizuar seriozisht”, ka theksuar ai.
Rrahmani i cili njëherësh është edhe kandidati i LDK-së për deputet, ka thënë për KALLXO.com se nëse merr mandat në legjislativ do ta mendonte mundësinë që të votonte pro kufizimit të punëve të mjekëve.
“Nëse vjen puna që me qenë deputet në Kuvend të Kosovës, do të kisha votuar pro një zgjidhje të problemit, dilemave rreth privat dhe publik. Duhet me pas parasysh vendimin e Gjykatës Kushtetuese me analizuar ngadalë, po ndoshta është rruga e vetme në këtë fazë që me zgjidh problemin. Nëse jam deputet, sigurisht se do të isha menduar shumë dhe do ta kisha votuar pro”, ka shtuar ish-ministri për KALLXO.com.
Ligji për Shëndetësi ishte miratuar në vitin 2012, por një nen i tij ishte kundërshtuar në Kuvendin e Kosovës, duke bërë që një grup i deputetëve t’i drejtoheshin Gjykatës Kushtetuese, përmes një kërkese për pezullimin e katër neneve 18, 19, 41 dhe 60, të ligjit në fjalë.
Ndërkaq, Gjykata Kushtetuese në vitin 2013, kishte miratuar pretendimet se tri pika të nenit 41 të Ligjit për Shëndetësi, që u kërkonin mjekëve të përcaktohen nëse duan të punojnë në sistemin privat ose publik shëndetësor, janë në mospërputhje me nenin 49 [E Drejta e Punës dhe Ushtrimit të Profesionit] të Kushtetutës së Republikës së Kosovës.

Related posts:

Prioriteti ynë: Kthimi në Kosovë i shtetasve tanë të ngujuar në Zvicër
Sot kujtojmë martirët e vrarë mizorisht nga kriminelët serbë para 21 viteve në fshatin Beleg të Deça...
Mosdhënia e ndihmës personit të lënduar në fatkeqësinë e trafikut publik
Virologu gjerman: “S’ka asnjë provë që Covid-19 të përhapet kur jeni duke bërë blerje”
Mjeku nën akuzë, abuzoi seksualisht me 109 fëmijë, u jepte edhe hashash
Prof. Dr. Nexhmi Hyseni - Themelues i Kirurgjisë moderne kosovare
Mjeku Shqiptar i cili jeton dhe punon në Suedi
Dikur i ndjekur politikisht, sot udhëheq kompaninë e tij të telekomunikacionit në Innsbruck
GJASHTË TË SHËRUAR DHE GJASHTË RASTE ME COVID-19! Sot më 03.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjis...
Vendet në të gjithë botën po vuajnë për mungesën e infermierëve
Manastirliu: Mjekët e familjes i bashkohen luftës kundër COVID-19
Mosha mesatare e punëtorëve shëndetësorë në Kosovë ka shkuar në 57 vjeç
Ministria e Financave tregon kur do të ekzekutohen pagat me rritje
Gazeta Infermierët: Sylës i shkoj jeta duke kërcënuar
Ndihmoni fëmijët dhe të rinjtë të ndjejnë kënaqësi nga përfshirja në një stil jetese më të shëndetsh...
Ja sa është numri i nevojshëm i punësimit të Infermierëve në Kosovë
Ishte kjo një rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Pa rënë qeveria si përbërje nuk bëhet do...
Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës
Gripi i derrave: Shkaktari, simptomat, parandalimi dhe komplikimet
Ky është fshati i bukur shqiptar ku jetohet në Grevë (Foto)
10 këshilla për parandalimin e ftohjes
Greva e Kirurgëve vazhdon
Afër 400 mijë kosovarë rrezikojnë të mbesin pa të ardhura, shkaktar moskrijimi i institucioneve
Benefits, safety, and side effects
Heqja e taksës 100% për Vuçiqin e Serbisë e Dodikun e Republikës serbe të Bosnjës, është nënshkrim i...
451 raste për tri ditë në Emergjencë, 20 të lënduar në aksidente komunikacioni
Soridiet shërbejnë për shumëzim te:
Që të jesh Mjek…
Dr.Istref Plakolli: Përdorimi dhe rëndësia e Acetaminofenit
Familjarët e të moshuarit e lan vet në Emergjencë
Të nderuar pjesëtarë të institucioneve shëndetësore dhe të mekanizmave të sigurisë së vendit tonë, B...
Qytetarë të nderuar Për mua dhe LDK-në është i papranueshëm shkarkimi i Ministrit të Punëve të Brend...
Lëre beben të qajë
Tahirsylaj paralajmëron temperatura deri në -20 gradë
Shkaktohet prej celularit, kjo është sëmundja që po prek gjithë njerëzimin
Konkursi në Fakultetin e Mjekësisë, kandidatja reagon ndaj akuzave për kualifikimin e saj
Çfarë do të thotë kjo? – Gazeta Koha Jone
Shkruaj tri lloje të receptorëve që ndodhen në lëkurë:
Amanit, arsimtar, prindër, kujdes!
Grevën e Kirurgëve e përkrah edhe një Shoqatë
Këto janë shenjat që tregojnë se vuani nga depresioni
SITUATA EPIDEMIOLOGJIKE ME COVID-19! Sot me 30.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare ...
Shkencëtari Japonez, fitues i çmimit Nobel, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit
Kërkesa të shumta për shërim jashtë vendit
Rreziqet për shëndetin që vijnë nga konsumimi i ushqimit
Sipërmarrës të suksesshëm në Zvicër, donatorë të KF "Llapi" në Kosovë
Ja cilat janë tre mitet e gabuara rreth bukurisë
Komuna e Ferizajt kërkon nga qytetarët respektimin e masave
Ministria e Shëndetësisë: Pacientët me koronavirus po infektojnë mjekët, ju lutemi tregoni të vërtet...
Portali Insajderi shpif pacipërisht ndaj Mjekëve
King Chulalingkorn Memorial Hospital Bangkok THAILAND
Nobelisti japonez: Koronavirusi u krijua në laborator, kam punuar 4 vjet në Wuhan, punëtorët aty kan...
Shtohet numri i viktimave nga koronavirusi, humb jetën 84-vjeçarja tek Infektivi
Intervistë rreth ushkurit. Berati nuk e nxori intervistën që ka dashur nga Richard Grenelli, por me...
Presidenti austriak thyen rregullat: Pas orarit të mbylljes, vazhdon “muhabetin” në restorantin e sh...
Infermierët po ikin çdo ditë drejt Gjermanisë
Paralajmërojnë mjekët: Edhe Kosova mund të preket nga virusi kinez
Deri 400 mjekë shqiptarë në Zvicër
10 Theniet më të bukura për infermieret
Defektologu që ishte në komision iu jep pikët maksimale në konkursin për logopedë në QKUK dy punëtor...
Fenomeni në Bosnjë: Mjekët po kërkojnë pushim mjekësor
What Are 10 Types Of Patients From A Doctor’s Point Of View?
Shkencëtarët australianë nisin provat për dy vaksina të mundshme
Historia e mjekësisë
Kirurgu Shqiptar i shpëton jetën gjermanit të moshuar
Bashkohen një avokat dhe një mjek dhe … prodhojnë çokollatën për diabetikët
Ja sa dënohet puna e detyruar!
Shkencëtarët kanë gjetur diçka të çuditshme në eshtrat e të rinjve
Balerina nga Ferizaj diplomoi në "Joffrey" të Nju-Jorkut
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, me pikëllim të thellë ka pranuar lajmin për vde...
Ministria e Financave: Sot dalin pagat dhe shtesat prej 300 euro të parapara në Pakon Emergjente
Nefrologjia
Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shi...
Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm
Kreu i Sindikatës së mjekëve në Kosovë: Ministria e Financave po na bën presion për reduktimin e lis...
Ja si na i spiunojnë telefonat ?
Nga nesër edhe Spitali i Ferizajt në grevë, mbështet kërkesat e punëtorëve shëndetësorë të QKUK-së.
Kërkohen pjesëmarrës për studim shkencor
Ja cili është Kirurgu i suksesshëm shqiptar në Linz të Austrisë
Ruaju se po shkrihesh, profesor! Plot elan për jetë, Isa Mustafa ish çu para sabahut, ish bë gati m...
“U tërbua me mjekët”, Nexhmije Hoxha rrëfen momentet e fundit të Enverit: Përplasja në Bllok, amanet...
Pasi fitoi betejën me COVID-19, Dhimitër Kraja rikthehet sërish në shërbim
Gripi në Kosovë akoma nën pragun epidemik
Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga
Në Austri: Nga 29 maji hapen hotelet, pishinat dhe eventet kulturore deri në 100 persona
Sindikatat paralajmërojnë pasoja nëse nuk dalin pagat në muajin dhjetor sipas Ligjit të ri
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e fituar ndaj COVID-19
Njihuni me shkencëtarin shqiptar të neurologjisë në SHBA
Kushdo, herët a vonë, e ka një takim final me Doktorin dhe Perëndinë
Shqiptarët e bllokuar në Zvicër, ja data e radhës së fluturimit nga Cyrihu
Mesazhi i mjekut milioner që vdiq nga kanceri: Paratë nuk sjellin gëzim…
Cilat teste diagnostike përdoren për konstipacion ose kapsllëk?
Mundësi riatdhesimi më 9 maj për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Zvicër
Një javë blackout shëndetësor do i mësonte këtij shteti dhe këtij populli se pse është e shenjtë blu...
Keqpërdorimi i informatës zyrtare
Dr.Lulzim Hoti: Urgjentisht stimuloni personelin shëndetësor
Qeveria shkarkon bordin e Telekomit
Me 15 maj hapen bizneset e hotelerisë në Austri – ja rregullat e reja
Eksperti i shëndetit publik Dasho: Masat aktuale të ezauruara, momenti të përdorim ato inteligjente
Imami shqiptar në Zvicër uron myslimanët për Fitër Bajram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Dr.Jusuf Ulaj: Mos pini barna të Serbisë

Thu Oct 31 , 2019
Dr.Jusuf Ulaj- Specialist i Neuropsikiatrisë, përmes një postimi në profilin e tij në Facebook ka bërë thirrje që të mos konsumohen barna të Serbisë!! Shih postimin e tij të plotë Postimi i Dr.Jusuf Ulaj Mos pini medikamente me banderola të Sërbisë sepse nuk janë të sigurta. I sjellin kontrabanduesit serboshqiptarë […]