Krijoni një rutinë të fuqishme mëngjesi

loading...

Filloni duke u zgjuar dy orë më herët se zakonisht. Po, e dimë; kjo tingëllon e tmerrshme. Por provojeni. Mund të funksionojë për ju.

Njëra prej gjërave më të rëndësishme të cilën mund t’a bëni që të siguroheni se keni herët a vonë pozitive dhe të suksesshme është të fiksoheni me atë se si i kaloni orët e mëngjesit para punës.

Fatkeqësisht, shumë njerëz asnjëherë s’ marrin kohën për të analizuar rutinën e tyre të mëngjesit. Një mëngjes tipik për shumicën përmban kapjen e telefonin të tyre sapo të zgjohen për të kontrolluar emailin dhe mediat sociale, duke shtypur butonin “snooze” disa herë.

Problemi është se, është sfiduese të performoni në nivelin tuaj të lartë dhe të bëni kontribut të jashtëzakonshëm në botë Në rast se ato më lartë përshkruajnë atë se si nisni ditët tuaja. Por unë duke qenë i qëllimshëm se si nis çdo ditë dhe duke krijuar një rutinë të fuqishme mëngjesi për ta bërë atë, kanë qenë dy nga gjërat më përfituese të cilat i kam bërë për të arritur qëllimet e mia, duke rritur energjinë time gjatë ditës së punës dhe duke u bërë person më pozitiv.

Këtu janë katër gjërat të cilat mund t’i bëni çdo ditë për të krijuar një rutinë të fuqishme mëngjesi, shkruan Ekonomia Online.

Zgjohuni dy orë përpara se të shkoni diku

Unë s’ do të bëhem njëri nga njerëzit i cili ju thotë se në mënyrë që të arrini qëllimet tuaja, ju nevojitet të zgjoheni shumë herët, por po ju sygjeroj që të filloni të zgjoheni të paktën dy orë para se të shkoni diku.

Ky fillim i hershëm ju jep kohë të mjaftueshme për të punuar në veten tuaj dhe të ushqeni mendjen, trupin dhe shpirtin para ditës së rëndë të punës. Arsyeja pse e kam lënë këtë numër një në listën time është posaqë është pothuajse e pamundur të krijoni një rutinë të fuqishme mëngjesi Në rast se jeni me nxitim.

Lexoni diçka inspiruese

Një nga shprehitë më të mira të cilën e kam përfshirë në rutinën time të mëngjesit është të sigurohem se lexoj diçka inspiruese gjysmë ore çdo mëngjes.

Në rast se 30 minuta ju duken shumë, atëherë filloni me vetëm 10 ose 15 minuta. s’ ka rëndësi Në rast se lexoni një libër ose një blog i cili ju duket inspirues, ose dëgjoni një libër me audio. Vetëm sigurohuni të gjeni kohë në mëngjes për të lexuar diçka inspiruese në vend të lajmeve negative ose kontrollimit të e-mailit tuaj menjëherë. Mbushja e mendjes tuaj me mesazhe pozitive në mëngjes ju ndihmon të ndërtoni vetë-besim dhe motivim për të bërë atë ditë një kryevepër.

Praktikoni mirënjohjen ditore

Ka shumë shkrime për mirënjohjen dhe rëndësinë e saj, por një përqindje e lartë e njerëzve ende s’ e praktikojnë atë. Duke e ditur se diçka është e rëndësishme dhe e mrekullueshme për ju dhe ta praktikoni atë në jetën tuaj janë dy gjëra të ndryshme. Studimet shkencore nga shumë psikologë tregojnë se ata të cilët praktikojnë mirënjohjen ditore kanë më shumë gjasa të jenë të lumtur dhe të suksesshëm.

Unë kam zbuluar se koha më e mirë për të praktikuar mirënjohjen është në mëngjes. Unë kam përdorur shkrime të mirënjohjes me vite, dhe ka ndryshuar gjithçka për mua. Unë për momentin përdor The Five-Minute Journal, e cila ndihmon procesin për ju. Ushtrimi i mirënjohjes ditore gjithmonë do të jetë pjesë e diskutimit për një rutinë të fuqishme mëngjesi dhe mënyra më e mirë për të nisur ditën.

Lëvizni

Unë kam mësuar fuqinë e ushtrimeve fizike në mëngjes kur isha sportist. Në kolegj, gjithashtu edhe në NFL, unë dhe shokët e mi gjithmonë bënim ushtrime në mëngjes; dhe fillova të vë re ndryshimet në një kohë të shkurtër.

Kur ushtroja herët në mëngjes, e vura re se dita ime ishte më e mirë. s’ isha vetëm më produktiv dhe pozitiv, por edhe më i lumtur, gjithashtu. Edhe Në rast se ushtrimi juaj zgjat vetëm 20 minuta, ju nevojitet të bëni ushtrime fizike në mëngjes.

Ushtrimet rrisin endorfinat dhe ju ndihmojnë të nisni ditën në një mënyrë pozitive. Një artikull të New York Times të cilin e kam lexuar përshkruante se si ushtrimet jo vetëm që ju ndihmojnë të ndërtoni një tru më të mirë, por gjithashtu rrisin forcën e trurit. Pra, pavarësisht se ku jam në botë, unë gjithmonë sigurohem të bëj ushtrime fizike.

Çelësi i krijimit të një rutine të fuqishme mëngjesi është të zbuloni se çfarë funksionon më së miri për ju dhe pastaj të ekzekutoni atë plan çdo mëngjes. Këto ushtrime janë të thjeshta dhe praktike, por kanë ndikuar në jetën time në një mënyrë të thellë. Pavarësisht se a e përdorni njërën apo të katërtat, ato do ju ndihmojnë në krijimin e një rutine të fuqishme të mëngjesit.

loading...
(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë tregon se si merren mostrat për COVID-19 në QKMF (VIDEO)
60 mijë raste me koronavirus për në të ardhmen në SHBA
Shoqata e Gastronomëve drejton disa kërkesa tek institucionet shtetërore
Mjeku shqiptar i infektuar me Covid-19 tregon për ditët e kaluar në spital: Jeta dhe vdekja e kishin...
Në QKUK dhe 7 spitale po trajtohen 270 pacientë me COVID-19 – dy persona në gjendje kritike
FOTO: “Lejoni dasmat”, nuset dalin në protestë në Romë
Çfarë u mungoi më shumë italianëve gjatë pandemisë
Maqedoni: Në kufi kosovarëve do u kërkohet test për koronavirus
Shkencëtarët paralajmërojnë për një valë potenciale të dëmtimit trunor të lidhur me COVID-19
Dy viktima dhe 68 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 08.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Keni qenë në plazh dhe jeni bërë si aragostë? 7 zgjidhjet emergjente pa qenë nevoja të shkoni në far...
Historia e rrallë/ Turisti jeton në aeroport për 110 ditë, për shkak të bllokimit prej koronavirusit...
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 07.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Rikthehet tradita e bukur e artizanatit te Pazari i ri, nga produkte kozmetike te bizhuteritë e qili...
7 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 183 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 57 pacientë të tjerë
Ushtria gjermane, stërvit qentë për të gjetur Covid-19
NJERËZIT QË s' I RESPEKTOJNË MASAT MBROJTËSE ANTI-COVID-19 MUND TË KENË VEÇORI PSIKOPATIKE TË PERSON...
Zemaj thotë se 80 % e të infektuarve me koronavirus janë pa simptoma
Pse disa njerëz kafshohen nga mushkonjat kurse disa jo?
Kombet e Bashkuara: Koronavirusi po rrezikon luftën kundër HIV/AIDS
Reagon vullnetarja e Klinikës Infektive për konkursin e Ministrisë së Shëndetësisë, thotë se u përja...
1 mijë euro gjobë për infermieren e Vushtrrisë e cila s' u vetizolua
Themelohet Bordi Qendror për shkollim specialistik
MSH-ja publikon masat e reja anti-koronavirus (FOTO)
Lulet mposhtin Covid, mozaiku shumëngjyrësh që i ka mahnitur të gjithë
Qeveria amerikane i jep Novavax 1.6 miliardë dollarë për vaksinën Covid-19
Zemaj: Kemi vendosr t’i angazhojmë 200 profesionistë shëndetësorë
IKSHPK: Vazhdoni të mbani distancën fizike dhe mbajtjen e maskave
Maska e floririt që kushton 4000 dollarë
Lumir Abdixhiu rezulton pozitiv me koronavirus
Bislimi: Asnjë aktivistë dhe asnjë deputetë s' është infektuar me COVID-19, nga tubimi i 12 qershori...
2 viktima dhe 74 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
FOTO: Mesazhe nga qielli për parandalimin e përhapjes së Covid-19, mahnit spektakli i dronëve në Kor...
Pompeo paralajmëron mbylljen e të gjitha aplikacioneve kineze të rrjeteve sociale, përfshirë Tik-tok...
Qentë po përgatiten që të zbulojnë të infektuarit
Çka është acidi 5-hidroksilindolacetik?
Petrit Bylykbashi s’është infektuar për herë të dytë, a gënjeu pacienti?
1 mijë e 678 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
6 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Vushtrri: Policia has në të infektuaren me koronavirus, inicohet ecuri penale
Sfidat e rihapjes së ekonomive mes rritjes së rasteve me Covid-19 në botë
195 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 44 të shëruar
Coronavirus: Bota po trajton simptomat, por jo shkaktarin e pandemisë
“81% PO”, në pyetjen Me kusht që nevojitet të licencohen laboratorë private për testimin e COVID-19
Basri Sejdiu reagon pas shkarkimit: Do të bëj ankesë në inspektoratin e punës dhe gjykatën kompetent...
Si ta dalloni coronavirusin nga virusi i stomakut: Një gjë është vendimtare, simptomat janë pothuajs...
Shkencëtarët: COVID edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri
Shpërthejnë rastet me Covid, Australia mbyll kufirin!
Konfirmohet viktima e tretë sot nga COVID-19, është një 84 vjeçare nga Fushë Kosova
Video virale e një të riu në TikTok arrin të tërheq vëmendjen e Disney
Vdes 80 vjeçarja nga Gjakova e infektuar me Covid-19
Covid-19 mund të jetë shfaqur para 7 vitesh? Kina në 2013 zbuloi një virus të ngjashëm
Këto janë vendet me më shumë viktima nga Covid-19
Nekrologjia e Ennio Morricone, e shkruar nga vet ai: Unë kam vdekur, po iki pa ju shqetësuar!
289 raste me koronavirus për 24 orë në Serbi
Rihapet pas 16 javësh muzeu i Luvrit në Paris
Ambasada e SHBA-së në Kosovë: Qytetarë mbroni vetën e të tjerët
Valbon Krasniqi caktohet ushtrues detyre i Drejtorit të SHSKUK-së
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 6 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
144 pacientë po trajtohen në Klinikën Infektive
5 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
3 të vdekur dhe 71 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
STUDIMI: Ja cilat maska ​​janë më të mira për t’u përdorur gjatë sezonit veror
Pasojat e reja që po i sjell Covid-19
Zemaj jep detaje për masat e reja anti-COVID-19
Infektohet me koronavirus disa zyrtarë – mbyllet Qendra e Regjistrimit të Automjeteve
Për një vit mbi 2 mijë raste të pickimit nga rriqrat
IKSHPK: Lehtësimi i masave s' nënkupton mosrespektim të rekomandimeve
Pajisja që e mban gjallë një pacient në Infektivë me Covid-19: Mësoni pak për respiratorin
Nga kafeina rritet sheqeri
Vdes nga Covid-19 veteranja e arsimit
Si të menaxhoni sëmundjet reumatike dhe imune gjatë COVID-19 !?
28 TË SHËRUAR DHE 152 RASTE ME COVID-19!
Këshilltari i kryeministrit: Kthimi i masave shtrënguese është bërë pa dëshirën tonë
Elezi : “Mos shani e ofendoni ata që po qëndroj 24/7 në shërbime shëndetësore”
Vdes edhe një person i prekur me Covid-19 në Kosovë
Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë: Menaxhimi i COVID-19, drejt humbjes së kontrollit
Qeveria e Kosovës lejon testimet për COVID-19 edhe në laboratorë private
Nagavci: Gjendja ka dalur jashtë kontrollit, Qeveria po dështon në kujdesin ndaj shëndetit publik
COVID 19 “Më ndihmoni të largohem! Ju keni vetëm një mundësi!”
Zemaj: Kemi potenciale të përballemi me virusin – s' ka vend për reagime histerike
Sindikata e Infermierëve, mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor të Kosovës mirëpret vendimet ...
Covid-19: Shtatë të vdekur dhe 115 raste të reja në Maqedoninë e Veriut
Hoti: Në qytetet me numër të madh të të infektuarve do të kufizohet lëvizja nga 21:00-05:00
Lokalet e gastronomisë mbyllen nga ora 21:00 deri në 05:00 të mëngjesit
Dyshimet në Infektivë, 6 trupa dërgohen për obduksion
Koronavirusi edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri
Situata në Infektivë, Hoti: Organet përkatëse po bëjnë punën e tyre
Ahmeti:s' është marre me kërku ndihmë qeveria, e as nënshtrim me i ndihmu dikush nga opozita
Nacionalizimi i vaksinave ndaj Covid-19 dhe krijimi i një alternative tjetër
Policia rrethon infektivën, dyshohet se ka raste të reja të vdekjes me Covid-19
Syla: Stafi shëndetësor është i stërlodhur dhe i mbingarkuar
Haziri thotë se 55 raste janë aktive me Covid-19 në Gjilan
Armend Zemaj shkon në Klinikën Infektive
Zemaj largohet nga Infektiva pa prononcim
Fillon takimi i kryeministrit me krerët e institucioneve shëndetësore
FOTO: Klientët paguajnë masat ndaj Covid-19, ky restorant i faturon të gjitha
Vogëlushja Alea Krasniqi ka nevojë për ndihmë, i nevojiten edhe 11 mijë euro për shërim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Krebs im Kindesalter: Den richtigen Zeitpunkt für ein Gespräch zum Lebensende finden

Fri May 22 , 2020
Eltern jugendlicher Krebspatienten sind sich wenig bewusst, welchen Zeitpunkt schwer erkrankte Kinder für den richtigen halten, um über ihr Lebensende und diesbezüglich zu fällende Entscheidungen wie das Einstellen lebenserhaltender Maßnahmen zu sprechen. Das hat eine Umfrage unter jugendlichen Krebspatienten und ihren Familien in vier US-amerikanischen Kinderkrankenhäusern ergeben. Die Ergebnisse dieser […]
Onkologie