Kritika për çmimin e lartë të ilaçit kundër koronavirusit


Prodhuesi i ilaçit që duket se shkurton kohën e rikuperimit për pacientët e sëmurë rëndë me COVID-19, thotë se do të faturojë çmimin prej 2,340 dollarë për një kurs trajtimi tipik për individët e mbuluar nga programet shëndetësore të shteteve amerikane dhe vende të tjera të zhvilluara.

Kompania “Gilead Sciences” njoftoi çmimin të hënën për ilaçin remdesivir, kurse tha se për pacientët me siguracione shëndetësore private kura do të kushtonte 3’120 dollarë. Shuma që pacientët do të paguajnë nga xhepi varet nga siguracioni, të ardhurat dhe faktorë të tjerë.

“Jemi në një territor të panjohur me çmimet e ilaçit të ri, një ilaç të ri në kohën e pandemisë”, tha për agjencinë e lajmeve Associated Press Dan O’Day, shefi ekzekutiv i kompanisë Gilead.

“Besojmë se na është dashur të devijojmë nga rrethanat normale dhe të çmojmë ilaçin për të siguruar qasje të gjerë në vend që të bazohemi vetëm tek vlera e ilaçit për pacientët.”

Por çmimi u kritikua menjëherë, kurse një grup për konsumatorët e quajti veprimin si fyerje, si rezultat i shumës së parave nga taksapaguesit të investuar për zhvillimin e ilaçit.

Kurat e tretmanit që kompania ka dhuruar për Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera do të përfundojnë brenda një jave, kurse çmimet do të zbatohen për ilaçin pas mbarimit të këtyre kurave të dhuruara, tha zoti O’Day.

Në Shtetet e Bashkuara, zyrtarët federalë të shëndetit kanë shpërndarë për shtetet furnizime të kufizuara, kurse marrëveshja me kompaninë Gilead do të përfundojë pas muajit shtator. Ata thanë të hënën se qeveria ka siguruar 500 mijë kura shtesë, të cilat kompania Gilead do të prodhojë në korrik për të furnizuar spitalet deri në muajin shtator, duke theksuar se kjo s’ nënkupton se qeveria aktualisht po blinte kaq shumë, vetëm duke siguruar disponueshmërinë.

“Ne nevojitet të kemi furnizim të mjaftueshëm, por nevojitet të sigurohemi që është në vendin dhe kohën e duhur”, tha zoti O’Day.

Në 127 vende të varfëra ose me të ardhura të mesme, kompania Gilead po i lejon kompanitë farmaceutike të prodhimit të ilaçeve të zakonshme që të furnizojnë klientët me ilaçin në fjalë. Dy shtete po zbatojnë këtë praktikë duke ofruar ilaçin me një çmim prej 600 dollarësh për kurë.

Çmimi i ilaçit remdesivir ka patur parashikime të shumta që kur u bë i pari ilaç që tregonte përmirësime ndaj koronavirusit, i cili u ka marrë

jetën më shumë se gjysëm milion njerëzve në mbarë botën gjatë gjashtë muajve. Ilaçi ndërhyn në aftësitë e koronavirusit për të kopjuar të dhënat e veta gjenetike.

Në një studim të drejtuar nga qeveria amerikane, remdesiviri shkurtoi kohën e rimëkëmbjes me 31 përqind – mesatarisht 11 ditë nga 15 ditë të pacientëve të trajtuar me kujdesin e zakonshëm. Ilaçi s’ kishte përmirësime të mbijetesës, sipas rezultateve paraprake pas dy javësh mbikëqyrjeje. Rezultatet pas katër javësh mbikëqyrjeje pritet të dalin së shpejti.

Instituti për Rishikime Klinike dhe Ekonomike, një grup jofitimprurës që analizon çmimet e ilaçeve, tha se remdesivir do të kishte një kosto efektive në një shkallë prej 4,580 dollarësh deri në 5,080 dollarësh Me kusht që shpëton jetë. Por njoftimet e kohëve të fundit se një ilaç me kosto të ulët, në kategorinë e steroidëve, i quajtur ‘dexamethasone’ përmirëson mbijetesën, nënkupton se remdesivir nevojitet të ketë çmimin ndërmjet 2,520 – 2,800 dollarëve, tha grupi.

“Ky është një çmim i lartë për një ilaç që s’ tregon se ul numrin e vdekjeve”, tha me anë të një emaili Dr. Steven Nissen me Klinikën e Klivlandit.

“Duke patur parasysh natyrën serioze të pandemisë, do të preferoja që qeveria të marrë përsipër prodhimin dhe shpërndarjen e ilaçit falas. Ilaçi u prodhua duke përdorur fonde të konsiderueshme nga taksapaguesit.”

Peter Maybarduk, një avokat me grupin e konsumatorëve ‘Public Citizen’ e quajti skandaloz çmimin.

“Remdesiviri nevojitet të jetë publik derisa për prodhimin e ilaçit u përdorën 70 milion dollarë nga fondet publike. Çmimi hedh poshtë çdo nocion se kompanitë farmaceutike do të bëjnë veprimin e duhur në kohën e pandemisë”, tha Dr. Peter Bach, specialist i politikave shëndetësore me ‘Memorial Sloan Kettering Cancer Center’ në Nju Jork.

“Çmimi mund të kishte qënë i kuptueshëm Me kusht që kompania do të kishte demostruar se trajtimi shpëton jetë. Por kjo s’ gjë.”

“kurse për shumë njerëz çmimi i ilaçit remdesivir mund të jetë shokues, nga perspektiva e sistemit shëndetësor, ilaçi mund të shkurtojë me katër ditë shtrimin në spital, atëherë ilaçi ofron një vlerë të arsyeshme”, tha me anë të një emaili specialisti i sëmundjeve infektive Dr. Davod Boulware me Universitetin e Minesotës.

Zoti O’Day tha se shkurtimi i kohëzgjatjes së shtrimit në spital kursen rreth 12 mijë dollarë për pacientin. Kompania Gilead thotë se deri në fund të vitit do të ketë shpenzuar 1 miliard dollarë për zhvillimin dhe prodhimin e ilaçit. Ilaçi ka marrë miratimin e qeverisë amerikane për përdorim emergjent dhe kompania Gilead ka aplikuar për të marrë edhe autorizimin e plotë.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Related posts:

Vaj Ulliri Me Uthull Molle – Kombinimi Ideal Për Shëndetin
Përhapja e koronavirusit me anë të ajrit, pesë gjërat që nevojitet të dini rreth rrezikut dhe mënyra...
Vaji Ulliri Me Uthull Molle – Kombinimi Ideal Për Shëndetin
COVID-19, Kujdesi Që nevojitet Të Tregojnë Diabetikët
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 13 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Historia e pemës 145 vjeçare të piperit e mbjellë nga Naim Frashëri
COVID-19 po Rëndon më Shumë Gratë, Rrezikon të Thellojë Pabarazinë Gjinore
Shqipëri, 117 raste të reja, dy viktima dhe 68 të shëruar
Salcë me Kungulleshka dhe Borzilok – Perfekte Për të Shoqëruar Çdo Recetë
Emocionuese: Infermieria i argëton pacientët me COVID-19 me anë të tingujve të violinës (VIDEO)
Harta e Akneve Në Fytyrë, Mesazhet e Fshehura Të Shëndetit
Imuniteti nga coronavirusi mund të zgjasë vetëm disa muaj, paralajmërojnë shkencëtarët
Zemaj: Edhe 20 inspektorë sanitar iu shtuan luftës kundër COVID-19
COVID-19, Kujdesi Që nevojitet Të Tregojnë Diabetikët
Drejtoresha e Klinikës Infektive: Fëmijët s' i kam takuar tash e disa muaj (VIDEO)
Dehidratimi dhe testimet e nevojshme për personat me dehidrim
Humb jetën bashkëshortja e John Travoltas, aktorja e njohur shuhet në moshë të re
2 mijë e 562 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
Aktorja e njohur e Bollywood dhe e gjithë familja e saj preken nga Covid-19
Maska ju lë pa oksigjen? Çfarë thonë specialistët pas pretendimeve në rrjet për mbajtjen e tyre dhe ...
Ky është sinjal i qartë që në trupin tuaj zhvillohet kanceri i mushkërive: Assesi mos e injoroni kët...
Edhe një person humb jetën nga COVID-19
216 RASTE ME COVID-19 DHE 40 TË SHËRUAR!
12 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
115 raste të reja në Prishtinë, tjerat raste janë nga këto komuna
Mjeku nga Gjermani tregon se në cilat raste përsëritet virusi
Dr. Bajraktari “Ky është kryeheroi i 2020-tës”
Gjendja me Covid-19 po përkeqësohet, çfarë nevojitet të bëjmë?
A do të lejohen dasmat? Ja çfarë u vendos në takimin e Këshillit të Sigurisë
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 12.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Hoti: Ndalohen të gjitha ritet fetare deri në një rishikim tjetër
301 pacientë me koronavirus po trajtohen në QKUK dhe spitalet rajonale – 29 në gjendje të rënduar
Hoti tregon se kur do të shpallet gjendja e jashtëzakonshme
Si ndikon coronavirusi në të tërë trupin?
Studimi i ri: Antitrupat e Covid-19 mund të mos qëndrojnë gjatë në trup
Dr. Thaçi: “Ia shpëton jetën një pacienti duke improvizuar me sistemin e infuzionit”
18 pacientë me Covid-19 po trajtohen në Spitalin e Gjakovës
11 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 203 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 71 pacientë të tjerë
Shkon mbi 100 numri i viktimave nga koronavirusi në Kosovë, vdesin edhe 4 persona
”CureVac” teston vaksinën antiCovid-19 te 4 mijë vullnetarë
Kreu i OBSH: Kërcënimi më i madh, s' është vetë virusi!
Punët e shtëpisë dëmtojnë gruan njësoj si të tymosë 20 cigare në ditë
Çfarë ndodh realisht kur një mizë ndalon mbi pjatën tënde?
Bota që dikur më frymëzonte, tani ma shpif! A do jetë kështu, sot e tutje?
4 viktima në 24 orët e fundit dhe 93 raste në Shqipëri
22 pacientë me Covid-19, në gjendje të rëndë
Veliaj pret artistët e muzikës popullore para koncertit të sotëm te Amfiteatri: Tirana ngrihet më e ...
Një vaksinë kundër COVID, përballë mëdyshjesh dhe rezistence
Vdes babai i Berat Buzhalës, ishte i infektuar me Covid-19
Si nevojitet të jetë Notre Dame pas rindërtimit
PËR APO KUNDËR GJENDJES SË JASHTËZAKONSHME? Flet Lul Raka
Është akuzuar se do e përdorë vaksinën për të kontrolluar njerëzit, reagon Bill Gates: Kush nevojite...
Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike, ja si duket ish-deputeti
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 11.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
‘Jeta është e fuqishme’, foto hit në internet! Foshnja lind me kontraceptivin e nënës në dorë
10 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 205 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 61 pacientë të tjerë
Vdesin 3 të infektuar nga koronavirusi në Kosovë
Vdes 21 vjeçarja me Covid 19 pas lindjes
Shtohen rastet e ‘sindromës së zemrës së thyer’ për shkak të pandemisë
Një vaksinë ruse jep rezultate premtuese
COVID: Mbi 12 milionë raste në shkallë globale
Avdiu: Shumë të infektuar me Covid-19 në Kosovë po e mbajnë të fshehtë
FSSK: Me kusht që s' ndiqen masat, Kosova rrezikon të bëhet Wuhani i Ballkanit
Në QKUK po trajtohen 282 pacientë me Covid-19 pozitiv
Studimi mbi 17 milionë njerëz: Nga mosha, sëmundjet e deri tek raca! Të gjithë faktorët pse vret Cov...
Alarmi i autoriteteve britanike: Kush është mbipeshë, rrezikon më shumë nga koronavirusi
Këto produkte nevojitet të shmangen gjatë verës
Menaxhimi i frymëmarrjes te pacientët me Covid -19 – Shëndrit Lumi (VIDEO)
36 raste të reja me koronavirus në zonat e banuara me serbë në Kosovë
Isa Mustafa pozitiv me COVID-19
Më shumë se 7 mijë persona të prekur me COVID-19 vetëm për 24 orë në Meksikë
Oferta e rrallë nga ishulli i Karaibeve: Një vit punë nga “plazhi” për të interesuarit
“Vaksina kundër Covid paralizon fëmijët”, Kanye West dhe deklarata e frikshme
Tetë persona ndalohen në Prizren, s' respektuan orarin e lëvizjes
Dy viktima dhe 90 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Rezultatet shokuese të studimit të fundit për COVID-19/ Shkencëtarët: Mund të shkaktojë dëmtime të r...
Për të gjithë ata që s' vënë maskë, Eminem u bën “diss” me këngën e re
Vdes 17 vjeçari në Mitrovicë, aksidentalisht vetura iu përfshi nga zjarri
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 10 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
‘New York Times’ rendit Shqipërinë dhe Kosovën ndër vendet ku mund të shkojnë amerikanët për pushime...
OBM: Temperatura mesatare globale pritet të rritet me 1,5 gradë
9 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 207 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 32 pacientë të tjerë
Regjistrohen edhe 8 vdekje të reja nga koronavirusi në Kosovë
Shumë gra e bëjnë këtë dhe s' e pranojnë – Ky gjest i zakonshëm mund të ketë pasoja në shëndetin ton...
FDA: Kujdes nga këta dezinfektues duarsh, po shkaktojnë marramendje, kokëdhimbje dhe verbërim
Konfirmohet rasti i parë me Covid-19 tek të porsalindurit në Kosovë, gjendja e foshnjës stabile
Shkencëtarët po krijojnë mish me bazë bimore
Mbi tre milionë të infektuar me koronavirus në SHBA
Francë, shkon në 29.965 numri i të vdekurve nga COVID-19
Dr. Visar Zekaj rezulton pozitiv me Covid-19
Japoni, hapen parqet e argëtimit, rregulli i çuditshëm që është vendosur
Buburrecat e shërojnë reumën
Bajrami deklarohet sërish për ndarjen e 170 eurove
Në SHSKUK po trajtohen 268 pacientë me Covid-19
Risia e veçantë në Belgjikë për turizëm brenda kufijve
Zemaj: I kërkova Ambasadorit të Kosovës në Maqedoni të Veriut të adresojë shqetësimet sa i përket lë...
BESNIK PECI: JU FTOJ TË SHOHIM POZITIVISHT mbasi EDHE NATA MË E ERRËT E KA AGIMIN E SAJ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *