Kontrasti “Clariscan” u përdor në mënyrë të gabuar, Gjikolli e lë fajtore kompaninë prodhuese

Klinika e Radiologjisë para disa jave ishte kritikuar për sasinë e injektimit të kontrastit “Clariscan” në kabinetin e Rezonancës Magnetike.
Drejtori i kësaj klinike, Bujar Gjikolli, kishte pranuar vërejtje nga kompania prodhuese amerikane “General Eletric Healthcare” se kishte përdorur kontrastin paramagnetik në mënyrë të gabuar dhe kështu ka rrezikuar jetën e pacientëve.
Mirëpo, në një intervistë për Ekonomia Online, Gjikolli thotë se kompania nuk i kishte informuar se si duhet të përdoret kontrasti “Clariscan”.

“Në këtë rast edhe ne si rezultat i ndryshimeve që janë bërë, ne nuk kemi pasur kontrast gati 1 vit kur është ndërpre përdorimi i një kontrasti paraprak dhe ShSKUK-ja nuk ka pasur në dispozicion kontrast dhe kjo u përmirësua me ardhjen e kontrastit të ri, i cili realisht është i ri është i licencuar në botë në 2017, dmth dy vite është në treg dhe ne nuk kemi pasur informata dhe në mungesë të informatave përkundër kërkesës se kemi kërkuar nga kompania që të na sjellë informata nuk na kanë sjellur asnjëherë dhe ne kemi vazhduar të punojmë me kujdes me principe të vjetra, të cilat klinika jonë ka punuar në 20 vjetet e kaluara me kontrastet tjera deri sa nuk vijnë informatat zyrtarisht nga kompania”, thotë Gjikolli.
Sipas Gjikollit, kontrastet nuk ndikojnë në shëndetin e njeriut, ato përdoren për të përmirësuar imazhet dhe për të pasur më shumë informata me Tomografi të kompjuterizuar dhe Rezonancë Magnetike.
“Kontrastet si të tilla nuk rrezikojnë jetën në varshmëri nga doza, se ato nuk janë barëra që kanë efekt fiziologjik, ato hyjnë në grupin e barërave për qasje juridike në mënyrë që të menaxhohet administrimi i tyre juridik. Por, për nga funksioni ato nuk ndikojnë në shëndetin e pacientit, por ato përdoren për të përmirësuar imazhe për të marrë sa më tepër një informatë me tomografi të kompjuterizuar dhe të Rezonancës Magnetike”, u shpreh ai.
Gjikolli më tej tregoi se pasi ka pranuar informatën, brenda dy dite e kanë rregulluar dhënien e këtij kontrasti.
Ai thekson se pas kësaj informate nga kompania, doli se kanë dhënë kontrast më pak dhe që sipas tij, kjo nuk e rrezikon jetën e pacientit siç është thënë.
“Kur erdhi kjo informatë nga kompania, operatori ekonomik, atëherë ne brenda dy dite, rregulluam ato dhe doli që ne kemi dhënë më pak. Por, gjithsesi me më pak nuk e rrezikon askënd. Kontrasti si i tillë edhe më dhënë shumë më tepër nuk e rrezikon jetën në parim, veçmas nëse janë kontrastet e sigurta në të cilat hyn Clariskani. Se ne në mungesë të informatave kemi qenë të kujdesshëm, kemi dhënë principe të cilat ne kemi punuar me vitet që kemi qenë të sigurt, derisa të marrim informata, momentin kur kemi marrë informata nga kompania fatkeqësisht ka qenë informata akuzuese fatkeqësisht dashakeqe nga vetë kompania e cila nuk e ka parë arsyeshëm të vijë të na sjell ato informata kurrë zyrtarisht”, u shpreh Gjikolli.
Drejtori i Radiologjisë, thotë se përdorimi i kontrastit në QKUK është i sigurt dhe bëhet sipas nevojave të pacientëve.
“Kontrastet paramagnetike janë mjaft të sigurta edhe ato që janë jo jonike dhe hiposmolare të izosmolare dhe hiposmolare jo joniket, për vite të tëra nuk ka ndonjë reaksion, janë shumë të rralla përveç ndonjë orotokarine, ndonjë skuqje, ndonjë frymëzënie e vogël, por nuk kemi pasur diçka të rëndë për me pas nevojë me reagua, se çdo kabinet ka mjete për reagim dhe është emergjenca , këtu janë anestezionet, kështu që nuk kontraste si të tilla dhe themi se nuk rrezikojnë jetën, tjetër çka është që bota ka mundësi ti përcjell ato dhe të bëjë hulumtime, kanë dalë që disa ato janë hequr nga përdorimi ne nuk i kemi ato mbi 1 vit kështu që përdorimi i kontrastit në QKUK është i sigurt dhe bëhet sipas nevojave të pacientëve”, tregoi ai.
Tutje ai tregoi se është bërë standardizimi i listës esenciale ku janë përcaktuar grupet që përfshinë të gjitha kontrastet e lejuara, pa dallim pa specifikim.

Related posts:

Në Suharekë, aparat elektronik hyrje- daljet punëtorëve shëndetësorë
Portali “Infermierët për Shqipërinë” manipulon listën e fituesve
Nesër do të kthehen kosovarët të cilët kishin mbetur në Dubai
Pacientëve me kancer nuk u jepet kimioterapia – Mjekët në grevë
Vezika urinare
Which operations can restart first? New guide could help hospitals decide
Tetë zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar
Raport ditor nga Klinika Infektive në QKUK Në klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare ( Q...
Çfarë Tregojnë Duart e Ftohta për Shëndetin?
Gazeta Infermierët: Sylës i shkoj jeta duke kërcënuar
Syla: Moszbatimi i Ligjit për Paga do ta nxjerr situatën jashtë kontrolli, s’mbajmë përgjegjësi
Me pikëlloi shumë lajmi për vdekjen e dy qytetarëve tanë të prekur me COVID- 19. I shpreh ngushëlli...
Ministria e Financave: Sot dalin pagat dhe shtesat prej 300 euro të parapara në Pakon Emergjente
Ja për sa orë e hapi Kina Spitalin e ri për koronavirusin
Sot bëhën 21 vite nga masakra e Izbicës, ku forcat ushtarake, policore serbe vranë mizorisht 147 shq...
Mentor Llugaliu: Për 20 vjet jemi qeverisë nga llojlloj hajni e krimineli
Rreth 700 mijë euro donacione nga diaspora
Paralajmërohen fluturime të reja drejt Vienës për riatdhesimin e shqiptarëve
Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën
Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtë
Numri i të infektuarve në Austri bie nën 1 mijë persona
Pata kënaqësinë të bisedoja me ambasadorët e Kosovës në Gjermani, Zvicër, Austri dhe Francë, të cilë...
Sakrifikimi i jetës familjare dhe Mjeku
Fakultetet e sotme po kryhen me teste
Hoteli luksoz në Graz lëshon për tri ditë të gjitha dhomat falas për turistë
Vaksina
Dr.Besnik Ibishi: Nëse keni problem në gjetjen e venave!
Deputeti i VV’së: Mos pritni mrekulli
Unë jam Kirurg!
Fushata sensibilizuese “Zbulimi i hershëm-Mbijetesë”.
Këshilla për dhëmbët që nuk duhet neglizhuar
Ja çka thotë Kryeministri italian rreth përhapjes së koronavirusit
Dr.Lulzim Hoti: Urgjentisht stimuloni personelin shëndetësor
Vrasjet dhe zhdukjet e mjekëve gjatë luftës së UÇK-së sipas PHR
Shënohet viktima e parë e Coronavirusit në Evropë
Ja në sa milion ka arritur popullsia e Turqisë
150 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Cyrihu në Prishtinë
SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 TË SHËRUAR ME COVID-19! Sot më 01.04.2020 në Laboratorin...
Sa para fitojnë infermierët në Gjermani?
Ushqimi dhe insuficienca kronike renale
Modeli arsimor izraelit, rektori i Universitetit të Gjakovës, Artan Nimani, takim në Parlamentin e I...
Inteligjenca Artificiale, platforma izraelite Invertex u skanon trupin dhe u tregon masën e veshjeve
Avdyli kritikon PDK-në për mospunë në Shëndetësi
Pengimi i ceremonive fetare
Mungesë e barnave jetike për pacientët
Sulmohet mjeku dhe polici në Gjakovë
Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin
Ja pse themi ‘shëndet’ kur teshtijmë!
“Njerëzimi mund të jetë duke jetuar sipas një simulimi kompjuterik”
Me 15 maj hapen bizneset e hotelerisë në Austri – ja rregullat e reja
Mjekët dhe infermierët e QSUT nuk marrin rrogat: Shteti po tallet
Bilanci i fundit/ Rritet numri i mjekëve të vdekur nga koronavirusi në Itali
Infermierët nga Shqipëria e Kosova favoritë për punësimin në Gjermani
Sot bëhen 12 vjet nga miratimi i Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Kushtetuta është dokumenti më...
s' ka prova për imunitet ndaj coronavirusit
ProCredit Bank, dhuron 25 mijë euro donacion me masa mbrojtëse kundër Covid-19 ProCredit Bank, ka dh...
Shqipëria i kërkon ndihmë NATO-s për 300 ventilatorë dhe 1.5 milionë maska
Veriu sot ka nevojë për shërim, jo për 'çlirim'. I nderuari z.Kadri Veseli, Nuk dua të ar...
Kompania izraelite BATM Advanced prodhon setin mjekësor diagnostikues të koronavirusit
E turpshme: Kalon amandamenti që shpërblen zv/ministrat me pagë edhe pas përfundimit të mandatit
Shefja e OBSH-së në Kosovë: Pas dy javëve bie numri i të infektuarve, nëse qytetarët vetizolohen
This Easy Cardio Swap Will Help You Train for A Half Marathon
Sot zhvillova disa biseda telefonike me kolegë liderë shqiptarë që janë bartës institucionesh në Shq...
SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Dita e parë e kimioterapisë…, një reflektim që duhet lexuar
Ruaju se po shkrihesh, profesor! Plot elan për jetë, Isa Mustafa ish çu para sabahut, ish bë gati m...
Avokati i Popullit ende s’ka vendosur rreth Ligjit për Paga, pranon edhe tri ankesa
COVID-19/ SHBA shënon rekord vdekjesh, 1736 viktima vetëm ditën e fundit
How long does it stay in your system?
Dënoj rëndë sulmin të ulët të bërë ndaj gazetarëve Nebih Maxhuni e Diamant Bajra, si dhe kameramanit...
E konfirmon Ministria e Financave: Pagat e muajit dhjetor dalin me rritje për sektorin publik
Çka është karma?
Tragjedia e heshtur që po prek fëmijët e sotëm (Prindër, lexojeni sa nuk është vonë)
Sindikatat paralajmërojnë grevë prej të mërkurës nëse s’marrin përgjigje nga Presidenti dhe Kryemini...
Derisa po e 'zbusim' Albinin, po na koçitet Isa. Mule tash me zbut Isën. Duke e rrzu Alb...
Vdes një mjek në Kinë nga Coronavirusi
Mos i fryni ushqimit të fëmijëve
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Orari javor i transmetimit në RTK të mësimit në distancë për gjuhën tur...
Alarmi nga mbarë bota: Bletët po vdesin nga një virus i ngjashëm me koronavirusin
Sa herë vizitoheni te mjeku në Zvicër
Zagrebin sot e zgjoi tërmeti prej 5.4 ballëve. Në kohën kur institucionet kroate po luftojnë me viru...
Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit
Vitaminat
Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Romëve, komunitetit rom të Kosovës i shpreh urimet më të mira. Në...
Ministri Cakaj bisedon me ministren austriake për pandeminë dhe integrimin në BE
Hetohet gjinekologu i Prizrenit, dyshohet për lëndim të foshnjës gjatë lindjes
Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive
Kadri Veseli was live.
Shqiptarët e bllokuar në Zvicër, ja data e radhës së fluturimit nga Cyrihu
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 ...
Punëtorët e shtetit mund të mbesin pa rroga
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, njofton se sot ka pranuar një informatë nga ana ...
Bashkohen një avokat dhe një mjek dhe … prodhojnë çokollatën për diabetikët
Libreza e Punës
Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulant...
Ja me çka i shpërblen joduhanpirësit kjo kompani angleze
Ja sa dënoheni nëse e keqtrajtoni dikënd gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare ose autorizimeve publike
Kirurgët nuk i përgjigjen grevës: Vazhdojnë punën
SITUATA EPIDEMIOLOGJIKE ME COVID-19! Sot me 30.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare ...
Haradinaj ne “Çim Peka Live” per krizen ne Kosove

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

2 të vdekur nga gripi në QKUK: A po fshihet ‘gripi kinez’, Europa në panik

Sun Jan 26 , 2020
Mësohet se gjatë ditës se sotme dy persona kanë vdekur në QKUK, ku po dyshohet së shkaktari i këtyre vdekjeve është virusi kinez ‘coronavirus’, por që për arsye të mos përhapjes së panikut po mbulohet shkaktari nga mjekët, transmeton Gazeta Metro. Dy persona kanë vdekur sot në Qendrën Klinike Universitare të […]