Kosova po mbetet pa infermierë

Kosova po mbetet pa infermierë

Ikja e infermierëve për punë në shtetet e Bashkimit Evropian tashmë është bërë dukuri normale.

Regjistrimi në kurse intenzive për mësimin e gjuhëve të huaja është bërë temë e ditës te shumica e infermierëve të Kosovës shkruan Gazeta Infermierët.

Kuadrot profesionale të infermierëve me bachelor, master dhe të atyre me përvojë të gjatë të punës tashme kane aplikuar për vizë në ambasadat e huaja dhe kanë nënshkruar kontratat e punës. Ikja po vazhdon në heshtje. Çdo orë, çdo ditë, çdo javë, çdo muaj.

Kujtojmë që përveç shtetit Gjerman që ka mungesë të infermierëve mbi 30 mij, poashtu edhe Britania e madhe, Franca, shtetet e Skandinavisë dhe të tjera. Preferencat e këtyre shteteve janë për infermierët nga Kosova, për shkak të profesionalizmit .

Ndërsa ne këtu shkruajmë, ikja vazhdon./Gazeta Infermierët/Gazeta Shëndeti

Related posts:

Vetëgjyqësia
Si mund të zbulohet shpejt kanceri i gjirit?
Apeli i infermieres në Itali: Qëndroni në shtëpi. Bëjeni për ne dhe për veten tuaj!
Mbi 500 mjekë të prekur nga virusi, qeveria kineze kërkon të fshehë shifrat për personelin
Nuk do ta besoni: Kaq i ka kushtuar Qeverisë mbledhja në Prevallë
Për Mjekët!
Gjykata Kushtetuese
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
Kirurgët: Grevë deri në fund
Basri Lenjani: Spitalet Rajonale po i përcjellin krejt te ne, edhe pse munden me u trajtu në to
Gjashtë shkaqet më të shpeshta të ankthit dhe depresionit
Bashkarisht të disiplinuar, ngadhënjejmë të gjithë!
Shkon në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë trajneri i boksit Skënder K...
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e tuar ndaj COVID-19
Ja si t'a luftoni celulitin me disa rregulla të thjeshta
Sa është paga vjetore e Mjekut, Prokurorit dhe Gjyqtarit në Gjermani?
CELL SAVER tani edhe në QKUK
Më shumë se gjysma e mjekëve do të largoheshin nga Shqipëria
Punëtorët e shtetit mund të mbesin pa rroga
Çfarë përfitojmë nga aktiviteti fizik?
Mjekët e profesorët nuk mund ta fshehin pasurinë, detyrohen ta deklarojnë
Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shi...
Fillimi i prillit, ishte i kobshëm për Gjakovën. Armiku nuk kurseu as foshnjet, fëmijët, gratë e ple...
Berna, kryeqyteti i tretë ‘më i shëndetshëm’ në Evropë
Njihuni me shkencëtarin shqiptar të neurologjisë në SHBA
Dr.Liridon Selmani: Stop Duhanit në hapësira të përbashkëta!
Çfarë kuptojmë me aktivitet fizik të moderuar dhe vigoroz?
Në QKUK këtë vit u realizuan 3500 procedura invazive
Mbi 150 studentë të infermierisë përfitojnë kontrata pune në Gjermani
'Austria Airlines' shtyn fluturimet e rregullta deri më 8 qershor
Mjeku nën akuzë, abuzoi seksualisht me 109 fëmijë, u jepte edhe hashash
Viskoz
Zyrtarizohet Kolegji i Kirurgëve të Kosovës
Hipnoza - Sabir Krasniqi
​Gjykata dënon një njeri me vdekje nëpërmjet aplikacionit Zoom – Gazeta Koha Jone
Ish-shefi i Mossad, Tamir Pardo, bashkohet me startapin e kanabisit mjekësor Cann10
Autizmi
Isa Haxhiu: Në Fakultetin e Mjekësisë – 300 euro nota 6, 500 euro nota 8 dhe 9, e 1000 euro nota 10!
3 vitet e fundit 3500 infermierë janë larguar nga Shqipëria, sindikata: Në fshatra ndjehet mungesa
Neurokirurgu Dr.Haxhi Avdyli fajëson Hashim Thaçin për pezullimin e ligjit për paga
Dr.Haxhi Avdyli: Shëndetësia po lulëzon për Uran Ismailin, por jo për pacientët
Enologji / Këshillat e specialistëve për degustim në shtëpi |Revista Monitor
Çka është Amniocenteza?
Dr. Gupta thotë, Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse nga pakujdesia
Lajmërimi apo kallëzimi i rremë
Kadri Veseli was live.
Dr.Sotiraq Lako: Të gjithë viruset e çuditshëm fillojnë në Kinë!
Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurg...
Gabimi që ka bërë Gjykata Kushtetuese në raport me Ligjin e pagave
Një në katër mjekë, ose 32.9% e mjekëve në Zvicër janë të huaj, mes tyre shqiptarë
Jeni të sigurt që po zgjidhni qumështin e duhur? Mësoni cili bën për ju – Gazeta Koha Jone
Sot pritet vendimi për Ligjin për pagat
Ja pse qajnë bebet
SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Deri në 1500 euro rriten rrogat për mjekët specialistë në Maqedoni, ja kur fillon pagesa
Mundësimi i arratisjes së personave të privuar nga liria
Mjeku shqiptar që po bën revolucion në fushën e kirurgjisë laparoskopike
Koronavirusi vjen në Shqipëri! Konfirmohen dy raste, babë e bir erdhën nga Italia
Fertiliteti mashkullor dhe plakja/mosha
Si quhet organi embrional përmes të cilit ushqehet embrioni i gjitarëve?
Haraqija: Isa Mustafa duhet të dërgohet te një mjek, po e duron shumë Kurtin
Në Suharekë, aparat elektronik hyrje- daljet punëtorëve shëndetësorë
Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë
Veshka
Mjekët tanë janë të mirë: Nuk ka dallim mes sektorit Publik dhe atij Privat në Shëndetësi
Çka është fotoreceptori?
Mbi 60 mostra për coronavirus merren nga Gjilani
Si qëndrojnë shifrat e të prekurve me coronavirus në Kosovë dhë rajon
Afër 400 mijë kosovarë rrezikojnë të mbesin pa të ardhura, shkaktar moskrijimi i institucioneve
Mesazh nga një mjek italian
Study confirms cats can become infected with and may transmit COVID-19 to other cats
Kryesindikalisti i shëndetësisë: Priten veprime të paparashikueshme nga Sindikatat!
Fatmir Limaj
Federata Sindikale e Shëndetësisë kërkon që në pakon emergjente të përfshihet i gjithë zinxhiri shën...
Mjekja Shqiptare e cila po arrin majat e suksesit në shkencë në Itali
Gjergj Kola: Bashkia e Vjenës do të nderojë “Ambasadorët e Paqes” në vjeshtë
Diola Dosti – Baftiu kandidate për Global Women Awards
Dr. Lul Raka i reagon Memli Krasniqit dhe Imer Mushkolajt: Faleminderit! E zbuluat ujin e ngrohtë
Gjykata Kushtetuese pezullon Ligjin për Pagat – nuk zbatohet së paku edhe katër muaj
Rudina Xhunga: Mjekëve të këtij vendi, të kujtohemi t’u themi dhe faleminderit!
Sulmohen Mjekët Specializantë në QSUT
Ismaili: Kosova mund të mbetet pa mjekë pas vendimit të Kushtetueses
Defektologu që ishte në komision iu jep pikët maksimale në konkursin për logopedë në QKUK dy punëtor...
Kadri Veseli was live.
Gjeometritë e distancimit social |Revista Monitor
Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë
Mjegull e ngrica në dy ditët e ardhshme në tërë Kosovën
Pasuria milionëshe e politikanëve ndërsa paga e mjekut më e vogël se e shoferit të politikanëve
Kapacitetet testuese në SHBA, shumë vende vuajnë mungesën e testeve
Cilat mosha zakonisht i atakon fruthi?
Gonzales: Po përjetojmë një nga sfidat më të mëdha. Faleminderit atyre që po kontribuojnë në këtë lu...
SONTE ASNJË RAST ME COVID-19 NË TESTIMIN E DYTË! Sot më 02.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë ...
Befason Epidemiologu: Koronavirusi ka qarkulluar që në janar në Shqipëri
Çka është Paga minimale?
Sukseset e një doktori shqiptar: Astma, shkaktarët, simptomat dhe trajtimi i sëmundjes!
80% e Mjekëve të anketuar janë gati të....
Paralajmëron mjeku i njohur: Koronavirusi mund të prekë 60 për qind të njerëzimit
Ja çfarë ndodh kur hamë Rukola!
Paga vjetore e Kirurgut në Kosovë për katërfish më e vogël se e....
Acidi folik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

A ekzistojmë apo jo? Pyetja që po i mundon shkencëtarët

Wed Apr 10 , 2019
A është e mundur që të jemi duke jetuar një realitet të simuluar? Kjo është një pyetje që e kanë bërë vazhdimisht shkencëtarët më të zgjuar në planet. Para pak javësh, BBC i kushtonte një shkrim të gjatë mundësisë që ne të jemi duke jetuar në një simulim të madh. […]