Koronavirusi shkakton një gamë shumë më të gjerë problemesh shëndetësore

loading...

ÇIKAGO, 26 qershor – Shkencëtarët sapo kanë filluar të kuptojnë një gamë të gjerë të problemeve shëndetësore të shkaktuara nga koronavirusi i ri, disa prej të cilave mund të kenë efekte të zgjatura për pacientët dhe sistemet shëndetësore për vitet në vazhdim, sipas mjekëve dhe specialistëve të sëmundjeve infektive.

Përveç problemeve të frymëmarrjes që i bëjnë pacientët të mundohen të mbushen me frymë, virusi që shkakton sëmundjen COVID-19 sulmon shumë sisteme organesh, në disa raste duke shkaktuar dëme katastrofike.

Ne menduam se ky ishte vetëm një virus i frymëmarrjes. Rezulton se ai shkon në pankreas. Shkon në zemër. Shkon në mëlçi, tru, veshka dhe organe të tjera. Ne s’ e vlerësuam që në fillim“, tha Dr. Eric Topol, kardiolog dhe drejtor i Institutit “Scripps Research Translational” në La Jolla, Kaliforni.

Përveç shqetësimeve të frymëmarrjes, pacientët me COVID-19 mund të pësojnë çrregullime të koagulimit të gjakut që mund të çojnë në goditje dhe inflamacion ekstrem që sulmon sisteme të shumta organesh. Virusi gjithashtu mund të shkaktojë komplikacione neurologjike që variojnë nga dhembja e kokës, marrje mendsh dhe humbjen e shijes ose nuhatjes, deri tek spazmat dhe konfuzioni.

Dhe shërimi mund të jetë i ngadaltë, i paplotë dhe i kushtueshëm, me një ndikim të madh në cilësinë e jetës.

Manifestimet e gjera dhe të shumëllojshme të COVID-19 janë disi unike, tha Dr. Sadiya Khan, një kardiologe në Northwestern Medicine në Çikago.

Me gripin, njerëzit me sëmundje ekzistuese të zemrës janë gjithashtu në rrezik më të madh për komplikacione, tha dr. Khan. Ajo që është befasuese për këtë virus janë përmasat e komplikacioneve që ndodhin jashtë mushkërive.

Dr. Khan beson se do të ketë shpenzime të mëdha për kujdesin shëndetësor dhe barrë të rëndë për individët që i kanë mbijetuar sëmundjes COVID-19.

Rehabilitim më të zgjatur për shumë njerëz

Pacientët që ishin në njësinë e kujdesit intensiv ose me respirator për javë të tëra do të nevojitet të kalojnë kohë të gjatë në rehabilitim për të rifituar lëvizshmërinë dhe forcën.

Mund të duhen deri në shtatë ditë për çdo ndonjë ditë që je në spital për të rikuperuar atë lloj force“, tha dr. Khan. “Është më e vështirë për moshat më të vjetra, dhe s’ mund të kthehesh asnjëherë në të njëjtin nivel funksioni“.

kurse pjesa më e madhe e vëmendjes ka qenë në pjesën më të vogël të pacientëve që përjetojnë sëmundje të rëndë, mjekët gjithnjë e më shumë po shqyrtojnë nevojat e pacientëve të cilët s’ ishin të sëmurë sa nevojitet për të kërkuar shtrimin në spital, por ende po vuajnë muaj pasi u infektuan fillimisht.

Sapo kanë filluar studimet për të kuptuar efektet afatgjata të infeksionit, u tha të enjten gazetarëve në një konferencë me anë të telefonit Jay Butler, zëvendësdrejtori për sëmundjet infektive në Qendrat e Shteteve të Bashkuara për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Dëgjojmë raporte sporadike për njerëz që kanë lodhje të vazhdueshme, gulçim“, tha Butler. “Sa kohë do të zgjasë është vështirë të thuhet“.

kurse simptomat e koronavirusit zakonisht fashiten në dy ose tre javë, rreth 1 në 10 persona përjetojnë simptoma të zgjatura, shkruajti të martën në Revistën Mjekësore Britanike Dr. Helen Salisbury nga Universiteti i Oksfordit.

Dr. Salisbury tha se shumë nga pacientët e saj kanë rezultate normale nga grafitë e gjoksit dhe s’ kanë asnjë shenjë të inflamacionit, por ende s’ janë kthyer në normalitet.

Po qe se më parë keni vrapuar për 5 kilometra tri herë në javë dhe tani ndjeheni pa frymë pas një ngjitjeje të vetme shkallësh, ose Po qe se kolliteni pa ndërprerje dhe jeni shumë të lodhur për t’u rikthyer në punë, atëherë frika se mund të mos e rifitoni asnjëherë shëndetin tuaj të mëparshëm është shumë e vërtetë“, shkruajti ajo.

Doktor Igor Koralnik, shef i sëmundjeve neuro-infektive në Northwestern Medicine, shqyrtoi literaturën aktuale shkencore dhe zbuloi se rreth gjysma e pacientëve të shtruar në spital me COVID-19 kishin komplikacione neurologjike, si marrje mendsh, ulje të gatishmërisë, vështirësi në përqëndrim, çrregullime në aromë dhe shije, spazma, goditje në tru, dobësi dhe dhembje muskujsh.

Dr. Koralnik, zbulimet e të cilit u botuan në revistën “Annals of Neurology”, ka filluar një klinikë ambulatore për pacientët COVID-19 për të studiuar Po qe se këto probleme neurologjike janë të përkohshme apo të përhershme.

Dr. Kahn vëren ngjashmëri me HIV-in, virusin që shkakton sëmundjen SIDA. Pjesa më e madhe e vëmendjes fillestare ishte te vdekjet.

Në vitet e fundit, ne kemi qenë shumë të përqendruar në komplikimet kardiovaskulare të të mbijetuarve nga HIV-i“, tha dr. Kahn.

loading...
(Visited 5 times, 1 visits today)

Related posts:

Syla: Stafi shëndetësor është i stërlodhur dhe i mbingarkuar
Haziri thotë se 55 raste janë aktive me Covid-19 në Gjilan
Armend Zemaj shkon në Klinikën Infektive
Zemaj largohet nga Infektiva pa prononcim
Fillon takimi i kryeministrit me krerët e institucioneve shëndetësore
FOTO: Klientët paguajnë masat ndaj Covid-19, ky restorant i faturon të gjitha
Vogëlushja Alea Krasniqi ka nevojë për ndihmë, i nevojiten edhe 11 mijë euro për shërim
Rritja e numrit të vdekjeve me Covid-19, dyshohet se dështoi sistemi i oksigjenit në Infektivë
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 05 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
FOTO: U hapën pas tre muajsh në karantinë, britanikët dynden në sallonet e bukurisë
178 rasteme COVID-19 dhe 50 të shëruar !
Edhe 178 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 50 pacientë të tjerë
Përse nevojitet të kontrolloheni për sëmundje seksuale transmetuese edhe Po qe se jeni në lidhje?
Edhe një mjek infektohet me virusin Covid 19
Lutja e një qytetari: Ju që po mendoni që kjo osht’ hajgare, une po ju thom.. “Mos ju provofte zoti”...
Disa nga shenjat e mungesës së vitaminës D
4 Korriku – Urgjenca e Prishtinës përzgjidhet për ngritjen e flamurit amerikan në shtizë
“Liderët s' e kanë hallin tonë”
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 04 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
COVID-19 merr jetën edhe 6 personave, sot në Kosovë
Vdes një 38 vjeçar në QKUK, humb betejën me COVID-19
6 gjërat që e bëjnë një femër të ndahet nga partneri edhe kur e do atë
Me oksigjeno-terapi e në gjendje të rëndë, nënë e bir mposhtin koronavirusin
Infektologu Sadiku: Bartja e maskës është patriotizëm i ditëve të sotme
“Simptomat më zgjatën me muaj”, shkencëtarja: Pse është i rëndësishëm testimi në masë
“M’u rikthye për herë të dytë edhe më agresiv”, ish-banori i Big Brother sërish me COVID-19: Po sulm...
A mund të prekemi dy herë nga COVID-19? Flet mikrobiologu Lul Raka
40 vjeçarja Kelly Brook thotë se seksi përmirësohet me moshën
Prekëse – Çifti i të moshuarve ndërron jetë nga COVID-19, shtrënguan duart deri në momentet e fundit
Këta janë deputetët e LDK-së që dolën pozitiv për Covid-19
Infektohet për herë të dytë me CoVid-19, i riu kosovar: Kujdesuni për veten, virusi po u kthejka
Edhe 114 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 117 pacientë të tjerë
U paralizua nga sindroma e rrallë, 25-vjeçarja shërohet dhe bëhet infermiere
Si mund të jepni ndihmë të parë edhe për shëndetin mendor
Ilaçi i shpresës/ SHBA bleu 500 mijë kura, BE “nxiton” për të siguruar doza Remdesivir-i
Rusi, shkon në mbi 667 mijë numri i të infektuarve me COVID-1
Bill Gates gjen “fajtorin” për përhapjen e shpejtë të koronavirusit
Objekti i ri i Pediatrisë në Mitrovicë, do shfrytëzohet për pacientët me COVID-19
Lind gruaja e infektuar me koronavirus, priten rezultatet për foshnjën
Gratë shtatzëna të infektuara me COVID-19 kanë pesë herë rrezik më të madh për t’u shtruar në spital...
2 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Pasojat nga dhuna psikologjike
Përfitimet e Omega 3 – Si T’i Merrni Në Mënyrë të Shëndetshme
Majdanoz i Freskët në Vazo – Si ta Mbillni në Ballkonin Tuaj
Bajamet e Egra të Shqipërisë – Fuqitë Natyrale Kundër diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e she...
Si zhvillohet insomnia?
Maska e fytyrës që ndizet kur ka kontakt me coronavirus, mund të vijë këtë verë
Provoni të Hënën Pa Mish Për Një Javë Plot Shëndet
Rëndësia e testimit me mbikqyrje nga klincisti
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 03 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Perime të Pjekura me Kos e Hudhra – Shije dhe Shëndet i Përsosur
E infektuara me COVID-10 ikë nga Spitali i Gjakovës, mjekët e kthejnë sërish
Mënyra Më E Mirë Se Si Të Thani Gjethet e Dafinës
Shqipëri: Tre të vdekur dhe 90 raste të tjera me koronavirus brenda 24 orëve
dhimbjet Muskulare – Kura Natyrale Që Funksionon
Boza e Shijshme – Vlerat dhe Historia e Origjinës Shqiptare
Të Nxirat dhe Mavijosjet – Kurat e Shtëpisë Që Vërtet Funksionojnë
Edhe një i vdekur nga Covid-19 në Kosovë!
Edhe 73 raste të reja me koronavirus në Kosovë – shërohen 63 pacientë të tjerë
s' hiqet vendimi: Kosovarët s' mund të vizitojnë Malin e Zi pa test
Rekord i zi në SHBA, 50 mijë e 203 raste të reja me Covid-19 brenda një dite
Rritet numri i të prekurve nga COVID-19/ Luksemburgu ashpërson masat!
Rasti i parë në Shqipëri, foshnja del pozitive me covid19, shtrohet në spital
Ky është pozicioni më i mirë për të fjetur
257 profesionistë shëndetësor të prekur nga koronavirusi në Kosovë
Mjekët studiojnë pasojat afatgjata të koronavirusit 
15 persona vdesin brenda ditës nga koronavorusi në Maqedoninë e Veriut
30 Qershor 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Arrin të parashikojë edhe vatrat e ardhshme! Del aplikacioni gjurmues i simptomave të Covid
Infermierja e hekurt: Sfidoi kancerin, por vazhdon të kujdeset për pacientët me Covid-19
Çfarë zbuloi studimi për ata që shohin filma apokaliptikë, reagimi ndaj koronavirusit
Babai i kryeministrit britanik injoron maskën, s' zbaton këshillat
1 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Konsumimi i çokollatës së zezë zvogëlon stresin dhe inflamacionin
Facebook nga 10 Korriku mbyll aplikacionin e videove
Edhe dy persona vdesin nga koronavirusi në Kosovë
E infektuara me Covid-19 ikën nga Spitali i Gjakovës, policia e rikthen
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 2 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Trishka me Sherbet – Ëmbëlsira Mahnitëse e Fëmijërisë
Mësimi në Shqipëri fillon më 14 shtator
Lakrori i Lunxhërisë – Receta Unike e Sofrës Shqiptare
Rekord i zi i rasteve me COVID-19 në SHBA
Pse nevojitet të Përdorni Qumështin e Dhisë Për Tretjen e Mirë
Qofte me Patëllxhanë – Receta e Veçantë me Shije të Përsosur
VIDEO: I pari që s' u bindet rregullave të Boris Johnson është i ati, ikën për pushime në Greqi
Mish Viçi me Qumësht – Mënyra e Përgatitjes Plot Shije
Shëllira e Duhur e Djathit – Si Ta Përgatisni Të Freskët Vetë në Shtëpi
Koronavirusi në Shqipëri, tre të vdekur në 24 orët e fundit
Turshi Të Shpejta Me Çdo Perime – Si T’i Përgatisni Krejt Lehtë Në Shtëpi
Zemaj takohet me Menaxherin e Zyrës së Bankës Botërore në Kosovë, flasin për përshpejtim të grantit ...
Revani me Shurup Portokalli – Receta e Lehtë me Shije Të Ëmbël
Zyra e BE-së dorëzon donacion për COVID-19 në IKSHPK
Si të Rinoni Lëkurën Pas të 40-ve – Kujdesi që Ju nevojitet
Afro 600 mijë të prekur me koronavirus në Indi
Përdorimet e Veçanta të Aloe Verës Gjatë Gjithë Vitit
Si Të Mbillni Dhe Rrisni Manat Goxhi Në Shtëpinë Tuaj
Kremi Kundër Diellit – Cilët Janë Përbërësit e Dëmshmëm Dhe Çfarë nevojitet të Keni Kujdes
Shkaqet Më Të Zakonshme Të Marramendjes – Çfarë nevojitet të Dini
Pispili me Djathë – E Thjeshtë me Shije të Mrekullueshme
Uashingtoni mbështet mbylljen e bareve kurse përhapet COVID-19

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Texas, Florida slow reopening as virus cases surge

Fri Jun 26 , 2020
Patrons at the West Alabama Ice House in Houston have beers before Texas Governor Greg Abbott’s order that all bars are to be closed amid a surge in coronavirus cases Texas and Florida closed bars and imposed other measures on Friday to combat a surge in coronavirus cases that has […]